Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2094

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/2094 z dne 28. oktobra 2022 o določitvi tehničnih postavk podatkovnih nizov, tehničnih formatov za posredovanje informacij ter podrobne ureditve in vsebine poročil o kakovosti glede organizacije vzorčne raziskave na področju potrošnje v skladu z Uredbo (EU) 2019/1700 Evropskega parlamenta in Sveta (Besedilo velja za EGP)

    C/2022/7586

    UL L 281, 31.10.2022, p. 23–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2094/oj

    31.10.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 281/23


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2094

    z dne 28. oktobra 2022

    o določitvi tehničnih postavk podatkovnih nizov, tehničnih formatov za posredovanje informacij ter podrobne ureditve in vsebine poročil o kakovosti glede organizacije vzorčne raziskave na področju potrošnje v skladu z Uredbo (EU) 2019/1700 Evropskega parlamenta in Sveta

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2019/1700 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. oktobra 2019 o ustanovitvi skupnega okvira za evropsko statistiko v zvezi z osebami in gospodinjstvi na podlagi podatkov na individualni ravni, zbranih z vzorci, spremembi uredb (ES) št. 808/2004, (ES) št. 452/2008 in (ES) št. 1338/2008 Evropskega parlamenta in Sveta in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (ES) št. 577/98 (1) ter zlasti člena 7(1), člena 8(3) in člena 13(6) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Komisija bi morala za zagotovitev natančnega izvajanja vzorčne raziskave na področju potrošnje, imenovane anketa o porabi v gospodinjstvih (Household Budget Survey – HBS), določiti tehnične postavke podatkovnega niza, tehnične formate za posredovanje informacij ter podrobno ureditev in vsebino poročil o kakovosti.

    (2)

    HBS je ključni instrument, ki se uporablja za zbiranje uteži za pomembne makroekonomske kazalnike, kot so indeksi cen življenjskih potrebščin in harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin kot merila inflacije, pa tudi za namene nacionalnih računov. Te raziskave zagotavljajo podrobne opise skupnih izdatkov za potrošnjo zasebnih gospodinjstev z uporabo značilnosti gospodinjstev, kot so dohodek, stanovanje ter mnoge druge demografske in socialno-ekonomske značilnosti. Zagotavljajo torej informacije o ekonomskih in socialnih življenjskih razmerah gospodinjstev in posameznikov v državah članicah. Informacije iz HBS se uporabljajo tudi na ravni EU v okviru politike varstva potrošnikov.

    (3)

    Evropski zeleni dogovor poziva k trajnostni potrošniški politiki, ki bo pomagala opolnomočiti potrošnike za sprejemanje ozaveščenih odločitev in prevzemanje dejavne vloge v ekološkem prehodu (2). Poleg tega je namen zelenega dogovora zagotoviti poštene in vključujoče prehode, pri čemer je treba pozornost nameniti socialnim vprašanjem in porazdelitvi učinkov. Strategija „od vil do vilic“ je namenjena tudi spodbujanju trajnostne porabe hrane in olajšanju prehoda na zdravo, trajnostno prehrano (3). Poleg tega evropski načrt za boj proti raku spodbuja zdravo prehrano za obvladovanje nekaterih tveganj za raka (4).

    (4)

    Za primerljivost nacionalne statistike o izdatkih za potrošnjo na mednarodni ravni je potrebna uporaba statističnih klasifikacij teritorialnih enot, izobrazbe, poklicev in gospodarskih sektorjev, ki so skladne s klasifikacijami NUTS (5), ISCED (6), ISCO (7) in NACE (8). Poleg tega je treba za razvrščanje in analizo izdatkov gospodinjstev za individualno potrošnjo glede na njihov namen uporabiti mednarodno klasifikacijo individualne potrošnje po namenu (COICOP) (9).

    (5)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za evropski statistični sistem, ustanovljenega na podlagi člena 7 Uredbe (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (10) –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Predmet urejanja

    S to uredbo so določeni tehnične postavke podatkovnih nizov, tehnični formati za posredovanje informacij držav članic Komisiji (Eurostatu) ter ureditev za posredovanje in vsebino poročil o kakovosti na področju potrošnje.

    Člen 2

    Opredelitev pojmov

    V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)

    „referenčno obdobje“ pomeni obdobje, na katero se nanaša posamezna informacija;

    (2)

    „tekoče koledarsko leto“ pomeni koledarsko leto ankete;

    (3)

    „vzorčna oseba“ pomeni člana zasebnega gospodinjstva, ki je 1. januarja tekočega koledarskega leta star najmanj 16 let;

    (4)

    „vzorčno gospodinjstvo“ pomeni zasebno gospodinjstvo, v katerem je vsaj ena vzorčna oseba;

    (5)

    „starost“ osebe pomeni dopolnjeno starost v letih 1. januarja tekočega koledarskega leta;

    (6)

    „referenčna oseba“ pomeni člana gospodinjstva, starega najmanj 16 let, ki največ prispeva k skupnemu dohodku gospodinjstva;

    (7)

    „enota, za katero se zbirajo podatki“, pomeni gospodinjstvo ali osebo z nekaterimi značilnostmi, na katero se nanašajo zbrane informacije;

    (8)

    „referenčna oseba gospodinjstva“ pomeni vzorčno osebo, od katere se pridobijo informacije na ravni gospodinjstva;

    (9)

    „dnevnik“ pomeni predlogo (elektronsko ali na papirju), v katero gospodinjstva in/ali člani gospodinjstva beležijo vse postavke dnevne potrošnje in/ali izdatkov;

    (10)

    „obdobje beleženja“ pomeni obdobje, za katero gospodinjstvo in/ali posameznik vodi dnevnik izdatkov za potrošnjo.

    Člen 3

    Statistični koncepti in opis spremenljivk

    Države članice uporabljajo statistične koncepte iz Priloge I.

    Tehnične značilnosti spremenljivk so določene v Prilogi II in se nanašajo na:

    (a)

    oznako spremenljivke;

    (b)

    ime spremenljivke;

    (c)

    vsebino spremenljivke in njene možne vrednosti;

    (d)

    enoto, za katero se zbirajo podatki;

    (e)

    referenčno obdobje.

    Člen 4

    Značilnosti statističnih populacij in enot opazovanja ter pravila o respondentih

    1.   Ciljna populacija na področju potrošnje obsega zasebna gospodinjstva in vse osebe, ki ta gospodinjstva sestavljajo, na ozemlju države članice.

    2.   Informacije na ravni gospodinjstva in posameznikov se pridobivajo ali zbirajo za vse člane gospodinjstva, kot je določeno v Prilogi II.

    3.   Anketiranja druge osebe, ki da podatke namesto zadevne osebe, so dovoljena.

    Člen 5

    Referenčna obdobja

    1.   Referenčno obdobje je eno koledarsko leto.

    2.   Referenčno obdobje za izdatke za potrošnjo je tekoče koledarsko leto. Če se podatki o izdatkih za potrošnjo zberejo za nazaj, tj. delno za prejšnje leto, se štejejo za dober približek za tekoče leto.

    3.   Referenčno obdobje za dohodek je tekoče koledarsko leto, razen za neto dohodek gospodinjstva v tekočem mesecu, kjer je referenčno obdobje tekoči mesec.

    4.   Referenčna obdobja za spremenljivke, ki se ne nanašajo na izdatke za potrošnjo in dohodek, so določena v Prilogi II.

    Člen 6

    Podrobne značilnosti vzorca

    1.   Obdobje beleženja mora biti najmanj sedem dni. Traja največ en mesec, razen če so se uporabile inovativne metode zbiranja podatkov. V ustrezno utemeljenih primerih in le v potrebnem obsegu je lahko obdobje beleženja daljše od enega meseca.

    2.   Obdobja beleženja vzorčnih gospodinjstev ali oseb se razporedijo v referenčnem obdobju, da se izenači učinek sezonskih in drugih časovnih nihanj za celoten vzorec. To se stori tako, da se vzorec razdeli na več podvzorcev, ki se enakomerno porazdelijo v referenčnem obdobju glede na obdobje beleženja.

    3.   Preden se vzorčno gospodinjstvo ali oseba izključi iz raziskave, je treba z njim ali z njo poskusiti vzpostaviti stik vsaj trikrat, razen v naslednjih okoliščinah:

    (a)

    naslova ni bilo mogoče najti;

    (b)

    stavba na naslovu ni bila stanovanjska ali v njej ni živel nihče;

    (c)

    gospodinjstva ali osebe ni bilo mogoče najti na naslovu;

    (d)

    gospodinjstvo ali oseba se ni mogla odzvati (tudi zaradi nezmožnosti);

    (e)

    prejeta je bila nedvoumna zavrnitev sodelovanja gospodinjstva ali osebe;

    (f)

    okoliščine so ogrožale varnost anketarja.

    4.   Dovoljene so nadzorovane zamenjave vzorčnih gospodinjstev ali oseb, če se pojavi eden od položajev iz odstavka 3(a) do (f) ali če stik z vzorčnim gospodinjstvom ali osebo ni bil vzpostavljen v treh poskusih.

    5.   Izvajajo se postopki za zagotovitev, da je postopek zamenjave nadzorovan v največji možni meri. Taki postopki vključujejo uporabo načrta, ki zagotavlja, da se izbrani substituti v zvezi s pomembnimi značilnostmi natančno ujemajo z gospodinjstvi ali osebami, ki jih nadomestijo.

    6.   Nabor vzorčnih gospodinjstev ali oseb za substitucijo se opredeli pred zbiranjem podatkov. Substitucija z gospodinjstvi ali osebami, ki ne spadajo v navedeni nabor, ni dovoljena.

    7.   Majhni deli nacionalnega ozemlja, ki ne obsegajo več kot dva odstotka nacionalnega prebivalstva, so lahko izključeni iz HBS.

    Člen 7

    Obdobja in metode zbiranja podatkov

    1.   Glavni raziskovalni instrumenti za neposredno zbiranje podatkov od respondentov so eno ali več anketiranj (anketiranje gospodinjstev in/ali posameznikov) in dnevnik (dnevniki) o izdatkih za potrošnjo, ki ga (jih) dnevno vodijo gospodinjstva in/ali posamezniki. Podatki o nerednih izdatkih za potrošnjo se lahko zberejo tudi za nazaj za največ 12 mesecev pred anketiranjem. Za zbiranje podatkov se lahko uporabljajo pametna orodja in viri ter registri ali druge metode.

    2.   Podatki, ki jih zagotovijo neposredno respondenti, se zbirajo z metodo anketiranja z vprašalniki na papirju; računalniško podprtimi metodami, vključno z računalniško podprtim osebnim anketiranjem, računalniško podprtim telefonskim anketiranjem, računalniško podprtimi anketami, ki jih respondenti izpolnijo sami, računalniško podprtim spletnim anketiranjem, tudi na tabličnih računalnikih in pametnih telefonih, ter izvornimi aplikacijami za pametne telefone.

    3.   Čas anketiranja mora biti čim bližje obdobju beleženja v dnevnik.

    Člen 8

    Skupni standardi za urejanje, imputacijo, uteževanje in ocenjevanje podatkov

    1.   Po potrebi se za podatke uporabi imputacijo, modeliranje ali uteževanje.

    2.   Če zaradi neodgovora v zvezi s skupnim letnim neto dohodkom iz vseh virov, vključno z nedenarnimi sestavinami dohodka na ravni gospodinjstva ali oseb, manjkajo podatki, se uporabijo ustrezne metode statističnega uteževanja ali imputacije.

    3.   Če zaradi neodgovora v zvezi s spremenljivkami sestavin dohodka, vključno z dohodkom v naravi iz neplačanih dejavnosti na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb, manjkajo podatki, se uporabijo ustrezne metode statistične imputacije.

    4.   Pripisana najemnina se oceni glede na velikost in strukturo nacionalnega trga najemnih stanovanj z dvema metodama: z metodo stratifikacije ali metodo samoocenjevanja. Prednost ima metoda stratifikacije, ki temelji na dejanskih najemninah (bodisi z neposredno ekstrapolacijo bodisi z ekonometrično regresijo). Če ni dovolj velikega najemniškega trga, se uporabi metoda samoocenjevanja.

    5.   Postopek, ki se uporablja za podatke, ohranja varianco in korelacijo med spremenljivkami. Metode, ki v imputirane vrednosti vključujejo „sestavine napake“, imajo prednost pred tistimi, ki preprosto pripišejo predvideno vrednost.

    6.   Metode, ki upoštevajo korelacijsko strukturo (ali druge značilnosti skupne porazdelitve spremenljivk), imajo prednost pred mejnim ali univariantnim pristopom.

    Člen 9

    Formati za posredovanje informacij

    1.   Države članice Komisiji (Eurostatu) v elektronski obliki posredujejo mikropodatke, ki so skladni z značilnostmi spremenljivk iz Priloge II, v skladu s členom 11 Uredbe (EU) 2019/1700 in Priloge V k navedeni uredbi. Denarna potrošnja se posreduje na ravni petih števk COICOP; izdatki za lastno in čezmejno potrošnjo se posredujejo na ravni dveh števk COICOP.

    2.   Države članice Komisiji (Eurostatu) posredujejo predhodno preverjene podatke v obliki datotek z mikropodatki, vključno z ustreznimi utežmi, pri čemer uporabijo standarde za izmenjavo statističnih podatkov in metapodatkov, ki jih določi Komisija (Eurostat), ter enotno vstopno točko.

    Člen 10

    Poročanje o kakovosti

    1.   Poročila držav članic o kakovosti poleg zahtev iz člena 13 Uredbe (EU) 2019/1700 in Uredbe (EU) 2019/2180 o podrobni ureditvi in vsebini poročil o kakovosti (11) izpolnjujejo zahteve iz Priloge III k tej uredbi.

    2.   Države članice Komisiji (Eurostatu) posredujejo referenčne metapodatke v zvezi s kakovostjo, zahtevane s to uredbo, pri čemer uporabljajo standarde za izmenjavo statističnih podatkov in metapodatkov. Metapodatke pošljejo prek enotne vstopne točke, da jih lahko Komisija (Eurostat) pridobi po elektronski poti.

    Člen 11

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v državah članicah.

    V Bruslju, 28. oktobra 2022

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   UL L 261 I, 14.10.2019, str. 1.

    (2)  COM(2019) 640.

    (3)  COM(2020) 381.

    (4)  COM(2021) 44.

    (5)  Uredba (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. maja 2003 o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) (UL L 154, 21.6.2003, str. 1).

    (6)  Mednarodna standardna klasifikacija izobrazbe iz leta 2011, http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-isced-2011-en.pdf (na voljo v angleščini, francoščini in španščini).

    (7)  Priporočilo Komisije 2009/824/ES z dne 29. oktobra 2009 o uporabi Mednarodne standardne klasifikacije poklicev (ISCO-08) (UL L 292, 10.11.2009, str. 31).

    (8)  Uredba (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 in o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3037/90 kakor tudi nekaterih uredb ES o posebnih statističnih področjih (UL L 393, 30.12.2006, str. 1).

    (9)  Mednarodna klasifikacija individualne potrošnje po namenu ZN (COICOP) 2018 https://unstats.un.org/unsd/classifications/business-trade/desc/COICOP_english/COICOP_2018_-_pre-edited_white_cover_version_-_2018-12-26.pdf (na voljo samo v angleščini).

    (10)  Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št. 1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št. 322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).

    (11)   UL L 330, 20.12.2019, str. 8.


    PRILOGA I

    Opredelitev statističnih konceptov

    Potrošnja po klasifikaciji individualne potrošnje po namenu (COICOP)

    Potrošnja po klasifikaciji individualne potrošnje po namenu (COICOP) temelji na konceptu izdatkov gospodinjstev za končno potrošnjo v evropskem sistemu računov, ESR 2010 (1), kolikor se uporablja za potrošnjo. Nanaša se na izdatke zasebnih gospodinjstev za blago in storitve za zadovoljitev njihovih potreb ali želja.

    Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo vključujejo naslednje primere:

    (a)

    storitve za stanovanja, v katerih bivajo lastniki (pripisana najemnina);

    (b)

    lastna poraba;

    (c)

    izdatki za postavke, ki se ne obravnavajo kot vmesna potrošnja, kot so:

    (1)

    materiali za majhna popravila in notranje urejanje stanovanj, ki jih izvajajo najemniki in lastniki;

    (2)

    materiali za popravila in vzdrževanje trajnega potrošnega blaga, vključno z vozili;

    (d)

    izdatki za postavke, ki se ne obravnavajo kot investicije, zlasti trajno potrošno blago, ki svojo funkcijo opravljajo skozi več obračunskih obdobij; to vključuje prenos lastništva nekaterih trajnih dobrin s podjetja na gospodinjstvo;

    (e)

    neposredno zaračunane finančne storitve za namene končne potrošnje gospodinjstev (tj. ki ne vključujejo posredno merjenih storitev finančnega posredništva (PMSFP));

    (f)

    zavarovalne storitve v znesku dejansko zaračunane storitve;

    (g)

    storitve pokojninskih skladov v znesku dejansko zaračunane storitve;

    (h)

    plačila gospodinjstev za dovolilnice, dovoljenja itd., ki se štejejo za nakupe storitev;

    (i)

    nakup blaga in storitev po cenah, ki niso ekonomsko pomembne, na primer vstopnine za muzeje.

    Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo ne vključujejo:

    (a)

    socialnih transferjev v naravi, kot so izdatki, ki jih imajo najprej gospodinjstva, pozneje pa se povrnejo prek sheme socialne varnosti, npr. nekateri zdravstveni izdatki;

    (b)

    izdatkov za postavke, ki se obravnavajo kot vmesna potrošnja ali bruto investicije, kot so:

    (1)

    izdatki gospodinjstev, ki so lastniki nekorporativnih podjetij, za poslovne namene, npr. za trajno blago, kot so vozila, pohištvo ali električni aparati (bruto investicije v osnovna sredstva), in za netrajno blago, kot je gorivo (obravnava se kot vmesna potrošnja);

    (2)

    izdatki gospodinjstev, ki bivajo v lastnih stanovanjih, za urejanje, vzdrževanje in popravila stanovanj, ki jih najemniki običajno ne izvajajo (obravnavajo se kot vmesna potrošnja pri proizvodnji stanovanjskih storitev);

    (3)

    nakupi stanovanj (obravnavajo se kot bruto investicije v osnovna sredstva);

    (4)

    izdatki za vrednostne predmete (obravnavajo se kot bruto investicije v osnovna sredstva);

    (c)

    postavk, ki se obravnavajo kot pridobitve neproizvedenih sredstev, zlasti nakupi zemljišč;

    (d)

    vseh tistih plačil gospodinjstev, ki se obravnavajo kot davki;

    (e)

    prostovoljnih transferjev gospodinjstev v denarju ali naravi dobrodelnim ustanovam in humanitarnim organizacijam.

    Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo se prikažejo v kupčevih cenah. To je cena, ki jo kupec dejansko plača za proizvode v trenutku nakupa.

    Kupčeva cena vključuje:

    (a)

    davke minus subvencije na proizvode (vendar brez odbitnih davkov, kot je DDV na proizvode);

    (b)

    transportne stroške, ki jih kupec posebej plača za dobavo proizvoda ob želenem času in na želeno mesto;

    (c)

    vse od standardne cene odštete popuste za nakupe v velikih količinah ali zunajsezonske nakupe.

    Kupčeva cena ne vključuje:

    (a)

    obresti ali zaračunanih storitev, ki so bile dodane po kreditni pogodbi;

    (b)

    dodatnih stroškov za zamude pri plačilu, pri čemer zamuda pri plačilu pomeni neplačilo v roku, dogovorjenem ob nakupu.

    Pripisana najemnina

    Nakup stanovanja kot takega se šteje za investicijo in ne za izdatek potrošnika, zato je izključen iz izdatkov gospodinjstev za končno potrošnjo. Vendar lastništvo stanovanja proizvede storitev, namestitev, ki jo gospodinjstva sčasoma porabijo, zato se ocenjena cena namestitve z imputacijo najemnine vključi v izdatke gospodinjstev za končno potrošnjo. Je del nedenarnega dela izdatkov gospodinjstev za končno potrošnjo, saj ne gre za denarno transakcijo.

    Pripisana najemnina je hkrati nedenarni vir dohodka in se posledično beleži tudi na strani dohodka.

    Pripisana najemnina se oceni za vsa gospodinjstva, ki ne poročajo o plačevanju celotne najemnine, ker so to gospodinjstva, ki bivajo v lastnem stanovanju, ali ker živijo v stanovanju, najetem po nižji ceni od tržne, ali ker je stanovanje preskrbljeno brezplačno.

    Pripisana najemnina se oceni samo za stanovanja (in povezane zgradbe, kot je garaža), ki jih gospodinjstva uporabljajo kot glavno prebivališče.

    Vrednost pripisane najemnine je ocenjena vrednost najemnine, ki bi se plačala za enako nastanitev, ob upoštevanju dejavnikov, kot so lokacija, zgradbe v soseščini itd., ter velikost in kakovost stanovanja. Ta vrednost se zmanjša za dejansko plačano najemnino (če je nastanitev najeta po nižji ceni od tržne) in izdatke za redno vzdrževanje (plin, elektrika, voda itd.), manjša popravila ali prenovo nepremičnine gospodinjstev, ki bivajo v lastnih stanovanjih, ki bi jih običajno izvedli najemodajalci.

    Za garaže, ki so ločene od stanovanj in jih lastniki uporabljajo za namene končne potrošnje v povezavi z uporabo stanovanj, se zagotovi podobna imputacija.

    Vrednost storitev za stanovanja, v katerih bivajo lastniki, se oceni z metodo stratifikacije na podlagi dejanskih najemnin (bodisi z neposredno ekstrapolacijo bodisi z ekonometrično regresijo).

    Stanovanjski fond se po možnosti stratificira glede na lokacijo, velikost in naravo stanovanja ter druge dejavnike, ki vplivajo na najemnino. Za oceno vrednosti najemnin celotnega stanovanjskega fonda se uporabijo podatki o dejanskih najemninah najemniških stanovanj v zasebni lasti. Povprečna dejanska najemnina v stratumu se uporabi za vsa stanovanja v navedenem stratumu.

    Najemnina za stanovanja, v katerih bivajo lastniki, je pri metodi stratifikacije opredeljena kot najemnina na zasebnem trgu za pravico do uporabe neopremljenega stanovanja. Za določitev pripisanih najemnin se uporabijo najemnine za neopremljena stanovanja na podlagi vseh pogodb na zasebnem trgu. Vključijo se najemnine na zasebnem trgu, ki so nizke zaradi državnih predpisov.

    Če vzorec za spremljane najemnine, kot so opredeljene zgoraj, ni dovolj velik, se lahko za namene imputacije uporabijo spremljane najemnine za opremljena stanovanja, če so prilagojene za uporabo pohištva. V izjemnih primerih je mogoče uporabiti tudi zvišane najemnine za državna stanovanja. Nizke najemnine za stanovanja, ki se oddajajo v najem sorodnikom ali zaposlenim, se ne smejo uporabljati.

    Če ni dovolj velikega najemniškega trga, na katerem bi prevladovala stanovanja, v katerih bivajo lastniki, se za ta stanovanja uporabi metoda samoocenjevanja. Vrednost pripisane najemnine po tej metodi se nanaša na samoocenjeno vrednost, ki se uporablja kot neposredna ocena vrednosti tržne cene stanovanja.

    Lastna poraba

    Lastna poraba se nanaša na blago in storitve, ki jih kot proizvodnjo proizvedejo nekorporativna podjetja v lasti gospodinjstev in jih člani teh gospodinjstev zadržijo za potrošnjo. Primeri proizvodov, zadržanih za lastno končno potrošnjo, so:

    (a)

    kmetijski proizvodi, ki jih zadržijo kmetje;

    (b)

    stanovanjske storitve, ki jih proizvedejo gospodinjstva, ki bivajo v lastnih stanovanjih;

    (c)

    gospodinjske storitve, ki jih proizvede zaposleno plačano osebje.

    Gospodinjske in osebne storitve, proizvedene in porabljene v istem gospodinjstvu, se ne štejejo kot proizvodnja v ESR in posledično niso del lastne porabe. Primeri gospodinjskih storitev, ki jih proizvedejo gospodinjstva sama in niso vključene, so:

    (a)

    čiščenje, urejanje in vzdrževanje stanovanj, kadar so te dejavnosti običajne tudi za najemnike;

    (b)

    čiščenje, vzdrževanje in popravila trajnega gospodinjskega blaga;

    (c)

    priprava in postrežba hrane;

    (d)

    varstvo, vzgoja in poučevanje otrok;

    (e)

    nega bolnih, slabotnih in ostarelih oseb ter

    (f)

    prevoz članov gospodinjstva ali njihovega blaga.

    Vendar se gospodinjske in osebne storitve, ki jih proizvede zaposleno plačano gospodinjsko osebje, štejejo za proizvodnjo in so del izdatkov za končno potrošnjo.

    Lastna poraba se prikaže, ko se zadržana proizvodnja prenese v gospodinjstvo za lastno končno potrošnjo, in se vrednoti po kupčevi ceni podobnih izdelkov (blaga ali storitev), ki se prodajajo na trgu. Gospodinjske in osebne storitve, ki jih proizvede zaposleno plačano gospodinjsko osebje, se vrednotijo z nadomestilom, plačanim zaposlenim; to vključuje tudi nadomestila v naravi, kot sta hrana in nastanitev.

    Izdatki za potrošnjo v tujini

    Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo vključujejo izdatke za potrošnjo zasebnih rezidenčnih gospodinjstev, ne glede na to, ali izdatki nastanejo v domači državi ali tujini. Izdatki za potrošnjo v tujini se nanašajo na del izdatkov gospodinjstev za potrošnjo, ki je nastal v tujini. Zajema vse neposredne nakupe blaga in storitev, ki jih rezidenti opravijo med potovanjem v tujino iz poslovnih ali zasebnih razlogov. Razlikovati je treba dve kategoriji, ki ju je treba obravnavati različno:

    (a)

    vsi izdatki poslovnih potnikov so vmesna potrošnja, zato so izključeni iz končne potrošnje gospodinjstva;

    (b)

    vsi drugi izdatki, bodisi poslovnih ali drugih potnikov, so izdatki za končno potrošnjo gospodinjstva.

    Prijavijo se samo izdatki za potrošnjo v tujini v denarni obliki.

    Skupni letni neto dohodek iz vseh virov, vključno z nedenarnimi sestavinami

    Skupni letni neto dohodek gospodinjstva iz vseh virov vključuje denarni letni neto dohodek iz vseh virov, dohodek v naravi iz zaposlitve, dohodek v naravi iz neplačanih dejavnosti in pripisano najemnino.

    Skupni letni neto dohodek gospodinjstva iz vseh virov bi moral biti enak vsoti skupnega letnega osebnega neto dohodka iz vseh virov vseh članov gospodinjstva in vseh sestavin letnega neto dohodka na ravni gospodinjstva.

    Denarni letni neto dohodek iz vseh virov

    Denarni letni neto dohodek iz vseh virov vključuje:

    denarni ali skoraj denarni dohodek iz zaposlitve;

    denarni dobiček ali izgubo iz samozaposlitve (vključno z avtorskimi honorarji);

    dohodek od lastnine:

    a.

    obresti, dividende, dobiček iz kapitalske investicije v nekorporativno podjetje,

    b.

    dohodek od oddajanja stavb ali zemljišča v najem,

    c.

    pokojnine iz individualnih zasebnih shem (razen tistih v okviru evropskega sistema integrirane statistike socialne zaščite (ESSPROS));

    prejete tekoče transferje:

    a.

    socialne prejemke:

    dodatke v zvezi z družino/otroki,

    stanovanjske dodatke,

    nadomestila za brezposelnost,

    starostne pokojnine,

    družinske pokojnine za preživele družinske člane,

    boleznine,

    invalidnine,

    dodatke v zvezi z izobraževanjem,

    dodatke/prejemke za socialno izključenost, ki niso uvrščeni drugje;

    b.

    redne prejete medgospodinjske denarne transferje;

    druge prejete denarne dohodke.

    Dohodek v naravi iz zaposlitve

    Dohodek v naravi iz zaposlitve se nanaša na nedenarne sestavine dohodka, ki jih lahko delodajalec zaposlenemu preskrbi brezplačno ali po znižani ceni kot del zaposlitvenega paketa. (Če so blago ali storitve zagotovljene za zasebno rabo in rabo pri delu, je treba oceniti zasebno rabo kot delež celotne rabe in jo prišteti skupnemu znesku.)

    Obsega:

    službeni avto in s tem povezane stroške (npr. brezplačno gorivo, zavarovanje avta, davki in dajatve, kot je ustrezno), preskrbljen za zasebno rabo ali za zasebno in službeno rabo;

    brezplačne ali subvencionirane obroke, bone za kosilo;

    povračilo ali plačilo stroškov v zvezi z nastanitvijo (npr. računi za plin, elektriko, vodo, telefon ali mobilni telefon);

    nastanitev, ki se zaposlenemu preskrbi brezplačno ali z znižano najemnino kot glavno ali dodatno prebivališče gospodinjstva;

    drugo blago in storitve, ki jih delodajalci brezplačno ali po znižani ceni preskrbijo zaposlenim, če predstavljajo pomembno sestavino dohodka na nacionalni ravni ali pomembno sestavino dohodka posameznih skupin gospodinjstev.

    Vrednost brezplačnega blaga in storitev se izračuna v skladu z njihovo tržno vrednostjo. Vrednost blaga in storitev, zagotovljenih po znižani ceni, se izračuna kot razlika med tržno ceno in zneskom, ki ga plača zaposleni.

    Ne vključuje:

    stroškov, ki jih ima delodajalec zaradi zagotavljanja katerega koli takega blaga in storitev, če jih zaposleni potrebujejo, da lahko opravljajo svoje delo;

    nastanitvenih storitev na delovnem mestu, ki jih gospodinjstva, ki jim pripadajo zaposleni, ne morejo uporabljati;

    nadomestil zaposlenim za nakup orodja, opreme, oblačil itd., potrebnih izključno ali predvsem za njihovo delo;

    posebnih obrokov ali pijač, potrebnih zaradi izrednih delovnih razmer;

    katerega koli blaga ali storitev, zagotovljenih zaposlenim na delovnem mestu ali potrebnih zaradi narave njihovega dela (npr. zdravniški pregled, potreben zaradi dela).

    Dohodek v naravi iz neplačanih dejavnosti

    Dohodek v naravi iz neplačanih dejavnosti vključuje proizvodnjo za lastno končno potrošnjo, in sicer blago in storitve, ki jih proizvedejo gospodinjstva in jih člani gospodinjstev zadržijo za potrošnjo.

    Dohodek v naravi iz neplačanih dejavnosti ne vključuje pripisane najemnine.

    Davki od dohodka in prispevki za socialno zavarovanje

    Davki od dohodka se nanašajo na davke od dohodka, dobička in dobička od prodaje osnovnih sredstev. Ocenijo se glede na dejanske ali domnevne dohodke posameznikov, gospodinjstev ali davčnih enot. Zajemajo davke, ocenjene za posedovanje premoženja, zemljišč ali nepremičnin, če se to imetje uporabi kot osnova za ovrednotenje dohodka njegovih lastnikov. Upoštevati bi bilo treba tudi davke, povezane s pokojninami iz individualnih zasebnih shem (razen tistih, zajetih v ESSPROS).

    Davki na dohodek vključujejo:

    davke na dohodek posameznika, gospodinjstva ali davčne enote (dohodek iz zaposlitve, premoženja, podjetništva, pokojnin itd.), vključno z davki, ki jih odbijejo delodajalci (sprotno odvajanje akontacije dohodnine), drugimi obdavčitvami pri viru in davki od dohodka lastnikov nekorporativnih podjetij, plačani v referenčnem dohodkovnem obdobju;

    vsako povračilo davka, prejeto v referenčnem dohodkovnem obdobju, ki se nanaša na davek, plačan od dohodka, prejetega v referenčnem dohodkovnem obdobju ali prejšnjih letih. To vrednost bi bilo treba upoštevati kot znižanje plačanih davkov,

    obresti, zaračunane za nazaj za zapadle davke, in globe, ki jih naložijo davčni organi.

    Davki od dohodka ne zajemajo:

    dajatev, plačanih za lovske, strelske in ribolovne pravice.


    (1)  Uredba (EU) št. 549/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o Evropskem sistemu nacionalnih in regionalnih računov v Evropski uniji (UL L 174, 26.6.2013, str. 1).


    PRILOGA II

    Tehnične značilnosti spremenljivk

    Oznaka spremenljivke

    Ime spremenljivke

    Možne vrednosti

    Vsebina spremenljivke

    Enota, za katero se zbirajo podatki

    Referenčno obdobje

    Podrobna vsebina: INFORMACIJE O ZBIRANJU PODATKOV

    HA02

    Leto/leta raziskovanja

    Leto/leta

    Leto/leta raziskovanja

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    HC04C

    Datum prvega anketiranja gospodinjstva

    dd. mm. llll

    Datum prvega anketiranja gospodinjstva

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    MB03C

    Datum prvega anketiranja člana gospodinjstva

    dd. mm. llll

    Datum prvega anketiranja člana gospodinjstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    HA06

    Stratum

    1–9999999999998

    Oznaka stratuma

    Gospodinjstvo

    Ob izbiri

    9999999999999

    Se ne uporablja

    HA07

    Vzorčna enota prve stopnje

    1–9999999999998

    Oznaka vzorčne enote druge stopnje

    Gospodinjstvo

    Ob izbiri

    9999999999999

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: IDENTIFIKACIJA

    HA04

    Identifikacijska številka gospodinjstva (datoteka HH)

    Številka ID

    Identifikacijska številka gospodinjstva

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    MA04

    Identifikacijska številka gospodinjstva (datoteka člana HH)

    Številka ID

    Identifikacijska številka gospodinjstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    MA05

    Identifikacijska številka člana gospodinjstva (datoteka člana HH)

    Številka ID

    Številka ID

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    HA13

    Identifikacijska številka člana gospodinjstva, ki izpolnjuje vprašalnik za gospodinjstvo

    Številka ID

    Identifikacijska številka osebe, ki odgovarja na vprašalnik gospodinjstva

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Podrobna vsebina: UTEŽI

    HA10

    Končna utež

    Utež

    Končna utež

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Podrobna vsebina: ZNAČILNOSTI ANKETIRANJA

    HA11

    Uporabljen način anketiranja (anketiranje v gospodinjstvu)

    1

    Osebno anketiranje z vprašalniki na papirju (PAPI)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Računalniško podprto osebno anketiranje (CAPI)

    3

    Računalniško podprto telefonsko anketiranje (CATI)

    4

    Računalniško podprto spletno anketiranje (CAWI)

    5

    Pametni način

    6

    Drugo

    9

    Se ne uporablja

    MA11

    Uporabljen način anketiranja (posamezno anketiranje)

    1

    Osebno anketiranje z vprašalniki na papirju (PAPI)

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    2

    Računalniško podprto osebno anketiranje (CAPI)

    3

    Računalniško podprto telefonsko anketiranje (CATI)

    4

    Računalniško podprto spletno anketiranje (CAWI)

    5

    Pametni način

    6

    Drugo

    9

    Se ne uporablja

    HA12

    Uporabljen način anketiranja (dnevnik)

    1

    Osebno anketiranje z vprašalniki na papirju (PAPI)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Računalniško podprto osebno anketiranje (CAPI)

    3

    Računalniško podprto telefonsko anketiranje (CATI)

    4

    Računalniško podprto spletno anketiranje (CAWI)

    5

    Pametni način

    6

    Drugo

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: LOKALIZACIJA

     

    MB012

    Država prebivališča

    Oznaka SCL GEO

    Država prebivališča

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    HA08

    Regija prebivališča

    Šifra NUTS (2-mestna)

    Šifra regije (2-mestna)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    HA09

    Stopnja urbanizacije

    1

    Mesta

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Manjša mesta in predmestja

    3

    Podeželska območja

    Podrobna vsebina: DEMOGRAFIJA

    MB02

    Spol člana gospodinjstva

    1

    Moški

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    2

    Ženski

    MB03

    Starost (v dopolnjenih letih) člana gospodinjstva

    Starost

    Starost

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    MB03A

    Leto rojstva člana gospodinjstva

    Leto

    Leto rojstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Stalno

    Prazno

    Ni navedeno

    MB03B

    Ali je oseba letos že imela rojstni dan na datum prvega razgovora

    1

    Da

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    2

    Ne

    Prazno

    Ni navedeno

    MB04

    Zakonski stan člana gospodinjstva

    1

    Nikoli poročen in nikoli v registrirani partnerski skupnosti

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Poročen ali v registrirani partnerski skupnosti

    3

    Ovdovel(-a) oziroma se je registrirana partnerska skupnost končala s smrtjo partnerja (ne ponovno poročen(-a) ali v novi registrirani partnerski skupnosti)

    4

    Razvezan(-a) oziroma je bila registrirana partnerska skupnost sodno razvezana (in ne ponovno poročen(-a) ali v novi registrirani partnerski skupnosti)

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: DRŽAVLJANSTVO IN MIGRANTSKO OZADJE

    MB01

    Država rojstva

    Oznaka SCL GEO

    Država rojstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Stalno

    77

    Rojen(-a) v tujini, vendar država rojstva ni znana

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    MB011

    Država glavnega državljanstva

    Oznaka SCL GEO

    Država glavnega državljanstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    66

    Brez državljanstva

    77

    Tuje državljanstvo, vendar država ni znana

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    MB01F

    Država rojstva očeta

    Oznaka SCL GEO

    Država rojstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Stalno

    77

    Oče rojen v tujini, vendar njegova država rojstva ni znana

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    MB01M

    Država rojstva matere

    Oznaka SCL GEO

    Država rojstva

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Stalno

    77

    Mati rojena v tujini, vendar njena država rojstva ni znana

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: SESTAVA GOSPODINJSTVA

    MBGRIDXX

    Podatki o gospodinjstvu (1)

    10

    Partner (nizka raven)

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    11

    Mož/žena/registrirani partner (visoka raven)/neobvezno

    12

    Zunajzakonski partner (visoka raven)/neobvezno

    20

    Sin/hči (nizka raven)

    21

    Biološki(-a)/posvojeni(-a) sin/hči (visoka raven)/neobvezno

    22

    Pastorek/pastorka (visoka raven)/neobvezno

    30

    Zet/snaha (nizka ali visoka raven)

    40

    Vnuk/vnukinja (nizka ali visoka raven)

    50

    Starš (nizka raven)

    51

    Biološki starš/posvojitelj (visoka raven)/neobvezno

    52

    Očim/mačeha (visoka raven)/neobvezno

    60

    Tast/tašča (nizka ali visoka raven)

    70

    Stari starš (nizka ali visoka raven)

    80

    Brat/sestra (nizka raven)

    81

    Biološki brat/biološka sestra (visoka raven)/neobvezno

    82

    Polbrat/polsestra (visoka raven)/neobvezno

    90

    Drug sorodnik (nizka ali visoka raven)

    95

    Drug nesorodnik (nizka ali visoka raven)

    Prazno

    Ni navedeno (nizka ali visoka raven)

    MB042

    Partnerja, ki živita v istem gospodinjstvu

    1

    Oseba živi z zakonskim ali de facto partnerjem

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Oseba ne živi z zakonskim ali de facto partnerjem

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: INVALIDNOST/ZMANJŠANA MOŽNOST IN EVROPSKI OSNOVNI MODUL O ZDRAVJU

    MH01

    Splošno zdravje po lastnih navedbah

    1

    Zelo dobro

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Dobro

    3

    Zadovoljivo (ne dobro ne slabo)

    4

    Slabo

    5

    Zelo slabo

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    MH02

    Dolgotrajne zdravstvene težave

    1

    Da

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Ne

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    MH03

    Omejitev dejavnosti zaradi zdravstvenih težav

    1

    Zelo omejene

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Zmerno omejene

    3

    Sploh niso omejene

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: STATUS GLAVNE AKTIVNOSTI (SAMOOPREDELITEV)

    ME01A

    Status glavne aktivnosti (samoopredelitev)

    1

    Zaposlen

    Vsi trenutni člani gospodinjstva

    Sedanje

    2

    Brezposeln(-a)

    3

    Upokojen(-a)

    4

    Ni zmožen(-na) za delo zaradi dolgotrajnih zdravstvenih težav

    5

    Učenec, dijak ali študent

    6

    Opravljanje gospodinjskih opravil

    7

    Obvezno služenje vojaškega roka ali civilno služenje

    8

    Drugo

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: OSNOVNE ZNAČILNOSTI DELOVNEGA MESTA

    ME0908

    Poklic v okviru glavne zaposlitve

    ISCO-08

    ISCO na ravni dveh števk

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    ME04

    Gospodarska dejavnost lokalne enote (glavna zaposlitev)

    NACE

    NACE na ravni dveh števk

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    ME02

    Glavna zaposlitev: glavna zaposlitev s polnim ali krajšim delovnim časom (samoopredelitev)

    1

    Zaposlitev s polnim delovnim časom

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Zaposlitev s krajšim delovnim časom

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    ME12

    Zaposlitveni status v okviru glavne zaposlitve

    1

    Samozaposlena oseba z zaposlenimi

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Samozaposlena oseba brez zaposlenih

    3

    Zaposleni(-a)

    4

    Neplačani družinski delavec

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    ME13

    Sektor zaposlitve člana gospodinjstva

    1

    Zaposleni(-a) v javnem sektorju

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Zaposleni(-a) v zasebnem sektorju

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: IZOBRAZBA IN IZOBRAZBENO OZADJE

    MC01

    Najvišja dosežena stopnja izobrazbe

    0

    Brez formalne izobrazbe ali pod ISCED 1

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    1

    ISCED 1 osnovnošolska izobrazba

    2

    ISCED 2 nižja sekundarna izobrazba

    3

    ISCED 3 višja sekundarna izobrazba

    4

    ISCED 4 posekundarna neterciarna izobrazba

    5

    ISCED 5 kratko terciarno izobraževanje

    6

    ISCED 6 diploma ali enakovredna izobrazba

    7

    ISCED 7 magisterij ali enakovredna izobrazba

    8

    ISCED 8 doktorat ali enakovredna izobrazba

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: SESTAVA GOSPODINJSTVA – DODATNE POSEBNE PODROBNOSTI

    HB05

    Velikost gospodinjstva

    1–99

    Skupno število članov gospodinjstva

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    HB075

    Vrsta gospodinjstva

    1

    Samsko gospodinjstvo

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Oče samohranilec/mati samohranilka z vsaj enim otrokom, mlajšim od 25 let

    3

    Oče samohranilec/mati samohranilka z otroki, ki so vsi stari 25 let ali več

    4

    Par brez otrok

    5

    Par z vsaj enim otrokom, mlajšim od 25 let

    6

    Par z otroki, ki so vsi stari 25 let ali več

    8

    Druga vrsta gospodinjstva

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: GLAVNE ZNAČILNOSTI STANOVANJA

    HD01

    Status gospodinjstva glede na lastništvo

    1

    Lastnik brez neodplačanega hipotekarnega posojila

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Lastnik z neodplačanim hipotekarnim posojilom

    3

    Najemnik, najemnina po tržni ceni

    4

    Najemnik, najemnina po znižani ceni

    5

    Najemnik ne plačuje najemnine

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    HD03

    Vrsta stanovanja

    1

    Samostojna hiša

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Dvojček ali vrstna hiša

    3

    Stanovanje v zgradbi z manj kot desetimi stanovanji

    4

    Stanovanje v zgradbi z desetimi ali več stanovanji

    5

    Druga vrsta nastanitve

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    HD06

    Število sob, na razpolago za gospodinjstvo

    1–9,9

    Število sob

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    10

    Deset ali več sob

    Prazno

    Ni navedeno

    99

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: UDELEŽBA V FORMALNEM IZOBRAŽEVANJU (TRENUTNO)

    MC02A

    Udeležba v formalnem izobraževanju in usposabljanju (učenec, dijak, študent ali vajenec)

    1

    Da

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Ne

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    MC02B

    Stopnja trenutnega/zadnjega formalnega izobraževanja ali usposabljanja

    0

    Brez formalne izobrazbe ali pod ISCED 1

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    1

    ISCED 1 osnovnošolska izobrazba

    2

    ISCED 2 nižja sekundarna izobrazba

    3

    ISCED 3 višja sekundarna izobrazba

    4

    ISCED 4 posekundarna neterciarna izobrazba

    5

    ISCED 5 kratko terciarno izobraževanje

    6

    ISCED 6 diploma ali enakovredna izobrazba

    7

    ISCED 7 magisterij ali enakovredna izobrazba

    8

    ISCED 8 doktorat ali enakovredna izobrazba

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: TRAJANJE POGODBE

    ME03A

    Stalnost glavne zaposlitve

    1

    Pisna pogodba za nedoločen čas

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Sedanje

    2

    Ustni dogovor za nedoločen čas

    3

    Pisna pogodba za določen čas

    4

    Ustni dogovor za določen čas

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: SKUPNI LETNI DOHODEK NA RAVNI OSEB IN GOSPODINJSTEV

    MF099

    Skupni letni neto dohodek člana gospodinjstva (datoteka člana) iz vseh virov, vključno z nedenarnimi sestavinami

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Vsi trenutni člani gospodinjstva, stari 16 let in več

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    HH099

    Skupni letni neto dohodek iz vseh virov, vključno z nedenarnimi sestavinami

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: GLAVNE SESTAVINE DOHODKA

    HH011

    Neto tekoči mesečni dohodek gospodinjstva

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoči mesec

    Prazno

    Ni navedeno

    HH095

    Denarni letni neto dohodek iz vseh virov

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    HH012

    Dohodek v naravi iz zaposlitve

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: DOHODEK V NARAVI IZ NEPLAČANIH DEJAVNOSTI

    HH023

    Dohodek v naravi iz neplačanih dejavnosti

    0–99999999999999

    Dohodek (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: PRIPISANA NAJEMNINA

    HH032

    Pripisana najemnina

    0–99999999999999

    Pripisana najemnina (v domači valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: GLAVNI VIR DOHODKA

    HI11

    Glavni vir dohodka

    1

    Plača

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    2

    Dohodek iz samozaposlitve

    3

    Dohodek iz lastnine

    4

    Pokojnine, pokojninski prejemki

    5

    Nadomestila za brezposelnost

    6

    Drugi tekoči prejemki in drugi dohodek

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: ELEMENTI PREMOŽENJA, VKLJUČNO Z LASTNIŠTVOM STANOVANJA

    HW10

    Vrednost glavnega prebivališča

    1–99999999999

    Vrednost (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    HW20

    Prihranki (v običajnem mesecu)

    1

    Gospodinjstvo ustvarja prihranke.

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Gospodinjstvo porablja prihranke.

    3

    Gospodinjstvo si mora izposojati denar.

    4

    Gospodinjstvo niti ne ustvarja prihrankov niti jih ne porablja in si ne izposoja denarja.

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: DAVKI IN PRISPEVKI

    HW30

    Davki od dohodka in prispevki za socialno zavarovanje

    –99999999–99999999

    Davki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: OBVEZNOSTI

    HW40

    Skupni preostali znesek za odplačilo hipoteke na glavno prebivališče

    0–99999999999

    Znesek za odplačilo (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    HW50

    Mesečna odplačila glavnice in obresti za hipoteko

    0–9999999999

    Odplačila glavnice in obresti za hipoteko (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    Prazno

    Ni navedeno

    Podrobna vsebina: ZAOSTALA PLAČILA

    HW60

    Zaostala plačila

    1

    Da

    Gospodinjstvo

    Sedanje

    2

    Ne

    Prazno

    Ni navedeno

    9

    Se ne uporablja

    Podrobna vsebina: POTROŠNJA PO KLASIFIKACIJI INDIVIDUALNE POTROŠNJE PO NAMENU (COICOP) (2)

    HE01A

    Hrana in brezalkoholne pijače

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE02A

    Alkoholne pijače, tobak in mamila

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE03A

    Oblačila in obutev

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE04A

    Stanovanja, voda, električna energija, plin in druga goriva

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE05A

    Pohištvo, gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje gospodinjstva

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE06A

    Zdravje

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE07A

    Prevoz/transport

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE08A

    Informacijske in komunikacijske dejavnosti

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE09A

    Rekreacija, šport in kultura

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE10A

    Izobraževalne storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE11A

    Restavracije in nastanitvene storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE12A

    Zavarovalne in finančne storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE13A

    Osebna nega, socialna zaščita ter raznovrstno blago in storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Podrobna vsebina: LASTNA PORABA

    HE01B

    Hrana in brezalkoholne pijače

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE02B

    Alkoholne pijače, tobak in mamila

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE03B

    Oblačila in obutev

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE04B

    Stanovanja, voda, električna energija, plin in druga goriva

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE05B

    Pohištvo, gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje gospodinjstva

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE06B

    Zdravje

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE07B

    Prevoz/transport

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE08B

    Informacijske in komunikacijske dejavnosti

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE09B

    Rekreacija, šport in kultura

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE10B

    Izobraževalne storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE11B

    Restavracije in nastanitvene storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE12B

    Zavarovalne in finančne storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HE13B

    Osebna nega, socialna zaščita ter raznovrstno blago in storitve

    0–99999999999999

    Znesek (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Podrobna vsebina: IZDATKI ZA POTROŠNJO V TUJINI PO COICOP

    HJ01

    Hrana in brezalkoholne pijače

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ02

    Alkoholne pijače, tobak in mamila

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ03

    Oblačila in obutev

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ04

    Stanovanja, voda, električna energija, plin in druga goriva

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ05

    Pohištvo, gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje gospodinjstva

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ06

    Zdravje

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ07

    Prevoz/transport

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ08

    Informacijske in komunikacijske dejavnosti

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ09

    Rekreacija, šport in kultura

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ10

    Izobraževalne storitve

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ11

    Restavracije in nastanitvene storitve

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ12

    Zavarovalne in finančne storitve

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HJ13

    Osebna nega, socialna zaščita ter raznovrstno blago in storitve

    0–99999999999999

    Izdatki (v nacionalni valuti)

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    Podrobna vsebina: KOLIČINE (3) (neobvezno)

    HQ01

    Hrana in brezalkoholne pijače

    0-9999999999999999,9

    Znesek

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto

    HQ02

    Alkoholne pijače, tobak in mamila

    0-9999999999999999,9

    Znesek

    Gospodinjstvo

    Tekoče koledarsko leto


    (1)  Za spremenljivko podatki o gospodinjstvu je treba zagotoviti možne vrednosti 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 95 vsaj na nizki ravni podrobnosti. Visoka raven podrobnosti je neobvezna.

    (2)  Denarna potrošnja po klasifikaciji individualne potrošnje po namenu se posreduje na ravni petih števk COICOP.

    (3)  Količine za skupini „Hrana in brezalkoholne pijače“ in „Alkoholne pijače, tobak in mamila“ se posredujejo na ravni petih števk COICOP.


    PRILOGA III

    PODROBNA UREDITEV IN VSEBINA POROČIL O KAKOVOSTI

    (1)

    Države članice Komisiji (Eurostatu) posredujejo poročilo o kakovosti v skladu s pravili iz člena 13 Uredbe (EU) 2019/1700 in Uredbe (EU) 2019/2180 o podrobni ureditvi in vsebini poročil o kakovosti (1).

    (2)

    Države članice v poročilo o kakovosti na področju potrošnje vključijo naslednje posebne informacije.

    STATISTIČNA PREDSTAVITEV

    Opis podatkov

    Naslov raziskave na nacionalni ravni, leto raziskovanja, povezava do spletnega mesta raziskovanja

    Sistemi klasifikacije

    Navedite različico klasifikacije, uporabljene v podatkih, in morebitna odstopanja od evropskih statističnih standardov ali mednarodnih standardov.

    Statistični koncepti in opredelitve, vključno z referenčnim obdobjem

    Seznam konceptov in spremenljivk, ki odstopajo od standardnih opredelitev, pri čemer se navedejo uporabljeni nacionalni koncepti ter morebitne razlike med nacionalnimi koncepti in zadevnimi standardnimi opredelitvami.

    Izdatki za potrošnjo se izračunajo kot izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo; opiše se vsako odstopanje od te standardne opredelitve.

    Metoda za izračun pripisane najemnine (metoda stratifikacije/regresije, pri čemer se določijo vrsta uporabljenega modela/regresije in uporabljene spremenljivke; metoda samoocenjevanja).

    Metoda za izračun/pripis dohodka in sestavin dohodka, če je primerno.

    STATISTIČNA OBDELAVA

    Osnovni podatki

    Opis vira podatkov, uporabljenega za izdelavo vzorčnega okvira (npr. register prebivalstva, register gospodinjstev, register stanovanj, popis prebivalstva, druga raziskava itd.), pogostost posodabljanja in leto zadnje posodobitve vira podatkov ter metoda, uporabljena za pridobitev ali ustvarjanje vzorčnega okvira. Ime raziskave se navede, če je bila kot vir podatkov uporabljena druga raziskava.

    Glede vzorčnega načrta:

    če je končna vzorčna enota drugačna od zasebnega gospodinjstva, se to sporoči;

    metode za vzorčni načrt (npr. enostavno naključno vzorčenje; sistematično vzorčenje; stratificirano vzorčenje; vzorčenje v skupinah, večstopenjsko vzorčenje, kombinacija načrtov). Če države članice uporabljajo stratificirano vzorčenje, se sporočijo merila za stratifikacijo in substratifikacijo. Če države članice uporabljajo večstopenjsko vzorčenje, se opišejo različne stopnje in ustrezne verjetnosti (enako, neenako, sorazmerno velikosti). Če države članice uporabljajo kombinacijo načrtov, se opišejo uporabljeni načrti;

    velikost vzorca.

    Pridobivanje podatkov

    Opis metod, uporabljenih za izvedbo anketiranja (npr. PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI (2) in/ali drugi viri, kot so registri, druge raziskave, pametni načini zbiranja podatkov na podlagi mobilnih aplikacij itd.). Navedejo se spremenljivke, zbrane na podlagi drugih virov.

    Opis metod za vodenje dnevnika izdatkov za potrošnjo (npr. ročno vodeni dnevnik na papirju, računalniški dnevnik, spletni dnevnik, blagajniški računi, skeniranje računov, kartice zvestobe, administrativni podatki, mobilne aplikacije in/ali drugi viri zbiranja podatkov na pameten način itd.).

    Zbiranje podatkov

    Uteževanje gospodinjstev: vsak korak uteževanja bi bilo treba opisati ločeno: oblikovane uteži; prilagoditve uteži zaradi neodgovora, prilagoditve uteži zunanjim virom podatkov (uporabljene tehnike umerjanja, raven in spremenljivke, uporabljene za prilagoditev), vse druge prilagoditve uteži (npr. odrezovanje, določitev zgornje (spodnje) vrednosti porazdelitve uteži za prilagoditev zaradi osamelcev); končne uteži.

    Če se uporabi imputacija, se navedejo vse imputirane spremenljivke, opiše se uporabljeni postopek imputacije in pojasnijo se razlogi za imputacijo. Število imputiranih vrednosti kot odstotek skupnega števila opazovanj se sporoči za vsako spremenljivko dohodka in sestavine dohodka, vključno z dohodkom v naravi iz neplačanih dejavnosti, tako na ravni gospodinjstva kot na ravni oseb.

    NATANČNOST IN ZANESLJIVOST

    Vzorčna napaka

    Zahteve po natančnosti za kazalnik „Odstotek gospodinjstev, katerih izdatki za stanovanje, vključno z vodo, elektriko, plinom in drugimi gorivi, znašajo več kot 50 % skupnih izdatkov“ se izrazijo v standardnih napakah in so opredeljene kot zvezne funkcije dejanskih ocen in velikosti statistične populacije v državi, kakor je opredeljeno v Prilogi II k Uredbi (EU) 2019/1700 za področje potrošnje.

    Za skupne izdatke za potrošnjo (HE00) in izdatke za potrošnjo na ravni dveh števk COICOP (HE01 do HE13) se na nacionalni ravni sporočijo povprečje, skupno število opazovanj in standardne napake.

    Države opišejo metodologijo za izračun ocen natančnosti. Če se zahteve po natančnosti dosežejo s povezovanjem mikropodatkov za največ tri zaporedna leta opazovanj v skladu s točko 8 Priloge II k Uredbi (EU) 2019/1700, države opišejo ustrezne alternativne metode, uporabljene za oceno in ovrednotenje natančnosti.

    Nevzorčna napaka

    Merska napaka

    Opišejo se različni viri merskih napak, ki jih je mogoče najti v raziskovanju. To vključuje:

    opis in preskušanje oblike vprašalnika in dnevnika;

    opis usposabljanja anketarjev (npr. število dni usposabljanja, preskušanje znanja pred začetkom terenskega dela (stopnja uspešnosti itd.);

    informacije o študijah za preverjanje vpliva anketarja, kot so ponovne ankete, navzkrižna preverjanja z drugimi podatki ali poskusi z razdrobljenimi vzorci (če so na voljo), ter rezultate vzorcev (če so na voljo).

    Napaka zaradi neodgovora

    Neodgovor enote

    Države članice izračunajo stopnje neodgovora gospodinjstev na naslednji način:

    Stopnje neodgovora gospodinjstev (NRh) se izračunajo na naslednji način:

    NRh = (1 – (Ra * Rh)) * 100,

    pri čemer je:

    Ra = stopnja stikov z naslovi in se izračuna kot število naslovov, s katerimi je bil uspešno vzpostavljen stik, deljeno s številom veljavnih izbranih naslovov;

    Rh = število opravljenih anketiranj gospodinjstev, katerih vprašalnik je bil sprejet v zbirko podatkov, in se izračuna kot število opravljenih anketiranj gospodinjstev, katerih vprašalnik je bil sprejet v zbirko podatkov, deljeno s številom ustreznih gospodinjstev na naslovih, s katerimi je bil vzpostavljen stik.

    V državah članicah, kjer se pri neodgovoru enote uporabljajo nadzorovane substitucije, se izračunajo stopnje neodgovora pred substitucijo in po njej.

    Nerespondenti se razčlenijo po značilnostih in vzrokih za neodgovor, kolikor je to mogoče.

    Opis vseh sprejetih ukrepov za popravke za neodgovor in ocena morebitnih težav, ki jih lahko posredno povzročijo taki ukrepi (npr. umerjanje, ki vključuje visoke in spremenljive uteži).

    Če se v primeru neodgovora enote in v skladu s členom 6(4), (5), (6) in (7) uporabijo nadzorovane substitucije, se sporočijo stopnje substitucije in opis metode izbire substitutov, glavne lastnosti nadomestnih enot v primerjavi s prvotnimi enotami, porazdelitev nadomestnih (prvotnih) enot glede na število poskusov vzpostavitve stika na naslovu, sprejemljivost ankete/dnevnika gospodinjstva in rezultat vprašalnika/dnevnika za gospodinjstvo.

    Število gospodinjstev, s katerimi je bil uspešno vzpostavljen stik pred substitucijo in po njej.

    Število gospodinjstev, ki so odgovorila, pred substitucijo in po njej.

    Navesti je treba bruto velikost vzorca, število upravičenih enot in neto velikost vzorca, vključno z nadomestnimi enotami (velikost doseženega vzorca).

    Neodgovor enote

    Za spremenljivke podatki o gospodinjstvu, (dopolnjena) starost člana gospodinjstva, status glavne aktivnosti (samoopredelitev), vse spremenljivke dohodka in sestavin dohodka, glavni vir dohodka, status gospodinjstva glede na lastništvo se navedejo naslednje informacije:

    delež gospodinjstev (za posamezne spremenljivke, pridobljene ali zbrane na ravni gospodinjstva) ali oseb (za spremenljivke, pridobljene ali zbrane na ravni oseb), ki so prejeli znesek za vsako spremenljivko,

    delež gospodinjstev (za posamezne spremenljivke, pridobljene ali zbrane na ravni gospodinjstva) ali oseb (za spremenljivke, pridobljene ali zbrane na ravni oseb) z manjkajočimi vrednostmi (pred imputacijo) za vsako spremenljivko, pridobljeno ali zbrano na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb. Spremenljivke, sestavljene/pridobljene iz več spremenljivk sestavin, pri katerih manjka vrednost pred imputacijo za vsaj eno sestavino na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb, se za tako gospodinjstvo ali osebo obravnavajo kot spremenljivke z manjkajočimi vrednostmi pred imputacijo.

    Napaka pri obdelavi

    Informacije, ki jih je treba zagotoviti o morebitnih napakah pri obdelavi, in njihov učinek na končne rezultate zbiranja podatkov, ki izhajajo iz nepravilnega izvajanja pravilno načrtovanih izvedbenih metod. Opišejo se glavne napake, zaznane v postopku po zbiranju podatkov.

    Opis preverjanj kakovosti (npr. nadzor nad vnosom podatkov, nadzor kodiranja itd.) in postopka urejanja podatkov (npr. opis glavnih pravil za urejanje podatkov o izdatkih za potrošnjo in spremenljivkah dohodka).

    Opišejo se postopki imputacije. Informacije, ki jih je treba zagotoviti o stopnji imputacije, izračunani kot delež imputiranih opazovanj (za vsako spremenljivko) v skupnem številu opazovanj.

    Revizija podatkov – politika

    Zagotovijo se informacije o vsaki politiki, namenjeni zagotavljanju preglednosti izkazanih podatkov, v skladu s katero se predhodno zbrani podatki naknadno revidirajo. Če se podatki revidirajo, se to sporoči.

    Revizija podatkov – praksa

    Časovni načrt revizij

    Glavni razlogi za revizije in njihova narava (na voljo so novi viri podatkov, nove metode itd.)

    Vpliv revizij na kazalnike

    SKLADNOST IN PRIMERLJIVOST

    Skladnost – medpodročna

    Skladnost – statistika Evropske unije o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC)

    Primerjava naslednjih spremenljivk dohodka z EU-SILC se izvede na nacionalni ravni ali pa jo države potrdijo na podlagi izračunov, ki jih opravi Eurostat: prag tveganja revščine (EUR), stopnja tveganja revščine (%), relativna vrzel tveganja revščine, razmerje dohodkovnih kvintilnih razredov S80/S20, Ginijev koeficient.

    Skladnost – harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin (HICP)

    Primerjava strukture izdatkov za potrošnjo na ravni dveh števk COICOP se izvede na nacionalni ravni ali pa jo države potrdijo na podlagi izračunov, ki jih opravi Eurostat, z ustreznimi spremenljivkami iz HICP.

    Skladnost – nacionalni računi

    Primerjava strukture izdatkov za potrošnjo na ravni dveh števk COICOP se izvede na nacionalni ravni ali pa jo države potrdijo na podlagi izračunov, ki jih opravi Eurostat, z ustreznimi spremenljivkami iz nacionalnih računov.

    Skladnost – notranja

    Poroča se o vseh neskladnostih v podatkovnem nizu HBS, poleg tega se te nedoslednosti pojasnijo.


    (1)   UL L 330, 20.12.2019, str. 8.

    (2)  PAPI – tradicionalno osebno anketiranje z vprašalniki na papirju; CATI – računalniško podprto osebno anketiranje; CAPI – računalniško podprto osebno anketiranje; CASI – računalniško podprta anketa, ki jo respondenti izpolnijo sami; CAWI – računalniško podprto spletno anketiranje.


    Top