EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0163

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/163 z dne 7. februarja 2022 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2018/858 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s funkcionalnimi zahtevami za tržni nadzor vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot

C/2022/582

UL L 27, 8.2.2022, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/163/oj

8.2.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 27/1


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/163

z dne 7. februarja 2022

o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) 2018/858 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s funkcionalnimi zahtevami za tržni nadzor vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2018/858 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o odobritvi in tržnem nadzoru motornih vozil in njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila, spremembi uredb (ES) št. 715/2007 in (ES) št. 595/2009 ter razveljavitvi Direktive 2007/46/ES (1) ter zlasti člena 8(15), člena 9(5) in člena 13(10) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 8(15) Uredbe (EU) 2018/858 je Komisija pooblaščena, da določi skupna merila za določitev primernega obsega pregledov za preverjanje skladnosti vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, ki jih izvajajo organi za tržni nadzor na podlagi člena 8(1) navedene uredbe. Komisija je pooblaščena tudi, da določi skupna merila za obliko popisa načrtovanih pregledov tržnega nadzora, ki ga morajo države članice predložiti forumu za izmenjavo informacij o izvrševanju (v nadaljnjem besedilu: forum) na podlagi člena 8(6) Uredbe (EU) 2018/858. Poleg tega je Komisija pooblaščena, da določi skupna merila za obliko poročila o ugotovitvah pregledov za preverjanje skladnosti, ki ga morajo države članice predložiti forumu na podlagi člena 8(7) navedene uredbe.

(2)

Da bi zagotovili trden mehanizem za izvrševanje skladnosti in organom za tržni nadzor zagotovili enotne zahteve za izbiro vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot za preizkuse, bi bilo treba določiti merila za določitev primernega obsega pregledov za preverjanje skladnosti. Ker pregledov za preverjanje skladnosti ni mogoče izvajati na enak način zaradi razlik med posameznimi državami članicami glede števila vozil, registriranih vozil ali pritožb, je pomembno, da navedena merila zajemajo različne elemente, ki se lahko uporabljajo v skladu s posebnostmi posamezne države članice. Ta merila bi morala za vsako državo članico vključevati pogostost pregledov dokumentacije, število registriranih vozil in število opravljenih preizkusov.

(3)

Za lažje letno načrtovanje pregledov tržnega nadzora, ki jih izvajajo države članice, in za zagotovitev, da se o njihovih ugotovitvah po pregledih za preverjanje skladnosti poroča na enoten način, je treba določiti skupna merila za obliko, ki jo uporabijo države članice, ko forumu predložijo izčrpen popis načrtovanih pregledov tržnega nadzora iz člena 8(6) Uredbe (EU) 2018/858 in poročilo o ugotovitvah pregledov za preverjanje skladnosti iz člena 8(7) navedene uredbe. Oblika popisa načrtovanih pregledov tržnega nadzora bi morala vključevati informacije o preizkušenih vozilih, sistemih, sestavnih delih in samostojnih tehničnih enotah ter ustrezne pregledane regulativne akte in načrtovanje preizkusov. Oblika poročila o ugotovitvah pregledov za preverjanje skladnosti bi morala vključevati informacije o vzpostavljenih načelih za oceno tveganja in analize izvedenih dejavnosti.

(4)

V skladu s členom 9(5) Uredbe (EU) 2018/858 je treba določiti podatke, ki jih morajo proizvajalci brezplačno dati na voljo Komisiji za namene preverjanja skladnosti.

(5)

V skladu z drugim pododstavkom člena 13(10) Uredbe (EU) 2018/858 je treba določiti podatke, ki jih morajo proizvajalci v skladu s prvim pododstavkom navedenega člena brezplačno dati na voljo tretjim osebam za namene preizkušanja morebitne neskladnosti, ki ga opravijo take tretje osebe.

(6)

V skladu z drugim pododstavkom člena 13(10) Uredbe (EU) 2018/858 je treba določiti zahteve, ki jih morajo izpolnjevati tretje osebe, da dokažejo svoj pravni interes na področju javne varnosti ali varstva okolja in dostop do ustreznih prostorov za preizkuse ter zagotovijo, da sta njihova organizacija in delovanje popolnoma nepristranska in neodvisna.

(7)

Za zagotovitev, da so tretje osebe sposobne izvajati preverjanje skladnosti v skladu z zahtevami iz regulativnih aktov iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858, bi morala biti njihova poročila o preizkusih skladna z obliko, določeno v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2020/683 (2), ter izpolnjevati zahteve glede usposobljenosti in kakovosti prostorov za preizkuse.

(8)

Ukrepi, ki jih je treba sprejeti v skladu z določbami člena 8(15), člena 9(5) in člena 13(10) Uredbe (EU) 2018/858, se nanašajo na preverjanje skladnosti vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot. Ti ukrepi so vsebinsko povezani po svojem predmetu urejanja in okviru, v katerem se uporabljajo. Zato je primerno sprejeti to uredbo na podlagi vseh treh določb, da se doseže dosledno preverjanje skladnosti.

(9)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Tehničnega odbora za motorna vozila –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Merila za določitev primernega obsega pregledov za preverjanje skladnosti

Primeren obseg pregledov za preverjanje skladnosti vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, ki jih izvajajo organi za tržni nadzor, se določi na podlagi naslednjih meril:

(a)

pogostost pregledov dokumentacije vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, ki se izvajajo na vozilih, registriranih v zadevni državi članici v predhodnem letu;

(b)

število preizkusov na leto ob upoštevanju zahtev iz člena 8(2) in (3) Uredbe (EU) 2018/858;

(c)

razvrstitev regulativnih aktov iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858 glede na tveganje in verjetnost pojava nevarnosti;

(d)

število novih vozil, registriranih v zadevni državi članici v predhodnem letu, po znamkah in trgovskih imenih;

(e)

utemeljene pritožbe po znamkah in trgovskih imenih vozil v prejšnjih treh letih;

(f)

informacije, izmenjane v okviru foruma v prejšnjih treh letih;

(g)

rezultati preizkušanja, ki so jih tretje strani objavile v prejšnjih treh letih in izpolnjujejo zahteve iz člena 6;

(h)

odstotek preizkusov, določenih za število registriranih vozil, in odstotek preizkusov, določenih za naključno vzorčenje.

Člen 2

Oblika popisa načrtovanih pregledov tržnega nadzora

Popis načrtovanih pregledov tržnega nadzora iz člena 8(6) Uredbe (EU) 2018/858 se forumu predloži v obliki, določeni v Prilogi I k tej uredbi.

Člen 3

Oblika poročila o ugotovitvah po pregledih za preverjanje skladnosti

Poročilo o ugotovitvah po pregledih za preverjanje skladnosti iz člena 8(7) Uredbe (EU) 2018/858 se forumu predloži v obliki, določeni v Prilogi II k tej uredbi.

Člen 4

Podatki, ki jih proizvajalci dajo na voljo Komisiji za namene preverjanja skladnosti

Podatki, ki jih proizvajalci dajo na voljo Komisiji, da ji omogočijo izvajanje preizkusov in kontrolnih pregledov na podlagi člena 9 Uredbe (EU) 2018/858, vključujejo naslednje:

(a)

parametre in nastavitve, potrebne za natančno ponovitev preizkusnih pogojev, ki so se uporabljali v času homologacijskega preizkušanja, vključno z vsemi poročili o preizkusih iz člena 30 Uredbe (EU) 2018/858 in informacijami, ki so pomembne za izvajanje preizkusov in pregledov, ki se zahtevajo v skladu z Uredbo (EU) 2018/858 in regulativnimi akti iz Priloge II k navedeni uredbi;

(b)

razširjeno opisno dokumentacijo, ki se zahteva na podlagi regulativnih aktov iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858, vključno z informacijami o pomožnih strategijah za uravnavanje emisij v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2017/1151 (3), Priloga I, Dodatek 3a;

(c)

paket za preglednost preizkušanja, ki se zahteva za preizkušanje emisij vozil, opisan v Uredbi (EU) 2017/1151, Priloga II, točka 5.9;

(d)

izvod certifikata o skladnosti za vsako vozilo, ki se preizkuša;

(e)

vse druge ustrezne tehnične informacije, potrebne za izvedbo preizkusov.

Člen 5

Podatki, ki jih proizvajalci dajo na voljo tretjim osebam za namene preizkušanja morebitne neskladnosti

Podatki, ki jih proizvajalci dajo na voljo tretjim osebam na podlagi člena 13(10) Uredbe (EU) 2018/858, vključujejo naslednje:

(a)

parametre in nastavitve, potrebne za natančno ponovitev preizkusnih pogojev, ki so se uporabljali v času homologacijskega preizkušanja, vključno z vsemi poročili o preizkusih iz člena 30 Uredbe (EU) 2018/858 in informacijami, ki so pomembne za izvajanje preizkusov in pregledov, ki se zahtevajo v skladu z Uredbo (EU) 2018/858 in regulativnimi akti iz Priloge II k navedeni uredbi;

(b)

razširjeno opisno dokumentacijo, ki se zahteva na podlagi regulativnih aktov iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858, vključno z informacijami o pomožnih strategijah za uravnavanje emisij v skladu z Uredbo (EU) 2017/1151, Priloga I, Dodatek 3a, in Uredbo Komisije (EU) št. 582/2011 (4), Priloga I, Dodatek 11;

(c)

paket za preglednost preizkušanja, ki se zahteva za preizkušanje emisij vozil, opisan v Uredbi (EU) 2017/1151, Priloga II, točka 5.9;

(d)

izvod certifikata o skladnosti za vsako vozilo, ki se preizkuša;

(e)

vse druge ustrezne tehnične informacije, potrebne za izvedbo preizkusov.

Člen 6

Zahteve za tretje osebe, da dokažejo svoj pravni interes in dostop do ustreznih prostorov za preizkuse

1.   Tretje osebe za namene dokazovanja svojega pravnega interesa na področju javne varnosti ali varstva okolja v skladu s členom 13(10) Uredbe (EU) 2018/858 izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a)

so fizična ali pravna oseba, ustanovljena v skladu z zakonodajo države članice;

(b)

so nevladne in neprofitne;

(c)

niso vključene v vidike homologacije ali v postopek zasnove, proizvodnje, dobave ali vzdrževanja vozila, sistema, sestavnega dela ali samostojne tehnične enote;

(d)

predložijo izjavo, v kateri navedejo, da spoštujejo zaupnost pri varovanju poslovnih skrivnosti in osebnih podatkov ter da njihovo osebje spoštuje poklicno skrivnost glede vseh informacij, ki jih predložijo proizvajalci, vključno s certifikatom o EU-homologaciji in njegovimi dodatki ter podatki, ki so na voljo v skladu s členom 5;

(e)

dokažejo, da uporabljajo ustrezne prostore za pregled v skladu z zahtevami iz odstavka 2 tega člena.

2.   Za namene dokazovanja, da imajo tretje osebe na voljo ustrezne prostore za pregled za namene pregledov skladnosti in preizkusov, ti prostori izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a)

niso vključeni v postopek zasnove, proizvodnje, dobave ali vzdrževanja vozila, sistema, sestavnega dela ali samostojne tehnične enote, ki jo ocenjujejo, preizkušajo ali pregledujejo;

(b)

so akreditirani v skladu z zahtevami iz standarda EN ISO/IEC 17025:2017 o splošnih zahtevah za usposobljenost preizkuševalnih in kalibracijskih laboratorijev, področje uporabe navedene akreditacije pa zajema preizkuse, ki se izvajajo v skladu z regulativnimi akti iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858;

(c)

so akreditirani v skladu z zahtevami iz standarda EN ISO/IEC 17020:2012 o splošnih merilih za delovanje različnih vrst organov, ki izvajajo kontrolne preglede, ali pa se namen akreditacije v skladu s standardom EN ISO/IEC 17025:2017 razširi na postopek kontrolnega pregleda;

(d)

predložijo izjavo, v kateri navedejo, da spoštujejo zaupnost pri varovanju poslovnih skrivnosti in osebnih podatkov ter da njihovo osebje spoštuje poklicno skrivnost glede vseh informacij, ki jih predložijo proizvajalci, vključno s certifikatom o EU-homologaciji in njegovimi dodatki ter podatki, ki so na voljo v skladu s členom 5.

Člen 7

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 7. februarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 14.6.2018, str. 1.

(2)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/683 z dne 15. aprila 2020 o izvajanju Uredbe (EU) 2018/858 Evropskega parlamenta in Sveta glede upravnih zahtev za odobritev in tržni nadzor motornih vozil in njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (UL L 163, 26.5.2020, str. 1).

(3)  Uredba Komisije (EU) 2017/1151 z dne 1. junija 2017 o dopolnitvi Uredbe (ES) št. 715/2007 Evropskega parlamenta in Sveta o homologaciji motornih vozil glede na emisije iz lahkih potniških in gospodarskih vozil (Euro 5 in Euro 6) in o dostopu do informacij o popravilu in vzdrževanju vozil, o spremembah Direktive 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta, Uredbe Komisije (ES) št. 692/2008 in Uredbe Komisije (EU) št. 1230/2012 ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 692/2008 (UL L 175, 7.7.2017, str. 1).

(4)  Uredba Komisije (EU) št. 582/2011 z dne 25. maja 2011 o izvajanju in spremembi Uredbe (ES) št. 595/2009 Evropskega parlamenta in Sveta glede emisij iz težkih vozil (Euro VI) in o spremembi prilog I in III k Direktivi 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 167, 25.6.2011, str. 1).


PRILOGA I

Oblika izčrpnega popisa načrtovanih pregledov tržnega nadzora

(izpolni država članica in predloži forumu najpozneje do 1. marca)

Država članica: …

Naziv organa za tržni nadzor: ...

Kontaktna oseba pri organu (ime, e-naslov in telefonska številka): ...

Zadevno obdobje: od dd. mm. llll do dd. mm. llll

Država članica (1):

Znamka (2):

Trgovsko ime (3):

Različica (4):

Kategorija vozila (5) ali sistema, sestavnega dela in samostojne tehnične enote:

Regulativni akti (6):

Predmeti (7):

Pregledi dokumentacije/laboratorijski preizkusi/preizkusi na cesti:

Načrtovano začetno obdobje:

Opombe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  Številčna oznaka države članice, ki je izdala homologacijo, kot je določeno v preglednici iz Uredbe (EU) 2020/683, Priloga IV, točka 2.1.

(2)  Ime podjetja proizvajalca iz točke 0.1 certifikata o EU-homologaciji celotnega vozila.

(3)  Trgovsko ime iz točke 0.2.1 certifikata o EU-homologaciji celotnega vozila.

(4)  Po potrebi.

(5)  Kategorija vozila (npr. M1, N1).

(6)  Veljavni regulativni akti iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858.

(7)  Za katere veljajo veljavni regulativni akti iz Priloge II k Uredbi (EU) 2018/858.


PRILOGA II

Oblika poročila o ugotovitvah pregledov za preverjanje skladnosti

(izpolni država članica in predloži forumu do 30. septembra v letu, ki sledi koncu zadevnega dveletnega obdobja)

1.

Informacije:

Država članica: …

Naziv organa za tržni nadzor: …

Zadevno obdobje: od dd. mm. llll do dd. mm. llll

2.

Splošno (organizacija in infrastruktura tržnega nadzora):

pristojno ministrstvo za ta sektor,

ime in kontaktni podatki pristojnega organa za tržni nadzor

(naslov, vključno z elektronskim naslovom in področji, za katera je pristojen),

število osebja za nadzor avtomobilskega trga,

viri za preizkuse (lastni ali zunanji laboratorij),

pojasniti, kako je zagotovljeno, da organi za tržni nadzor svoje naloge opravljajo neodvisno in nepristransko,

...

3.

Razlaga držav članic glede vzpostavljenih načel za oceno tveganja:

kratka razlaga vzpostavljenih načel za oceno tveganja,

pregled meril, uporabljenih za oceno tveganja,

pojasnilo o učinkovitem usklajevanju dejavnosti med nacionalnimi organi,

...

4.

Dejavnosti pregleda, izvedene v predhodnem obdobju načrtovanja:

skupno število opravljenih pregledov tržnega nadzora na leto,

število ugotovljenih neskladnosti na leto in na tip vozila,

informacije v zvezi z ugotovljenimi neskladnostmi na leto (veljavna zakonodaja/predmet) in ugotovljenimi trendi pri neskladnosti,

število odprtih popravnih in omejevalnih ukrepov v zvezi z ugotovljenimi neskladnostmi na leto,

število in znesek denarnih kazni, ki jih naložijo države članice na leto in na zakonodajo,

...

5.

Ugotovitve/analize:

prednosti in slabosti (notranja – mikroraven) organa za tržni nadzor,

priložnosti in grožnje (zunanja – mezo- in makroraven) na podlagi ugotovitev in neskladnosti v okviru pregledov tržnega nadzora,

pridobljene izkušnje (notranja – mikroraven),

pridobljene izkušnje (zunanja – mezo- in makroraven).

6.

Ukrepi in dejavnosti:

notranji (mikroraven) ukrepi in dejavnosti, načrtovane za naslednji dve leti,

zunanji (mezo- in makroraven) ukrepi in dejavnosti, načrtovane za naslednji dve leti,

...

7.

Opombe:

 


Top