Pasirinkite eksperimentines funkcijas, kurias norite išbandyti

Šis dokumentas gautas iš interneto svetainės „EUR-Lex“

Dokumentas 32022H2337

    Priporočilo Komisije (EU) 2022/2337 z dne 28. novembra 2022 o evropskem seznamu poklicnih bolezni

    C/2022/8472

    UL L 309, 30.11.2022, p. 12—21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/2337/oj

    30.11.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 309/12


    PRIPOROČILO KOMISIJE (EU) 2022/2337

    z dne 28. novembra 2022

    o evropskem seznamu poklicnih bolezni

    EVROPSKA KOMISIJA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 292 Pogodbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Komisija je v Priporočilu 2003/670/ES z dne 19. septembra 2003 o evropskem seznamu poklicnih bolezni (1) državam članicam priporočila, naj uvedejo vrsto ukrepov za posodobitev in izboljšanje različnih vidikov svojih politik v zvezi s poklicnimi boleznimi. Ti ukrepi se nanašajo na priznavanje in preprečevanje poklicnih bolezni ter nadomestila zanje, določitev nacionalnih ciljev za zmanjšanje pojavnosti poklicnih bolezni, poročanje o poklicnih boleznih in njihovo evidentiranje, zbiranje podatkov o epidemiologiji bolezni, spodbujanje raziskav glede zdravstvenih težav, povezanih s poklicno dejavnostjo, izboljšanje diagnosticiranja poklicnih bolezni, razširjanje statističnih in epidemioloških podatkov o poklicnih boleznih ter spodbujanje dejavne vloge nacionalnih sistemov javnega zdravja in zdravstvenega varstva pri preprečevanju poklicnih bolezni.

    (2)

    Države članice se od začetka leta 2020 soočajo z izbruhom COVID-19, ki je povzročil znatne motnje v vseh sektorjih in storitvah ter vplival na zdravje in varnost delavcev po vsej Evropski uniji (EU). Trenutno so epidemiološke razmere v EU v zvezi s COVID-19 ugodnejše, kar je zlasti posledica široke razpoložljivosti cepiv, vseeno pa ta bolezen ostaja izziv, predvsem zaradi morebitnih novih valov in pojava novih različic virusa SARS-CoV-2 in zaradi primerov dolgega COVID-19.

    (3)

    V zvezi s tem je Komisija v sporočilu z naslovom Strateški okvir EU za varnost in zdravje pri delu za obdobje 2021–2027 – Varnost in zdravje pri delu v spreminjajočem se svetu dela (2) (v nadaljnjem besedilu: strateški okvir EU) med drugim navedla, da bo posodobila Priporočilo 2003/670/ES ter vanj vključila tudi COVID-19, da bi spodbudila priznavanje COVID-19 kot poklicne bolezni v državah članicah in spodbudila konvergenco.

    (4)

    Po sprejetju strateškega okvira EU je Svetovalni odbor za varnost in zdravje pri delu (ACSH) ustanovil namensko delovno skupino, pristojno za pripravo osnutka mnenja o posodobitvi Priporočila 2003/670/ES z vključitvijo COVID-19, ki naj bi ga sprejel navedeni odbor. Svetovalni odbor za varnost in zdravje pri delu je 18. maja 2022 sprejel povezano mnenje, v katerem je priporočil vključitev COVID-19 v Prilogo I k Priporočilu 2003/670/ES z novim vnosom št. 408 v zvezi s COVID-19, ki ga povzroči delo na področju preprečevanja bolezni, v zdravstvu in socialnem varstvu ter pri pomoči doma ali v pandemičnih razmerah v sektorjih, v katerih pride do izbruha pri dejavnostih, pri katerih je bilo dokazano tveganje okužbe.

    (5)

    S tem priporočilom se upošteva mnenje Svetovalnega odbora za varnost in zdravje pri delu in v Prilogo I k navedeni uredbi dodaja COVID-19. Pojem „zdravstvo in socialno varstvo“ bi bilo treba razumeti kot gospodarske dejavnosti s področja Q statistične klasifikacije NACE Rev. 2 (3). Kar zadeva gospodarske dejavnosti, ki ne spadajo na področje Q statistične klasifikacije NACE Rev. 2, bi bilo treba razumeti, da sta določena pogoja, tj. obstoj „pandemičnih razmer“ in obstoj „izbruha pri dejavnostih, pri katerih je bilo dokazano tveganje okužbe“, kumulativna. Pri tem bi bilo treba „pandemične razmere“ razumeti kot obdobje, za katero pristojni mednarodni organi, kot je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO), izbruhe določene bolezni razglasijo za svetovno pandemijo. „Izbruh“ v smislu nove določbe priporočila bi morale opredeliti države članice v skladu z nacionalnim pravom ali prakso. „Dokazano“ tveganje okužbe obstaja pri dejavnostih, za katere je bila v skladu z nacionalnim pravom ali prakso ugotovljena vzročna povezava med delom v teh dejavnostih in povečano izpostavljenostjo SARS-CoV-2.

    (6)

    V skladu z načelom subsidiarnosti ter ob upoštevanju pristojnosti EU in držav članic na področju javnega zdravja in socialne politike v skladu s Pogodbama so za določitev javnozdravstvenih ukrepov, ki se sprejmejo v primeru katere koli pandemije, vključno z ukrepi, ki zadevajo delovna mesta in podjetja, ter obstoja izbruha pri dejavnostih, pri katerih je bilo dokazano tveganje okužbe, pristojne države članice, ki morajo pri tem v celoti upoštevati pravo EU, vključno z zakonodajo EU o varnosti in zdravju pri delu. Pri tem bi bilo treba upoštevati zlasti Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta o resnih čezmejnih grožnjah za zdravje in o razveljavitvi Sklepa št. 1082/2013/EU (2020/0322(COD)) (4).

    (7)

    Poročilo Eurostata iz leta 2021 z naslovom Possibility of recognising COVID-19 as being of occupational origin at national level in EU and EFTA countries (Možnost priznavanja poklicnega izvora COVID-19 na nacionalni ravni v državah EU in državah Efte) (5) kaže, da večina držav članic COVID-19 priznava kot poklicno bolezen ali nesrečo pri delu v skladu s pogoji, določenimi na nacionalni ravni.

    (8)

    Čeprav je priznavanje poklicnih bolezni tesno povezano z zasnovo sistemov socialne varnosti, ki so v pristojnosti držav članic, Komisija države članice spodbuja k priznavanju poklicnih bolezni, uvrščenih na evropski seznam poklicnih bolezni. Kot je navedeno v strateškem okviru EU, še vedno obstaja potreba po večjem poudarku na poklicnih boleznih. V skladu s splošnimi načeli preprečevanja, ki so jedro okvirne direktive o varnosti in zdravju pri delu iz leta 1989 (6) ter povezanih direktiv o zdravju in varnosti pri delu, bi moralo biti to priporočilo glavni instrument za preprečevanje poklicnih bolezni na ravni EU. Poleg tega je pomembno podpreti okužene delavce, zlasti tiste, okužene s COVID-19, in družine, ki so izgubile družinske člane zaradi izpostavljenosti pri delu.

    (9)

    V skladu s strateškim okvirom EU bi bilo treba države članice pozvati, naj v oblikovanje ukrepov za učinkovito preprečevanje poklicnih bolezni dejavno vključijo vse akterje, zlasti socialne partnerje.

    (10)

    Strateški okvir EU se sklicuje na potrebo po okrepljenih dokazih v podporo zakonodaji in politikam ter po raziskavah in zbiranju podatkov na ravni EU in na nacionalni ravni kot predpogojih za preprečevanje z delom povezanih bolezni in nesreč. Za boljšo analizo in preprečevanje po vsej EU sta ključna sodelovanje in izmenjava informacij, izkušenj in najboljših praks.

    (11)

    Priporočilo državam članicam, naj Komisiji pošljejo statistične in epidemiološke podatke o poklicnih boleznih, priznanih na nacionalni ravni, ter te podatke dajo na voljo zainteresiranim stranem, je ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1338/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (7) ter glede na razvoj dogodkov v zvezi s pilotnim delom na področju evropske statistike poklicnih bolezni še vedno ustrezno.

    (12)

    Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu, ustanovljena z Uredbo (EU) 2019/126 Evropskega parlamenta in Sveta (8) med drugim institucijam in organom Unije ter državam članicam zagotavlja objektivne tehnične, znanstvene in ekonomske razpoložljive informacije ter kvalificirano strokovno znanje, ki ga potrebujejo za oblikovanje in izvajanje preudarnih in učinkovitih politik, namenjenih zaščiti varnosti in zdravja delavcev, poleg tega pa zbira, analizira in razširja tehnične, znanstvene in ekonomske informacije v državah članicah. V skladu s tem bi morala imeti Agencija pomembno vlogo tudi pri izmenjavi informacij, izkušenj in najboljših praks na področju preprečevanja poklicnih bolezni.

    (13)

    Nacionalni sistemi javnega zdravja in zdravstvenega varstva imajo lahko pomembno vlogo pri izboljšanju preprečevanja poklicnih bolezni, na primer z ozaveščanjem zdravstvenega osebja, da bi se izboljšala poznavanje in diagnosticiranje teh bolezni.

    (14)

    Glede na navedeno in ob upoštevanju, da je vključitev COVID-19 v Prilogo I k temu priporočilu časovno občutljiva, zlasti glede na morebitne nove valove COVID-19 in pojav novih različic virusa SARS-CoV-2, ter da Priporočilo 2003/670/ES v veliki meri ostaja relevantno in še naprej ustreza svojemu namenu, bi bilo treba s tem priporočilom COVID-19 vključiti v Prilogo I in ponoviti vsebino Priporočila 2003/670/ES brez poseganja v poznejše nadaljnje posodobitve tega priporočila –

    PRIPOROČA:

    Člen 1

    Brez poseganja v ugodnejše nacionalne zakone ali predpise se priporoča, da države članice:

    1.

    v svoje nacionalne zakone ali druge predpise, ki se nanašajo na znanstveno priznane poklicne bolezni, upravičene do odškodnine in za katere veljajo preventivni ukrepi, čim prej vključijo evropski seznam iz Priloge I;

    2.

    sprejmejo ukrepe, s katerimi v svoje nacionalne zakone in druge predpise vključijo pravico delavca do nadomestila za poklicne bolezni, če trpi zaradi zdravstvenih težav, ki niso navedene v Prilogi I, vendar se lahko dokaže, da so poklicnega izvora in narave, zlasti če so navedene v Prilogi II;

    3.

    razvijejo in izboljšajo učinkovite preventivne ukrepe proti poklicnim boleznim, navedenim na evropskem seznamu iz Priloge I, ob dejavnem vključevanju vseh akterjev ter po potrebi izmenjevanju informacij, izkušenj in najboljših praks prek Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu;

    4.

    določijo količinsko opredeljene nacionalne cilje za zmanjšanje stopenj pojavnosti priznanih poklicnih bolezni, zlasti tistih, navedenih na evropskem seznamu iz Priloge I;

    5.

    zagotovijo, da se poroča o vseh primerih poklicnih bolezni, in postopoma uskladijo svoje statistične podatke o poklicnih boleznih z evropskim seznamom iz Priloge I, in sicer v skladu z delom, ki poteka v zvezi s sistemom usklajevanja evropske statistike poklicnih bolezni, da bodo za vsak primer poklicne bolezni na voljo podatki o povzročitelju ali dejavniku, diagnozi in spolu pacienta;

    6.

    uvedejo sistem zbiranja informacij ali podatkov o epidemiologiji bolezni iz Priloge II in vseh drugih poklicnih bolezni;

    7.

    spodbujajo raziskave glede zdravstvenih težav, povezanih s poklicno dejavnostjo, zlasti zdravstvenih težav iz Priloge II in psihosocialnih motenj, povezanih z delom;

    8.

    zagotovijo široko razširjanje dokumentov za pomoč pri diagnosticiranju poklicnih bolezni, navedenih na njihovih nacionalnih seznamih, pri čemer naj zlasti upoštevajo obvestila o diagnozi poklicnih bolezni, ki jih objavi Komisija;

    9.

    statistične in epidemiološke podatke o poklicnih boleznih, priznanih na nacionalni ravni, posredujejo Komisiji in dajo na voljo zainteresiranim stranem, zlasti prek informacijske mreže, ki jo je vzpostavila Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu;

    10.

    spodbujajo dejavno vlogo nacionalnih sistemov zdravstvenega varstva pri preprečevanju poklicnih bolezni, zlasti z ozaveščanjem zdravstvenega osebja, da bi se izboljšala poznavanje in diagnosticiranje teh bolezni.

    Člen 2

    Države članice same določijo merila za priznanje posamezne poklicne bolezni v skladu z veljavnim nacionalnim pravom ali prakso.

    Člen 3

    To priporočilo nadomešča Priporočilo 2003/670/ES.

    Člen 4

    Države članice so pozvane, naj Komisijo najpozneje do 31. decembra 2023 obvestijo o ukrepih, sprejetih ali predvidenih v odziv na nov vnos v tem priporočilu, tj. vnos št. 408. Države članice so pozvane, naj Komisijo obvestijo, kadar koli se sprejmejo novi ukrepi v zvezi z izvajanjem tega priporočila.

    V Bruslju, 28. novembra 2022

    Za Komisijo

    Nicolas SCHMIT

    član Komisije


    (1)   UL L 238, 25.9.2003, str. 28.

    (2)  COM(2021) 323 final.

    (3)  https://ec.europa.eu/eurostat/documents/3859598/5902521/KS-RA-07-015-EN.PDF

    (4)  Še ni objavljena v Uradnem listu Evropske unije.

    (5)  https://ec.europa.eu/eurostat/documents/7870049/13464590/KS-FT-21-005-EN-N.pdf/d960b3ee-7308-4fe7-125c-f852dd02a7c7?t=1632924169533

    (6)  Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L 183, 29.6.1989, str. 1).

    (7)  Uredba (ES) št. 1338/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o statističnih podatkih Skupnosti v zvezi z javnim zdravjem ter zdravjem in varnostjo pri delu (UL L 354, 31.12.2008, str. 70).

    (8)  Uredba (EU) 2019/126 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. januarja 2019 o ustanovitvi Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 2062/94 (UL L 30, 31.1.2019, str. 58).


    PRILOGA I

    Evropski seznam poklicnih bolezni

    Bolezni s tega seznama morajo biti neposredno povezane s poklicem. Komisija bo določila merila za priznavanje vsake od naslednjih poklicnih bolezni:

    1.   Bolezni, ki jih povzročijo naslednji kemični dejavniki:

    100

    Akrilonitril

    101

    Arzen ali njegove spojine

    102

    Berilij (glucinij) ali njegove spojine

    103.01

    Ogljikov monoksid

    103.02

    Ogljikov oksiklorid

    104.01

    Cianovodikova kislina

    104.02

    Cianidi in njihove spojine

    104.03

    Izocianati

    105

    Kadmij ali njegove spojine

    106

    Krom ali njegove spojine

    107

    Živo srebro ali njegove spojine

    108

    Mangan ali njegove spojine

    109.01

    Dušikova kislina

    109.02

    Dušikovi oksidi

    109.03

    Amoniak

    110

    Nikelj ali njegove spojine

    111

    Fosfor ali njegove spojine

    112

    Svinec ali njegove spojine

    113.01

    Žveplovi oksidi

    113.02

    Žveplova kislina

    113.03

    Ogljikov disulfid

    114

    Vanadij ali njegove spojine

    115.01

    Klor

    115.02

    Brom

    115.04

    Jod

    115.05

    Fluor ali njegove spojine

    116

    Alifatski ali aliciklični ogljikovodiki iz petroletra ali bencina

    117

    Halogenirani derivati alifatskih ali alicikličnih ogljikovodikov

    118

    Butil, metil in izopropil alkohol

    119

    Etilen glikol, dietilen glikol, 1,4-butandiol ter nitrirani derivati glikolov in glicerola

    120

    Metil eter, etil eter, izopropil eter, vinil eter, dikloroizopropil eter, gvajakol, metil eter in etil eter etilen glikola

    121

    Aceton, kloroaceton, bromoaceton, heksafluoroaceton, metil etil keton, metil n-butil keton, metil izobutil keton, diaceton alkohol, mezitil oksid, 2-metilcikloheksanon

    122

    Organofosforni estri

    123

    Organske kisline

    124

    Formaldehid

    125

    Alifatski nitrirani derivati

    126.01

    Benzen ali njegovi homologi (homologi benzena so opredeljeni s formulo CnH2n-6)

    126.02

    Naftalen ali njegovi homologi (homologi naftalena so opredeljeni s formulo CnH2n-12)

    126.03

    Vinilbenzen in divinilbenzen

    127

    Halogenirani derivati aromatskih ogljikovodikov

    128.01

    Fenoli ali homologi ali njihovi halogenirani derivati

    128.02

    Naftoli ali homologi ali njihovi halogenirani derivati

    128.03

    Halogenirani derivati alkilaril oksidov

    128.04

    Halogenirani derivati alkilaril sulfonatov

    128.05

    Benzokinoni

    129.01

    Aromatski amini ali aromatski hidrazini ali njihovi halogenirani, fenolni, nitrificirani, nitrirani ali sulfonirani derivati

    129.02

    Alifatski amini in njihovi halogenirani derivati

    130.01

    Nitrirani derivati aromatskih ogljikovodikov

    130.02

    Nitrirani derivati fenolov ali njihovih homologov

    131

    Antimon in njegovi derivati

    132

    Estri dušikove kisline

    133

    Vodikov sulfid

    135

    Encefalopatije zaradi organskih topil, ki niso navedena pod drugimi številkami

    136

    Polinevropatije zaradi organskih topil, ki niso navedena pod drugimi številkami

    2.   Kožne bolezni, ki jih povzročijo snovi in dejavniki, ki niso navedeni pod drugimi številkami

    201

    Kožne bolezni in kožni raki, ki jih povzročijo:

    201.01

    Saje

    201.03

    Katran

    201.02

    Bitumen

    201.04

    Smola

    201.05

    Antracen ali njegove spojine

    201.06

    Mineralna in druga olja

    201.07

    Surov parafin

    201.08

    Karbazol ali njegove spojine

    201.09

    Stranski proizvodi destilacije premoga

    202

    Poklicne kožne bolezni, ki jih povzročijo znanstveno priznane alergene ali dražilne snovi, ki niso navedene pod drugimi številkami

    3.   Bolezni, ki jih povzroči vdihavanje snovi in dejavnikov, ki niso navedeni pod drugimi številkami

    301

    Bolezni dihal in raki

    301.11

    Silikoza

    301.12

    Silikoza v kombinaciji s pljučno tuberkulozo

    301.21

    Azbestoza

    301.22

    Mezoteliom po vdihavanju azbestnega prahu

    301.31

    Pnevmokonioze, ki jih povzroči prah silikatov

    302

    Zapleti zaradi azbesta v obliki bronhialnega raka

    303

    Bronhopulmonalne bolezni, ki jih povzroči prah iz sintranih kovin

    304.01

    Ekstrinzični alergijski alveolitis

    304.02

    Bolezni pljuč, ki jih povzroči vdihavanje prahu in vlaken iz bombaža, lanu, konoplje, jute, sisala in sladkornega trsa

    304.04

    Bolezni dihal, ki jih povzroči vdihavanje kobaltovega, kositrnega, barijevega in grafitnega prahu

    304.05

    Sideroza

    305.01

    Rakova obolenja zgornjih dihal, ki jih povzroči lesni prah

    304.06

    Alergijske astme, ki jih povzroči vdihavanje snovi, za katere se dosledno priznava, da povzročajo alergije, in so neločljivo povezane z vrsto dela

    304.07

    Alergijski rinitis, ki ga povzroči vdihavanje snovi, za katere se dosledno priznava, da povzročajo alergije, in ki je neločljivo povezan z vrsto dela

    306

    Fibroze plevre z oteženim dihanjem, ki jih povzroči azbest

    307

    Kronični obstruktivni bronhitis ali emfizem pri rudarjih, ki delajo v podzemnih premogovnikih

    308

    Pljučni rak po vdihavanju azbestnega prahu

    309

    Bronhopulmonalne bolezni, ki jih povzroči prah ali pare iz aluminija ali njegovih spojin

    310

    Bronhopulmonalne bolezni, ki jih povzroči prah iz bazične žlindre

    4.   Nalezljive in parazitske bolezni

    401

    Nalezljive ali parazitske bolezni, ki se na človeka prenašajo z živali ali ostanki živali

    402

    Tetanus

    403

    Bruceloza

    404

    Virusni hepatitis

    405

    Tuberkuloza

    406

    Amebiaza

    407

    Druge nalezljive bolezni, ki jih povzroči delo na področju preprečevanja bolezni, v zdravstvu, pri pomoči doma ali v drugih primerljivih dejavnostih, pri katerih je bilo dokazano tveganje okužbe

    408

    COVID-19, ki ga povzroči delo na področju preprečevanja bolezni, v zdravstvu in socialnem varstvu ter pri pomoči doma ali v pandemičnih razmerah v sektorjih, v katerih pride do izbruha pri dejavnostih, pri katerih je bilo dokazano tveganje okužbe

    5.   Bolezni, ki jih povzročijo naslednji fizikalni dejavniki:

    502.01

    Katarakte, ki jih povzroči toplotno sevanje

    502.02

    Bolezni očesne mrežnice po izpostavljenosti ultravijoličnemu sevanju

    503

    Naglušnost ali gluhost zaradi hrupa

    504

    Bolezni, ki jih povzroči atmosferska kompresija ali dekompresija

    505.01

    Osteoartikularne bolezni rok in zapestij, ki jih povzročijo mehanske vibracije

    505.02

    Angionevrotične bolezni, ki jih povzročijo mehanske vibracije

    506.10

    Bolezni obsklepnih burz zaradi pritiska

    506.11

    Prepatelarni in subpatelarni burzitis

    506.12

    Olekranonski burzitis

    506.13

    Ramenski burzitis

    506.21

    Bolezni, ki so posledica preobremenjenosti kitnih ovojnic

    506.22

    Bolezni, ki so posledica preobremenjenosti peritendineuma

    506.23

    Bolezni, ki so posledica preobremenjenosti prirastišč mišic in kit

    506.30

    Lezije meniskusa po dolgotrajnem delu v klečečem ali čepečem položaju

    506.40

    Paraliza živcev zaradi pritiska

    506.45

    Sindrom karpalnega kanala

    507

    Rudarski nistagmus

    508

    Bolezni, ki jih povzroči ionizirajoče sevanje


    PRILOGA II

    Dodatni seznam bolezni, za katere obstaja sum, da so poklicnega izvora, in bi jih bilo treba prijaviti ter ki se lahko obravnavajo za poznejšo vključitev v Prilogo I k evropskemu seznamu

    2.1   Bolezni, ki jih povzročijo naslednji dejavniki:

    2.101

    Ozon

    2.102

    Alifatski ogljikovodiki, ki niso navedeni pod številko 1.116 Priloge I

    2.103

    Difenil

    2.104

    Dekalin

    2.105

    Aromatske kisline – aromatski anhidridi ali njihovi halogenirani derivati

    2.106

    Difenil oksid

    2.107

    Tetrahidrofuran

    2.108

    Tiofen

    2.109

    Metakrilonitril

    2.110

    Acetonitril

    2.111

    Tioalkoholi

    2.112

    Merkaptani in tioetri

    2.113

    Talij ali njegove spojine

    2.114

    Alkoholi ali njihovi halogenirani derivati, ki niso navedeni pod številko 1.118 Priloge I

    2.115

    Glikoli ali njihovi halogenirani derivati, ki niso navedeni pod številko 1.119 Priloge I

    2.116

    Etri ali njihovi halogenirani derivati, ki niso navedeni pod številko 1.120 Priloge I

    2.117

    Ketoni ali njihovi halogenirani derivati, ki niso navedeni pod številko 1.121 Priloge I

    2.118

    Estri ali njihovi halogenirani derivati, ki niso navedeni pod številko 1.122 Priloge I

    2.119

    Furfural

    2.120

    Tiofenoli ali homologi ali njihovi halogenirani derivati

    2.121

    Srebro

    2.122

    Selen

    2.123

    Baker

    2.124

    Cink

    2.125

    Magnezij

    2.126

    Platina

    2.127

    Tantal

    2.128

    Titan

    2.129

    Terpen

    2.130

    Borani

    2.140

    Bolezni, ki jih povzroči vdihavanje biserovine

    2.141

    Bolezni, ki jih povzročajo hormonske snovi

    2.150

    Zobni karies, povezan z delom v industriji čokolade, sladkorja in moke

    2.160

    Silicijev oksid

    2.170

    Policiklični aromatski ogljikovodiki, ki ne spadajo pod druge številke

    2.190

    Dimetilformamid

    2.2   Kožne bolezni, ki jih povzročijo snovi in dejavniki, ki niso navedeni pod drugimi številkami

    2.201

    Alergijske in ortoalergijske kožne bolezni, ki niso priznane v Prilogi I

    2.3   Bolezni, ki jih povzroči vdihavanje snovi, ki niso navedene pod drugimi številkami

    2.301

    Pljučne fibroze zaradi kovin, ki niso vključene na evropski seznam

    2.303

    Bronhopulmonalne bolezni in raki, povezani z izpostavljenostjo naslednjim snovem:

    saje

    katran

    bitumen

    smola

    antracen ali njegove spojine

    mineralna in druga olja

    2.304

    Bronhopulmonalne bolezni, ki jih povzročijo umetna mineralna vlakna

    2.305

    Bronhopulmonalne bolezni, ki jih povzročijo sintetična vlakna

    2.307

    Bolezni dihal, zlasti astma, ki jih povzročijo dražilne snovi, ki niso navedene v Prilogi I

    2.308

    Rak grla po vdihavanju azbestnega prahu

    2.4   Nalezljive in parazitske bolezni, ki niso navedene v Prilogi I

    2.401

    Parazitske bolezni

    2.402

    Tropske bolezni

    2.5   Bolezni, ki jih povzročijo fizikalni dejavniki

    2.501

    Avulzija, ki je posledica preobremenjenosti trnastih odrastkov

    2.502

    Bolezni ledvene hrbtenice, povezane z medvretenčnimi ploščicami, ki jih povzročijo ponavljajoči se vertikalni učinki vibracij celotnega telesa

    2.503

    Noduli glasilk, ki jih povzroči stalen glasovni napor, povezan z delom


    Į viršų