EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0715(01)

Sklep Komisije z dne 17. junija 2016 o ustanovitvi strokovne skupine na visoki ravni za informacijske sisteme in interoperabilnost

C/2016/3780

UL C 257, 15.7.2016, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2017

15.7.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

C 257/3


SKLEP KOMISIJE

z dne 17. junija 2016

o ustanovitvi strokovne skupine na visoki ravni za informacijske sisteme in interoperabilnost

(2016/C 257/03)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Komisija se mora v skladu s Sporočilom Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu z naslovom „Trdnejši in pametnejši informacijski sistemi za meje in varnost“ (1) opreti na strokovno znanje strokovnjakov na visoki ravni v posvetovalnem organu, da bi se doseglo strukturno izboljšanje arhitekture Unije za upravljanje podatkov za nadzor meja in varnost, zlasti z obravnavanjem sedanjih pomanjkljivosti in vrzeli v znanju na področju informacijskih sistemov na ravni Unije.

(2)

Zato je treba na področju informacijskih sistemov in interoperabilnosti ustanoviti skupino strokovnjakov na visoki ravni ter opredeliti njene naloge in sestavo.

(3)

Skupina bi morala pomagati pri razvoju skupne strategije za uspešnejše in učinkovitejše upravljanje podatkov v Uniji ob popolnem spoštovanju zahtev glede varstva podatkov, da bi bile zunanje meje Unije bolje zaščitene in da bi se izboljšala njena notranja varnost. Skupina bi morala široko in celovito obravnavati problematiko upravljanja meja ter preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj, pri tem pa upoštevati tudi vloge, odgovornosti in sisteme carinskih organov.

(4)

Skupina bi morala biti sestavljena iz pristojnih organov držav članic, pristojnih organov pridruženih schengenskih držav, ki niso članice Evropske unije, Evropske agencije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice (eu-LISA), Evropske agencije za upravljanje operativnega sodelovanja na zunanjih mejah držav članic Evropske unije (Frontex), Agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA), Evropskega azilnega podpornega urada (EASO), Evropskega policijskega urada (Europol) in Evropskega koordinatorja za boj proti terorizmu.

(5)

Za člane skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

(6)

Osebne podatke bi bilo treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

(7)

Ta sklep bi se moral uporabljati do 31. decembra 2017. Komisija bo pravočasno preučila, ali bi bilo priporočljivo podaljšanje tega obdobja –

SKLENILA:

Člen 1

Predmet urejanja

Ustanovi se strokovna skupina na visoki ravni za informacijske sisteme in interoperabilnost (v nadaljnjem besedilu: skupina).

Člen 2

Naloge

Naloge skupine so:

(a)

svetovati in zagotavljati pomoč Komisiji, da bi se dosegla interoperabilnost in medsebojna povezanost informacijskih sistemov in upravljanja podatkov za upravljanje meja in varnost;

(b)

razviti celostno strateško vizijo za interoperabilnost in medsebojno povezanost informacijskih sistemov in za uspešnejše in učinkovitejše upravljanje podatkov za upravljanje meja in varnost v Uniji, vključno s predlogi za konkretne nadaljnje kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne ukrepe Komisije, da bi se zunanje meje Unije bolje zavarovale in da bi se okrepila notranja varnost z izboljšano izmenjavo informacij;

(c)

vzpostaviti sodelovanje in usklajevanje med Komisijo in državami članicami o vprašanjih glede izvajanja zakonodaje Unije o interoperabilnosti in medsebojni povezanosti informacijskih sistemov ter upravljanju podatkov za upravljanje meja in varnost v Uniji.

Člen 3

Članstvo

1.   Skupina je sestavljena iz pristojnih organov držav članic, pristojnih organov pridruženih schengenskih držav, ki niso članice Evropske unije, Evropske agencije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice (eu-LISA), Evropske agencije za upravljanje operativnega sodelovanja na zunanjih mejah držav članic Evropske unije (Frontex), Agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA), Evropskega azilnega podpornega urada (EASO), Evropskega policijskega urada (Europol) in Evropskega koordinatorja za boj proti terorizmu.

2.   Člani skupine imenujejo predstavnike na visoki ravni. Vsakega predstavnika na visoki ravni lahko spremlja en strokovnjak za izmenjavo informacij, da se zagotovi visoka raven strokovnega znanja.

Člen 4

Predsednik

Skupini predseduje generalni direktor generalnega direktorata Komisije za migracije in notranje zadeve.

Člen 5

Delovanje

1.   Skupina deluje na zahtevo svojega predsednika v skladu s horizontalnimi pravili Komisije o strokovnih skupinah (v nadaljnjem besedilu: horizontalna pravila) (3).

2.   Sestanki skupine načeloma potekajo v Bruslju.

3.   Tajniške storitve zagotavlja generalni direktorat Komisije za migracije in notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: GD HOME). Uradniki Komisije iz drugih direktoratov, ki se zanimajo za postopek, se lahko udeležijo sestankov skupine in njenih podskupin.

4.   V dogovoru z GD HOME lahko skupina z navadno večino svojih članov odloči, da bodo njena posvetovanja javna.

5.   Zapisnik, ki povzema razpravo o vsaki točki dnevnega reda in mnenja skupine, je smiseln in popoln. Zapisnik sestavi sekretariat, zanj pa je odgovoren predsednik.

6.   Skupina sprejema svoja mnenja, priporočila ali poročila s soglasjem. V primeru glasovanja se o izidu glasovanja odloča z navadno večino članov. Člani, ki so glasovali proti, imajo pravico, da se dokument, ki povzema razloge za njihovo stališče, priloži mnenju, priporočilu ali poročilu.

Člen 6

Podskupine

1.   GD HOME lahko na podlagi mandata, ki ga določi Komisija, ustanovi podskupine za preučitev posebnih vprašanj. Podskupine delujejo v skladu s horizontalnimi pravili in poročajo skupini. Razpustijo se takoj po opravljenem mandatu.

2.   Člani skupine imenujejo predstavnike vsake podskupine.

Člen 7

Povabljeni strokovnjaki

Predsednik skupine lahko strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem v zvezi z zadevo na dnevnem redu povabi, da priložnostno sodelujejo pri delu skupine ali podskupin.

Člen 8

Opazovalci

1.   Posameznikom, organizacijam in javnim organom se na neposredno povabilo predsednika lahko dodeli status opazovalcev v skladu s horizontalnimi pravili.

2.   Organizacije/javni subjekti s statusom opazovalca imenujejo svoje predstavnike.

3.   Predsednik lahko opazovalcem in njihovim predstavnikom dovoli sodelovanje v razpravah skupine in prispevanje strokovnega znanja. Vendar pa nimajo pravice do glasovanja in ne sodelujejo pri pripravi priporočil ali nasvetov skupine.

Člen 9

Poslovnik

Na predlog GD HOME in v dogovoru z njim skupina z navadno večino svojih članov sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine v skladu s horizontalnimi pravili.

Člen 10

Poslovna skrivnost in ravnanje z zaupnimi informacijami

Člani skupine in njihovi predstavniki ter povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznost varovanja poslovne skrivnosti, določeno v Pogodbah in njunih izvedbenih pravilih, ter varnostne predpise Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov Unije iz sklepov Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (4) in (EU, Euratom) 2015/444 (5). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

Člen 11

Preglednost

1.   Skupina in njene podskupine se registrirajo v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register strokovnih skupin).

2.   Kar zadeva sestavo, se imena članov, vključno z organi držav članic, in imena opazovalcev objavijo v registru strokovnih skupin.

3.   Vsi relevantni dokumenti, vključno z dnevnimi redi, zapisniki in pisnimi prispevki udeležencev, so na voljo v registru strokovnih skupin ali prek povezave z registra na posebno spletno mesto, kjer je mogoče najti informacije. Do posebnih spletnih mest se lahko dostopa brez registracije uporabnikov ali kakršnih koli drugih omejitev. Zlasti dnevni red in drugi relevantni referenčni dokumenti se objavijo pravočasno pred sejo, ki ji sledi pravočasna objava zapisnika. Izjeme glede objave so predvidene le v primeru, ko se zdi, da bi razkritje dokumenta oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (6).

Člen 12

Stroški sestankov

1.   Udeleženci, ki sodelujejo pri dejavnostih skupine in podskupin, za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja, ki udeležencem nastanejo pri opravljanju dejavnosti skupine in podskupin. Povračilo se izplača v skladu z veljavnimi pravili Komisije v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih službam Komisije v okviru letnega postopka dodelitve sredstev.

Člen 13

Uporaba

Ta sklep se uporablja do 31. decembra 2017.

V Bruslju, 17. junija 2016

Za Komisijo

Dimitris AVRAMOPOULOS

Član Komisije


(1)  Sporočilo Komisije z dne 6. aprila 2016: Trdnejši in pametnejši informacijski sistemi za meje in varnost (COM(2016) 205).

(2)  Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (UL L 8, 12.1.2001, str. 1).

(3)  C(2016) 3301.

(4)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/443 z dne 13. marca 2015 o varnosti v Komisiji (UL L 72, 17.3.2015, str. 41).

(5)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).

(6)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 43).


Top