Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0938

Sklep št. 938/2010/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. oktobra 2010 o zagotavljanju makrofinančne pomoči Republiki Moldaviji

UL L 277, 21.10.2010, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/938/oj

21.10.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 277/1


SKLEP št. 938/2010/EU EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 20. oktobra 2010

o zagotavljanju makrofinančne pomoči Republiki Moldaviji

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 212 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odnosi med Republiko Moldavijo (v nadaljnjem besedilu: Moldavija) in Evropsko unijo se razvijajo v okviru evropske sosedske politike. Skupnost in Moldavija sta se leta 2005 dogovorili o akcijskem načrtu evropske sosedske politike, v katerem so opredeljene srednjeročne prednostne naloge v odnosih med EU in Moldavijo. Okvir navedenih dvostranskih odnosov dodatno krepi pred kratkim vzpostavljeno vzhodno partnerstvo. Evropska unija in Moldavija se od januarja 2010 pogajata o pridružitvenem sporazumu, ki naj bi nadomestil veljavni Sporazum o partnerstvu in sodelovanju.

(2)

Gospodarstvo Moldavije je resno prizadela mednarodna finančna kriza, kar se kaže v velikem zmanjšanju proizvodnje, slabšanju fiskalnega položaja in naraščanju potreb po zunanjem financiranju.

(3)

Stabilizacijo in okrevanje gospodarstva v Moldaviji podpira finančna pomoč Mednarodnega denarnega sklada (MDS). Dogovor z MDS glede financiranja za Moldavijo je bil odobren 29. januarja 2010.

(4)

Moldavija je zaradi slabšanja gospodarskih razmer in napovedi zaprosila za makrofinančno pomoč Unije.

(5)

Ker v obdobju 2010-2011 v plačilni bilanci Moldavije ostaja finančna vrzel, se makrofinančna pomoč šteje za ustrezen odgovor na njeno zahtevo, da bi se podprla gospodarska stabilizacija v povezavi s sedanjim programom MDS. Po pričakovanjih naj bi ta makrofinančna pomoč prispevala tudi k zmanjšanju potreb po zunanjem financiranju državnega proračuna.

(6)

Makrofinančna pomoč Unije ne bi smela le dopolnjevati programov in virov MDS in Svetovne banke, temveč bi morala zagotoviti dodano vrednost vključenosti Unije.

(7)

Komisija bi morala zagotoviti, da je makrofinančna pomoč Unije pravno in dejansko skladna z ukrepi, sprejetimi na različnih področjih zunanjih ukrepov, in drugimi ustreznimi politikami Unije.

(8)

Posebni cilji makrofinančne pomoči Unije bi morali biti povečanje učinkovitosti, preglednosti in odgovornosti. Komisija bi morala te cilje redno spremljati.

(9)

Pogoji, na podlagi katerih se zagotavlja makrofinančna pomoč Unije, bi morali odražati glavna načela in cilje politike Unije do Moldavije.

(10)

Za zagotovitev učinkovite zaščite finančnih interesov Unije, povezanih s to makrofinančno pomočjo, mora Moldavija sprejeti ustrezne ukrepe za preprečevanje goljufij, korupcije in drugih nepravilnosti v zvezi s to pomočjo ter za boj proti tem pojavom. Prav tako mora Komisija opravljati ustrezne nadzore in Računsko sodišče ustrezne revizije.

(11)

Sprostitev makrofinančne pomoči Unije ne vpliva na pristojnosti proračunskega organa.

(12)

Makrofinančno pomoč Unije bi morala upravljati Komisija. Z namenom zagotoviti Evropskemu parlamentu in Ekonomsko-finančnemu odboru možnost spremljanja izvajanja tega sklepa, bi ju Komisija morala redno obveščati o razvoju dogajanj v zvezi s pomočjo in posredovati ustrezne dokumente.

(13)

V skladu s členom 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije se pravila in splošna načela, ki zadevajo nadzorne mehanizme držav članic za izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije, določijo vnaprej z uredbo, sprejeto v skladu z rednim zakonodajnim postopkom. Do sprejetja te nove uredbe se še naprej uporablja Sklep Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil (2), razen regulativnega postopka s pregledom, ki se ne uporablja –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   Unija da Moldaviji na voljo makrofinančno pomoč v obliki dodelitve nepovratnih sredstev v višini največ 90 milijonov EUR, da bi podprla gospodarsko stabilizacijo Moldavije ter zmanjšala njene plačilnobilančne in proračunske potrebe, opredeljene v sedanjem programu MDS.

2.   Sprostitev makrofinančne pomoči Unije upravlja Komisija v skladu s sporazumi ali dogovori, sklenjenimi med MDS in Moldavijo, in v skladu z glavnimi načeli in cilji gospodarske reforme, določenimi v Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med EU in Moldavijo ter akcijskem načrtu EU-Moldavija. Komisija redno obvešča Evropski parlament in Ekonomsko-finančni odbor o dejavnostih, povezanih z upravljanjem pomoči, in jima posreduje ustrezne dokumente.

3.   Makrofinančna pomoč Unije se da na voljo za dve leti in šest mesecev, z začetkom na prvi dan po začetku veljavnosti memoranduma o soglasju iz člena 2(1).

Člen 2

1.   Komisija je pooblaščena, da se v skladu s svetovalnim postopkom iz člena 5(2) dogovori z organi Moldavije o pogojih gospodarske politike v zvezi z makrofinančno pomočjo Unije, ki se določijo v memorandumu o soglasju, ki vključuje časovni okvir za njihovo izpolnjevanje (v nadaljnjem besedilu: memorandum o soglasju). Pogoji so skladni s sporazumi ali dogovori, sklenjenimi med MDS in Moldavijo, in glavnimi načeli in cilji gospodarske reforme, določenimi v Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med EU in Moldavijo ter akcijskem načrtu EU-Moldavija. S temi načeli in cilji se skuša povečati učinkovitost, preglednost in odgovornost pomoči, zlasti glede sistemov za upravljanje javnih financ v Moldaviji. Komisija redno spremlja napredek pri doseganju teh ciljev. Podrobni finančni pogoji pomoči se določijo v sporazumu o donaciji, o katerem se dogovorijo Komisija in organi Moldavije.

2.   Med izvajanjem makrofinančne pomoči Unije Komisija spremlja zanesljivost finančnih ureditev, upravnih postopkov ter mehanizmov notranje in zunanje kontrole v Moldaviji, ki zadevajo to pomoč in izpolnjevanje dogovorjenega časovnega okvira.

3.   Komisija redno preverja, ali so gospodarske politike Moldavije v skladu s cilji makrofinančne pomoči Unije in ali se zadovoljivo izpolnjujejo dogovorjeni pogoji gospodarske politike. Komisija pri tem tesno sodeluje z MDS in Svetovno banko ter po potrebi z Ekonomsko-finančnim odborom.

Člen 3

1.   V skladu s pogoji iz odstavka 2 da Komisija Moldaviji na voljo makrofinančno pomoč Unije v najmanj treh obrokih. Višina obrokov se določi v memorandumu o soglasju.

2.   Komisija se odloči o začetku izplačevanja obrokov na podlagi zadovoljivega izpolnjevanja pogojev gospodarske politike, dogovorjenih v memorandumu o soglasju. Od vključno drugega obroka dalje se obrok izplača najhitreje tri mesece po izplačilu prejšnjega obroka.

3.   Sredstva Unije se izplačajo Nacionalni banki Moldavije. V skladu z določbami, ki se sprejmejo v memorandumu o soglasju, vključno s potrditvijo preostalih potreb po financiranju proračuna, se lahko sredstva Unije nakažejo v državno blagajno Moldavije kot končnemu upravičencu.

Člen 4

Makrofinančna pomoč Unije se izvaja v skladu z določbami Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (3), in njenimi izvedbenimi pravili (4). V memorandumu o soglasju in sporazumu o donaciji, ki se skleneta z organi Moldavije, se določijo zlasti posebni ukrepi, ki jih mora Moldavija izvajati za preprečevanje goljufij, korupcije in drugih nepravilnosti v zvezi s pomočjo ter za boj proti tem pojavom. Da se zagotovi večja preglednost pri upravljanju in izplačevanju sredstev Unije, se v memorandumu o soglasju in sporazumu o donaciji zagotovi tudi nadzor, ki ga opravlja Komisija, vključno z Evropskim uradom za boj proti goljufijam, s pravico do pregledov in inšpekcij na kraju samem. Prav tako se zagotovijo revizije, ki jih opravlja Računsko sodišče, po potrebi tudi na kraju samem.

Člen 5

1.   Komisiji pomaga odbor.

2.   Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člena 3 in 7 Sklepa 1999/468/ES, ob upoštevanju določb člena 8 Sklepa.

Člen 6

1.   Komisija Evropskemu parlamentu in Svetu vsako leto do 31. avgusta predloži poročilo o izvajanju tega sklepa v predhodnem letu, skupaj z oceno njegovega izvajanja. V poročilu se opiše povezava med pogoji politike, določenimi v memorandumu o soglasju, tekočo gospodarsko in fiskalno uspešnostjo Moldavije ter odločitvijo Komisije o izplačevanju obrokov pomoči.

2.   Najpozneje dve leti po izteku obdobja veljavnosti iz člena 1(3) Komisija predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o naknadni oceni.

Člen 7

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Strasbourgu, 20. oktobra 2010

Za Evropski parlament

Predsednik

J. BUZEK

Za Svet

Predsednik

O. CHASTEL


(1)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 7. septembra 2010 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in odločitev Sveta z dne 11. oktobra 2010.

(2)  UL L 184, 17.7.1999, str. 23.

(3)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(4)  Uredba Komisije (ES, Euratom) št. 2342/2002 z dne 23. decembra 2002 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 357, 31.12.2002, str. 1).


Top