EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0054

2006/54/ES: Sklep Sveta z dne 30. januarja 2006 o načelih, prednostnih nalogah in pogojih Evropskega partnerstva z Albanijo ter razveljavitvi Sklepa 2004/519/ES

UL L 35, 7.2.2006, p. 1–18 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
UL L 334M, 12.12.2008, p. 854–888 (MT)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 21/03/2008; razveljavil 32008D0210

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/54(1)/oj

7.2.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

L 35/1


SKLEP SVETA

z dne 30. januarja 2006

o načelih, prednostnih nalogah in pogojih Evropskega partnerstva z Albanijo ter razveljavitvi Sklepa 2004/519/ES

(2006/54/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 533/2004 z dne 22. marca 2004 o ustanovitvi evropskih partnerstev v okviru stabilizacijskega in pridružitvenega procesa (1) in zlasti člena 2 Uredbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet je 19. in 20. junija 2003 v Solunu podprl uvedbo evropskega partnerstva kot načina uresničitve evropske perspektive za države Zahodnega Balkana v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa.

(2)

Uredba (ES) št. 533/2004 določa, da Svet odloča o načelih, prednostnih nalogah in pogojih evropskega partnerstva ter o vseh nadaljnjih prilagoditvah.

(3)

Svet je 14. junija 2004 sprejel prvo Evropsko partnerstvo z Albanijo (2). Primerno je, da se za določitev obnovljenih prednostnih nalog za nadaljnje delo na podlagi ugotovitev poročila o napredovanju priprav Albanije na nadaljnjo integracijo v Evropsko unijo to partnerstvo dopolni.

(4)

V Uredbi (ES) št. 533/2004 je bilo določeno, da bo nadaljnje spremljanje evropskih partnerstev zagotovljeno v okviru mehanizmov, vzpostavljenih s stabilizacijsko-pridružitvenim procesom.

(5)

Za pripravo nadaljnje integracije v Evropsko unijo mora Albanija razviti načrt s časovnim razporedom in posebnimi ukrepi za izpolnitev prednostnih nalog tega Evropskega partnerstva.

(6)

Sklep 2004/519/ES bi bilo zato treba razveljaviti -

SKLENIL:

Člen 1

V skladu s členom 1 Uredbe (ES) št. 533/2004 so načela, prednostne naloge in pogoji Evropskega partnerstva z Albanijo določeni v Prilogi k tej uredbi, ki je sestavni del tega sklepa.

Člen 2

Izvajanje Evropskega partnerstva se preverja z mehanizmi, vzpostavljenimi v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa, predvsem z letnimi poročili o napredku, ki jih predloži Komisija.

Člen 3

Sklep 2004/519/ES se razveljavi.

Člen 4

Ta sklep začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 30. januar 2006.

Za Svet

Predsednik

U. PLASSNIK


(1)  UL L 86, 24.3.2004, str. 1.

(2)  Sklep Sveta 2004/519/ES z dne 14. junija 2004 o načelih, prednostnih nalogah in pogojih Evropskega partnerstva z Albanijo (UL L 223, 24.6.2004, str. 20).


PRILOGA

EVROPSKO PARTNERSTVO ALBANIJA 2005

1.   UVOD

Evropski svet v Solunu je podprl uvedbo evropskih partnerstev kot načina uresničitve evropske perspektive za države Zahodnega Balkana v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa.

Prvo evropsko partnerstvo z Albanijo je Svet sprejel 14. junija 2004. Komisija meni, da je primerno posodobiti to prvo partnerstvo na podlagi njenih ugotovitev v Poročilu o napredku Albanije 2005. Drugo evropsko partnerstvo določa nove prednostne naloge za ukrepanje. Nove prednostne naloge so prilagojene posebnim potrebam države in njeni stopnji pripravljenosti ter se bodo po potrebi dopolnjevale. Evropsko partnerstvo predvideva tudi smernice za finančno pomoč državi.

Albanija naj bi razvila načrt s časovnim razporedom in posebnimi ukrepi za izpolnitev prednostnih nalog.

2.   NAČELA

Stabilizacijsko-pridružitveni proces ostaja okvir za evropsko usmeritev držav Zahodnega Balkana vse do njihovega prihodnjega pristopa.

Glavne prednostne naloge, določene za Albanijo, se nanašajo na njeno usposobljenost za izpolnjevanje meril, ki jih je določil Evropski Svet leta 1993 v Kopenhagnu, ter pogojev, določenih za stabilizacijsko-pridružitveni proces, zlasti pogojev, opredeljenih v sklepih Sveta z dne 29. aprila 1997 ter 21. in 22. junija 1999, na vsebino sklepne izjave zagrebškega vrha dne 24. novembra 2000 ter na Solunsko agendo.

3.   PREDNOSTNE NALOGE

Prednostne naloge, naštete v tem Evropskem partnerstvu, so bile izbrane na podlagi realnih pričakovanj, da jih bo Albanija lahko izpeljala ali pri njih v naslednjih letih dosegla bistven napredek. Razlikuje se med kratkoročnimi prednostnimi nalogami, ki naj bi bile izpolnjene v enem ali dveh letih, in srednjeročnimi prednostnimi nalogami, ki naj bi bile izpolnjene v treh do štirih letih. Prednostne naloge zadevajo tako zakonodajo kot njeno izvajanje.

Zaradi znatnih stroškov, povezanih z izpolnjevanjem vseh zahtev EU, ter kompleksnosti teh zahtev na nekaterih področjih to partnerstvo na tej stopnji ne zajema vseh pomembnih nalog. Prihodnja partnerstva bodo vključevala nadaljnje prednostne naloge v skladu z napredkom države.

Med kratkoročnimi prednostnimi nalogami so bile določene ključne prednostne naloge, ki so zbrane na začetku razdelka 3.1. Te ključne prednostne naloge niso razvrščene po pomembnosti.

3.1   KRATKOROČNE PREDNOSTNE NALOGE

Ključne prednostne naloge

Doseči boljše konkretne rezultate v boju proti organiziranemu kriminalu, zlasti s polno uporabo določb novih zakonov o organiziranemu kriminalu in pospeševanjem izvajanja dejanskih ukrepov proti organiziranemu kriminalu.

Izvajati in dopolniti protikorupcijski akcijski načrt 2004–2005 in priporočila iz poročil o oceni, ki jih predloži skupina držav proti korupciji (GRECO) Sveta Evrope.

Izvajati obstoječe zakonodaje o vračanju/odškodnini za nepremičnine. Spodbujati predvsem tako prvi vpis v zemljiško knjigo kot obravnavo zahtevkov za vračilo ter zagotavljati vzdržnost strategij in mehanizmov plačila odškodnin.

Spodbujati svobodo medijev, zlasti s hitrejšim sprejemanjem ustrezne zakonodaje za tiskane medije in izboljšanjem zakonodaje o elektronskih medijih ob upoštevanju standardov EU.

Nadalje krepiti upravljanje javnega sektorja, zlasti upravljanje z javnimi naložbami, načrtovanje in izvajanje.

Politične zahteve

DEMOKRACIJA IN PRAVNA DRŽAVA

Vodenje države

Zagotoviti politično osredotočenost in zavezanost institucij ter spodbuditi konstruktivno soglasje glede izvajanja reform, potrebnih za napredek v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa.

Volitve

Ustrezno in pravočasno pripraviti lokalne volitve leta 2006 in nemudoma izvesti priporočila, ki jih je predložil Urad za demokratične institucije in človekove pravice OVSE po parlamentarnih volitvah leta 2005, zlasti z izboljšanjem volilnih seznamov.

Javna uprava

Zagotoviti izvajanje zakona o javnih storitvah pri zaposlovanju in delovanju v javni upravi.

Zagotoviti, da zaposlovanje, premeščanje in odpuščanje javnih uslužbencev poteka v skladu z veljavnimi pravili.

Zagotoviti uveljavljanje zakona o javnih uslužbencih in sprejeti ukrepe za njegovo izboljšanje.

Ministrstvu za evropsko integracijo zagotoviti ustrezne prostore, opremo in usposobljeno osebje ter izboljšati sodelovanje med tem ministrstvom in resornimi ministrstvi.

Učinkovito in polno uporabiti integrirani sistem načrtovanja.

Pravosodni sistem

Izboljšati preglednost kazenskih in civilnopravnih postopkov.

Zagotoviti imenovanje sodnikov in tožilcev na podlagi javnih razpisov.

Okrepiti položaj sodnikov ter njihovo neodvisnost in ustavno zaščito.

Izdelati objektivna pravila za pregledno dodeljevanje primerov sodnikom.

Izdelati pregleden sistem za oceno tožilcev, ki bo temeljil na zaslugah.

Izboljšati sodelovanje med tožilci in policijo.

Zagotoviti upoštevanje ustreznih mednarodnih konvencij pri ustanavljanju in upravljanju novih kazenskih ustanov.

Zagotoviti ustrezna sredstva za učinkovito zaščito prič.

Dosegati vedno večji delež izvršenih sodb.

Protikorupcijska politika

Sprejeti zakonodajo, potrebno za uskladitev albanskega pravnega okvira z evropskimi konvencijami proti korupciji (v kazenskih in civilnih zadevah), ki jih je ratificirala Albanija, ter z ustreznimi konvencijami ZN.

Izboljšati obstoječo zakonodajo o podkupovanju in jo izvajati ob upoštevanju medresorske koordinacije.

Zagotoviti izvajanje zakona o prijavi premoženja.

Okrepiti institucionalno usposobljenost za preiskovanje in pregon korupcije.

Zagotoviti, da posebna enota pri državnem tožilstvu Tirane (pristojna za finančni kriminal) obravnava tudi primere korupcije.

Zmanjšati seznam uradnikov z imuniteto in imuniteto odobriti le, ko je to primerno.

Človekove pravice in zaščita manjšin

Upoštevanje mednarodnega prava o človekovih pravicah

Zagotoviti, da se vsi organi kazenskega pregona popolnoma zavedajo svojih obveznosti glede človekovih pravic in da jih izvajajo v skladu z mednarodnimi konvencijami, ki jih je Albanija ratificirala, zlasti z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.

Reševati primere zlorab organov pregona z ustreznim pregonom storilcev.

Zagotoviti skladnost albanskega kazenskega zakonika s Konvencijo ZN proti mučenju.

Uveljaviti glavni načrt iz leta 2004 za izboljšanje pogojev, v katerih se nahajajo priporniki in zaporniki v preiskovalnem zaporu.

Zagotoviti upoštevanje etičnega kodeksa v zaporniškem sistemu.

Civilne in politične pravice

Uskladiti albansko zakonodajo proti javnemu obrekovanju s standardi Evropske unije in jo izvajati.

Pospešiti sprejetje učinkovite zakonodaje za zagotovitev preglednosti v zvezi z lastništvom medijev.

Izboljšati upravljanje Državnega sveta za radio in televizijo in dokončati nacionalni načrt za radijske in televizijske frekvence.

Podpreti neodvisnost novinarjev in njihove strokovne standarde.

Zagotoviti dosledno izvajanje pravnih ukrepov za prepoved prodaje državne lastnine, da ne bi bila potrebna vračila.

Pravice manjšin, kulturne pravice in zaščita manjšin

Izboljšati pravni okvir za manjšine, da bo ustrezal zahtevam Okvirne konvencije Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin, in zagotoviti njeno izvajanje na celotnem albanskem ozemlju, zlasti v zvezi s širjenjem rabe manjšinskih jezikov pri poslovanju državnih organov, napisi tradicionalnih krajevnih imen, izboljšanjem dostopa do medijev za pripadnike manjšin in širjenjem poučevanja manjšinskih jezikov.

Izvajati nacionalno strategijo za Rome kot del vladne strategije za boj proti revščini in socialni izključenosti. Zagotoviti zanesljive podatke o velikosti manjšin v Albaniji.

Regionalna vprašanja in mednarodne obveznosti

Ravnati v skladu s stabilizacijsko-pridružitvenim procesom in zavezami iz Soluna pri regionalnem sodelovanju in dobrih sosedskih odnosih.

Zagotoviti izvajanje vseh regionalnih sporazumov o prosti trgovini in prizadevati si za prihodnji regionalni sporazum o prosti trgovini v jugovzhodni Evropi.

Skleniti in izvajati sporazume s sosednjimi državami na področju trgovine, čezmejnega sodelovanja, boja proti organiziranemu kriminalu, tihotapstva in nedovoljene trgovine, pravosodnega sodelovanja, upravljanja meja, ponovnega sprejema, okolja, prevoza in energetike ter zagotoviti učinkovito izvajanje teh sporazumov.

Gospodarske zahteve

Ohraniti makroekonomsko stabilnost s hitrejšimi davčnimi reformami, zlasti glede proračunskega postopka, upravljanja z izdatki in reform plač v javnem sektorju.

Izboljšati proračunske postopke z okrepljeno povezavo med političnimi cilji ter načrtovanjem in izvajanjem proračuna.

Zmanjšati obseg sive ekonomije z učinkovitim in nediskriminatornim izvajanjem davčne zakonodaje ter okrepljenim bojem proti davčnim goljufijam.

Sprejeti ukrepe za uspešno privatizacijo Albtelecoma.

Izboljšati makroekonomsko statistiko in vključenost poslovnega registra.

Izvajati nacionalno strategijo za socialni in gospodarski razvoj in zagotoviti visoko stopnjo skladnosti z dopolnjenim akcijskim načrtom za izvajanje prednostnih nalog Evropskega partnerstva.

Uvesti ukrepe za izboljšanje sistemov socialnega varstva in za boj proti socialni izključenosti.

Evropski standardi

Notranji trg

Prosti pretok blaga

Okrepiti upravno usposobljenost sekretariata STO in Agencije za spodbujanje izvoza.

Sprejeti ukrepe za povečanje ozaveščenosti gospodarskih subjektov o vprašanjih standardov in certificiranja ter o njihovem pomenu v mednarodni trgovini.

Oblikovati nacionalno strategijo za nadzor trga in okrepiti oddelek za zaščito potrošnikov.

Zagotoviti ustrezno fizično infrastrukturo in usposobljeno osebje oddelka za akreditacijo in sprejeti celosten delovni načrt za prihodnje članstvo Albanije v Evropskem združenju za akreditacijo.

Pretok oseb, storitev in pravica do ustanavljanja

Spremeniti obstoječo zakonodajo o pravici do ustanavljanja, da bi se v celoti zagotovilo enako obravnavanje tujih in domačih podjetij, jasno razlikovanje med začasnim in stalnim opravljanjem storitev ter izpolnjevanje zahtev Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma (SPS).

Zagotoviti sorazmernost pri obravnavi čezmejnega opravljanja storitev.

Okrepiti pravni in nadzorni okvir za bančni in zavarovalniški sektor, vključno z ustanovitvijo neodvisnih nadzornih organov z ustreznim osebjem.

Prosti pretok kapitala

Izboljšati smotrn nadzor finančnega sektorja.

Sprejeti nadaljnje ukrepe za zmanjšanje uporabe gotovine v gospodarstvu.

Carine in obdavčitve

Nadalje uskladiti carinsko zakonodajo in postopke s pravnim redom Skupnosti ter zlasti zagotoviti skladnost pravil in postopkov za tranzit, carinska skladišča, carinsko vrednost, fizični nadzor in analizo tveganja s standardi EU in, kjer je primerno, z mednarodnimi konvencijami.

V celoti izvajati sistem carinske deklaracije v okviru avtomatiziranega sistema za carinske podatke v vseh carinskih uradih.

Sprejeti vse nujne ukrepe za ustrezno izvajanje pravil o poreklu blaga.

Nadalje približati davčno zakonodajo pravnemu redu Skupnosti in se zavezati načelom Kodeksa ravnanja za obdavčitev ustvarjenega dohodka ter zagotoviti, da so s temi načeli skladni tudi novi davčni ukrepi.

Zaključiti postopek za informatizacijo davčnih uradov.

Konkurenca

Izboljšati obstoječo zakonodajo o konkurenci in okrepiti nadzor konkurence.

Okrepiti proračun in kadrovsko zasedbo organa, pristojnega za konkurenco.

Sprejeti izvedbeno zakonodajo o državni pomoči.

Vzpostaviti operativno neodvisen organ za državno pomoč.

Zagotoviti napredek v smeri dokončanja celovitega seznama državne pomoči.

Javna naročila

Izvajati veljavno zakonodajo o javnih naročilih in sprejeti ukrepe za njeno uskladitev s standardi EU.

Zagotavljati strogo izvajanje razpisnih postopkov.

Okrepiti Urad za javna naročila in organe, pristojne za javna naročila v resornih ministrstvih.

Zagotoviti preiskavo in kazenski pregon kaznivih dejanj, povezanih z naročili.

Pravo intelektualne lastnine

Okrepiti upravno usposobljenost za zaščito pravic intelektualne lastnine, vključno z ustanovitvijo albanskega urada za avtorske pravice.

Sprejeti novo zakonodajo o industrijski lastnini.

Nadalje povečati ozaveščenost glede vprašanj pravic intelektualne lastnine v poslovni skupnosti in organih kazenskega pregona, vključno s sodstvom.

Okrepiti pregon piratstva in ponarejanja.

Sektorske politike

Industrija ter mala in srednja podjetja (MSP)

Izboljšati finančno vzdržnost Agencije za spodbujanje MSP in izvajati nacionalni program usposabljanja za MSP.

Izvajati Evropsko listino za mala in srednja podjetja.

Izvesti akcijski načrt za odpravo upravnih ovir za naložbe in zagotoviti ustrezno, nediskrecijsko in nediskriminatorno izvajanje zakonodaje, pravil in postopkov, ki urejajo poslovno dejavnost.

Omogočiti cenejše in lažje ustanavljanje podjetij po vsej državi.

Izboljšati postopke za pridobitev licenc, dovoljenj in potrdil.

Reformirati sistem davčnih predplačil, da bo bolj ugoden za novoustanovljena podjetja.

Izvesti akcijski načrt iz aprila 2005 za boj proti sivi ekonomiji.

Uvesti postopke za oceno poslovnega vpliva na načrtovane regulativne ukrepe.

Sprejeti izboljšano trgovinsko zakonodajo.

Zagotoviti uspešno ustanovitev jamstvenega sklada za posojila in zagotoviti strokovno in neodvisno upravljanje sheme.

Sprejeti zakon o elektronskem podpisu.

Kmetijstvo in ribištvo

Okrepiti sistem za varnost živil in z njim povezanih nadzornih sistemov.

Jasno določiti pristojnosti in okrepiti kadrovsko zasedbo veterinarske službe.

Posodobiti laboratorije raziskovalnega veterinarskega inštituta.

Izboljšati fitosanitarne in veterinarske razmere v skladu z zahtevami EU, zlasti kar zadeva izdelke z visokim izvoznim potencialom.

Okrepiti prizadevanja za usklajevanje zakonodaje s pravnim redom Skupnosti na veterinarskem in fitosanitarnem področju ter uskladiti sistem za identifikacijo in registracijo goveda z zahtevami EU.

Okrepiti zbiranje in obdelavo kmetijskih statističnih podatkov v skladu s standardi in metodologijo EU.

Okolje

Okrepiti upravno usposobljenost in koordinacijo na državni in lokalni ravni.

Izvajati zakonodajo o presoji vplivov na okolje.

Sprejeti strategijo za nadaljnje prilagajanje okoljske zakonodaje pravnemu redu Skupnosti in ustrezno izvajati obstoječo zakonodajo, zlasti pri izvajanju ukrepov.

Sprejeti ukrepe v zvezi z območji, onesnaženimi zaradi odlagališča trdnih odpadkov v Sahari in naftnih polj v Patos-Marinezu.

Nadalje razviti in izvajati nacionalno strategijo o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda ter strategijo o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda na podeželju ter razviti in začeti izvajati strategijo za postopno prilagoditev pravnemu redu Skupnosti na področju oskrbe z vodo in čiščenja odpadnih voda.

Izvajati mednarodne konvencije, ki jih je Albanija podpisala na področju zaščite narave.

Prometna politika

Izvajati nacionalni prometni načrt, vključno z načrtovanjem vzdrževanja prometnih zmogljivosti in pripravo proračuna zanj.

Izvajati program za varnost v cestnem prometu in izboljšati varnostne razmere v cestnem prometu z začetkom usklajevanja albanske zakonodaje s pravnim redom Skupnosti o teži in dimenzijah, tehničnih pregledih, cestnih pregledih tehnične brezhibnosti vozil, vozniških dovoljenjih in dokumentih o registraciji vozil.

Sprejeti ukrepe za preprečevanje črne gradnje ob novih cestah in za preprečevanje nevarnega dostopa do državnih cest.

Začeti izvedbo reforme železniškega sektorja.

Sistematično uporabljati postopke javnih naročil pri velikih naložbah.

Zagotoviti uskladitev zakona o letalstvu s pravnim redom Skupnosti za skupni evropski zračni prostor.

Izboljšati varnostne razmere v pomorstvu, zlasti odstotek pridržanj albanskih ladij v okviru Pariškega memoranduma o soglasju.

Energetika

Nadaljevati izvajanje revidiranega akcijskega načrta za izvajanje nacionalne energetske strategije.

Začeti izvajati obveznosti, prevzete v okviru Pogodbe o Energetski skupnosti.

Informacijska družba in mediji

Zagotoviti upoštevanje direktiv ES pri zakonodaji o elektronski komunikaciji in njeno izvajanje.

Okrepiti vlogo in usposobljenost upravljavca telekomunikacij, zagotoviti njegovo neodvisnost in vzpostaviti izboljšan sistem za pritožbe.

Sprejeti ukrepe za vzpostavitev konkurenčnega trga za elektronska komunikacijska omrežja in storitve.

Začeti postopek usklajevanja z evropsko konvencijo o čezmejni televiziji in direktivo o televiziji brez meja.

Okrepiti upravno usposobljenost državnega sveta za radio in televizijo in zaključiti nacionalni načrt za radio in televizijo.

Finančni nadzor

Nadalje dopolniti dokument o notranjem nadzoru javnih financ in jasno določiti inšpekcijsko službo, ločeno od drugih nadzornih služb in služb za notranjo revizijo.

Okrepiti izvedbeno usposobljenost vrhovne računske institucije ter zagotoviti njeno funkcionalno in finančno neodvisnost.

Pravica, svoboda in varnost

Vizumi, nadzor meje, azil in migracije

Izdajati potne listine v skladu z mednarodnimi standardi in vzpostaviti osrednje omrežje IT za upravljanje vizumov.

Sprejeti spremembe zakona o tujcih, da bi se zakonodaja o vizumih približala standardom EU.

Izvajati ohridske zaveze Albanije o obmejni varnosti in upravljanju meja in zlasti vzpostaviti strategijo integriranega upravljanja meja v skladu s smernicami EU.

Nameniti več finančnih sredstev in osebja za boj proti trgovini z ljudmi in nezakonitemu priseljevanju.

Zagotoviti, da upravljanje meja na mednarodnem letališču Tirana in v pristaniščih Drač in Vlora ustreza mednarodnim standardom.

Spodbuditi sodelovanje obmejnih služb med carinsko upravo in obmejno policijo.

Zagotoviti podpis Evropske konvencije o pravnem statusu delavcev migrantov iz leta 1977 in uskladitev z njo.

Izvajati Sporazum o ponovnem sprejemu med ES in Albanijo ter se pogajati o sporazumih o ponovnem sprejemu z državami, iz katerih izvirajo tranzitni migranti.

Nameniti dovolj upravnih in finančnih sredstev za izvajanje zakonodaje o azilu in migracijah ter zlasti za izvajanje s tem povezanih nacionalnih strategij in akcijskih načrtov.

Pranje denarja

Sprejeti nujne ukrepe v zvezi z obsodbami, odvzemi, zasegi in zamrznitvijo sredstev za učinkovitejše izvajanje zakonodaje proti pranju denarja.

Povečati usposobljenost finančne obveščevalne enote, tožilstva in policijske enote za gospodarski kriminal z zagotavljanjem finančnih virov in virov IT ter izboljšanjem sodelovanja pri delu.

Zagotoviti usklajenost veljavnega zakona o preprečevanju pranja denarja s standardi EU.

Nadalje izboljšati sodelovanje z organi drugih držav, zlasti s širšo uporabo regionalne mreže za finančno obveščanje.

Zagotoviti ustrezno izvajanje poročanja in proučiti zgornjo mejo transakcij, ki jih ni treba sporočiti.

Droge

Izvajati državno strategijo proti drogam in s tem povezani akcijski načrt.

Izboljšati usposabljanje, opremo in kontinuiteto pri vodenju policistov, zadolženih za boj proti drogam.

Iskati in kazensko preganjati tiste, ki so odgovorni za korupcijo, povezano s trgovino z drogami na vseh ravneh v javni upravi.

Sprejeti ukrepe za zagotovitev boljše koordinacije v boju proti drogam tako z domačimi partnerji kot s partnerji v drugih državah.

Zagotoviti večjo preglednost podatkov o zasegu in sprejeti ukrepe za ustrezno uničenje že zaseženih drog.

Policija

Zagotoviti polno izvajanje zakona o nazivih.

Nadalje izboljšati upravljanje albanske državne policije in zagotoviti njeno usposobljenost za neodvisno upravljanje z lastnimi sredstvi.

Okrepiti policijsko enoto za notranje zadeve in zagotoviti ustrezen kazenski pregon policajev v primeru kazenskega dejanja.

Okrepiti prizadevanja za sporazum z Europolom.

Izdelati usklajen priročnik o postopkih za vse pripadnike kriminalistične policije.

Okrepiti sodelovanje med policijo in državljani.

Boj proti organiziranemu kriminalu in terorizmu

Natančneje določiti pristojnosti različnih državnih organov, ki sodelujejo v boju proti organiziranemu kriminalu in terorizmu, in sprejeti ukrepe za spodbujanje sodelovanja, zlasti med sodno oblastjo in policijo.

Sprejeti nadaljnje ukrepe za povezano in skladno zbiranje in obdelavo obveščevalnih podatkov.

Spodbuditi uporabo posebnih preiskovalnih metod, prestrezanja telekomunikacij in obveščevalnih podatkov.

Nujno sprejeti konkretne ukrepe za zagotavljanje zaščite prič.

Sprejeti ukrepe za zagotavljanje boljše opreme in usposabljanja analitikov in preiskovalcev na področju boja proti terorizmu.

Sprejeti ukrepe za uskladitev varnosti na mednarodnem letališču Tirana z mednarodnimi standardi.

3.2   SREDNJEROČNE PREDNOSTNE NALOGE

Politične zahteve

Demokracija in pravna država

Volitve

Zgodaj začeti priprave na naslednje parlamentarne volitve.

Javna uprava

Zagotoviti, da so sektorji uprave, ki so pristojni za izvajanje določb SPS, in tisti, ki sodelujejo pri izvajanju finančne pomoči ES, za opravljanje svojih nalog ustrezno usposobljeni in opremljeni.

Uvesti upravljanje in usposabljanje javnih uslužbencev, ki bo usmerjeno k rezultatom.

Oblikovati in uveljaviti strukturo plač državnih uslužbencev, ki bo omogočala tako ustrezno načrtovanje proračuna kot možnosti poklicnega napredovanja.

Pravosodni sistem

Zagotoviti pregon hujših kaznivih dejanj, zlasti organiziranega kriminala, pri čemer je posebna pozornost namenjena mehanizmom čezmejnega sodelovanja.

Zagotoviti stalno in ustrezno usposabljanje sodnikov in tožilcev, med drugim na področju človekovih pravic, etike, gospodarskih zadev in vprašanj, povezanih s SPS.

Preveriti vlogo in kvalifikacije sodnih uradnikov in jih postopoma vključiti v državno upravo ter jim zagotoviti enakopravnost pri plačilu z osebjem na ministrstvih.

Zagotoviti dolgoročno financiranje upravne akademije.

Izvajati zakonodajo o zaščiti prič.

Protikorupcijksa politika

Izvajati evropske konvencije proti korupciji v kazenskih in civilnih zadevah, ki jih je ratificirala Albanija, ter ustrezne konvencije ZN.

Doseči pomembne rezultate v boju proti korupciji na vseh ravneh in področjih z izvrševanjem ustrezne zakonodaje.

Človekove pravice in zaščita manjšin

Upoštevanje mednarodnega prava o človekovih pravicah

Zagotoviti obravnavo zapornikov in pripornikov v skladu z mednarodnimi standardi.

Zagotoviti, da se v prostorih za pridržanje, zaporih in psihiatričnih ustanovah človekovo dostojanstvo in osebna varnost spoštujeta v skladu z mednarodnimi konvencijami.

Civilne in politične pravice

Izboljšati sodni sistem za obravnavo mladoletnikov.

Zagotoviti skladnost s Konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja.

Izvajati zakonodajo o vračanju/odškodnini za premoženje, zaplenjeno v obdobju komunizma.

Zaključiti postopek vpisa v zemljiško knjigo.

Zagotoviti, da se prenosi lastništva izvajajo skladno z zakonom in zagotoviti pravilno delovanje vseh organov, vpletenih v ta postopek (notarji, zemljiška knjiga, itd.).

Svoboda izražanja, združevanja in mirnega zbiranja

Izvajati novo zakonodajo o tiskanih in elektronskih medijih ob upoštevanju standardov EU.

Zagotoviti, da se dodelitev televizijskih frekvenc izvede na pošten in nediskriminatoren način v skladu z nacionalnim programom in da radijske in televizijske postaje v celoti spoštujejo te zahteve.

Izboljšati nevtralnost državne televizijske družbe.

Spodbujati vedno večjo kakovost novinarstva.

Spodbujati aktivno udeležbo nevladnih organizacij in drugih organizacij civilne družbe v postopku sprejemanja odločitev vlade.

Regionalna vprašanja in mednarodne obveznosti

Spodbujati regionalni dialog, stabilnost, dobro sosedstvo in sodelovanje.

Gospodarske zahteve

Ohraniti trajnostne makroekonomske politike skupaj s fiskalnim prilagajanjem in konsolidacijo in zlasti spodbujati trajnostni razvoj trgovine/vzdržnost primanjkljajev tekočih računov s spodbujanjem konkurenčnosti.

Nadaljevati smotrno monetarno politiko in politiko menjalnega tečaja.

Nadalje okrepiti zunanjo revizijo, upravljanje finančnega nadzora in notranjo revizijo.

Vzpostaviti učinkovite postopke za odkrivanje, obravnavo in spremljanje primerov, kjer obstaja sum goljufije, in drugih nepravilnosti, ki vplivajo na nacionalna in mednarodna sredstva.

Nadaljevati privatizacijo, zlasti v finančnem in energetskem sektorju.

Zagotoviti, da se spoštujejo določbe o kategorizaciji in uporabi zemljišč.

Razviti in sprejeti zakonodajo o obdavčitvi zemljišč in nepremičnin.

Pospešiti prizadevanja za izboljšanje sistema izobraževanja, vključno z osnovnošolskim, ter oblikovati sodoben sistem poklicnega izobraževanja in usposabljanja.

Evropski standardi

Notranji trg

Prosti pretok blaga

Zagotoviti upravno usposobljenost za izpolnjevanje zahtev SPS na tem področju.

Bistveno napredovati pri sprejemanju evropskih standardov in okrepiti prizadevanja za polnopravno članstvo v Evropskem odboru za standardizacijo, Evropskem odboru za standardizacijo v elektrotehniki in Evropskem inštitutu za telekomunikacijske standarde.

Napredovati pri prenosu direktiv po novem in globalnem ter starem pristopu.

Popolnoma razviti sistem za nadzor trga, ki ga zahteva pravni red o prostem pretoku blaga.

Ob upoštevanju prakse ES zagotoviti boljše delovanje organov, pristojnih za standardizacijo, akreditacijo in certifikacijo, kot tudi organov, pristojnih za meroslovje in umerjanje.

Zagotoviti članstvo Albanije v Evropskem združenju za akrediatcijo.

Pretok oseb, storitev in pravica do ustanavljanja

Zagotoviti, da se zakonodaja o pravici do ustanavljanja izvaja pošteno in nepristransko.

Prosti pretok kapitala

Zagotoviti napredovanje popolne liberalizacije pretoka kapitala, da bi se lahko upošteval rok Albanije pri STO, in sicer leto 2010.

Carine in obdavčitve

Zagotoviti nadaljnje prilagajanje carinske in davčne zakonodaje Albanije pravnemu redu Skupnosti in nadalje krepiti upravno usposobljenost za izvajanje carinske zakonodaje in za boj proti korupciji, čezmejnemu kriminalu in davčnim utajam.

Izboljšati preglednost in izmenjave informacij z državami članicami EU za olajšanje izvajanja ukrepov, ki preprečujejo izogibanje davkom ali utajo davkov.

Konkurenca

Dosledno izvajati zakonodajo o konkurenci tako pri preprečevanju monopolov kot pri državni pomoči.

Javna naročila

Zagotoviti skladnost albanskega pravnega okvira s pravnim redom Skupnosti.

Vzpostaviti v celoti delujoče strukture za javna naročila in zagotoviti dosledno upoštevanje postopkov javnih naročil v skladu z zakonom in zahtevami SPS.

Pravo intelektualne lastnine

V celoti izvajati ratificirane mednarodne konvencije na področju pravic intelektualne, poslovne in industrijske lastnine.

Zagotoviti ustrezno izvajanje pravic intelektualne lastnine in doseči boljše rezultate v boju proti piratstvu in ponarejanju.

Zagotoviti zadostno upravno usposobljenost za izpolnjevanje zahtev SPS na tem področju.

Ustanoviti regionalne urade za avtorske pravice.

Statistika

Razvijati poslovno in socialno statistiko skupaj s statistiko trga dela in napredovati pri izvajanju vseh evropskih kategorizacij, vključno s kategorizacijo statističnih regij.

Sektorske politike

Industrija in MSP

Izvajati izboljšano gospodarsko zakonodajo.

Zagotoviti, da sodniki dobro poznajo gospodarsko pravo in pravo družb.

Zagotoviti, da je strategija za boj proti sivi ekonomiji prilagojena razvoju v tem sektorju.

Nadalje razviti posebne podporne strukture za podjetja (npr. podjetniški inkubatorji in grozdi) in preučiti možnosti za ustanovitev poslovnega/tehnološkega centra.

Začeti načrtovati in uporabljati celostno politiko na področju raziskav in sprejeti nadaljnje ukrepe za večjo inovativnost in konkurenčnost majhnih družb.

Uvesti standarde za razkritje informacij in finančna poročila, ki bodo v skladu s standardi EU, in zagotoviti njihovo učinkovito izvajanje.

Kmetijstvo in ribištvo

Sprejeti ukrepe, da se zagotovi približevanje albanske ribiške politike standardom EU, zlasti na področju upravljanja sredstev, inšpekcije in nadzora ter tržne in strukturne politike.

Razviti strategije za rabo zemljišč, trge z zemljišči, podeželski razvoj, raznovrstnost kmetijskih dejavnosti in spodbujanje konkurenčnosti kmetijstva.

V skladu z zahtevami ES doseči bistveno izboljšanje na področju varnosti živil ter fitosanitarnih in veterinarskih pogojev.

Pripraviti program za izboljšanje obratov za predelavo hrane, da bodo izpolnjene zahteve EU.

Začeti izvajati ukrepe za označevanje ovac in koz ter registracijo njihovega gibanja.

Začeti izvajati ukrepe za učinkovit nadzor domače rastlinske pridelave, zlasti za proizvode, za katere veljajo posebne zahteve EU, in zagotoviti analitično usposobljenost fitosanitarnega sektorja.

Okolje

Nadaljevati prizadevanja za obravnavo problema onesnaženih območij.

Zmanjšati onesnaženje, ki ga povzroča rafinerija v Balšu, vključno z izpustom v reko Gjanico, in sprejeti ukrepe za odpravo onesnaževanja vod na splošno.

Okrepiti spremljanje stanja okolja in zagotoviti dovolj ostre odvračilne sankcije za onesnaževalce.

Nadaljevati izvajanje regionalnih in mednarodnih obveznosti na področju okolja.

Prometna politika

Nadaljevati izvajanje albanskega osrednjega načrta za promet, vključno s prizadevanji za dokončanje koridorja vzhod-zahod in osi sever-jug.

Zaključiti potrebne institucionalne reforme za boljše upravljanje prometnih zmogljivosti, jasnejšo opredelitev prednosti pri naložbah, za izboljšanje oblikovanja politike in vključenosti zasebnega sektorja.

Bistveno napredovati pri sanaciji pristanišč Drač in Vlora in utrditi njihove pristaniške dejavnosti.

Doseči boljše rezultate na področju cestne varnosti in sprejeti dodatne ukrepe za nadaljnje izboljšanje.

Izvajati Memorandum o soglasju glede osnovnega regionalnega prometnega omrežja v jugovzhodni Evropi, vključno s prometnim observatorijem.

Energetika

Nadaljevati z ustreznim izvajanjem akcijskih načrtov za elektroenergetski sektor in nadaljevati z izvajanjem albanske energetske strategije.

Zagotoviti pravočasno izvajanje različnih projektov, namenjenih izboljšanju infrastrukture za proizvodnjo, prenos in distribucijo električne energije.

Nadaljevati izvajanje regionalnih in mednarodnih obveznosti na področju energetike, da bi se oblikoval konkurenčen regionalni trg z energijo.

Informacijska družba in mediji

Nadalje prenesti in izvajati okvir EU za elektronske komunikacije.

Nadaljevati prilagajanje Evropski konvenciji o čezmejni televiziji in Direktivi o televiziji brez meja.

Finančni nadzor

Razviti in izvajati načela decentralizirane upravne odgovornosti in delovanja neodvisne notranje revizije v skladu z mednarodnimi standardi in najboljšimi praksami EU.

Razviti postopke in upravno usposobljenost za zagotovitev učinkovite zaščite finančnih interesov EU.

Pravica, svoboda in varnost

Vizumi, nadzor meje, azil in migracije

Zagotoviti popolno skladnost albanskih potnih listin z mednarodnimi standardi.

Izvajati strategijo integriranega upravljanja meja in vseh mednarodnih obveznosti, ki jih je Albanija prevzela na področju upravljanja meja.

Zagotoviti, da upravljanje meja na mednarodnem letališču Tirana in v pristaniščih Drač in Vlora ustreza mednarodnim standardom.

V skladu z mednarodnimi standardi izvajati zakonodajo s področja azila in oblikovati ustrezen azilni sistem.

Izvajati albansko nacionalno strategijo za migracije in nacionalni akcijski načrt za azil.

Zagotoviti, da bo Albanija lahko izpolnjevala zahteve SPS v zvezi z državljani EU, ki delajo in/ali bivajo v Albaniji.

Pogajati se o sporazumih o ponovnem sprejemu z vsemi državami v regiji in z državami, iz katerih izvirajo migranti, ki potujejo skozi Albanijo.

Postopno skleniti, ratificirati in izvajati vse temeljne mednarodne konvencije na področju migracij.

Pranje denarja

Okrepiti boj proti gospodarskemu in finančnemu kriminalu, vključno s pranjem denarja in ponarejanjem plačilnih sredstev.

Oblikovati medresorsko agencijo, ki bo pristojna za zaseg prihodkov iz kriminalnih dejavnosti.

Doseči oprijemljive rezultate v boju proti pranju denarja, tako znotraj kot zunaj finančnega sektorja.

Droge

Nadalje izvajati državno strategijo proti drogam in s tem povezani akcijski načrt.

Bistveno izboljšati rezultate boja proti prometu s prepovedanimi drogami, zlasti s sintetičnimi drogami, heroinom in kokainom.

Policija

Nadaljevati usklajevanje policijskih sil z evropskimi standardi, zlasti z ustreznim usposabljanjem in opremo.

Zagotoviti delovanje ustreznega sistema vodenja postopkov.

Doseči bistvene uspehe v boju proti kriminaliteti in v boju proti korupciji in drugim kaznivim dejanjem v policijskih vrstah.

Boj proti organiziranemu kriminalu in terorizmu

Nadalje okrepiti mednarodno sodelovanje v boju proti organiziranemu kriminalu in terorizmu.

Doseči pomembne rezultate v stopnji, številu in kakovosti kazenskih pregonov kaznivih dejanj, povezanih z organiziranim kriminalom in nedovoljenim prometom, kot tudi z zasegom prihodkov iz kriminalnih dejavnosti.

V celoti vključiti mednarodne konvencije in protokole o preprečevanju terorizma, ki jih je Albanija podpisala, v domačo zakonodajo in jih izvajati.

4.   NAČRTOVANJE

Pomoč Skupnosti v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa držav Zahodnega Balkana bo zagotovljena v okviru obstoječih finančnih instrumentov, zlasti z Uredbo Sveta (ES) št. 2666/2000 z dne 5. decembra 2000 o pomoči Albaniji, Bosni in Hercegovini, Hrvaški, Zvezni republiki Jugoslaviji in Nekdanji jugoslovanski republiki Makedoniji (1). Zato ta sklep nima finančnih posledic. Albanija ima lahko dostop do sredstev iz večdržavnih ter horizontalnih programov.

5.   POGOJENOST POMOČI

Pogoj za pomoč Skupnosti v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa državam Zahodnega Balkana je nadaljnji napredek pri izpolnjevanju kopenhagenskih kriterijev, kakor tudi napredek pri izpolnjevanju posebnih prednostnih nalog iz tega Evropskega partnerstva. Nespoštovanje omenjenih pogojev bi lahko pripeljalo do odločitve Sveta, da na podlagi člena 5 Uredbe (ES) št. 2666/2000 sprejme ustrezne ukrepe. Pogoj za pomoč Skupnosti je tudi izpolnjevanje zahtev, ki jih je opredelil Svet v sklepih z dne 29. aprila 1997 in 21.–22. junija 1999; prejemnik se mora zlasti zavezati, da bo izvajal demokratične, gospodarske in institucionalne reforme.

6.   SPREMLJANJE

Izvajanje Evropskega partnerstva se prouči v okviru mehanizmov, vzpostavljenih v okviru stabilizacijsko-pridružitvenega procesa, predvsem letnih poročil o napredku, ki jih predloži Komisija.


(1)  UL L 306, 7.12.2000, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 2112/2005 (UL L 344, 27.12.2005, str. 23).


Top