EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22011D0325

2011/325/EU: Sklep št. 1/2011 Pridružitvenega sveta EU-Alžirija z dne 20. maja 2011 o ustanovitvi Pododbora za politični dialog, varnost in človekove pravice

UL L 146, 1.6.2011, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/325/oj

1.6.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 146/18


SKLEP št. 1/2011 PRIDRUŽITVENEGA SVETA EU-ALŽIRIJA

z dne 20. maja 2011

o ustanovitvi Pododbora za politični dialog, varnost in človekove pravice

(2011/325/EU)

PRIDRUŽITVENI SVET EU-ALŽIRIJA JE –

ob upoštevanju Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani (1) (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni sporazum),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odnosi in sodelovanje Evropske unije z njenimi partnericami iz južnega Sredozemlja se lahko razvijajo ob upoštevanju pristojnosti Evropske unije ter posebnosti in potreb vseh sredozemskih držav.

(2)

Odnosi Evropske unije z Alžirijo so zaradi izvajanja Pridružitvenega sporazuma vedno intenzivnejši in zahtevajo redno spremljanje.

(3)

Na Pridružitvenem svetu je že bilo odločeno (2), da se ustanovijo pododbori Pridružitvenega odbora EU-Alžirija za pripravo ustreznega institucionalnega okvira za izvajanje in krepitev sodelovanja.

(4)

Spoštovanje demokratičnih načel, človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki je pogodbenicam vodilo pri določanju svoje notranje in mednarodne politike, je nepogrešljiv element Pridružitvenega sporazuma.

(5)

Pomemben element Pridružitvenega sporazuma sta politični dialog in ohranjanje varnosti, o njiju pa razpravljajo različna telesa, kot jih določa navedeni sporazum.

(6)

V okviru političnega dialoga sta si Alžirija in Evropska unija zadali ambiciozne cilje, ki temeljijo na medsebojno priznani zavezanosti skupnim vrednotam, na primer demokraciji, pravni državi, varstvu in spodbujanju vseh človekovih pravic, civilnih, političnih, ekonomskih, socialnih in kulturnih pravic, vključno s pravico do razvoja, vprašanji varnosti ter bojem proti terorizmu in organiziranemu kriminalu v vseh oblikah.

(7)

V členu 98 Pridružitvenega sporazuma je predvideno oblikovanje delovnih skupin ali teles, potrebnih za njegovo izvajanje –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   V okviru Pridružitvenega odbora EU-Alžirija (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni odbor) se ustanovi Pododbor za politični dialog, varnost in človekove pravice (v nadaljnjem besedilu: Pododbor). Poslovnik Pododbora je priložen temu sklepu.

Pododbor deluje pod pristojnostjo Pridružitvenega odbora, kateremu poroča po vsakem sestanku.

2.   Zadeve, ki so v pristojnosti Pododbora, je mogoče obravnavati tudi na višji ravni v okviru političnega dialoga med Alžirijo in Evropsko unijo.

3.   Pridružitveni odbor v okviru svojih pristojnosti Pridružitvenemu svetu predlaga vse ukrepe, potrebne za zagotavljanje dobrega delovanja Pododbora.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 20. maja 2011

Za Pridružitveni svet EU-Alžirija

Predsednik

M. MEDELCI


(1)  UL L 265, 10.10.2005, str. 2.

(2)  Sklep št. 3/2007 Pridružitvenega sveta EU-Alžirija (UL L 330, 15.12.2007, str. 31).


PRILOGA

POSLOVNIK PODODBORA št. 7 ZA POLITIČNI DIALOG, VARNOST IN ČLOVEKOVE PRAVICE

1.   Sestava in predsedovanje

Pododbor za politični dialog, varnost in človekove pravice (v nadaljnjem besedilu: Pododbor) sestavljajo predstavniki pogodbenic Pridružitvenega sporazuma. Izmenično mu predsedujejo predstavniki vsake od pogodbenic, ki so visoki uradniki.

2.   Vloga

Pododbor deluje pod vodstvom Pridružitvenega odbora EU-Alžirija (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni odbor) in mu poroča po vsakem zasedanju. Pododbor nima nobene pristojnosti odločanja. Lahko pa Pridružitvenemu odboru predloži predloge.

3.   Teme

Pododbor razpravlja o izvajanju Pridružitvenega sporazuma EU-Alžirija na področjih, navedenih v nadaljevanju. Kar zadeva človekove pravice, demokratizacijo, upravljanje in vprašanja varnosti v zvezi z bojem proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, je Pododbor glavni mehanizem nadzora na tehnični ravni. Ocenjuje zlasti napredek pri približevanju, izvajanju in uporabi zakonodaj ter proučuje sodelovanje na področju javne uprave in njenih operativnih vidikov. Poleg tega Pododbor oceni napredek in prouči kakršne koli težave ter predlaga ukrepe za njihovo reševanje na naslednjih področjih:

(a)

pravna država, dobro upravljanje in demokracija, zlasti neodvisnost in dostop do sodstva ter podpora njegovim reformam, izmenjava izkušenj in usposabljanje;

(b)

nadaljnja ratifikacija in izvajanje mednarodnih konvencij o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, vključno s proučitvijo možnosti pristopa k opcijskim protokolom teh konvencij in izmenjavo stališč glede morebitnih zadržkov v zvezi s temi konvencijami. Sodelovanje pri mednarodnih postopkih in mehanizmih na področju človekovih pravic;

(c)

boj proti smrtni kazni in mučenju ter proti vsem oblikam diskriminacije;

(d)

pravice otrok in pravice žensk;

(e)

svoboda izražanja, vloga civilne družbe in zaščita zagovornikov človekovih pravic;

(f)

sodelovanje na področju mednarodnega sodstva, spodbujanje procesa demokratizacije in dobro javno upravljanje;

(g)

sodelovanje v večstranskih organizacijah na področju človekovih pravic;

(h)

boj proti terorizmu in organiziranemu kriminalu;

(i)

posvetovanje o zunanji in varnostni politiki, zlasti preprečevanju konfliktov, razorožitvi in neširjenju orožja za množično uničevanje;

(j)

posvetovanje o vprašanjih regionalne in mednarodne varnosti, ki so v skupnem interesu;

(k)

krepitev upravnih in operativnih zmogljivosti zadevnih nacionalnih institucij.

Ta seznam ni popoln in Pridružitveni odbor lahko dodaja druge teme, če se pogodbenici s tem strinjata.

Pododbor lahko razpravlja tudi o zadevah, ki se nanašajo na enega, več ali na vsa našteta področja.

4.   Sekretariat

Uradnik Evropske službe za zunanje delovanje in uradnik vlade Ljudske demokratične republike Alžirije skupaj delata kot stalna sekretarja Pododbora in sta odgovorna za pripravo njegovih zasedanj.

Vsa sporočila v zvezi s Pododborom se posredujejo sekretarjema.

5.   Zasedanja

Pododbor zaseda, kadar to zahtevajo okoliščine, in najmanj enkrat na leto, in sicer izmenično v Alžiriji in v Evropski uniji. Zasedanje se lahko skliče na zahtevo ene od pogodbenic, ki jo prejme pristojni stalni sekretar in jo posreduje drugi pogodbenici. Sekretar druge pogodbenice odgovori na zahtevo za sejo Pododbora v 15 delovnih dneh po njenem prejemu.

V posebej nujnih primerih se lahko zasedanja Pododbora skličejo s krajšim rokom, če se s tem strinjata obe pogodbenici. Vse zahteve za sklic zasedanja morajo biti pisne.

Zasedanja Pododbora potekajo na kraju in ob času, ki ju potrdita obe pogodbenici.

Za vsako pogodbenico skliče zasedanje ustrezni stalni sekretar po dogovoru s predsednikom. Pred vsakim zasedanjem je predsednik obveščen o predvideni sestavi delegacij obeh pogodbenic.

Če se obe pogodbenici strinjata, lahko Pododbor zaradi zagotovitve posebnih informacij na zasedanja povabi strokovnjake.

6.   Dnevni red zasedanj

Vsi zahtevki za vključitev točk na dnevni red Pododbora se posredujejo stalnima sekretarjema Pododbora. Začasni dnevni red vsakega zasedanja pripravi predsednik v soglasju z drugo pogodbenico najpozneje deset dni pred zasedanjem.

O točkah za vključitev na začasni dnevni red je treba sekretarja uradno obvestiti vsaj petnajst dni pred začetkom zasedanja. Dokumentacijo morata obe strani prejeti vsaj sedem dni pred zasedanjem.

Dnevni red sprejme Pododbor na začetku vsakega zasedanja.

7.   Zapisnik

Zapisnik sestavita in potrdita oba stalna sekretarja po vsakem zasedanju. Izvod zapisnika, vključno z morebitnimi predlogi in priporočili Pododbora, stalna sekretarja Pododbora posredujeta sekretarjema in predsedniku Pridružitvenega odbora.

8.   Oglaševanje

Če ni sklenjeno drugače, zasedanja Pododbora niso javna, sklepi njegovih razprav se ne objavijo.


Top