EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02003R0147-20070609

Consolidated text: Uredba Sveta (ES) št. 147/2003 z dne 27. januarja 2003 o nekaterih omejitvenih ukrepih v zvezi z Somalijo

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/147/2007-06-09

2003R0147 — SL — 09.06.2007 — 001.001


Ta dokument je mišljen zgolj kot dokumentacijsko orodje in institucije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti

►B

UREDBA SVETA (ES) št. 147/2003

z dne 27. januarja 2003

o nekaterih omejitvenih ukrepih v zvezi z Somalijo

(UL L 024, 29.1.2003, p.2)

spremenjena z:

 

 

Uradni list

  No

page

date

►M1

UREDBA SVETA (ES) št. 631/2007 z dne 7. junija 2007

  L 146

1

8.6.2007




▼B

UREDBA SVETA (ES) št. 147/2003

z dne 27. januarja 2003

o nekaterih omejitvenih ukrepih v zvezi z Somalijo



SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti členov 60 in 301 te pogodbe,

ob upoštevanju Skupnega stališča Sveta 2002/960/SZVP z 10. decembra 2002 o nekaterih omejitvenih ukrepih proti Somaliji ( 1 ),

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Dne 23. januarja 1992 je Varnostni svet Združenih narodov sprejel resolucijo 733(1992) o uvedbi splošnega in popolnega embarga na vso dobavo orožja in vojaške opreme proti Somaliji (v nadaljevanju „embargo orožja“).

(2)

Dne 19. junija 2001 je Varnostni svet Združenih narodov sprejel resolucijo 1356(2001), o nekaterih izjemah embarga orožja.

(3)

Dne 22. julija 2002 je Varnostni svet Združenih narodov sprejel resolucijo 1425(2002), ki razširja embargo orožja s prepovedjo neposredne ali posredne dobave Somaliji tehničnih nasvetov, finančne in druge pomoči ter usposabljanja, povezanega s vojaškimi dejavnostmi.

(4)

Nekateri od teh ukrepov so predmet Pogodbe in zato, predvsem v luči preprečevanja omejevanja konkurence, mora zakonodaja Skupnosti uveljaviti ustrezne odločitve Varnostnega sveta na ozemlju Skupnosti. V namene te uredbe velja, da ozemlje Skupnosti zajema ozemlja držav članic, za katere velja Pogodba, pod pogoji, določenimi v tej pogodbi.

(5)

Komisija in države članice se morajo medsebojno obveščati o ukrepih, sprejetih na podlagi te uredbe in o drugih ustreznih podatkih, ki so jim na voljo v zvezi s to uredbo, in sodelovati z odborom, vzpostavljenim z odstavkom 11 resolucije 733(1992), še zlasti pri zagotavljanju informacij zanj.

(6)

Kršitve določb te uredbe morajo biti sankcionirane in države članice morajo v ta namen sprejeti primerne sankcije. Poleg tega je zaželeno, da so lahko sankcije za kršitve določil te uredbe sprejete na dan začetka veljavnosti te uredbe in da države članice določijo postopke zoper katere koli osebe, entitete ali organe v njihovi pristojnosti, ki so kršile katero koli izmed določil –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:



Člen 1

Brez poseganja v pristojnosti držav članic pri izvajanju njihove oblasti, je prepovedano:

 zagotavljanje financiranja ali finančna pomoč povezana z vojaškimi dejavnostmi, vključno zlasti s subvencijami, posojili in izvoznimi kreditnimi zavarovanji za kakršno koli prodajo, dobavo, prenos ali izvoz orožja in z njem povezanega materiala neposredno ali posredno kateri koli osebi, subjektu ali organu v Somaliji,

 dodeljevanje, prodaja ali prenos tehničnih nasvetov, pomoči ali usposabljanja povezanega z vojaškimi aktivnostmi, vključno zlasti z usposabljanjem in pomočjo, povezano s proizvodnjo, vzdrževanjem in uporabo orožja in z njem povezanega materiala vseh vrst neposredno ali posredno kateri koli osebi, subjektu ali organu v Somaliji.

Člen 2

Udeležba, zavestna in namerna, v dejavnostih, katerih cilj ali učinek je, neposredno ali posredno, spodbujanje poslov iz člena 1, je prepovedana.

▼M1

Člen 2a

Z odstopanjem od člena 1 lahko pristojni organ, naveden na spletnih straneh iz Priloge, v državi članici, kjer ima ponudnik storitev svoj sedež, pod zanj ustreznimi pogoji odobri:

(a) zagotavljanje financiranja, finančne pomoči, tehničnega svetovanja, pomoči ali usposabljanja, povezanega z vojaškimi dejavnostmi, če ugotovi, da je takšno financiranje, svetovanje, pomoč ali usposabljanje namenjeno izključno podpori ali uporabi s strani misije AMISOM iz odstavka 4 Resolucije 1744 (2007) Varnostnega sveta Združenih narodov;

(b) zagotavljanje tehničnega svetovanja, pomoči ali usposabljanja, povezanega z vojaškimi dejavnostmi, če sta izpolnjena naslednja pogoja:

(i) zadevni pristojni organ ugotovi, da je namen takšnega svetovanja, pomoči ali usposabljanja izključno pomoč pri razvoju institucij na varnostnem področju, skladno s političnim procesom, navedenim v odstavkih 1, 2 in 3 Resolucije 1744 (2007) Varnostnega sveta Združenih narodov; in

(ii) zadevna država članica obvesti odbor, ustanovljen na podlagi odstavka 11 Resolucije 751 (1992) Varnostnega sveta Združenih narodov, o odločitvi, da je namen takšnega svetovanja, pomoči ali usposabljanja izključno pomoč pri razvoju institucij na varnostnem področju, skladno s političnim procesom, navedenim v odstavkih 1, 2 in 3 Resolucije 1744 (2007) Varnostnega sveta Združenih narodov, in o nameri njenega pristojnega organa, da bo izdal dovoljenje, odbor pa v petih delovnih dneh po uradnem obvestilu temu ukrepu ni nasprotoval.

▼B

Člen 3

1.  Člen 1 se ne uporablja za:

 zagotavljanje financiranja in finančne pomoči za prodajo, dobavo, prenos ali izvoz nesmrtnonosne vojaške opreme, namenjene zgolj za humanitarno uporabo ali zaščito, ali za material, namenjen za programe za razvoj institucij Unije, Skupnosti ali držav članic, vključno s področjem varovanja, ki se izvajajo v okviru mirovnega in uskladitvenega procesa,

 zagotavljanje tehničnih nasvetov, pomoči ali usposabljanja, povezanega s takšno nesmrtnonosno opremo,

če je takšne aktivnosti v naprej odobril Odbor, vzpostavljen z odstavkom 11 resolucije 751(1992) Varnostnega sveta Združenih narodov.

2.  Člen 1 se ne uporablja bodisi za zaščitna oblačila, vključno z neprebojnimi jopiči in vojaškimi čeladami, ki jih začasno v Somalijo samo za lastno osebno uporabo izvaža osebje Združenih narodov, predstavniki medijev in humanitarni in razvojni delavci in povezano osebje.

3.  Člen 2 se ne uporablja za udeležbo v dejavnostih, katerih cilj ali učinek je spodbujanje dejavnosti, ki jih je odobril Odbor, vzpostavljen z odstavkom 11 resolucije 751(1992) Varnostnega sveta Združenih narodov.

Člen 4

Brez poseganja v pravice in obveznosti držav članic v skladu z Ustanovno listino Združenih narodov ohranja Komisija vse potrebne stike z odborom Varnostnega sveta, omenjenega v členu 3(1), z namenom učinkovitega izvajanja te uredbe.

Člen 5

Komisija in države članice takoj obvestijo druga drugo o ukrepih, sprejetih skladno s to uredbo in druga drugi predložijo ustrezne podatke, ki jih imajo na voljo v zvezi s to uredbo, še zlasti podatke v zvezi s kršitvami in problemi pri izvajanju ter sodbami, ki so jih sprejela nacionalna sodišča.

Člen 6

Ta uredba se uporablja ne glede na kakršne koli pridobljene pravice ali sprejete obveznosti iz katerega koli podpisanega mednarodnega sporazuma ali pogodbe, ki je začela veljati, ali katere koli licence ali dovoljenja, ki je bilo dodeljeno, pred uveljavitvijo te uredbe.

▼M1

Člen 6a

Komisija na podlagi informacij, ki jih posredujejo države članice, spremeni Prilogo.

▼B

Člen 7

1.  Vsaka država članica določi sankcije, ki se sprejmejo, ko se kršijo določila te uredbe. Takšne sankcije so učinkovite, sorazmerne in odvračilne.

V kolikor je potrebno v ta namen sprejeti dodatno zakonodajo, se do sprejema le-te uporabljajo ustrezne sankcije, ki so jih določile države članice, da bi uveljavile člen 7 Uredbe Sveta (ES) št. 1318/2002 z dne 22. julija 2002 o nekaterih omejitvenih ukrepih proti Liberiji ( 2 ).

2.  Vsaka država članica je odgovorna za sprožitev postopkov zoper katero koli fizično ali pravno osebo, entiteto ali organ v svoji pristojnosti, v primeru kršitve katere koli prepovedi, določene v tej uredbi, ki jih je storila takšna oseba, entiteta ali organ.

▼M1

Člen 7a

1.  Države članice imenujejo pristojne organe, navedene v tej uredbi, in njihova imena objavijo na spletnih straneh ali prek spretnih strani, navedenih v Prilogi.

2.  Države članice takoj po začetku veljavnosti te uredbe Komisiji sporočijo imena svojih pristojnih organov in jo obveščajo o vseh nadaljnjih spremembah.

▼B

Člen 8

Ta uredba se uporablja

 na ozemlju Skupnosti, vključno z njenim zračnim prostorom,

 na krovu katerega koli letala ali plovila pod jurisdikcijo države članice,

 za katero koli osebo, ki se nahaja kjer koli drugje in je državljanka države članice, in

 za katero koli pravno osebo, entiteto ali organ, ki je registriran ali ustanovljen v skladu z zakonodajo države članice.

Člen 9

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropskih Skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

▼M1




PRILOGA

Spletne strani z informacijami o pristojnih organih iz členov 2a in 7a ter naslov za obveščanje Komisije

BELGIJA

http://www.diplomatie.be/eusanctions

BOLGARIJA

http://www.mfa.government.bg

ČEŠKA

http://www.mfcr.cz/mezinarodnisankce

DANSKA

http://www.um.dk/da/menu/Udenrigspolitik/FredSikkerhedOgInternationalRetsorden/Sanktioner/

NEMČIJA

http://www.bmwi.de/BMWi/Navigation/Aussenwirtschaft/Aussenwirtschaftsrecht/embargos.html

ESTONIJA

http://www.vm.ee/est/kat_622/

GRČIJA

http://www.ypex.gov.gr/www.mfa.gr/en-US/Policy/Multilateral+Diplomacy/International+Sanctions/

ŠPANIJA

http://www.mae.es/es/MenuPpal/Asuntos/Sanciones+Internacionales

FRANCIJA

http://www.diplomatie.gouv.fr/autorites-sanctions/

IRSKA

http://www.dfa.ie/un_eu_restrictive_measures_ireland/competent_authorities

ITALIJA

http://www.esteri.it/UE/deroghe.html

CIPER

http://www.mfa.gov.cy/sanctions

LATVIJA

http://www.mfa.gov.lv/en/security/4539

LITVA

http://www.urm.lt

LUKSEMBURG

http://www.mae.lu/sanctions

MADŽARSKA

http://www.kulugyminiszterium.hu/kum/hu/bal/nemzetkozi_szankciok.htm

MALTA

http://www.doi.gov.mt/EN/bodies/boards/sanctions_monitoring.asp

NIZOZEMSKA

http://www.minbuza.nl/sancties

AVSTRIJA

http://www.bmeia.gv.at/view.php3?f_id=12750&LNG=en&version=

POLJSKA

http://www.msz.gov.pl

PORTUGALSKA

http://www.min-nestrangeiros.pt

ROMUNIJA

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=32311&idlnk=1&cat=3

SLOVENIJA

http://www.mzz.gov.si/si/zunanja_politika/mednarodna_varnost/omejevalni_ukrepi/

SLOVAŠKA

http://www.foreign.gov.sk

FINSKA

http://formin.finland.fi/kvyhteistyo/pakotteet

ŠVEDSKA

http://www.ud.se/sanktioner

ZDRUŽENO KRALJESTVO

http://www.fco.gov.uk/competentauthorities

Naslov za obveščanje Evropske komisije:

European Commission

DG External Relations

Directorate A. Crisis Platform and Policy Coordination in CFSP

Unit A2. Crisis Management and Conflict Prevention

CHAR 12/106

B-1049 Bruxelles/Brussel (Belgium)

E-naslov: relex-sanctions@ec.europa.eu

Tel.: +(32 2) 295 55 85, 299 11 76

Telefaks: +(32 2) 299 08 73



( 1 ) UL L 334, 11.12.2002, str. 1.

( 2 ) UL L 194, 23.7.2002, str. 1.

Top