Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01992L0023-20060101

    Consolidated text: Directiva Sveta 92/23/EGS z dne 31. marca 1992 o pnevmatikah za motorna vozila in priklopnike ter njihovi vgradnji

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1992/23/2006-01-01

    1992L0023 — SL — 01.01.2006 — 003.001


    To besedilo je zgolj informativne narave in nima pravnega učinka. Institucije Unije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti. Verodostojne različice zadevnih aktov, vključno z uvodnimi izjavami, so objavljene v Uradnem listu Evropske unije. Na voljo so na portalu EUR-Lex. Uradna besedila so neposredno dostopna prek povezav v tem dokumentu

    ►B

    DIRECTIVA SVETA 92/23/EGS

    z dne 31. marca 1992

    o pnevmatikah za motorna vozila in priklopnike ter njihovi vgradnji

    (UL L 129 14.5.1992, str. 95)

    spremenjena z:

     

     

    Uradni list

      št.

    stran

    datum

    ►M1

    DIREKTIVA 2001/43/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 27. junija 2001

      L 211

    25

    4.8.2001

    ►M2

    DIREKTIVA KOMISIJE 2005/11/ES Besedilo velja za EGP z dne 16. februarja 2005

      L 46

    42

    17.2.2005


    spremenjena z:

     A1

    AKT O pogojih pristopa republike avstrije, republike finske in kraljevine švedske ter o prilagoditvah pogodb, na katerih temelji evropska unija

      C 241

    21

    29.8.1994




    ▼B

    DIRECTIVA SVETA 92/23/EGS

    z dne 31. marca 1992

    o pnevmatikah za motorna vozila in priklopnike ter njihovi vgradnji



    Člen 1

    V tej direktivi:

    ▼M1

     „pnevmatika“ pomeni vsako novo pnevmatiko, vključno z zimsko pnevmatiko z luknjami za žeblje, kot novo ali nadomestno opremo, načrtovano za opremo vozil, za katera se uporablja Direktiva 70/156/EGS. Ta opredelitev ne vključuje zimskih pnevmatik z žeblji;

    ▼B

     „vozilo“ pomeni vsako vozilo, na katero se nanaša Direktiva Sveta 70/156/EGS;

     „proizvajalec“ pomeni imetnika blagovne znamke ali oznake vozil ali pnevmatik.

    ▼M1

    Člen 1a

    1.  Zahteve iz Priloge V se uporabljajo za pnevmatike, namenjene za vgradnjo na vozila, ki so bila prvič uporabljena 1. oktobra 1980 ali po tem datumu.

    2.  Zahteve iz Priloge V se ne uporabljajo za:

    (a) pnevmatike s kategorijo hitrosti manjšo od 80 km/h;

    (b) pnevmatike z nazivnim premerom platišča, ki ne presega 254 mm (oziroma koda 10) ali znaša 635 mm ali več (koda 25);

    (c) rezervne pnevmatike tipa T za začasno uporabo, kakor so opredeljene v točki 2.3.6 Priloge II;

    (d) pnevmatike, izdelane samo za vgradnjo na vozila, ki so bila prvič registrirana pred 1. oktobrom 1980.

    ▼M1

    Člen 2

    1.  Države članice podelijo ES-homologacijo po pogojih, določenih v Prilogi I, za vse tipe pnevmatik, ki izpolnjujejo zahteve Priloge II, in jim podelijo številko homologacije, kakor je določeno v Prilogi I.

    2.  Države članice podelijo ES-homologacijo po pogojih, določenih v Prilogi I, za vse tipe pnevmatik, ki izpolnjujejo zahteve Priloge V, in jim podelijo številko homologacije, kakor je določeno v Prilogi I.

    3.  Države članice podelijo ES-homologacijo za vsa vozila glede na njihove pnevmatike pod pogoji, določenimi v Prilogi III, če te pnevmatike (vključno z rezervnimi pnevmatikami, če pride v poštev) izpolnjujejo zahteve Priloge II in zahteve v zvezi z vozili, določene v Prilogi IV, ter tem vozilom podelijo številko homologacije, kakor je določeno v Prilogi III.

    ▼B

    Člen 3

    Homologacijski organ države članice pošlje drugim državam članicam v enem mesecu po podelitvi ali zavrnitvi ►M1  ES-homologacija ◄ (pnevmatike) ali vozila kopijo ustreznega certifikata, katerega vzorci so prikazani v dodatkih k prilogama I in III, ter na zahtevo, poročilo o preskusu vsakega ►M1  ES-homologacija ◄ tipa pnevmatike.

    Člen 4

    Nobena država članica ne sme prepovedati ali omejiti dajanja pnevmatik z oznako ►M1  ES-homologacija ◄ v promet.

    Člen 5

    Nobena država članica ne sme zavrniti podelitve ►M1  ES-homologacija ◄ ali nacionalne homologacije vozila na podlagi njegovih pnevmatik, če imajo oznako ►M1  ES-homologacija ◄ in so vgrajene v skladu z zahtevami iz Priloge IV.

    Člen 6

    Nobena država članica ne sme zavrniti ali prepovedati prodaje, registracije, začetka uporabe ali uporabe vozila na podlagi njegovih pnevmatik, če imajo oznako ►M1  ES-homologacija ◄ in so vgrajeni v skladu z zahtevami iz Priloge IV.

    Člen 7

    1.  Če na podlagi utemeljenega razloga država članica meni, da je tip pnevmatike ali vozila nevaren, čeprav izpolnjuje zahteve te direktive, lahko na svojem ozemlju začasno prepove prodajo tega izdelka ali zanj uvede posebne pogoje. O tem takoj obvesti druge države članice in Komisijo ter navede razloge za svojo odločitev.

    2.  Komisija se v šestih tednih posvetuje z zadevnimi državami članicami ter nato brez odloga izrazi svoje mnenje in ustrezno ukrepa.

    3.  Če Komisija meni, da so potrebne tehnične prilagoditve direktive, take prilagoditve sprejme Komisija ali Svet v skladu s postopkom, določenim v členu 10. V tem primeru lahko država članica, ki je sprejela varnostne ukrepe, te obdrži do uveljavitve prilagoditev.

    Člen 8

    1.  Država članica, ki je podelila ►M1  ES-homologacija ◄ (pnevmatike) ali vozila, stori vse potrebno, če je potrebno v sodelovanju s ►M1  ES-homologacija ◄ organi v drugih državah članicah, da preveri, ali so proizvodni vzorci skladni s homologiranim tipom. Zato lahko omenjena država članica kadar koli preveri skladnost pnevmatik ali vozil z zahtevami te direktive. To preverjanje je omejeno na pregled naključno izbranega vzorca.

    2.  Če omenjena država članica ugotovi, da določeno število pnevmatik ali vozil z isto ►M1  ES-homologacija ◄ oznako ni skladno s homologiranim tipom, stori vse potrebno za zagotovitev skladnosti proizvodov. Če gre za stalno neskladnost, lahko ti ukrepi vključujejo tudi preklic ►M1  ES-homologacija ◄ . Omenjeni organi ukrepajo enako, če jih o takih neskladnostih obvestijo homologacijski organi druge države članice.

    3.  Homologacijski organi držav članic se o vsakem preklicu ►M1  ES-homologacija ◄ in vzrokih za tak ukrep medsebojno obvestijo v enem mesecu tako, kakor je prikazano v dodatkih k Prilogi I in Prilogi III.

    Člen 9

    Vsako odločitev, ki je sprejeta v skladu s predpisi, sprejetimi ob izvajanju te direktive, o zavrnitvi ali preklicu podelitve ►M1  ES-homologacija ◄ (pnevmatike) ali ►M1  ES-homologacija ◄ vozila glede vgradnje njegovih pnevmatik, in zaradi katere se prepove prodaja ali uporaba, je treba podrobno utemeljiti. O njej je treba uradno obvestiti zadevno stran ob navajanju pravnih sredstev na podlagi veljavne zakonodaje v državah članicah in o rokih za uveljavljanje teh pravnih sredstev.

    Člen 10

    Vse spremembe, potrebne za prilagoditev zahtev prilog tehničnemu napredku, se sprejmejo v skladu s postopkom, določenim v členu 13 Direktive 70/156/EGS.

    ▼M1

    Člen 10a

    1.  Od 4. februarja 2003 države članice ne smejo:

    (a) zavrniti podelitve ES-homologacije ali nacionalne homologacije za tip vozila ali tip pnevmatike ali

    (b) prepovedati registracije, prodaje ali začetka uporabe vozil ter prodaje ali začetka uporabe pnevmatik

    zaradi razlogov v zvezi s pnevmatikami in njihovo vgradnjo na nova vozila, če vozila ali pnevmatike izpolnjujejo zahteve, določene v tej direktivi, spremenjeni z Direktivo 2001/43/ES ( 9 )

    2.  Od 4. avgusta 2003 države članice ne smejo več podeljevati ES-homologacije in morajo zavrniti podelitev nacionalne homologacije za tipe pnevmatik, ki sodijo v področje uporabe te direktive in ne izpolnjujejo zahtev te direktive, spremenjene z Direktivo 2001/43/ES.

    3.  Od 4. februarju 2004 države članice ne smejo več podeljevati ES-homologacije ali nacionalne homologacije za tip vozila zaradi razlogov v zvezi z njegovimi pnevmatikami ali njihovo vgradnjo, če niso izpolnjene zahteve te direktive, spremenjene z Direktivo 2001/43/ES.

    4.  Od 4. februarja 2005 države članice:

    (a) štejejo potrdila o skladnosti, priložena novim vozilom skladno z določbami Direktive 70/156/EGS, za neveljavna za namene člena 7(1) navedene direktive, če niso izpolnjene zahteve te direktive, spremenjene z Direktivo 2001/43/ES, in

    (b) zavrnejo registracijo ali prepovedo prodajo ali začetek uporabe novih vozil, ki ne izpolnjujejo zahtev te direktive, spremenjene z Direktivo 2001/43/ES.

    5.  Od 1. oktobra 2009 se uporabljajo določbe te direktive, spremenjene z Direktivo 2001/43/ES, za namene člena 7(2) Direktive 70/156/EGS za vse pnevmatike, ki sodijo v področje uporabe te direktive, razen pnevmatik razredov C1d in C1e, za katere veljajo od 1. oktobra 2010 oziroma od 1. oktobra 2011.

    ▼B

    Člen 11

    1.  Države članice sprejmejo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 1. julija 1992. O tem takoj obvestijo Komisijo.

    Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

    Ti predpisi se začnejo uporabljati od 1. januarja 1993.

    2.  Države članice predložijo Komisiji besedila temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

    Člen 12

    Ta direktiva je naslovljena na države članice.




    SEZNAM PRILOG

    ▼M1



    PRILOGA I

    Upravne določbe za ES-homologacijo pnevmatik

    Dodatek 1

    Opisni list za ES-homologacijo za tip pnevmatike

    Dodatek 2

    Certifikat o ES-homologaciji (pnevmatike)

    Dodatek 3

    Opisni list za ES-homologacijo tipa pnevmatike glede na hrup pri kotaljenju

    Dodatek 4

    Certifikat o ES-homologaciji (hrup pri kotaljenju)

    PRILOGA II (1)

    Zahteve za pnevmatike

    Dodatek 1

    Pojasnjevalna risba

    Dodatek 2

    Seznam simbolov indeksov nosilnosti in ustrezne največje mase, ki se lahko prevažajo

    Dodatek 3

    Razporeditev oznak za pnevmatike

    Dodatek 4

    Razmerje med tlačnim indeksom in enotami tlaka

    Dodatek 5

    Merilno platišče, zunanji premer in širina preseka pnevmatik določenih oznak velikosti

    Dodatek 6

    Metoda merjenja velikosti pnevmatik

    Dodatek 7

    Postopek preskusa zmogljivosti (obremenitev/hitrost)

    Dodatek 8

    Spreminjanje nosilnosti glede na hitrost; radialne in diagonalne pnevmatike za gospodarska vozila

    PRILOGA III

    Upravne določbe za homologacijo vozil glede na vgradnjo njihovih pnevmatik

    Dodatek 1

    Opisni list za vozilo

    Dodatek 2

    Certifikat o ES-homologaciji vozila

    PRILOGA IV

    Zahteve za vozila glede na vgradnjo njihovih pnevmatik

    PRILOGA V

    Hrup, ki nastaja pri kotaljenju pnevmatik

    Dodatek 1

    Postopek merjenje hrupa, ki nastaja pri kotaljenju pnevmatik; postopek z vožnjo mimo v prostem teku

    Dodatek 2

    Poročilo o preskusu

    PRILOGA VI

    Zahteve za preskusni poligon

    (1)   Tehnične zahteve za pnevmatike so podobne zahtevam iz pravilnikov ECE R 30 in R 54 Gospodarske komisije ZN za Evropo.




    PRILOGA I

    UPRAVNE DOLOČBE ZA ES-HOMOLOGACIJO PNEVMATIK

    1.   VLOGA ZA ES-HOMOLOGACIJO ZA TIP PNEVMATIKE

    1.1

    Vlogo za podelitev ES-homologacije za tip pnevmatike skladno s členom 3(4) Direktive 70/156/EGS vloži proizvajalec.

    1.1.1

    Vlogi za podelitev ES-homologacije skladno s Prilogo II je treba priložiti opis tipa pnevmatike v trojniku, kakor je opisano v opisnem listu v Dodatku 1.

    1.1.1.1

    Vlogi je treba priložiti (v trojniku) skico ali reprezentančno fotografijo, iz katere je razviden vzorec profila tekalne plasti pnevmatike, ter skico napolnjene pnevmatike, vgrajene na merilno platišče, ki kaže mere tipa pnevmatike, predloženega za homologacijo (glej točki 6.1.1 in 6.1.2 Priloge II).

    1.1.1.2

    Vlogi je treba priložiti poročilo o preskusu, izdano pri imenovani tehnični službi, ali pa vzorce, katerih število določi homologacijski organ.

    1.1.2

    Vlogi za podelitev ES-homologacije po Prilogi V je treba v trojniku priložiti opis tipa pnevmatike skladno z opisnim listom iz Dodatka 3.

    1.1.2.1

    Vlogi je treba priložiti (v trojniku) skice, risbe ali fotografije reprezentančnega vzorca (reprezentančnih vzorcev) profila tekalne plasti za tip pnevmatik.

    1.1.2.2

    Vlogi je treba priložiti poročilo o preskusu, izdano pri imenovani tehnični službi, ali pa vzorce, katerih število določi homologacijski organ.

    1.2

    Proizvajalec lahko zaprosi za razširitev ES-homologacije

    1.2.1 zaradi vključitve spremenjenih tipov pnevmatik v ES-homologacije po Prilogi II in/ali

    1.2.2 zaradi vključitve dodatnih oznak velikosti pnevmatik in/ali spremenjenih znamk ali blagovnih znamk proizvajalca in/ali vzorcev tekalne plasti v ES-homologacije po Prilogi V.

    ▼M2

    1.3

    Homologacijski organ lahko prizna laboratorije proizvajalcev pnevmatik kot pooblaščene preskuševalne laboratorije v skladu s členom 14(1) Direktive 70/156/EGS.

    ▼M1

    2.   NAPISI

    2.1 Vzorci tipa pnevmatik, predloženi v postopek ES-homologacije, morajo biti jasno vidljivo in neizbrisno označeni z blagovno znamko vložnika, pri tem pa mora biti še dovolj prostora za vpis oznake ES-homologacije, kakor je določeno v točki 4 te priloge.

    3.   ES-HOMOLOGACIJA

    3.1

    Za tipe pnevmatik, predložene skladno s točko 1.1.1, ki izpolnjujejo zahteve Priloge II, se podeli ES-homologacija po členu 4 Direktive 70/156/EGS in izda številka ES-homologacije.

    3.1.1

    Obvestilo o podelitvi, razširitvi, zavrnitvi ali preklicu homologacije ali dokončnem prenehanju proizvodnje določenega tipa pnevmatik na podlagi Priloge II je treba posredovati državam članicam skladno s členom 4(6) Direktive 70/156/EGS.

    3.1.2

    Za vse tipe pnevmatik, predložene skladno s točko 1.1.2, ki izpolnjujejo zahteve Priloge V, se podeli ES-homologacija po členu 4 Direktive 70/156/EGS in izda številka ES-homologacije.

    3.2.1

    Obvestilo o podelitvi, razširitvi, zavrnitvi ali preklicu homologacije ali o dokončnem prenehanju proizvodnje določenega tipa pnevmatik na podlagi Priloge V je treba posredovati državam članicam skladno s členom 4(6) Direktive 70/156/EGS.

    3.3

    Za vsak homologirani tip pnevmatike je treba podeliti številko ES-homologacije. Ista država članica ne sme podeliti iste številke drugemu tipu pnevmatik. Zlasti morajo biti številke ES-homologacije, podeljene po Prilogi II, drugačne od številk ES-homologacije, podeljene po Prilogi V.

    4.   OZNAKA ES-HOMOLOGACIJE

    4.1

    Vsaka pnevmatika, ustrezna tipu, ki mu je bila podeljena ES-homologacija na podlagi te direktive, mora nositi ustrezno oznako ES-homologacije.

    4.2

    Oznaka ES-homologacije sestoji iz pravokotnika okrog male črke „e“ in ji sledi številčna oznaka države članice, ki je podelila homologacijo na podlagi Priloge VII k Direktivi 70/156/EGS. Številka ES-homologacije sestoji iz številke ES-homologacije, kakor je navedena na certifikatu za ta tip, pred katero sta dve števili, in sicer „00“ za pnevmatike za gospodarska vozila, „02“ za pnevmatike za osebna vozila.

    4.2.1

    Pravokotnik oznake ES-homologacije mora imeti dolžino najmanj 12 mm in višino najmanj 8 mm. Višina črk in številk mora biti najmanj 4 mm.

    4.3

    Oznake in številke ES-homologacije in tudi dodatni napisi, predpisani v Prilogi II, točka 3, slednji za homologacijo po zahtevah Priloge II, morajo biti nameščeni, kakor je predpisano v navedeni točki.

    4.4

    Za homologacijskimi številkami, podeljenimi na podlagi Priloge V, mora slediti črka „s“ kot okrajšava za besedo „sound“ — zvok.

    4.5

    Spodaj je naveden primer oznake ES-homologacije:

    image

    Pnevmatika z zgoraj prikazano oznako ES-homologacije je pnevmatika gospodarskega vozila (00), ki izpolnjuje zahteve ES-homologacije (e), za katero je bila oznaka ES-homologacije podeljena na Irskem (24) pod številko 479 na podlagi Priloge II in v Italiji (3) pod številko 687-s po Prilogi V.

    Opomba:

    Številki „479“ in „687“ (homologacijske številke oznake ES-homologacije) in številka „24“ ter številka „3“ (črkovne in številčne oznake držav članic, ki so podelile ES-homologacijo) so navedene samo kot primer.

    Homologacijske številke morajo biti nameščene ob pravokotniku in so lahko nad pravokotnikom, pod pravokotnikom, na njegovi levi ali na desni strani. Vsi znaki homologacijske številke morajo biti na eni strani glede na črko „e“ in obrnjeni v isto smer.

    5.   SPREMEMBA TIPA PNEVMATIKE

    5.1 Pri spremembah tipa pnevmatike, homologiranega na podlagi Priloge II ali na podlagi Priloge V, se uporabljajo določbe člena 5 Direktive 70/156/EGS.

    5.2 Pri spremembi vzorca profila tekalne plasti pnevmatike, homologirane na podlagi Priloge II, se izhaja iz predpostavke, da niso potrebne ponovitve preskusov, predpisanih v Prilogi II.

    5.3 Če se vrsti pnevmatike, homologirane po Prilogi V, dodajo nove oznake velikosti pnevmatik oziroma trgovske oznake, homologacijski organ določi zahteve za ponovno preskušanje.

    5.4 Pri spremembi vzorca profila tekalne plasti pri vrsti pnevmatik, homologiranih po Prilogi V, je treba ponovno preskušati reprezentančni sklop vzorcev, razen če je homologacijski organ prepričan, da ta sprememba ne bo vplivala na hrup, ki nastaja pri kotaljenju pnevmatik.

    6.   SKLADNOST PROIZVODNJE

    6.1 Splošne ukrepe za zagotovitev skladnosti proizvodnje je treba sprejeti skladno z določbami člena 10 Direktive 70/156/EGS.

    6.2 Če raven hrupa preskušane pnevmatike zlasti pri preverjanjih skladnosti proizvodnje skladno z Dodatkom 1 k Prilogi V ne presega mejnih vrednosti, predpisanih v točki 4.2 Priloge V, za več kot 1 dB(A), se šteje, da proizvodnja izpolnjuje zahteve točke 4 navedene Priloge V.




    Dodatek 1

    OPISNI LIST ŠT.… V ZVEZI Z ES-HOMOLOGACIJO TIPA PNEVMATIKE

    (Priloga II k Direktivi 92/23/EGS)

    image




    Dodatek 2

    CERTIFIKAT O ES-HOMOLOGACIJI

    (pnevmatike)

    VZOREC

    (največji format: A4 (210 mm x 297 mm))

    ▼B

    image ►(2) M1  
    ►(2) M1  

    image

    ▼M1




    Dodatek 3

    OPISNI LIST ŠT.… V ZVEZI Z ES-HOMOLOGACIJO TIPA PNEVMATIKE GLEDE NA HRUP PRI KOTALJENJU

    (Priloga V k Direktivi 92/23/EGS)

    Naslednje podatke, če pridejo v poštev, je treba predložiti v trojniku skupaj s seznamom priloženih dokumentov. Morebitne risbe morajo biti v ustreznem merilu in dovolj podrobne na formatu A4 ali zložene na ta format. Če so posamezne funkcije upravljane z mikroprocesorji, morajo biti dodane informacije o njihovem delovanju.

    1.   SPLOŠNO

    1.1 Ime proizvajalca:

    1.2 Ime in naslov vložnika:

    1.3 Naslov(-i) proizvodne(ih) tovarne (tovarn):

    1.4 Blagovna(-e) znamka(-e) ali trgovska(-e) oznaka(-e), ki se uporablja(-jo) za določeno pnevmatiko v postopku homologacije

    2.   PNEVMATIKE

    2.1 Klasifikacija pnevmatike: (razred C1, razred C2 ali razred C3)

    2.2 Vrsta uporabe: (normalna, snežna ali posebna)

    2.3 Podatki o glavnih značilnostih glede na vpliv na hrup pri kotaljenju, vzorca(-ev) profila tekalne plasti, ki bo(-do) uporabljen(-i) na označeni vrsti velikosti pnevmatik. Ti podatki so lahko podani na risbah, fotografijah ali opisu, vendar morajo biti zadostni, da homologacijski organ ali tehnična služba lahko ugotovi, ali bodo poznejše spremembe glavnih značilnosti škodljivo vplivale na hrup pri kotaljenju.

    Opomba:

    Vpliv sprememb manjših podrobnosti tekalne plasti in zgradbe pnevmatike na hrup pri kotaljenju bo določen pri preverjanju skladnosti proizvodnje.

    2.4 Zgradba pnevmatike

    2.5 Seznam oznak tekalne plasti: (za vsako trgovsko oznako ali blagovno znamko navesti seznam oznak pnevmatik skladno s točko 2.17 Priloge II k Direktivi 92/23/EGS, pri pnevmatikah razreda C1 pa se doda oznaka „ojačeno“ ali „dodatna obremenitev“, če pride v poštev).




    Dodatek 4

    image

    ▼B




    PRILOGA II

    ZAHTEVE ZA PNEVMATIKE

    1.   POMEN IZRAZOV

    2.   Za namene te direktive:

    2.1

    „tip pnevmatike“ pomeni vrsto pnevmatik, ki se ne razlikujejo po teh bistvenih značilnostih:

    2.1.1

    proizvajalčevo ime ali blagovna znamka;

    2.1.2

    oznaka velikosti pnevmatike;

    2.1.3

    vrsta uporabe:

    normalna

    :

    – normalne pnevmatike za cestno uporabo,

    posebna

    :

    – pnevmatike za posebno uporabo, npr. pnevmatike za mešano uporabo (cestno in terensko), in pri omejeni hitrosti,

     zimske pnevmatike,

     zasilne rezervne pnevmatike;

    2.1.4

    zgradba (diagonalna, prepasana diagonalna, radialna);

    2.1.5

    kategorija hitrosti;

    2.1.6

    indeks nosilnosti;

    2.1.7

    presek pnevmatike;

    2.2

    zimska pnevmatika“ pomeni pnevmatiko, pri kateri sta tekalna plast in zgradba načrtovana predvsem tako, da zagotavljata v blatu in svežem ali mehkem snegu boljšo učinkovitost kot normalna pnevmatika. Tekalna plast zimske pnevmatike je na splošno sestavljena iz kanalov (reber) in/ali blokov tekalne površine, ki so bolj razmaknjeni kot pri normalni pnevmatiki;

    2.3

    zgradba“ pnevmatike pomeni tehnične značilnosti karkase pnevmatike. Ločimo predvsem:

    2.3.1

    diagonalno zgradbo“, pri kateri niti vložkov potekajo od noge do noge, vložki pa so položeni tako, da potekajo niti pod izmeničnim kotom, znatno manjšim od 90° na smer gibanja kolesa;

    2.3.2

    prepasano diagonalno zgradbo“, pri kateri je diagonalna zgradba učvrščena z obdajajočim pasom, sestavljenim iz dveh ali več vložkov, v katerih so kordne niti zelo neraztegljive. Vložki pasu so položeni drug na drugega tako, da niti sosednjih vložkov oklepajo kot, ki je primerljiv s kotom niti v vložkih karkase;

    2.3.3

    radialno zgradbo“, pri kateri niti vložkov karkase potekajo od noge do noge, vložki pa so položeni tako, da niti v njih potekajo pod kotom 90 ̊ na smer gibanja kolesa. Karkasa je učvrščena z zelo neraztegljivim obdajajočim pasom;

    2.3.4

    ojačano zgradbo“, pri kateri je karkasa odpornejša od karkase ustrezne standardne pnevmatike;

    2.3.5

    zasilna rezervna pnevmatika“, ki se razlikuje od pnevmatike za vgradnjo v katero koli vozilo za normalne vozne razmere in je namenjen samo za začasno uporabo v omejenih voznih razmerah;

    2.3.6

    zasilna rezervna pnevmatika tipa T“, ki je namenjena za uporabo pod tlakom, višjim od tlaka, določenega za standardne in ojačane pnevmatike;

    2.4

    noga“ pomeni del pnevmatike, ki ima takšno obliko in zgradbo, da se prilega platišču in drži pnevmatiko na njem ( 10 );

    2.5

    kord“ pomeni vzorce predenja niti v vložkih pnevmatike (10) ;

    2.6

    vložek“ pomeni plast z gumo obloženih vzporednih kordnih niti (10) ;

    2.7

    karkasa“ pomeni del pnevmatike, ki ni tekalna plast in gumijasta bočnica in ki napihnjena pomaga prenašati obremenitve (10) ;

    2.8

    tekalna plast“ pomeni del pnevmatike, ki je v stiku s podlago (10) ;

    2.9

    bočnica“ pomeni del pnevmatike, razen tekalne plasti, ki je viden, kadar na platišče nameščeno pnevmatiko pogledamo s strani (10) ;

    2.10

    spodnja bočnica“ pomeni območje pod črto najširšega preseka pnevmatike, ki je vidno, če pnevmatiko, nameščeno na platišče, pogledamo s strani ( 11 );

    2.11

    kanal v tekalni plasti“ pomeni prostor med sosednjima rebroma ali blokoma v dezenu tekalne plasti (11) 

    2.12

    širina preseka“ pomeni linearno razdaljo med zunanjima površinama bočnic napihnjene pnevmatike brez upoštevanja debeline napisov (oznak), dekoracij ali zaščitnih trakov ali reber (11) ;

    2.13

    celotna širina“ pomeni linearno razdaljo med zunanjima površinama bočnic napihnjene pnevmatike z upoštevanjem debeline napisov (oznak), dekoracij ali zaščitnih trakov ali reber (11) ;

    2.14

    višina preseka“ pomeni razdaljo, enako polovični razliki zunanjega premera pnevmatike in nazivnega premera platišča (11) ;

    2.15

    nazivno presečno razmerje Ra“ pomeni stokratnik števila, dobljenega z deljenjem nazivne višine preseka v milimetrih z nazivno širino preseka v milimetrih;

    2.16

    zunanji premer“ pomeni celotni premer nove napihnjene pnevmatike (11) ;

    2.17

    oznaka velikosti pnevmatike“:

    2.17.1

    pomeni oznako, ki kaže:

    2.17.1.1

    nazivno širino preseka. Ta širina mora biti izražena v mm, razen pri pnevmatikah, katerih oznaka velikosti je navedena v prvem stolpcu tabel v Dodatku 5;

    2.17.1.2

    nazivno presečno razmerje, razen pri pnevmatikah, katerih oznaka velikosti je navedena v prvem stolpcu tabel v Dodatku 5;

    2.17.1.3

    dogovorjeno število „d“ (simbol „d“), ki pomeni nazivni premer platišča in ustreza premeru platišča, izraženemu v colah (števila, manjša od 100 – glej tabelo) ali mm (števila, večja od 100), vendar ne obema.



    Nazivni premer platišča (simbol „d“)

    Izraženo v colah

    (koda)

    Vrednost v mm

    (razdelek 6.1.2.1)

    10

    254

    11

    279

    12

    305

    13

    330

    14

    356

    15

    381

    16

    406

    17

    432

    18

    457

    19

    483

    20

    508

    21

    533

    22

    559

    24

    610

    25

    635

    14,5

    368

    16,5

    419

    17,5

    445

    19,5

    495

    20,5

    521

    22,5

    572

    24,5

    622

    2.17.1.4

    črko „T“ pred nazivno širino preseka pri zasilnih rezervnih pnevmatikah tipa T;

    2.18

    nazivni premer platišča (d)“ pomeni premer platišča, na katero se vgradi odgovarjajoča pnevmatika ( 12 );

    2.19

    platišče“ pomeni oporo, na kateri sedita nogi pnevmatike, bodisi pnevmatike z zračnico ali brez nje (12) ;

    2.20

    teoretično platišče“ pomeni namišljeno platišče, katerega širina naj bi bila enaka x-kratniku nazivne širine preseka pnevmatike; vrednost „x“ mora določiti proizvajalec pnevmatike;

    2.21

    merilno platišče“ pomeni platišče, na katero je treba vgraditi pnevmatiko, da se izmeri njena velikost;

    2.22

    preskusno platišče“ pomeni platišče, na katero je treba vgraditi pnevmatiko, da se opravijo preskusi;

    2.23

    trganje“ pomeni odletavanje delcev gume s tekalne plasti;

    2.24

    ločevanje korda“ pomeni ločevanje kordnih nitk od njihove gumijaste prevleke;

    2.25

    razslojevanje vložkov“ pomeni ločevanje sosednjih vložkov;

    2.26

    ločevanje tekalne plasti“ pomeni odlet tekalne plasti od karkase;

    2.27

    indikatorji obrabe“ pomenijo mostičke v dnu kanalov tekalne plasti, ki so načrtovani za vizualno oceno stopnje obrabljenosti tekalne plasti;

    2.28

    indeks nosilnosti“ pomeni eno ali dve številki, ki kažeta obremenitev, ki jo lahko prenese pnevmatika pri enojni ali dvojni montaži pri hitrosti, ki ustreza primerni kategoriji hitrosti, kadar se uporablja v skladu z zahtevami za uporabo, ki jih določi proizvajalec. Seznam teh indeksov in pripadajočih obremenitev je v Dodatku 2 Priloge II;

    2.28.1

    na pnevmatikah za osebna vozila je lahko le en indeks nosilnosti;

    2.28.2

    na pnevmatikah za gospodarska vozila sta lahko en ali dva indeksa nosilnosti, prvi za enojno montažo in drugi, če obstaja, za dvojno montažo; če sta navedena oba indeksa, sta ločena s poševnico (/);

    2.28.3

    tip pnevmatike ima lahko en ali dva indeksa nosilnosti, odvisno od tega, ali veljajo določbe točke 6.2.5;

    2.29

    kategorija hitrosti“, izražena s simbolom kategorije hitrosti, kakor je prikazano v tabeli v točki 2.29.3;

    2.29.1

    pri pnevmatikah za osebna vozila največja hitrost, ki jo lahko prenese pnevmatika;

    2.29.2

    pri pnevmatikah za gospodarska vozila hitrost, pri kateri lahko pnevmatika nosi obremenitev, ki ustreza indeksu nosilnosti;

    2.29.3



    Simbol kategorije hitrosti

    Ustrezna hitrost

    (km/h )

    F

    80

    G

    90

    J

    100

    K

    110

    L

    120

    M

    130

    N

    140

    P

    150

    Q

    160

    R

    170

    S

    180

    T

    190

    U

    200

    H

    210

    V

    240

    2.29.4

    pnevmatike, primerne za največje hitrosti nad 240 km/h, imajo v oznaki velikosti pnevmatike črkovno kodo „Z“;

    2.29.5

    tip pnevmatike ima lahko en ali dva simbola kategorije hitrosti, odvisno od tega, ali veljajo določbe točke 6.2.5 ali ne;

    2.30

    tabela: Odstopanja nosilnosti glede na hitrost“ pomeni tabelo v Dodatku 8 Priloge II, ki prikazuje odvisnost odstopanj obremenitev, ki jih lahko prenese pnevmatika pri uporabi pri drugačnih hitrostih od tistih, ki ustrezajo njenemu simbolu kategorije hitrosti;

    2.30.1

    kadar se uporabljajo določbe točke 6.2.5 pa niti pri pnevmatikah za osebna vozila niti pri pnevmatikah za gospodarska vozila odstopanja nosilnosti ne veljajo za dodatne indekse nosilnosti in simbole kategorij hitrosti;

    2.31

    največja obremenitev“ pomeni največjo maso, ki jo pnevmatika lahko prenese:

    2.31.1

    pri pnevmatikah za osebna vozila, primernih za hitrosti, ki ne presegajo 210 km/h, največja obremenitev ne sme presegati vrednosti, ki jo določa indeks nosilnosti pnevmatike;

    2.31.2

    pri pnevmatikah za osebna vozila, primernih za hitrosti od 210 km/h do 240 km/h (pnevmatike s simbolom kategorije hitrosti „V“), največja obremenitev ne sme presegati v spodnji tabeli prikazanega odstotka vrednosti, ki jo določa indeks nosilnosti pnevmatike, ob upoštevanju največje hitrosti vozila z vgrajeno pnevmatiko:



    Največja hitrost

    (km/h)

    Obremenitev

    (%)

    215

    98,5

    220

    97

    225

    95,5

    230

    94

    235

    92,5

    240

    91

    Za vmesne vrednosti največjih hitrosti je dovoljena linearna interpolacija največje obremenitve;

    2.31.3

    pri hitrostih nad 240 km/h (pnevmatike „Z“) največja obremenitev ne sme presegati vrednosti, ki jo predpiše proizvajalec pnevmatike, ob upoštevanju največje hitrosti vozila z vgrajeno pnevmatiko;

    2.31.4

    pri pnevmatikah za gospodarska vozila največja obremenitev ne sme niti pri enojni niti pri dvojni montaži presegati odstotka vrednosti, povezane z ustreznim indeksom nosilnosti pnevmatike, kakor je prikazano v tabeli „Odstopanja nosilnosti glede na hitrost“ (glej točko 2.30), ob upoštevanju simbola kategorije hitrosti pnevmatike in največje hitrosti vozila z vgrajeno pnevmatiko. Če veljajo dodatni indeksi nosilnosti in simboli kategorij hitrosti, velja tudi za slednje, da določajo največjo obremenitev pnevmatike;

    2.32

    „pnevmatika za osebna vozila“ pomeni pnevmatiko, načrtovano predvsem, vendar ne izključno, za osebna vozila (motorna vozila kategorije M1) in njihove priklopnike (O1 in O2);

    2.33

    pnevmatika za gospodarska vozila“ pomeni pnevmatiko, načrtovano predvsem, vendar ne izključno, za vozila, ki niso osebna vozila (motorna vozila kategorij M2, M3, N), in njihove priklopnike (O3, O4);

    2.34

    tlak pnevmatike na podlago (F/Ac)“ pomeni povprečno obremenitev na enoto površine, s katero pnevmatika na ploskvi naleganja pritiska na podlago, izraženo kot količnik med navpično silo na os kolesa (F) in površino naleganja pnevmatike (Ac) v statičnih pogojih, merjeno pri pnevmatiki, napolnjeni s tlakom (hladna pnevmatika), priporočenim za predvideno vrsto uporabe pnevmatike. Izražen je v kN/m2;

    2.35

    površina naleganja pnevmatike (Ac)“ pomeni površino ravne ploskve, ki jo omejuje navidezni obod naleganja pnevmatike na podlago. Izražena je v m2;

    2.36

    dejanski obod naleganja pnevmatike“ pomeni konveksno mnogokotniško krivuljo, ki oriše najmanjšo ploskev, ki vsebuje vse točke stika med pnevmatiko in podlago;

    2.37

    tlak hladne pnevmatike“ pomeni notranji tlak v pnevmatiki, kadar je njegova temperatura enaka temperaturi okolice, povišanje tlaka zaradi uporabe pnevmatike pa ni vključeno. Izražen je v barih/kPa.

    3.   ZAHTEVE GLEDE OZNAČEVANJA

    3.1

    Pnevmatike morajo biti označene z:

    3.1.1

    imenom proizvajalca ali blagovno znamko;

    3.1.2

    oznako velikosti pnevmatike, kot je določeno v točki 2.17;

    3.1.3

    navedbo zgradbe:

    3.1.3.1

    na diagonalnih pnevmatikah brez oznake ali s črko „D“;

    3.1.3.2

    na radialnih pnevmatikah s črko „R“ pred oznako nazivnega premera in neobvezno z besedo „RADIAL“;

    3.1.3.3

    na prepasanih diagonalnih pnevmatikah s črko „B“ pred oznako nazivnega premera platišča in z besedami „BIAS-BELTED“;

    3.1.4

    navedbo kategorije hitrosti pnevmatike s simbolom, prikazanim v točki 2.29; pri pnevmatikah, ki so primerne za hitrosti, večje od 240 km/h, mora biti kategorija hitrosti pnevmatike prikazana s črko „Z“ pred navedbo zgradbe (glej točko 3.1.3);

    3.1.5

    napisom „M + S“ (možno še „M. S.“ ali „M & S“) pri zimskih pnevmatikah;

    3.1.6

    indeksom nosilnosti, ki je opredeljen v točki 2.28;

    3.1.6.1

    pri pnevmatikah, primernih za hitrosti, večje od 240 km/h, lahko navedbo indeksa nosilnosti izpustimo;

    3.1.7

    besedo „TUBELESS“, če je pnevmatika namenjena za uporabo brez zračnice;

    3.1.8

    besedo „REINFORCED“, če je pnevmatika ojačana;

    3.1.9

    datumom izdelave v obliki treh števk, od katerih prvi dve prikazujeta teden, zadnja pa leto izdelave;

    3.1.10

    pri pnevmatikah za gospodarska vozila, pri katerih se lahko kanali dodatno narežejo, z narobe obrnjenim simbolom „image“, katerega premer je vsaj 20 mm, ali besedo „REGROOVABLE“, odtisnjeno v ali na vsako bočnico;

    3.1.11

    pri pnevmatikah za gospodarska vozila navedbo z indeksom „PSI“ (glej Dodatek 4) ali tlakom v napolnjeni pnevmatiki, potrebnim za preskuse zmogljivosti (obremenitev/hitrost), kakor je pojasnjeno v Dodatku 7 Dela 2;

    3.1.12

    dodatnim indeksom ali indeksi nosilnosti in simbolom kategorije hitrosti, če veljajo določbe iz točke 6.2.5.

    3.2

    V Dodatku 3 so primeri razporeditve oznak za pnevmatike.

    3.3

    Na pnevmatiki mora biti tudi oznaka ►M1  ES-homologacija ◄ , katere vzorec je prikazan v točki 4.5 Priloge I.

    MESTO OZNAK

    3.4

    Oznake iz točk 3.1 in 3.3, morajo biti jasno in čitljivo vtisnjene v ali na obe bočnici in vsaj na eni strani na spodnjem delu bočnice:

    3.4.1

    pri simetričnih pnevmatikah morajo biti vse zgoraj omenjene oznake na obeh bočnicah, razen oznak iz točk 3.1.9, 3.1.11 in 3.3, ki so lahko le na eni bočnici,

    3.4.2

    pri asimetričnih pnevmatikah morajo biti vse oznake vsaj na zunanji bočnici.

    (4.)

    (5.)

    (6.)

    6.1

    Zahteve glede mer

    6.1.1

    Širina preseka pnevmatike

    6.1.1.1

    Razen v primeru iz točke 6.1.1.2, se širina preseka izračuna po naslednji formuli:

    S = S1+ K (A – A1),

    pri čemer je:

    S

    =

    „širina preseka“, izražena v mm ( 13 ) in izmerjena na merilnem platišču;

    S1

    =

    „nazivna širina preseka“ v mm, prikazana na bočnici pnevmatike v predpisani oznaki velikosti pnevmatike;

    A

    =

    širina (izražena v mm) teoretičnega platišča, ki jo proizvajalec navede v opisnem listu (glej točko 6.11 Dodatka 1 k Prilogi I);

    A1

    =

    širina (izražena v mm) teoretičnega platišča; enaka je S1, pomnoženi s faktorjem x, kakor določi proizvajalec pnevmatike (glej točko 6.15 Dodatka 1 k Prilogi I); K = 0,4.

    6.1.1.2

    Pri tipih pnevmatik, katerih oznaka velikosti je navedena v prvem stolpcu tabel v Dodatku 5 A ali 5 B, sta širina merilnega platišča (A) in širina preseka (S) navedeni nasproti oznake velikosti v teh tabelah.

    6.1.2

    Zunanji premer pnevmatike

    6.1.2.1

    Razen v primeru iz točke 6.1.2.2, se zunanji premer pnevmatike izračuna po naslednji formuli:

    D = d + 0,02 H,

    pri čemer je:

     D zunanji premer, izražen v mm,

     d vrednost, določena v točki 2.17.1.3 in izražena v mm,

     H nazivna višina preseka v mm, ki je enaka S1 x 0,01 Ra;

    pri čemer je:

     Ra nazivno presečno razmerje,

    ustrezno oznaki velikosti pnevmatike na bočnici pnevmatike, v skladu z zahtevami točke 3.

    6.1.2.2

    Pri tipih pnevmatik, katerih oznaka velikosti je navedena v prvem stolpcu tabel v Dodatku 5, je zunanji premer naveden nasproti oznake velikosti v teh tabelah.

    6.1.3

    Metoda merjenja velikosti pnevmatike

    Dejanska velikost pnevmatike se meri, kot je opisano v Dodatku 6.

    6.1.4

    Širina preseka pnevmatike: specifikacija toleranc

    6.1.4.1

    Celotna širina pnevmatike je lahko manjša od širine preseka, določene v skladu s točko 6.1.1 ali prikazane v Dodatku 5;

    6.1.4.2

    Te vrednosti ne smejo biti večje za več kot:

    6.1.4.2.1

    pri diagonalni zgradbi: 6 % pri pnevmatikah za osebna vozila, 8 % pri pnevmatikah za gospodarska vozila;

    6.1.4.2.2

    pri radialni zgradbi: 4 %; in

    6.1.4.2.3

    če ima pnevmatika poseben zaščitni pas, se lahko vrednost, povečana po zgoraj navedenih tolerancah, poveča za 8 mm.

    6.1.4.2.4

    pri pnevmatikah, katerih širina preseka presega 305 mm in ki so namenjene za dvojno namestitev, nazivna vrednost ne sme biti večja za več kot 2 % pri radialni zgradbi ali 4 % pri diagonalni.

    6.1.5

    Zunanji premer pnevmatike: specifikacija toleranc

    Zunanji premer pnevmatike ne sme presegati vrednosti Dmin in Dmax, dobljenih po naslednjih formulah:

    Dmin

    =

    d + (2H x a)

    Dmax

    =

    d + (2H x b)

    6.1.5.1

    za velikosti, naštete v Dodatku 5:

    H = 0,5 (D – d) - (glej pojasnila v točki 6.1.2.2).

    6.1.5.2

    za druge velikosti, ki niso naštete v Dodatku 5:

    „H“ in „d“ sta določena v točki 6.1.2.1.

    6.1.5.3

    koeficienta „a“ in „b“ sta:

    6.1.5.3.1

    koeficient „a“ = 0,97;

    6.1.5.3.2

    koeficient „b“ za normalne, posebne, zimske ali zasilne rezervne pnevmatike:



    Vrsta uporabe

    Pnevmatike za osebna vozila

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    Radialni

    Diagonalni

    Radialni

    Diagonalni

    Običajna

    1,04

    1,08

    1,04

    1,07

    Posebna

    1,06

    1,09

    Zimska

    1,04

    1,08

    1,04

    1,07

    Zasilna

    1,04

    1,08

    6.1.5.4

    pri zimskih pnevmatikah je lahko zunanji premer (Dmax), določen v skladu z zgornjim, večji za 1 %.

    6.2

    Zahteve glede preskusa zmogljivosti (obremenitev/hitrost)

    6.2.1

    Na pnevmatiki je treba opraviti preskus zmogljivosti (obremenitev/hitrost) v skladu z ustreznim postopkom, opisanim v Dodatku 7.

    6.2.2

    Pnevmatika, ki po ustreznih preskusih zmogljivosti (obremenitev/hitrost) ne kaže nikakršnega ločevanja tekalne plasti, razslojevanja vložkov, ločevanja kordov, trganj ali raztrganih kordov, je uspešno opravila preskus.

    6.2.3

    Zunanji premer pnevmatike, izmerjen šest ur po preskusu zmogljivosti (obremenitev/hitrost), ne sme biti za 3,5 % večji od zunanjega premera, izmerjenega pred preskusom.

    6.2.4

    Če je predložena vloga za homologacijo tipa pnevmatike za gospodarska vozila, se uporabijo kombinacije obremenitev/hitrost iz tabele v Dodatku 8, preskusa zmogljivosti (obremenitev/hitrost), opisanega v točki 6.2.1, pa ni treba opraviti za vrednosti obremenitve in hitrosti, ki niso nazivne vrednosti.

    6.2.5

    Če je predložena vloga (glej točko 6.13 Dodatka 1 k Prilogi I) za homologacijo tipa pnevmatike za gospodarska vozila, ki ima poleg vrednosti, navedene v tabeli v Dodatku 8, za spreminjanje nosilnosti v odvisnosti od hitrosti še neko drugo kombinacijo obremenitev/hitrost, je treba preskus zmogljivosti (obremenitev/hitrost), opisan v točki 6.2.1, opraviti tudi na drugi pnevmatiko istega tipa za to dodatno kombinacijo obremenitev/hitrost.

    6.2.6

    Kadar proizvajalec pnevmatik proizvaja serijo pnevmatik, ni potreben preskus zmogljivosti (obremenitev/hitrost) za vsak tip pnevmatike v seriji. Po presoji homologacijskega organa se lahko opravi izbira najmanj ugodnega primera.

    6.3

    Kazalci obrabe

    6.3.1

    Na tekalni plasti pnevmatik za osebna vozila mora biti vsaj šest prečnih vrst kazalcev obrabljenosti, ki so približno enakomerno porazdeljeni v širokih kanalih na srednjem delu tekalne plasti, ki sestavlja približno tri četrtine širine tekalne plasti. Kazalci obrabe morajo biti taki, da jih ne moremo zamenjati z gumijastimi brazdami med rebri ali bloki tekalne plasti.

    6.3.2

    Pri pnevmatikah, katerih mere ustrezajo vgradnji v platišča z nazivnim premerom 12'' ali manj, so dovoljene tudi štiri vrste kazalcev obrabe.

    6.3.3

    Kazalci obrabe morajo vizualno pokazati, kdaj je globina kanalov na tekalni plasti zmanjšana na 1,6 mm s toleranco + 0,6/– 0 mm.




    Dodatek 1

    Pojasnjevalna risba

    (glej točki 2 in 6.1 v Prilogi II)

    image




    Dodatek 2

    SEZNAM SIMBOLOV INDEKSOV NOSILNOSTI IN USTREZNE NAJVEČJE MASE, KI SE LAHKO PREVAŽAJO

    (glej točko 2.28 Priloge II)



    Indeks nosilnosti

    Največja masa

    0

    45

    1

    46,2

    2

    47,5

    3

    48,7

    4

    50

    5

    51,5

    6

    53

    7

    54,5

    8

    56

    9

    58

    10

    60

    11

    61,5

    12

    63

    13

    65

    14

    67

    15

    69

    16

    71

    17

    73

    18

    75

    19

    77,5

    20

    80

    21

    82,5

    22

    85

    23

    87,5

    24

    90

    25

    92,5

    26

    95

    27

    97,5

    28

    100

    29

    103

    30

    106

    31

    109

    32

    112

    33

    115

    34

    118

    35

    121

    36

    125

    37

    128

    38

    132

    39

    136

    40

    140

    41

    145

    42

    150

    43

    155

    44

    160

    45

    165

    46

    170

    47

    175

    48

    180

    49

    185

    50

    190

    51

    195

    52

    200

    53

    206

    54

    212

    55

    218

    56

    224

    57

    230

    58

    236

    59

    240

    60

    250

    61

    257

    62

    265

    63

    272

    64

    280

    65

    290

    66

    300

    67

    307

    68

    315

    69

    325

    70

    335

    71

    345

    72

    355

    73

    365

    74

    375

    75

    387

    76

    400

    77

    412

    78

    425

    79

    437

    80

    450

    81

    462

    82

    475

    83

    487

    84

    500

    85

    515

    86

    530

    87

    545

    88

    560

    89

    580

    90

    600

    91

    615

    92

    630

    93

    650

    94

    670

    95

    690

    96

    710

    97

    730

    98

    750

    99

    775

    100

    800

    101

    825

    102

    850

    103

    875

    104

    900

    105

    925

    106

    950

    107

    975

    108

    1 000

    109

    1 030

    110

    1 060

    111

    1 090

    112

    1 120

    113

    1 150

    114

    1 180

    115

    1 215

    116

    1 250

    117

    1 285

    118

    1 320

    119

    1 360

    120

    1 400

    121

    1 450

    122

    1 500

    123

    1 550

    124

    1 600

    125

    1 650

    126

    1 700

    127

    1 750

    128

    1 800

    129

    1 850

    130

    1 900

    131

    1 950

    132

    2 000

    133

    2 060

    134

    2 120

    135

    2 180

    136

    2 240

    137

    2 300

    138

    2 360

    139

    2 430

    140

    2 500

    141

    2 575

    142

    2 650

    143

    2 725

    144

    2 800

    145

    2 900

    146

    3 000

    147

    3 075

    148

    3 150

    149

    3 250

    150

    3 350

    151

    3 450

    152

    3 550

    153

    3 650

    154

    3 750

    155

    3 875

    156

    4 000

    157

    4 125

    158

    4 250

    159

    4 375

    160

    4 500

    161

    4 625

    162

    4 750

    163

    4 875

    164

    5 000

    165

    5 150

    166

    5 300

    167

    5 450

    168

    5 600

    169

    5 800

    170

    6 000

    171

    6 150

    172

    6 300

    173

    6 500

    174

    6 700

    175

    6 900

    176

    7 100

    177

    7 300

    178

    7 500

    179

    7 750

    180

    8 000

    181

    8 250

    182

    8 500

    183

    8 750

    184

    9 000

    185

    9 250

    186

    9 500

    187

    9 750

    188

    10 000

    189

    10 300

    190

    10 600

    191

    10 900

    192

    11 200

    193

    11 500

    194

    11 800

    195

    12 150

    196

    12 500

    197

    12 850

    198

    13 200

    199

    13 600

    200

    14 000




    Dodatek 3

    RAZPOREDITEV OZNAK ZA PNEVMATIKE

    (glej točko 3.2 Priloge II)

    DEL A: PNEVMATIKE ZA OSEBNA VOZILA

    image Primer oznak, ki jih morajo imeti tipi pnevmatik, dani v promet po uradni objavi te direktive

    Te oznake določajo pnevmatiko:

     z nazivno širino preseka 185,

     z nazivnim presečnim razmerjem 70,

     z radialno zgradbo (R),

     z nazivnim premerom platišča 14,

     z nosilnostjo 580 kg, ki ustreza indeksu nosilnosti 89 v Dodatku 2,

     razvrščeno v hitrostno kategorijo T (največja hitrost 190 km/h),

     za vgradnjo brez zračnice („tubeless“),

     „zimskega“ tipa,

     izdelano v petindvajsetem tednu leta 1993.

    Razmestitev in vrstni red oznak, ki sestavljajo oznako pnevmatike:

    (a) oznako velikosti, ki vključuje nazivno širino preseka, nazivno presečno razmerje, simbol tipa zgradbe (kadar je to primerno) in nazivni premer platišča, je treba razvrstiti tako, kakor je prikazano zgoraj: 185/70 R 14;

    (b) indeks nosilnosti in simbol kategorije hitrosti sta poleg oznake velikosti, bodisi pred ali za njo oziroma nad ali pod njo;

    (c) simboli „tubeless“, „reinforced“ in „M + S“ so lahko odmaknjeni od oznake velikosti.

    DEL B: PNEVMATIKE ZA GOSPODARSKA VOZILA

    image

    Te oznake določajo pnevmatiko:

     z nazivno širino preseka 250,

     z nazivnim presečnim razmerjem 70,

     z radialno zgradbo (R),

     z nazivnim premerom platišča 508, katerega simbol je 20,

     z nosilnostjo 3 250 kg pri enojni namestitvi in 2 900 kg pri dvojni namestitvi, ki v istem vrstnem redu ustrezata indeksoma nosilnosti 149 in 145, prikazanima v Dodatku 2,

     razvrščeno v hitrostno kategorijo J (referenčna hitrost 100 km/h),

     za uporabo tudi v hitrostni kategoriji L (referenčna hitrost 120 km/h) z nosilnostjo 3 000 kg pri enojni namestitvi in 2 725 kg pri dvojni namestitvi, ki v istem vrstnem redu ustrezata indeksoma nosilnosti 146 in 143, prikazanima v Dodatku 2,

     za vgradnjo brez zračnice („tubeless“),

     „zimskega“ tipa,

     izdelan v petindvajsetem tednu leta 1991 in

     ki mora biti pod tlakom 620 kPa za preskuse zmogljivosti (obremenitev/hitrost), katerega simbol je PSI 90.

    Razmestitev in vrstni red oznak, ki sestavljajo oznako pnevmatike:

    (a) oznako velikosti, ki vključuje nazivno širino preseka, nazivno presečno razmerje, simbol tipa zgradbe (kadar je primerno) in nazivni premer platišča, je treba razvrstiti tako, kakor je prikazano zgoraj: 250/70 R 20;

    (b) indeksi nosilnosti in simbol kategorije hitrosti so skupaj poleg oznake velikosti, bodisi pred ali za njo oziroma nad ali pod njo;

    (c) simboli „Tubeless“, „M + S“ in „REGROOVABLE“ so lahko odmaknjeni od oznake velikosti;

    (d) če velja točka 6.2.5 Priloge II, je treba v krogu poleg indeksov nosilnosti in simbola kategorije hitrosti, ki so na bočnici pnevmatike, prikazati dodatne indekse nosilnosti in dodatni simbol kategorije hitrosti.




    Dodatek 4

    RAZMERJE MED TLAČNIM INDEKSOM IN ENOTAMI TLAKA

    (glej točko 1.3 v delu B Dodatka 7 Priloge II)



    Tlačni indeks

    („PSI“)

    bar

    kPa

    20

    1,4

    140

    25

    1,7

    170

    30

    2,1

    210

    35

    2,4

    240

    40

    2,8

    280

    45

    3,1

    310

    50

    3,4

    340

    55

    3,8

    380

    60

    4,2

    420

    65

    4,5

    450

    70

    4,8

    480

    75

    5,2

    520

    80

    5,5

    550

    85

    5,9

    590

    90

    6,2

    620

    95

    6,6

    660

    100

    6,9

    690

    105

    7,2

    720

    110

    7,6

    760

    115

    7,9

    790

    120

    8,3

    830

    125

    8,6

    860

    130

    9,0

    900

    135

    9,3

    930

    140

    9,7

    970

    145

    10,0

    1 000

    150

    10,3

    1 030




    Dodatek 5

    MERILNO PLATIŠČE, ZUNANJI PREMER IN ŠIRINA PRESEKA PNEVMATIK DOLOČENIH VELIKOSTI

    (glej točki 6.1.1.2 in 6.1.2.2 Priloge II)

    DEL A: PNEVMATIKE ZA OSEBNA VOZILA



    TABELA 1

    Pnevmatike diagonalne zgradbe

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    Superbalonske pnevmatike

    4,80 –10

    3,5

    490

    128

    5,20 –10

    3,5

    508

    132

    5,20 –12

    3,5

    558

    132

    5,60 –13

    4

    600

    145

    5,90 –13

    4

    616

    150

    6,40 –13

    4,5

    642

    163

    5,20 –14

    3,5

    612

    132

    5,60 –14

    4

    626

    145

    5,90 –14

    4

    642

    150

    6,40 –14

    4,5

    666

    163

    5,60 –15

    4

    650

    145

    5,90 –15

    4

    668

    150

    6,40 –15

    4,5

    692

    163

    6,70 –15

    4,5

    710

    170

    7,10 –15

    5

    724

    180

    7,60 –15

    5,5

    742

    193

    8,20 –15

    6

    760

    213

    Nizkopresečne pnevmatike

    5,50 –12

    4

    552

    142

    6,00 –12

    4,5

    574

    156

    7,00 –13

    5

    644

    178

    7,00 –14

    5

    668

    178

    7,50 –14

    5,5

    688

    190

    8,00 –14

    6

    702

    203

    6,00 –15 L

    4,5

    650

    156

    Super nizkopresečne pnevmatike  (2)

    155–13/6,15–13

    4,5

    582

    157

    165–13/6,45–13

    4,5

    600

    167

    175–13/6,95–13

    5

    610

    178

    155–14/6,15–14

    4,5

    608

    157

    165–14/6,45–14

    4,5

    626

    167

    175–14/6,95–14

    5

    638

    178

    185–14/7,35–14

    5,5

    654

    188

    195–14/7,75–14

    5,5

    670

    198

    Ultra nizkopresečne pnevmatike

    5,9 –10

    4,5

    483

    148

    6,5 –13

    4,5

    586

    166

    6,9 –13

    4,5

    600

    172

    7,3 –13

    5

    614

    184

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.

    (2)   Sprejemljive so naslednje oznake velikosti:
    185–14/7,35–14 ali 185–14 ali 7,35–14 ali 7,35–14/185–14.



    TABELA 2

    Pnevmatike radialne zgradbe

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    5,60 R 13

    4

    606

    145

    5,90 R 13

    4,5

    626

    155

    6,40 R 13

    4,5

    640

    170

    7,00 R 13

    5

    644

    178

    7,25 R 13

    5

    654

    184

    5,90 R 14

    4,5

    654

    155

    5,60 R 15

    4

    656

    145

    6,40 R 15

    4,5

    690

    170

    6,70 R 15

    5

    710

    180

    140 R 12

    4

    538

    138

    150 R 12

    4

    554

    150

    150 R 13

    4

    580

    149

    160 R 13

    4,5

    596

    158

    170 R 13

    5

    608

    173

    150 R 14

    4

    606

    149

    180 R 15

    5

    676

    174

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 3

    Milimetrska serija – radialna

    Oznaka velikosti pnevmatike  (2)

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    125 R 10

    3,5

    459

    127

    145 R 10

    4

    492

    147

    125 R 12

    3,5

    510

    178

    135 R 12

    4

    522

    184

    145 R 12

    4

    542

     

    155 R 12

    4,5

    550

    155

    125 R 13

    3,5

    536

    127

    135 R 13

    4

    548

    137

    145 R 13

    4

    566

    147

    155 R 13

    4,5

    578

    157

    165 R 13

    4,5

    596

    167

    175 R 13

    5

    608

    178

    185 R 13

    5,5

    624

    188

    125 R 14

    3,5

    562

    127

    135 R 14

    4

    574

    137

    145 R 14

    4

    590

    147

    155 R 14

    4,5

    604

    157

    165 R 14

    4,5

    622

    167

    175 R 14

    5

    634

    178

    185 R 14

    5,5

    650

    188

    195 R 14

    5,5

    666

    198

    205 R 14

    6

    686

    208

    215 R 14

    6

    700

    218

    225 R 14

    6,5

    714

    228

    125 R 15

    3,5

    588

    127

    135 R 15

    4

    600

    137

    145 R 15

    4

    616

    147

    155 R 15

    4,5

    630

    157

    165 R 15

    4,5

    646

    167

    175 R 15

    5

    660

    178

    185 R 15

    5,5

    674

    188

    195 R 15

    5,5

    690

    198

    205 R 15

    6

    710

    208

    215 R 15

    6

    724

    218

    225 R 15

    6,5

    738

    228

    235 R 15

    6,5

    752

    238

    175 R 16

    5

    686

    178

    185 R 16

    5,5

    698

    188

    205 R 16

    6

    736

    208

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4. in 6.1.5. Priloge II.

    (2)   Na nekaterih pnevmatikah se lahko premer platišča izrazi v mm:
    10'' = 255
    12'' = 305
    13'' = 330
    14'' = 355
    15'' = 380
    16'' = 405



    TABELA 4

    Serija 70 – radialna  (*1)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    145/70 R 10

    3,5

    462

    139

    155/70 R 10

    3,5

    474

    146

    165/70 R 10

    4,5

    494

    165

    145/70 R 12

    4

    512

    144

    155/70 R 12

    4

    524

    151

    165/70 R 12

    4,5

    544

    165

    175/70 R 12

    5

    552

    176

    145/70 R 13

    4

    538

    144

    155/70 R 13

    4

    550

    151

    165/70 R 13

    4,5

    568

    165

    175/70 R 13

    4,5

    580

    176

    185/70 R 13

    5

    598

    186

    195/70 R 13

    5,5

    608

    197

    205/70 R 13

    5,5

    625

    204

    145/70 R 14

    4

    564

    144

    155/70 R 14

    4

    576

    151

    165/70 R 14

    4,5

    592

    165

    175/70 R 14

    5

    606

    176

    185/70 R 14

    5

    624

    186

    195/70 R 14

    5,5

    636

    197

    205/70 R 14

    5,5

    652

    206

    215/70 R 14

    6

    665

    217

    225/70 R 14

    6

    677

    225

    235/70 R 14

    6,5

    694

    239

    245/70 R 14

    6,5

    705

    243

    145/70 R 15

    4

    590

    144

    155/70 R 15

    4

    602

    151

    165/70 R 15

    4,5

    618

    165

    175/70 R 15

    5

    632

    176

    185/70 R 15

    5

    648

    186

    195/70 R 15

    5,5

    656

    197

    205/70 R 15

    5,5

    669

    202

    215/70 R 15

    6

    682

    213

    225/70 R 15

    6

    696

    220

    235/70 R 15

    6,5

    712

    234

    245/70 R 15

    6,5

    720

    239

    (*1)   Podatki o merah, ki veljajo za nekatere obstoječe pnevmatike. Za nove homologacije veljajo mere, izračunane v skladu s točkama 6.1.1.1 in 6.1.2.1 Priloge II.

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 5

    Serija 60 – radialna  (*1)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    165/60 R 12

    5

    504

    167

    165/60 R 13

    5

    530

    167

    175/60 R 13

    5,5

    536

    178

    185/60 R 13

    5,5

    548

    188

    195/60 R 13

    6

    566

    198

    205/60 R 13

    6

    578

    208

    215/60 R 13

    6

    594

    218

    225/60 R 13

    6,5

    602

    230

    235/60 R 13

    6,5

    614

    235

    165/60 R 14

    5

    554

    167

    175/60 R 14

    5,5

    562

    178

    185/60 R 14

    5,5

    574

    188

    195/60 R 14

    6

    590

    198

    205/60 R 14

    6

    604

    208

    215/60 R 14

    6

    610

    215

    225/60 R 14

    6

    620

    220

    235/60 R 14

    6,5

    630

    231

    245/60 R 14

    6,5

    642

    237

    265/60 R 14

    7

    670

    260

    185/60 R 15

    5,5

    600

    188

    195/60 R 15

    6

    616

    198

    205/60 R 15

    6

    630

    208

    215/60 R 15

    6

    638

    216

    225/60 R 15

    6,5

    652

    230

    235/60 R 15

    6,5

    664

    236

    255/60 R 15

    7

    688

    255

    205/60 R 16

    6

    654

    208

    215/60 R 16

    6

    662

    215

    225/60 R 16

    6

    672

    226

    235/60 R 16

    6,5

    684

    232

    (*1)   Podatki o merah, ki veljajo za nekatere obstoječe pnevmatike. Za nove homologacije veljajo mere, izračunane v skladu s točkama 6.1.1.1. in 6.1.2.1. Priloge II.

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4. in 6.1.5. Priloge II.



    TABELA 6

    Pnevmatike z večjo nosilnostjo – radialni

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer (1)

    (mm)

    Širina preseka (1)

    (mm)

    27 x 8,50 R 14

    7

    674

    218

    30 x 9,50 R 15

    7,5

    750

    240

    31 x 10,50 R 15

    8,5

    775

    268

    31 x 11,50 R 15

    9

    775

    290

    32 x 11,50 R 15

    9

    801

    290

    33 x 12,50 R 15

    10

    826

    318

    (1)   Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.

    DEL B: PNEVMATIKE ZA GOSPODARSKA VOZILA



    TABELA 1

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    NORMALNO PRESEČNE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA ALI RAVNA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (mm)

    Širina preseka

    (mm)

    6,50 R 20

    5,00

    860

    181

    7,00 R 16

    5,50

    784

    198

    7,00 R 18

    5,50

    842

    198

    7,00 R 20

    5,50

    892

    198

    7,50 R 16 in/ali A16 ali 1–16

    6,00

    802

    210

    7,50 R 17 in/ali A17 ali 1–17

    6,00

    852

    210

    7,50 R 20 in/ali A20 ali 1–20

    6,00

    928

    210

    8,25 R 16 in/ali B16 ali 2–16

    6,50

    860

    230

    8,25 R 17 in/ali B17 ali 2–17

    6,50

    886

    230

    8,25 R 20 in/ali B20 ali 2–20

    6,50

    962

    230

    9,00 R 16 in/ali C16 ali 3–16

    6,50

    912

    246

    9,00 R 20 in/ali C20 ali 3–20

    7,00

    1 018

    258

    10,00 R 20 in/ali D20 ali 4–20

    7,50

    1 052

    275

    10,00 R 22 in/ali D22 ali 4–22

    7,50

    1 102

    275

    11,00 R 16

    6,50

    980

    279

    11,00 R 20 in/ali E20 ali 5–20

    8,00

    1 082

    286

    11,00 R 22 in/ali E22 ali 5–22

    8,00

    1 132

    286

    11,00 R 24 in/ali E24 ali 5–24

    8,00

    1 182

    286

    12,00 R 20 in/ali F20 ali 6–20

    8,50

    1 122

    313

    12,00 R 22

    8,50

    1 174

    313

    12,00 R 24 in/ali F24 ali 6–24

    8,50

    1 226

    313

    13,00 R 20

    9,00

    1 176

    336

    14,00 R 20 in/ali G20 ali 7–20

    10,00

    1 238

    370

    14,00 R 22

    10,00

    1 290

    370

    14,00 R 24

    10,00

    1 340

    370

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 2

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    DIAGONALNE

    NORMALNO PRESEČNE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA ALI RAVNA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    7,00 –16

    5,50

    774

    198

    7,00 –20

    5,50

    898

    198

    7,50 –16 in/ali A16 ali 1–16

    6,00

    806

    210

    7,50 –17 in/ali A17 ali 1–17

    6,00

    852

    210

    7,50 –20 in/ali A20 ali 1–20

    6,00

    928

    213

    8,25 –16 in/ali B16 ali 2–16

    6,50

    860

    234

    8,25 –17 in/ali B17 ali 2–17

    6,50

    895

    234

    8,25 –20 in/ali B20 ali 2–20

    6,50

    970

    234

    9,00 –16

    6,50

    900

    252

    9,00 –20 in/ali C20 ali 3–20

    7,00

    1 012

    256

    9,00 –24 in/ali C24 ali 3–24

    7,00

    1 114

    256

    10,00 –20 in/ali D20 ali 4–20

    7,50

    1 050

    275

    10,00 –22 in/ali D22 ali 4–22

    7,50

    1 102

    275

    11,00 –20 in/ali E20 ali 5–20

    8,00

    1 080

    291

    11,00 –22 in/ali E22 ali 5–22

    8,00

    1 130

    291

    11,00 –24 in/ali E24 ali 5–24

    8,00

    1 180

    291

    12,00 –18

    8,50

    1 070

    312

    12,00 –20 in/ali F20 ali 6–20

    8,50

    1 120

    312

    12,00 –22 in/ali F22 ali 6–22

    8,50

    1 172

    312

    12,00 –24 in/ali F24 ali 6–24

    8,50

    1 220

    312

    13,00 –20

    9,00

    1 170

    342

    14,00 –20 in/ali G20 ali 7–20

    10,00

    1 238

    375

    14,00 –22 in/ali G22 ali 7–22

    10,00

    1 290

    375

    14,00 –24 in/ali G24 ali 7–24

    10,00

    1 340

    375

    15,00 –20

    11,25

    1 295

    412

    16,00 –20

    13,00

    1 370

    446

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 3

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    NORMALNO PRESEČNE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    8 R 17,5

    6,00

    784

    208

    8,5 R 17,5

    6,00

    802

    215

    9 R 17,5

    6,75

    820

    230

    9,5 R 17,5

    6,75

    842

    240

    10 R 17,5

    7,50

    858

    254

    11 R 17,5

    8,25

    900

    279

    7 R 19,5

    5,25

    800

    185

    8 R 19,5

    6,00

    856

    208

    8 R 22,5

    6,00

    936

    208

    9 R 19,5

    6,75

    894

    230

    9 R 22,5

    6,75

    970

    230

    9,5 R 19,5

    6,75

    916

    240

    10 R 19,5

    7,50

    936

    254

    10 R 22,5

    7,50

    1 020

    254

    11 R 19,5

    8,25

    970

    279

    11 R 22,5

    8,25

    1 050

    279

    11 R 24,5

    8,25

    1 100

    279

    12 R 19,5

    9,00

    1 008

    300

    12 R 22,5

    9,00

    1 084

    300

    13 R 22,5

    9,75

    1 124

    320



    TABELA 4

    DIAGONALNE

    NORMALNO PRESEČNE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    8–19,5

    6,00

    856

    208

    9–19,5

    6,75

    894

    230

    9–22,5

    6,75

    970

    230

    10–22,5

    7,50

    1 020

    254

    11–22,5

    8,25

    1 054

    279

    11–24,5

    8,25

    1 100

    279

    12–22,5

    9,00

    1 084

    300

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 5

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    ŠIROKE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    14 R 19,5

    10,50

    962

    349

    15 R 19,5

    11,75

    998

    387

    15 R 22,5

    11,75

    1 074

    387

    16,5 R 19,5

    13,00

    1 046

    425

    16,5 R 22,5

    13,00

    1 122

    425

    18 R 19,5

    14,00

    1 082

    457

    18 R 22,5

    14,00

    1 158

    457

    19,5 R 19,5

    15,00

    1 134

    495

    21 R 22,5

    16,50

    1 246

    540



    TABELA 6

    DIAGONALNE

    ŠIROKE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    15–19,5

    11,75

    1 004

    387

    15–22,5

    11,75

    1 080

    387

    16,5 –19,5

    13,00

    1 052

    425

    16,5 –22,5

    13,00

    1 128

    425

    18–19,5

    14,00

    1 080

    457

    18–22,5

    14,00

    1 156

    457

    19,5 –19,5

    15,00

    1 138

    495

    21–22,5

    16,50

    1 246

    540

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 7

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    SERIJA 80, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA ALI RAVNA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    12/80 R 20

    8,50

    1 008

    305

    13/80 R 20

    9,00

    1 048

    326

    14/80 R 20

    10,00

    1 090

    350

    14/80 R 24

    10,00

    1 192

    350

    14,75/80 R 20

    10,00

    1 124

    370

    15,50/80 R 20

    10,00

    1 158

    384



    TABELA 8

    RADIALNE

    SERIJA 70, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    9/70 R 22,5

    6,75

    892

    229

    10/70 R 22,5

    7,50

    928

    254

    11/70 R 22,5

    8,25

    962

    279

    12/70 R 22,5

    9,00

    999

    305

    13/70 R 22,5

    9,75

    1 033

    305



    TABELA 9

    RADIALNE

    SERIJA 80, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    12/80 R 22,5

    9,00

    1 046

    305

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 10

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA PLATIŠČE S PREMEROM 16'' ALI VEČ

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    6,00 R 16 C

    4,50

    728

    170

    6,00 R 18 C

    4,00

    782

    165

    6,50 R 16 C

    4,50

    742

    176

    6,50 R 17 C

    4,50

    772

    176

    6,50 R 17 LC

    4,50

    726

    166

    6,50 R 20 C

    5,00

    860

    181

    7,00 R 16 C

    5,50

    778

    198

    7,50 R 16 C

    6,00

    802

    210

    7,50 R 17 C

    6,00

    852

    210



    TABELA 11

    DIAGONALNE

    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA PLATIŠČE S PREMEROM 16'' ALI VEČ

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    6,00 –16 C

    4,50

    730

    170

    6,00 –18 C

    4,00

    786

    165

    6,00 –20 C

    5,00

    842

    172

    6,50 –20 C

    4,50

    748

    176

    6,50 –17 LC

    4,50

    726

    166

    6,50 –20 C

    5,00

    870

    181

    7,00 –16 C

    5,50

    778

    198

    7,00 –18 C

    5,50

    848

    198

    7,00 –20 C

    5,50

    898

    198

    7,50 –16 C

    6,00

    806

    210

    7,50 –17 C

    6,00

    852

    210

    8,25 –16 C

    6,50

    860

    234

    8,90 –16 C

    6,50

    885

    250

    9,00 –16 C

    6,50

    900

    252

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.

    TABELA 12

    Pnevmatike za gospodarska vozila



    RADIALNE

    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA PLATIŠČA

    Premer platišča 12''–15''

    (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    Superbalonska serija

    5,60 R 12 C

    4,00

    570

    150

    6,40 R 13 C

    5,00

    648

    172

    6,70 R 13 C

    5,00

    660

    180

    6,70 R 14 C

    5,00

    688

    180

    6,70 R 15 C

    5,00

    712

    180

    7,00 R 15 C

    5,50

    744

    195

    Nizkopresečna serija

    6,50 R 14 C

    5,00

    640

    170

    7,00 R 14 C

    5,00

    650

    180

    7,50 R 14 C

    5,50

    686

    195



    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    7 R 17,5 C

    5,25

    752

    185

    8 R 17,5 C

    6,00

    784

    208

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 13

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    DIAGONALNE

    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Premer platišča 12''–15''

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    Superbalonska serija

    5,20 –12 C

    3,50

    560

    136

    5,60 –12 C

    4,00

    572

    148

    5,60 –13 C

    4,00

    598

    148

    5,90 –13 C

    4,50

    616

    158

    5,90 –14 C

    4,50

    642

    158

    5,90 –15 C

    4,50

    668

    158

    6,40 –13 C

    5,00

    640

    172

    6,40 –14 C

    5,00

    666

    172

    6,40 –15 C

    5,00

    692

    172

    6,40 –16 C

    4,50

    748

    172

    6,70 –13 C

    5,00

    662

    180

    6,70 –14 C

    5,00

    688

    180

    6,70 –15 C

    5,00

    714

    180

    Nizkopresečna serija

    5,50 –12 C

    4,00

    552

    142

    6,00 –12 C

    4,50

    574

    158

    6,00 –14 C

    4,50

    626

    158

    6,50 –14 C

    5,00

    650

    172

    6,50 –15 C

    5,00

    676

    172

    7,00 –14 C

    5,00

    668

    182

    7,50 –14 C

    5,50

    692

    192

    Balonska serija

    7,00 -15 C

    5,50

    752

    198

    7,50 -15 C

    6,00

    780

    210

    Milimetrična serija

    125–12 C

    3,50

    514

    127

    165–15 C

    4,50

    652

    167

    185–14 C

    5,50

    654

    188

    195–14 C

    5,50

    670

    198

    245–16 C

    7,00

    798

    248

    17–15 C ali

    5,00

    678

    178

    17–380 C

    5,00

    678

    178

    17–400 C

    19 x 400 mm

    702

    186

    19–400 C

    19 x 400 mm

    736

    200

    21–400 C

    19 x 400 mm

    772

    216

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 14

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    PNEVMATIKE ZA LAHKA GOSPODARSKA VOZILA, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA PLATIŠČA (POGLOBLJENO PLATIŠČE)

    Milimetrična serija

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    125 R 12 C

    3,50

    510

    127

    125 R 13 C

    3,50

    536

    127

    125 R 14 C

    3,00

    562

    127

    125 R 15 C

    3,50

    588

    127

    135 R 12 C

    4,00

    522

    137

    135 R 13 C

    4,00

    548

    137

    135 R 14 C

    4,00

    574

    137

    135 R 15 C

    4,00

    600

    137

    145 R 10 C

    4,00

    492

    147

    145 R 12 C

    4,00

    542

    147

    145 R 13 C

    4,00

    566

    147

    145 R 14 C

    4,00

    590

    147

    145 R 15 C

    4,00

    616

    147

    155 R 12 C

    4,50

    550

    157

    155 R 13 C

    4,50

    578

    157

    155 R 14 C

    4,50

    604

    157

    155 R 15 C

    4,50

    630

    157

    155 R 16 C

    4,50

    656

    157

    165 R 13 C

    4,50

    596

    167

    165 R 14 C

    4,50

    622

    167

    165 R 15 C

    4,50

    646

    167

    165 R 16 C

    4,50

    672

    167

    175 R 13 C

    5,00

    608

    178

    175 R 14 C

    5,00

    634

    178

    175 R 15 C

    5,00

    660

    178

    175 R 16 C

    5,00

    684

    178

    185 R 13 C

    5,50

    624

    188

    185 R 14 C

    5,50

    650

    188

    185 R 15 C

    5,50

    674

    188

    185 R 16 C

    5,50

    700

    188

    195 R 14 C

    5,50

    666

    198

    195 R 15 C

    5,50

    690

    198

    195 R 16 C

    5,50

    716

    198

    205 R 14 C

    6,00

    686

    208

    205 R 15 C

    6,00

    710

    208

    205 R 16 C

    6,00

    736

    208

    215 R 14 C

    6,00

    700

    218

    215 R 15 C

    6,00

    724

    218

    215 R 16 C

    6,00

    750

    218

    225 R 14 C

    6,50

    714

    228

    225 R 15 C

    6,50

    738

    228

    225 R 16 C

    6,50

    764

    228

    235 R 14 C

    6,50

    728

    238

    235 R 15 C

    6,50

    752

    238

    235 R 16 C

    6,50

    778

    238

    17 R 15 C ali

    5,00

    678

    178

    17 R 380 C

    5,00

    678

    178

    17 R 400 C

    19 x 400 mm

    698

    186

    19 R 400 C

    19 x 400 mm

    728

    200

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 15

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    DIAGONALNE

    ŠIROKE PNEVMATIKE ZA VEČNAMENSKE TOVORNJAKE ZA CESTNO, TERENSKO IN KMETIJSKO UPORABO

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    10,5 –18 MPT

    9

    905

    270

    10,5 –20 MPT

    9

    955

    270

    12,5 –18 MPT

    11

    990

    325

    12,5 –20 MPT

    11

    1 040

    325

    14,5 –20 MPT

    11

    1 095

    355

    14,5 –24 MPT

    11

    1 195

    355

    7,50 –18 MPT

    5,50

    885

    208



    TABELA 16

    RADIALNE

    ŠIROKE PNEVMATIKE ZA VEČNAMENSKE TOVORNJAKE ZA CESTNO, TERENSKO IN KMETIJSKO UPORABO

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    10,5 R 20 MPT

    9

    955

    276

    12,5 R 20 MPT

    11

    1 040

    330

    14,5 R 20 MPT

    11

    1 095

    362

    14,5 R 24 MPT

    11

    1 195

    362

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 17

    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE

    PNEVMATIKE ZA PROSTO OS ZA CESTNO UPORABO

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    5,00 R 8

    3,00

    467

    132

    6,00 R 9

    4,00

    540

    160

    7,00 R 12

    5,00

    672

    192

    7,50 R 15

    6,00

    772

    212

    8,25 R 15

    6,50

    836

    234

    10,00 R 15

    7,50

    918

    275



    TABELA 18

    DIAGONALNE

    PNEVMATIKE ZA PROSTO OS ZA CESTNO UPORABO

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    6,00 –9

    4,00

    540

    160

    7,00 –12

    5,00

    672

    192

    7,00 –15

    5,00

    746

    192

    7,50 –15

    6,00

    772

    212

    8,25 –15

    6,50

    836

    234

    10,00 –15

    7,50

    918

    275

    200–15

    6,50

    730

    205



    TABELA 19

    DIAGONALNE

    PNEVMATIKE SERIJE „75“, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    7,25/75–16,5 ali 7,25 –16,5

    5,25

    695

    182

    8,00/75–16,5 ali 8,00 –16,5

    6,00

    724

    203

    8,75/75–16,5 ali 8,75 –16,5

    6,75

    752

    224

    9,50/75–16,5 ali 9,50 –16,5

    7,50

    781

    245

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.

    TABELA 20

    Pnevmatike za gospodarska vozila



    DIAGONALNE IN RADIALNE PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA RAVNA ALI DELJENA PLATIŠČA

    DIAGONALNE

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    3,00 –4

    2,10

    255

    81

    4,00 –4

    2,50

    312

    107

    4,00 –8

    2,50

    414

    107

    5,00 –8

    3,00

    467

    132

    6,50 –10

    5,00

    588

    177

    7,00 –9

    5,00

    562

    174

    7,50 –10

    5,50

    645

    207

    8,25 –10

    6,50

    698

    240

    10,50 –13

    6,00

    889

    275

    10,50 –16

    6,00

    965

    275

    11,00 –16

    6,00

    952

    272

    14,00 –16

    10,00

    1 139

    375

    15 x 4,5 –2

    3,25

    385

    122

    16 x 6–8

    4,33

    425

    152

    18 x 7–8 (1)

    4,33

    462

    173

    21 x 4

    2,32

    565

    113

    21 x 8–9

    6,00

    535

    200

    23 x 9–10

    6,50

    595

    225

    22 x 4,5

    3,11

    595

    132

    23 x 5

    3,75

    635

    155

    25 x 6

    3,75

    680

    170

    27 x 6

    4,33

    758

    188

    27 x 10–12

    8,00

    690

    255

    28 x 6

    3,75

    760

    170

    28 x 9–15

    7,00

    707

    216

    (8,15 –15)

    7,00

    707

    216

    29 x 7

    5,00

    809

    211

    29 x 8

    6,00

    809

    243

    9,00 –15

    6,00

    840

    249

    2,50 –15

    7,50

    735

    250

    3,00 –15

    8,00

    840

    300

    (1)   Označeno tudi 18 x 7.



    RADIALNE

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Zunanji premer

    (v mm)

    Širina preseka

    (v mm)

    6,50 R 10

    5,00

    588

    177

    7,00 R 15

    5,50

    746

    197

    7,50 R 10

    5,50

    645

    207

    15 x 4,5 R 8

    3,25

    385

    122

    16 x 6 R 8

    4,33

    435

    152

    18 x 7 R 8

    4,33

    462

    173

    560 x 165 R 11

    5,00

    560

    175

    680 x 180 R 15

    5,00

    680

    189

    Tolerance: glej točki 6.1.4 in 6.1.5 Priloge II.



    TABELA 21

    Pnevmatike za tovornjake, avtobuse, priklopnike in večnamenska osebna vozila za običajno cestno uporabo

    DIAGONALNE IN RADIALNE PNEVMATIKE,

    NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA POGLOBLJENA ALI SREDNJE GLOBOKA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina merilnega platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (v mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalne

    Radialne

    Cestne pnevmatike

    (v mm) (2)

    Pnevmatike M + S

    (v mm) (2)

    6,00 –16 LT

    6,00 R 16 LT

    4,50

    173

    732

    743

    6,50 –16 LT

    6,50 R 16 LT

    4,50

    182

    755

    767

    6,70 –15 LT

    6,70 R 15 LT

    5,00

    191

    722

    733

    7,00 –13 LT

    7,00 R 13 LT

    5,00

    187

    647

    658

    7,00 –14 LT

    7,00 R 14 LT

    5,00

    187

    670

    681

    7,00 –15 LT

    7,00 R 15 LT

    5,50

    202

    752

    763

    7,00 –16 LT

    7,00 R 16 LT

    5,50

    202

    778

    788

    7,10 –15 LT

    7,10 R 15 LT

    5,00

    199

    738

    749

    7,50 –15 LT

    7,50 R 15 LT

    6,00

    220

    782

    794

    7,50 –16 LT

    7,50 R 16 LT

    6,00

    220

    808

    819

    8,25 –16 LT

    8,25 R 16 LT

    6,50

    241

    859

    869

    9,00 –16 LT

    9,00 R 16 LT

    6,50

    257

    890

    903

    D 78–14 LT

    DR 78–14 LT

    5,00

    192

    661

    672

    E 78–14 LT

    ER 78–14 LT

    5,50

    199

    667

    678

    C 78–15 LT

    CR 78–15 LT

    5,00

    187

    672

    683

    G 78–15 LT

    GR 78–15 LT

    6,00

    212

    711

    722

    H 78–15 LT

    HR 78–15 LT

    6,00

    222

    727

    739

    L 78–15 LT

    LR 78–15 LT

    6,50

    236

    749

    760

    F 78–16 LT

    FR 78–16 LT

    5,50

    202

    721

    732

    H 78–16 LT

    HR 78–16 LT

    6,00

    222

    753

    764

    L 78–16 LT

    LR 78–16 LT

    6,50

    236

    775

    786

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 8 %.

    (2)   Toleranca + 8 % razlike med zgornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.

    TABELA 22

    Pnevmatike za tovornjake, avtobuse, priklopnike in večnamenska osebna vozila za običajno cestno uporabo

    DIAGONALNE IN RADIALNE

    PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA POGLOBLJENA PLATIŠČA



    TABELA 22.1

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalni

    Radialni

    Cestne pnevmatike

    (mm) (1)

    Pnevmatike M + S

    (mm) (1)

    7–14,5 LT

    6,00

    185

    677

    8–14,5 LT

    6,00

    203

    707

    9–14,5 LT

    7,00

    241

    711

    7–17,5 LT

    7 R 17,5 LT

    5,25

    189

    758

    769

    8–17,5 LT

    8 R 17,5 LT

    5,25

    199

    788

    799

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 8 %.

    (2)   Toleranca + 8 % razlike med zgornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 22.2

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalni

    Radialni

    Cestne pnevmatike

    (mm) (1)

    Pnevmatike M + S

    (mm) (1)

    8,00 –16,5 LT

    8,00 R 16,5 LT

    6,00

    203

    720

    730

    8,75 –16,5 LT

    8,75 R 16,5 LT

    6,75

    222

    748

    759

    9,50 –16,5 LT

    9,50 R 16,5 LT

    6,75

    241

    776

    787

    10–16,5 LT

    10 R 16,5 LT

    8,25

    264

    762

    773

    10–17,5 LT

    10 R 17,5 LT

    8,25

    264

    787

    798

    12–16,5 LT

    12 R 16,5 LT

    9,75

    307

    818

    831

    30 x 9,50 –16,5 LT

    30 x 9,50 R 16,5 LT

    7,50

    240

    750

    761

    31 x 10,50 –16,5 LT

    31 x 10,50 R 16,5 LT

    8,25

    266

    775

    787

    33 x 10,50 –16,5 LT

    33 x 12,50 R 16,5 LT

    9,75

    315

    826

    838

    37 x 10,50 –16,5 LT

    37 x 14,50 R 16,5 LT

    11,25

    365

    928

    939

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 7 %.

    (2)   Toleranca + 8 % razlike med zgornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 23

    Pnevmatike za tovornjake, avtobuse, priklopnike za običajno cestno uporabo

    DIAGONALNE IN RADIALNE PNEVMATIKE,

    NAMEŠČENE NA 15-STOPINJSKA POGLOBLJENA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalne

    Radialne

    Cestne pnevmatike

    (mm) (2)

    Terenske pnevmatike

    (mm) (2)

    Pnevmatike M + S

    (mm) (2)

    Normalno presečni plašči

    7–22,5

    7 R 22,5

    5,25

    178

    878

    894

    8–19,5

    8 R 19,5

    6,00

    203

    859

    876

    8–22,5

    8 R 22,5

    6,00

    203

    935

    952

    9–22,5

    9 R 22,5

    6,75

    229

    974

    982

    992

    10–22,5

    10 R 22,5

    7,50

    254

    1 019

    1 031

    1 038

    11–22,5

    11 R 22,5

    8,25

    279

    1 054

    1 067

    1 037

    11–24,5

    11 R 24,5

    8,25

    279

    1 104

    1 118

    1 123

    12–22,5

    12 R 22,5

    9,00

    300

    1 085

    1 099

    1 104

    12–24,5

    12 R 24,5

    9,00

    300

    1 135

    1 150

    1 155

    12,5 –22,5

    12,5 R 22,5

    9,00

    302

    1 085

    1 099

    1 104

    12,5 –22,5

    12,5 R 24,5

    9,00

    302

    1 135

    1 150

    1 155

    Široki plašči

    14–17,5

    14 R 17,5

    10,50

    349

    907

    921

    15–19,5

    15 R 19,5

    11,75

    389

    1 005

    1 019

    15–22,5

    15 R 22,5

    11,75

    389

    1 082

    1 095

    16,5 –19,5

    16,5 R 19,5

    13,00

    425

    1 052

    1 068

    16,5 –22,5

    16,5 R 22,5

    13,00

    425

    1 128

    1 144

    18–19,5

    18 R 19,5

    14,00

    457

    1 080

    1 096

    18–22,5

    18 R 22,5

    14,00

    457

    1 158

    1 172

    19,5 –19,5

    19,5 R 19,5

    15,00

    495

    1 138

    1 156

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 6 %.

    (2)   Toleranca + 5 % razlike med zgornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča



    TABELA 24

    Pnevmatike za tovornjake, avtobuse, priklopnike za običajno cestno uporabo

    DIAGONALNE IN RADIALNE

    PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA 5-STOPINJSKA POGLOBLJENA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalne

    Radialne

    Cestne pnevmatike

    (mm) (2)

    Terenske pnevmatike

    (mm) (2)

    pnevmatike M + S

    (mm) (2)

    8R14LT

    7,00

    216

    667

    9–15LT

    8,00

    254

    744

    755

    10–15LT

    10R15LT

    8,00

    264

    773

    783

    10–16LT

    8,00

    264

    798

    809

    11–14LT

    8,00

    279

    752

    763

    11–15LT

    11R15LT

    8,00

    279

    777

    788

    11–16LT

    8,00

    279

    803

    813

    12–15LT

    10,00

    318

    823

    834

    9R15LT

    8,00

    254

    744

    755

    752

    24 x 7,50 –13LT

    24 x 7,50R13LT

    6,00

    191

    597

    609

    604

    27 x 8,50 –14LT

    27 x 8,50 –14LT

    7,00

    218

    674

    685

    680

    28 x 8,50 –15LT

    28 x 8,50 –15LT

    7,00

    218

    699

    711

    705

    29 x 9,50 –15LT

    29 x 9,50 –15LT

    7,50

    240

    724

    736

    731

    30 x 9,50 –15LT

    30 x 9,50 –15LT

    7,50

    240

    750

    761

    756

    31 x 10,50 –15LT

    31 x 10,50 –15LT

    8,50

    268

    775

    787

    781

    31 x 11,50 –15LT

    31 x 11,50 –15LT

    9,00

    290

    775

    787

    781

    32 x 11,50 –15LT

    32 x 11,50 –15LT

    9,00

    290

    801

    812

    807

    33 x 12,50 –15LT

    33 x 12,50 –15LT

    10,00

    318

    826

    838

    832

    35 x 12,50 –15LT

    35 x 12,50 –15LT

    10,00

    318

    877

    888

    883

    37 x 12,50 –15LT

    37 x 12,50 –15LT

    10,00

    318

    928

    939

    934

    31 x 13,50 –15LT

    31 x 13,50 –15LT

    11,00

    345

    775

    787

    781

    37 x 14,50 –15LT

    37 x 14,50 –15LT

    12,00

    372

    928

    939

    934

    31 x 15,50 –15LT

    31 x 15,50 –15LT

    12,00

    390

    775

    787

    781

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 6 %.

    (2)   Toleranca + 6 % razlike med zgornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 25

    Pnevmatike za tovornjake, avtobuse, priklopnike za običajno cestno uporabo

    DIAGONALNE IN RADIALNE

    PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA DELJENA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalne

    Radialne

    Cestne pnevmatike

    (mm) (2)

    Terenske pnevmatike

    (mm) (2)

    Pnevmatike M + S

    (mm) (2)

    6,50 –20

    6,50R20

    5,00

    184

    878

    1 049

    7,00 –15TR

    7,00R15TR

    5,50

    199

    777

    962

    7,00 –17

    7,00R17

    5,50

    199

    828

    843

    7,00 –18

    7,00R18

    5,50

    199

    853

    868

    7,00 –20

    7,00R20

    5,50

    199

    904

    919

    7,50 –15TR

    7,50R15TR

    6,00

    215

    808

    825

    7,50 –17

    7,50R17

    6,00

    215

    859

    876

    7,50 –18

    7,50R18

    6,00

    215

    884

    981

    7,50 –20

    7,50R20

    6,00

    215

    935

    952

    8,25 –15TR

    8,25R15TR

    6,50

    236

    847

    855

    865

    8,25 –17

    8,25R17

    6,50

    236

    898

    906

    915

    8,25 –20

    8,25R20

    6,50

    236

    974

    982

    992

    9,00 –15TR

    9,00R15TR

    7,00

    259

    891

    904

    911

    9,00 –20

    9,00R20

    7,00

    259

    1 019

    1 031

    1 038

    10,00 –15TR

    10,00R15TR

    7,50

    278

    927

    940

    946

    10,00 –20

    10,00R20

    7,50

    278

    1 054

    1 067

    1 073

    10,00 –22

    10,50R22

    7,50

    278

    1 104

    1 118

    1 123

    11,00 –15TR

    11,00R15TR

    8,00

    293

    958

    972

    977

    11,00 –20

    11,00R20

    8,00

    293

    1 085

    1 099

    1 104

    11,00 –22

    11,00R22

    8,00

    293

    1 135

    1 150

    1 155

    11,00 –24

    11,00R24

    8,00

    293

    1 186

    1 201

    1 206

    11,50 –20

    11,50R20

    8,00

    296

    1 085

    1 099

    1 104

    11,50 –22

    11,50R22

    8,00

    296

    1 135

    1 150

    1 155

    12,50 –20

    12,00R20

    8,50

    315

    1 125

    1 146

    12,50 –24

    12,00R24

    8,50

    315

    1 226

    1 247

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 6 %.

    (2)   Toleranca + 6 % razlike med gornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 26

    Pnevmatike za tovornjake in priklopnike za cestno uporabo pri omejeni hitrosti

    DIAGONALNE IN RADIALNE

    PNEVMATIKE, NAMEŠČENE NA DELJENA PLATIŠČA

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Diagonalne

    Radialne

    Cestne pnevmatike

    (mm) (2)

    Pnevmatike M + S

    (mm) (2)

    13,00 –20

    13,00R20

    9,00

    340

    1 117

    1 200

    14,00 –20

    14,00R20

    10,00

    375

    1 241

    1 266

    14,00 –24

    14,00R24

    10,00

    375

    1 343

    1 368

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 6 %.

    (2)   Toleranca + 6 % razlike med gornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 27

    Pnevmatike za avtodome za cestno uporabo

    DIAGONALNE

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    (mm) (2)

    Pnevmatike, nameščene na 15-stopinjska poglobljena platišča

    7–14,5 MH

    6,00

    185

    677

    8–14,5 MH

    6,00

    203

    707

    9–14,5 MH

    7,00

    241

    711

    Pnevmatike, nameščene na 5-stopinjska poglobljena in srednje globoka platišča

    7,00 –15 MH

    5,50

    202

    752

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo zgornje širine presekov za 8 %.

    (2)   Toleranca + 8 % razlike med gornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.



    TABELA 28

    Pnevmatike za uporabo v rudnikih in gozdarstvu in za občasno cestno uporabo

    DIAGONALNE

    Oznaka velikosti pnevmatike

    Širina platišča

    (cole)

    Širina preseka

    (mm) (1)

    Zunanji premer

    Profil za pogonska kolesa

    (mm) (2)

    Poseben profil

    (mm) (2)

    Pnevmatike, nameščene na 15-stopinjska poglobljena platišča

    7,00 –20 ML

    5,50

    199

    919

    7,50 –20 ML

    6,00

    215

    952

    8,25 –20 ML

    6,50

    236

    992

    9,00 –20 ML

    7,00

    259

    1 038

    1 063

    10,00 –20 ML

    7,50

    278

    1 073

    1 099

    10,00 –22 ML

    7,50

    278

    1 123

    1 150

    10,00 –20 ML

    7,50

    278

    1 174

    1 200

    11,00 –20 ML

    8,00

    293

    1 104

    1 131

    11,00 –22 ML

    8,00

    293

    1 155

    1 182

    11,00 –24 ML

    8,00

    293

    1 206

    1 233

    12,00 –20 ML

    8,50

    315

    1 146

    1 173

    12,00 –24 ML

    8,50

    315

    1 247

    1 275

    13,00 –20 ML

    9,00

    340

    1 200

    13,00 –24 ML

    9,00

    340

    1 302

    14,00 –20 ML

    10,00

    375

    1 266

    14,00 –24 ML

    10,00

    375

    1 368

    Pnevmatike, nameščene na platišča s stožčasto ramo

    11,00 –25 ML

    8,50

    298

    1 206

    1 233

    12,00 –21 ML

    8,50

    315

    1 146

    1 175

    12,00 –25 ML

    8,50

    315

    1 247

    1 275

    13,00 –25 ML

    10,00

    351

    1 302

    14,00 –21 ML

    10,00

    375

    1 266

    14,00 –25 ML

    10,00

    375

    1 368

    Pnevmatike, nameščene na 15-stopinjska poglobljena platišča

    9–22,5 ML

    6,75

    229

    992

    10–22,5 ML

    7,50

    254

    1 038

    11–22,5 ML

    8,25

    279

    1 073

    11–24,5 ML

    8,25

    279

    1 123

    12–22,5 ML

    9,00

    300

    1 104

    Pnevmatike, nameščene na 15-stopinjska poglobljena platišča

    14–17,5 ML

    10,50

    349

    921

    15–19,5 ML

    11,75

    389

    1 019

    15–22,5 ML

    11,75

    389

    1 095

    16,5 –19,5 ML

    13,00

    425

    1 068

    16,5 –22,5 ML

    13,00

    425

    1 144

    18–19,5 ML

    14,00

    457

    1 096

    18–22,5 ML

    14,00

    457

    1 172

    19,5 –19,5 ML

    15,00

    495

    1 156

    23–23,5 ML

    17,00

    584

    1 320

    (1)   Celotne širine pnevmatike lahko presežejo gornje širine presekov za 8 %.

    (2)   Toleranca + 6 % razlike med gornjim zunanjim premerom in nazivnimi premeri platišča.




    Dodatek 6

    METODA MERJENJA VELIKOSTI PNEVMATIK

    (glej točko 6.1.3 Priloge II)

    DEL A: PNEVMATIKE ZA OSEBNA VOZILA

    1.1

    Pnevmatika se namesti na merilno platišče, ki ga določi proizvajalec v skladu s točko 6.11 Dodatka 1 Priloge I.

    1.2

    Tlak v pnevmatiki se nato naravna tako:

    1.2.1

    pri standardnih prepasanih diagonalnih pnevmatikah na 1,7 bara;

    1.2.2

    pri diagonalnih pnevmatikah na tlak, prikazan v naslednji tabeli (v barih):



    Število vložkov

    Kategorija hitrosti

    L, M, N

    P, Q, R, S

    T, U, H, V

    4

    1,7

    2,0

    6

    2,1

    2,4

    2,6

    8

    2,5

    2,8

    3,0

    1.2.3

    pri standardnih radialnih pnevmatikah na 1,8 bara,

    1.2.4

    pri ojačanih pnevmatikah na 2,3 bara in

    1.2.5

    pri zasilnih rezervnih pnevmatikah tipa T na 4,2 bara.

    2.

    Na platišče nameščeno pnevmatiko se pusti vsaj 24 ur pri sobni temperaturi, z izjemo, navedeno v točki 6.2.3 Priloge II.

    3.

    Tlak se znova naravna na vrednosti, določene v točki 1.2.

    4.

    Celotna širina se meri s šestilom na šestih enako oddaljenih točkah, pri čemer se upošteva debelina zaščitnih reber ali obročev. Največja tako dobljena meritev se šteje za celotno širino.

    5.

    Zunanji premer se določi tako, da se izmeri največji obseg in dobljeno število deli s π (3,1416).

    DEL B: PNEVMATIKE ZA GOSPODARSKA VOZILA

    1.

    Pnevmatiko se namesti na platišče, ki ga določi proizvajalec v skladu z razdelkom 6.11 Dodatka 1 k Prilogi I, in napihne do tlaka, ki ga določi proizvajalec v skladu s točko 6.12 Dodatka 1 Priloge I.

    2.

    Na platišče nameščeno pnevmatiko se nato pusti vsaj 24 ur pri sobni temperaturi laboratorija.

    3.

    Tlak se znova nastavi na vrednosti, določene v točki 1.

    4.

    Celotna širina se meri s šestilom na šestih enako oddaljenih točkah, pri čemer se upošteva debelina zaščitnih reber ali obročev. Največja tako dobljena meritev se šteje za celotno širino.

    5.

    Zunanji premer se določi tako, da izmerimo največji obseg in dobljeno število delimo s π (3,1416).




    Dodatek 7

    POSTOPEK PRESKUSA ZMOGLJIVOSTI (OBREMENITEV/HITROST)  ( 14 )

    (glej točko 6.2. Priloge II)

    DEL A: PNEVMATIKE ZA OSEBNA VOZILA

    1.   Priprava pnevmatike

    1.1

    Nova pnevmatika se namesti na preskusno platišče, ki ga določi proizvajalec v skladu s točko 6.11 Dodatka 1 Priloge I.

    1.2

    Napolni se na ustrezen tlak, ki je naveden v naslednji tabeli:



    Preskus tlaka (bar)

    Hitrostni razred

    Diagonalne pnevmatike

    Radialne pnevmatike

    Prepasane diagonalne pnevmatike

    Število vložkov

    Standardne

    Ojačane

    Standardne

    4

    6

    8

    L, M, N

    2,3

    2,7

    3,0

    2,4

    P, Q, R, S

    3,6

    3,0

    3,3

    3,6

    3,0

    2,6

    T, U, H

    2,8

    3,2

    3,5

    2,8

    3,2

    2,8

    V

    3,0

    3,4

    3,7

    3,0

    Zasilna rezervna pnevmatika tipa T: 4,2 bara

    1.3

    Proizvajalec lahko ob navedbi razlogov zahteva, da se uporabi tlak v pnevmatikah, ki se razlikuje od vrednosti, navedenih v točki 1.2. V tem primeru se pnevmatika napolni do tega tlaka (glej točko 6.14 Dodatka 1 k Prilogi I).

    1.4

    Enota pnevmatike in platišča se pusti pri sobni temperaturi preskuševalnice vsaj tri ure.

    1.5

    Tlak v pnevmatiki se znova nastavi na vrednosti, določene v točki 1.2 ali 1.3.

    2   Opravljanje preskusa

    2.1

    Enota pnevmatike in platišča se namesti na preskusno os in pritisne na zunanjo površino gladkega kolesa s premerom 1,70 m ±1 % ali 2 m ±1 %.

    2.2

    Preskusna os se obremeni s silo, ki je enaka 80 %:

    2.2.1

    največje nosilnosti, ki je izenačena z indeksom nosilnosti za pnevmatike s simboli hitrosti od L do H;

    2.2.2

    največje nosilnosti, povezane z največjo hitrostjo 240 km/h za pnevmatike s simbolom hitrosti „V“ (glej točko 2.31.2 Priloge II).

    2.3

    Med preskušanjem se tlaka v pnevmatikah ne sme korigirati, preskusna obremenitev pa mora ostati nespremenjena.

    2.4

    Med preskusom mora biti temperatura v preskuševalnici med 20 °C in 30 °C ali več, če se s tem strinja proizvajalec.

    2.5

    Preskus se opravlja brez prekinitev skladno z naslednjimi posebnimi zahtevami:

    2.5.1

    čas, ki je potreben za pospešitev od ničelne hitrosti do začetne preskusne hitrosti: 10 minut;

    2.5.2

    začetna preskusna hitrost: predpisana največja hitrost za tip pnevmatike, ki je manjša za 40 km/h pri gladkem kolesu s premerom 1,70 m ±1 % ali za 30 km/h pri gladkem kolesu s premerom 2 m ±1 %;

    2.5.3

    zaporedna povečevanja hitrosti: 10 km/h;

    2.5.4

    trajanje preskusa pri vsaki stopnji hitrosti, razen zadnje: 10 minut;

    2.5.5

    trajanje preskusa pri zadnji stopnji hitrosti: 20 minut;

    2.5.6

    največja preskusna hitrost: predpisana največja hitrost za tip pnevmatike, ki je manjša za 10 km/h pri gladkem kolesu s premerom 1,70 m ±1 % ali enaka predpisani največji hitrosti pri gladkem kolesu s premerom 2 m ±1 %.

    3.   Enakovredne preskusne metode

    Če uporabimo metodo, ki ni opisana v točki 2, moramo dokazati njeno enakovrednost.

    DEL B: PNEVMATIKE ZA GOSPODARSKA VOZILA  ( 15 )

    1.   Priprava pnevmatike

    1.1

    Novo pnevmatiko se namesti na preskusno platišče, ki ga določi proizvajalec v skladu z razdelkom 6.11 Dodatka 1 k Prilogi I.

    1.2

    Pri preskušanju pnevmatike z zračnico uporabimo novo zračnico ali (po potrebi) kombinacijo zračnice, ventila in podložnega pasu.

    1.3

    Pnevmatiko napolnimo do tlaka, ki ustreza tlačnemu indeksu, ki ga določi proizvajalec pnevmatike, v skladu s točko 6.14 Dodatka 1 k Prilogi I.

    1.4

    Enoto pnevmatike in platišča pustimo pri temperaturi preskuševalnice vsaj tri ure.

    1.5

    Tlak v pnevmatiki znova nastavimo na vrednosti, določene v točki 1.3.

    2.   Preskusni postopek

    2.1

    Enoto pnevmatike in platišča namestimo na preskusno os in pritisnemo na zunanjo površino gladkega gnanega preskusnega bobna s premerom 1,70 m ±1 %, katerega površina je vsaj tako široka kot tekalna plast pnevmatike.

    2.2

    Preskusno os obremenimo z vrsto preskusnih obremenitev, izraženih kot odstotek obremenitve, določene v Dodatku 2, glede na indeks nosilnosti, natisnjen na bočnici pnevmatike, v skladu s programom preskusa zmogljivosti (obremenitev/hitrost), prikazanim v spodnji tabeli. Kadar ima pnevmatika indekse nosilnosti za enojno in dvojno namestitev, kot osnovo za preskusne obremenitve vzamemo referenčno obremenitev za enojno namestitev.

    2.3

    Med preskusom se ne sme spreminjati tlaka v pnevmatiki in preskusna obremenitev mora biti stalna med vsako od treh stopenj preskusa.

    2.4

    Med preskusom mora biti temperatura preskuševalnice med 20 °C in 30 °C ali več, če se s tem strinja proizvajalec.

    2.5

    Program preskusa zmogljivosti (obremenitev/hitrost) opravljamo brez prekinitev.

    3.   Enakovredne preskusne metode

    Če uporabimo metodo, ki ni opisana v točki 2, moramo dokazati njeno enakovrednost.



    PROGRAM PRESKUSA OBREMENITVE IN HITROSTI

    Indeks nosilnosti

    Simbol kategorije hitrosti pnevmatike

    Hitrost preskusnega bobna (vrt/min) (1)

    Obremenitev kolesa, izražena kot odstotek nosilnosti, ki ustreza indeksu nosilnosti

    Radialna zgradba

    Diagonalna zgradba

    7 h

    16 h

    24 h

    122 ali več

    F

    100

    100

    66 %

    84 %

    101 %

    G

    125

    100

    J

    150

    125

    K

    175

    150

    L

    200

    M

    225

    121 ali manj

    F

    100

    100

    G

    125

    125

    J

    150

    150

    K

    175

    175

    L

    200

    175

    70 %

    88 %

    106 %

     

     

     

    4 h.

    6 h.

     

    M

    250

    200

    75 %

    97 %

    114 %

    N

    275

    75 %

    97 %

    114 %

    P

    300

    75 %

    97 %

    114 %

    (1)   Pnevmatike za posebno uporabo (glej točko 2.1.3 Priloge II) je treba preskusiti pri hitrosti, ki je enaka 85 % hitrosti preskusnega bobna, predpisani zgoraj za enake normalne pnevmatike.




    Dodatek 8

    ODSTOPANJE NOSILNOSTI GLEDE NA HITROST



    Pnevmatike za gospodarska vozila

    RADIALNE IN DIAGONALNE

    (glej točke 2.30, 2.31 in 6.2.4 Priloge II)

    Hi-trost

    (km/h)

    Odstopanje nosilnosti (%)

    Vsi indeksi nosilnosti

    Indeksi nosilnosti (1)

    ≥122

    Indeksi nosilnosti (1)

    ≤121

    Simbol kategorije hitrosti

    Simbol kategorije hitrosti

    Simbol kategorije hitrosti

    F

    G

    J

    K

    L

    M

    L

    M

    A

    (2)

    0

    +150

    +150

    +150

    +150

    +150

    +150

    +110

    +110

    +110

    +110

    5

    +110

    +110

    +110

    +110

    +110

    +110

    + 90

    + 90

    + 90

    + 90

    10

    + 80

    + 80

    + 80

    + 80

    + 80

    + 80

    + 75

    + 75

    + 75

    + 75

    15

    + 65

    + 65

    + 65

    + 65

    + 65

    + 65

    + 60

    + 60

    + 60

    + 60

    20

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    + 50

    25

    + 35

    + 35

    + 35

    + 35

    + 35

    + 35

    + 42

    + 42

    + 42

    + 42

    30

    + 25

    + 25

    + 25

    + 25

    + 25

    + 25

    + 35

    + 35

    + 35

    + 35

    35

    + 19

    + 19

    + 19

    + 19

    + 19

    + 19

    + 29

    + 29

    + 29

    + 29

    40

    + 15

    + 15

    + 15

    + 15

    + 15

    + 15

    + 25

    + 25

    + 25

    + 25

    45

    + 13

    + 13

    + 13

    + 13

    + 13

    + 13

    + 22

    + 22

    + 22

    + 22

    50

    + 12

    + 12

    + 12

    + 12

    + 12

    + 12

    + 20

    + 20

    + 20

    + 20

    55

    + 11

    + 11

    + 11

    + 11

    + 11

    + 11

    +17,5

    +17,5

    +17,5

    +17,5

    60

    + 10

    + 10

    + 10

    + 10

    + 10

    + 10

    +15,0

    +15,0

    +15,0

    +15,0

    65

    +7,5

    +8,5

    +8,5

    +8,5

    +8,5

    +8,5

    +13,5

    +13,5

    +13,5

    +13,5

    70

    +5,0

    +7,0

    +7,0

    +7,0

    +7,0

    +7,0

    +12,5

    +12,5

    +12,5

    +12,5

    75

    +2,5

    +5,5

    +5,5

    +5,5

    +5,5

    +5,5

    +11,0

    +11,0

    +11,0

    +11,0

    80

    0

    +4,0

    +4,0

    +4,0

    +4,0

    +4,0

    +10,0

    +10,0

    +10,0

    +10,0

    85

    - 3

    +2,0

    +3,0

    +3,0

    +3,0

    +3,0

    +8,5

    +8,5

    +8,5

    +8,5

    90

    - 6

    0

    +2,0

    +2,0

    +2,0

    +2,0

    +7,5

    +7,5

    +7,5

    +7,5

    95

    -10

    -2,5

    +1,0

    +1,0

    +1,0

    +1,0

    +6,5

    +6,5

    +6,5

    +6,5

    100

    -15

    - 5

    0

    0

    0

    0

    +5,0

    +5,0

    +5,0

    +5,0

    105

     

    - 8

    - 2

    0

    0

    0

    +3,75

    +3,75

    +3,75

    +3,75

    110

     

    -13

    - 4

    0

    0

    0

    +2,5

    +2,5

    +2,5

    +2,5

    115

     

     

    - 7

    - 3

    0

    0

    +1,25

    +1,25

    +1,25

    +1,25

    120

     

     

    -12

    - 7

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    125

     

     

     

     

     

    0

    -2,5

    0

    0

    0

    130

     

     

     

     

     

    0

    - 5

    0

    0

    0

    135

     

     

     

     

     

     

    -7,5

    -2,5

    0

    0

    140

     

     

     

     

     

     

    -10

    - 5

    0

    0

    145

     

     

     

     

     

     

     

    -7,5

    -2,5

    0

    150

     

     

     

     

     

     

     

    -10

    - 5

    0

    155

     

     

     

     

     

     

     

     

    -7,5

    -2,5

    160

     

     

     

     

     

     

     

     

    -10

    - 5

    (1)   Indeksi nosilnosti se nanašajo na enojno namestitev (glej točko 2.28.2 Priloge II).

    (2)   Odstopanja nosilnosti niso dovoljena nad 160 km/h. Za simbol kategorije hitrosti Q in nadaljnje kategorija hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti (glej točko 2.29.3 Priloge II), določa največjo hitrost, dovoljeno za pnevmatiko.




    PRILOGA III

    UPRAVNE DOLOČBE ZA HOMOLOGACIJO VOZIL GLEDE VGRADNJE NJIHOVIH PNEVMATIK

    1.   VLOGA ZA ►M1  ES-HOMOLOGACIJA ◄ VOZILA

    1.1

    Vlogo za ►M1  ES-homologacija ◄ vozila v zvezi z njegovimi pnevmatikami predloži proizvajalec vozila ali njegov pooblaščeni zastopnik.

    1.2

    Vlogi je v treh izvodih treba priložiti opis tipa vozila in njegovih pnevmatik, ki se nanaša na oznako velikosti pnevmatik, kategorijo hitrosti in indeks nosilnosti skupaj z vsemi zasilnimi rezervnimi enotami, s katerimi je vozilo lahko opremljeno, kakor je opisano v opisnem listu v Dodatku 1.

    1.3

    Primerek tipa vozila za homologacijo je treba poslati tehnični službi, ki je odgovorna za opravljanje homologacijskih preskusov.

    1.4

    Proizvajalec vozila ali njegov zastopnik lahko zaprosi za razširitev ►M1  ES-homologacija ◄ vozila, tako da ta vključuje pnevmatike z dodatnimi oznakami velikosti, kategorijami hitrosti ali indeksi nosilnosti ali dodatne zasilne rezervne enote.

    2.    ►M1  ES-HOMOLOGACIJA ◄ VOZILA

    2.1

    Za vsak tip vozila, ki je predložen v skladu s točko 1 in izpolnjuje zahteve te direktive, se podeli ►M1  ES-homologacija ◄ in se izda ►M1  ES-homologacija ◄ številka.

    2.2

    Obvestilo o homologaciji oziroma razširitvi ali zavrnitvi homologacije vozila v skladu s to direktivo, se sporoči državam članicam z obrazcem, katerega vzorec je v Dodatku 2.

    2.3

    Homologacijska številka se izda za vsak homologiran tip vozila. Ista država članica ne sme dodeliti iste številke za drug tip vozila.

    3.   SPREMEMBA TIPA VOZILA

    3.1

    O vsaki spremembi tipa vozila je treba obvestiti homologacijski organ, ki je podelil homologacijo za to vozilo. Ta homologacijski organ lahko nato bodisi:

    3.1.1

    izrazi mnenje, da spremembe verjetno nimajo znatnega negativnega učinka in da vozilo še vedno izpolnjuje zahteve, ali

    3.1.2

    zavrne homologacijo spremembe.

    3.2

    O potrditvi ali zavrnitvi homologacije je treba obvestiti druge države članice v skladu s postopkom, določenim v točki 2.2, pri čemer se podrobno opišejo spremembe.

    4.   SKLADNOST PROIZVODNJE

    4.1

    Vsako vozilo, za katero velja ta direktiva, mora biti izdelano tako, da izpolnjuje vse ustrezne zahteve te direktive.

    4.2

    Za preverjanje izpolnjevanja zahtev iz točke 4.1 je treba opraviti ustrezen nadzor proizvodnje.

    4.3

    Imetnik homologacije mora zlasti zagotoviti postopke za učinkovito preverjanje skladnosti značilnosti vozila z značilnostmi pnevmatik, nameščenih na vozilo, kakor je določeno v tej direktivi.

    4.4

    Homologacijski organ, ki je podelil homologacijo, lahko kadar koli preveri metode nadzora skladnosti, ki se uporabljajo v vsaki proizvodni enoti.

    4.4.1

    Kontrolorju je pri vsakem njegovem obisku treba pokazati zapise o preskusih in zapisnike o nadzoru proizvodnje.

    4.5

    Pregledi, ki jih odobri homologacijski organ, se običajno opravijo enkrat na leto. Če se pri enem od teh pregledov ugotovijo nezadovoljivi rezultati, mora homologacijski organ zagotoviti, da bodo storjeni vsi potrebni ukrepi zaradi čimprejšnje vnovične vzpostavitve skladnosti proizvodnje.

    5.   DOKONČNO PRENEHANJE PROIZVODNJE

    Če imetnik homologacije dokončno ustavi proizvodnjo tipa vozila, homologiranega po tej direktivi, mora o tem obvestiti organ, ki je podelil homologacijo. Ko homologacijski organ sprejme tako obvestilo, mora o tem obvestiti druge homologacijske organe s kopijo homologacijskega obrazca, na katerem je na koncu z velikimi črkami napis „DOKONČNO PRENEHANJE PROIZVODNJE“, potrjen s podpisom in datumom.




    Dodatek 1

    OPISNI LIST št. …

    V SKLADU S PRILOGO I K DIREKTIVI SVETA 70/156/EGS O ►M1  ES-HOMOLOGACIJA ◄ VOZILA V ZVEZI Z VGRADNJO NJEGOVIH PNEVMATIK

    (DIREKTIVA 92/23/EGS)

    image




    Dodatek 2

    VZOREC

    [Največji format: A 4 (210 x 297 mm)]

    CERTIFIKAT O ►M1  ES-HOMOLOGACIJA ◄ EGS

    (vozilo)

    image ►(1) M1  

    image




    PRILOGA IV

    ZAHTEVE ZA VOZILA V ZVEZI Z VGRADNJO NJIHOVIH PNEVMATIK

    1.   POMEN IZRAZOV

    2.   Za namene te direktive:

    2.1

    homologacija vozila“ pomeni homologacijo tipa vozila glede njegovih pnevmatik skupaj z zasilnimi rezervnimi pnevmatikami;

    2.2

    tip vozila“ pomeni serijo vozil, ki se med seboj ne razlikujejo, vsaj kar zadeva vsako varianto tipa vozila, po tako bistvenih značilnostih, ki bi vplivale na oznako velikosti pnevmatik, simbol kategorije hitrosti ali indeks nosilnosti;

    2.3

    kolo“ pomeni celotno kolo, ki ga sestavljata platišče in disk;

    2.4

    zasilno rezervno kolo“ pomeni kolo, ki se razlikuje od normalnih koles na tipu vozila;

    2.5

    enota“ pomeni kolo in pnevmatiko;

    2.6

    normalna enota“ pomeni enoto, ki se lahko namesti na vozilo za normalno uporabo;

    2.7

    rezervna enota“ pomeni enoto, ki je namenjena zamenjavi za normalno enoto, če se ta pokvari, in je lahko ena od naslednjih:

    2.7.0

    normalna rezervna enota“, ki je enota, ki izpolnjuje zahteve za normalno enoto tipa vozila;

    2.7.1

    zasilna rezervna enota“, ki je enota, ki se razlikuje od normalnih enot tipa vozila po njihovih osnovnih značilnostih (npr. oznaki velikosti pnevmatike, funkcionalnih merah, pogojih uporabe ali zgradbi) in je namenjena za začasno uporabo po omejenih pogojih. Zasilne rezervne enote so lahko naslednjih kategorij:

    2.7.1.1   kategorija 1

    enota, sestavljena iz kolesa, ki je skladno s kolesom normalne enote, in pnevmatike, ki se od normalne pnevmatike razlikuje po osnovnih značilnostih (npr. merah, zgradbi);

    2.7.1.2   kategorija 2

    enota, pri kateri se kolo in pnevmatika razlikujeta od normalne enote po osnovnih značilnostih in pri kateri se pri namestitvi na vozilo pnevmatika napolni do tlaka, določenega za začasno uporabo;

    2.7.1.3   kategorija 3

    enota, sestavljena iz normalnega kolesa in pnevmatike, ki se razlikuje od normalne pnevmatike po osnovnih značilnostih, in ki se v vozilu zloži in ne napihne;

    2.7.1.4   kategorija 4

    enota, pri kateri se kolo in pnevmatika razlikujeta od normalne enote po osnovnih značilnostih; ta enota je v vozilu zložena in ni napolnjena z zrakom;

    2.8

    največja masa“ pomeni največjo vrednost, ki jo določi proizvajalec vozila kot tehnično dovoljeno maso vozila;

    2.9

    največja osna obremenitev“ pomeni največjo vrednost, ki jo proizvajalec vozila določi kot tehnično dovoljeno za celotno navpično silo med stičnimi površinami pnevmatik zadevne osi in podlago, in je rezultat dela mase vozila, ki jo podpira ta os. Vsota največjih osnih obremenitev je lahko večja od vrednosti, ki ustreza največji masi vozila;

    2.10

    funkcionalne mere“ pomeni mere, ki izhajajo iz oznak velikosti koles in/ali pnevmatik (npr. premer, širina, presečno razmerje) in vgradnje enote v vozilo (npr. montažna globina platišča);

    2.11

    največja konstrukcijsko določena hitrost“ pomeni največjo hitrost, ki je dovoljena za tip vozila, vključno s toleranco, dovoljeno za preverjanja skladnosti serijske proizvodnje.

    3.   ZAHTEVE ZA VOZILA V ZVEZI Z VGRADNJO NJIHOVIH PNEVMATIK

    3.1   Splošno

    ▼M1

    3.1.1

    Po določbah točke 3.7.4 mora vsaka pnevmatika, nameščena na vozilo, skupaj z rezervno pnevmatiko, kjer pride v poštev, imeti oznako(-e) ES-homologacije, kakor je določeno v točki 4 Priloge I, ali oznako homologacije, ki kaže skladnost s pravilnikom ECE R 30 ali 54. Homologacijske oznake po pravilnikih ECE se štejejo za enakovredne samo oznakam ES-homologacije, podeljenim po Prilogi II.

    ▼B

    3.2   Vgradnja pnevmatik

    3.2.1

    Vse pnevmatike, ki so vgrajene v vozilo, razen vseh zasilnih rezervnih pnevmatik, morajo imeti enako zgradbo (glej točko 2.3 Priloge II).

    3.2.2

    Vse pnevmatike, nameščene na isto os, morajo biti istega tipa (glej točko 2.1 Priloge II).

    3.2.3

    Prostor, v katerem se vrti kolo, mora omogočati neomejeno gibanje pnevmatik največje dovoljene velikosti ob upoštevanju omejitev zaradi vzmetenja in krmilnega mehanizma, ki jih določi proizvajalec vozila.

    3.3   Nosilnost

    3.3.1

    Po določbah točke 3.7 je največja nosilnost (glej točko 2.31 Priloge II) vsake pnevmatike, vključno z rezervno pnevmatiko (če jo vozilo ima), s katerim je opremljeno vozilo:

    3.3.1.1

    pri vozilih s pnevmatikami istega tipa z enojno namestitvijo: enaka vsaj polovici največje osne obremenitve (glej točko 2.9) za najbolj obremenjeno os, ki jo določi proizvajalec vozila;

    3.3.1.2

    pri vozilih s pnevmatikami več kot enega tipa z enojno namestitvijo: enaka vsaj polovici največje osne obremenitve (glej točko 2.9), ki jo določi proizvajalec vozila, za ustrezno os;

    3.3.1.3

    pri vozilih s pnevmatikami za osebna vozila z dvojno namestitvijo: enaka vsaj 0,27-kratni največji osni obremenitvi, ki jo določi proizvajalec vozila, za ustrezno os;

    3.3.1.4

    pri oseh, na katere so nameščeni pnevmatike za gospodarska vozila z dvojno namestitvijo: enaka vsaj 0,25-kratni (glede na indeks nosilnosti za dvojno namestitev) največje osne obremenitve, ki jo določi proizvajalec vozila, za ustrezno os.

    3.4   Hitrostna zmogljivost

    3.4.1

    Vsaka pnevmatika, ki je normalno nameščena na vozilo, mora imeti simbol kategorije hitrosti (glej točko 2.29 Priloge II), ki je skladna z največjo konstrukcijsko določeno hitrostjo vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) ali ustrezno kombinacijo obremenitve in hitrosti (glej točko 2.30 Priloge II).

    3.4.2

    Omenjeno ne velja za:

    3.4.2.1

    zasilne rezervne enote, za katere velja točka 3.8;

    3.4.2.2

    vozila, ki so običajno opremljena z običajnimi pnevmatikami in občasno z zimskimi pnevmatikami.

    V tem primeru mora simbol kategorije hitrosti zimske pnevmatike ustrezati hitrosti, ki je ali večja od največje konstrukcijsko določene hitrosti vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) ali ni manjša od 160 km/h (ali oboje).

    Če je vseeno največja konstrukcijsko določena hitrost vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) večja od hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti zimskih pnevmatik, mora biti v vozilu na vidnem mestu pritrjena opozorilna nalepka z določeno največjo hitrostno zmogljivostjo zimskih pnevmatik.

    3.5   Rezervna pnevmatika

    3.5.1

    Če je vozilo opremljeno z rezervnim kolesom, mora biti pnevmatika:

    3.5.1.1

    istega tipa kot ena od pnevmatik, vgrajenih v vozilo ali homologiranih za vozilo, ali

    3.5.1.2

    zasilna rezervna pnevmatika tipa, ki ustreza temu vozilu v katerem koli položaju. Z zasilno rezervno pnevmatiko ne sme biti opremljeno nobeno drugo vozilo razen vozil kategorije M1.

    3.5.2

    Vsako vozilo z zasilno rezervno enoto mora biti opremljeno z dodatnimi informacijami, ki so vidno in trajno zapisane na zasilni rezervni enoti ali na vozilu blizu rezervne enote ali v priročniku za voznika. Vsebovati morajo vsaj naslednje:

    3.5.2.1

    navodilo, da je treba voziti previdno, ko je na vozilo nameščena zasilna rezervna enota, in da je treba na vozilo čim prej namestiti normalno enoto;

    3.5.2.2

    izjavo, da vozilo ne sme voziti z več kot eno zasilno rezervno enoto hkrati;

    3.5.2.3

    jasno oznako tlaka v pnevmatiki, ki ga določi proizvajalec vozila za pnevmatiko zasilne rezervne enote;

    3.5.2.4

    za vozila, opremljena z zasilnimi rezervnimi enotami 3. ali 4. kategorije, opis postopka za polnjenje pnevmatik na tlak, določen za začasno uporabo, z napravo, navedeno v točki 3.6;

    3.6   Naprava za polnjenje zasilne rezervne enote

    3.6.1

    Če je vozilo opremljeno z zasilno rezervno enoto 3. ali 4. kategorije, mora biti v njem naprava, s katero se lahko pnevmatika v največ petih minutah napolni na tlak, določen za začasno uporabo.

    3.7   Posebni primeri

    3.7.1

    Pri priklopnikih kategorij 01 in 02, katerih delovna hitrost je omejena na 100 km/h ali manj, z vgrajenimi pnevmatikami za osebna vozila z enojno namestitvijo mora biti največja nosilnost vsake pnevmatike enaka vsaj 0,45-kratniku največje mase najbolj obremenjene osi, ki jo določi proizvajalec priklopnika. Za priklopnike z dvojno namestitvijo koles je ta faktor 0,24.

    3.7.2

    Za nekatera posebna vozila, opremljena s pnevmatikami za gospodarska vozila, ne velja tabela „Sprememba nosilnosti glede na hitrost“ (glej točko 2.30 in Dodatek 8 k Prilogi II). Pri teh vozilih se največja nosilnost, ki se preveri glede na največjo osno obremenitev (glej točki 3.3.1.2 in 3.3.1.4 te priloge), določi tako, da se pomnoži nosilnost, ki ustreza indeksu nosilnosti, z ustreznim koeficientom, ki je povezan s tipom vozila in njegovo običajno uporabo, ne pa z največjo konstrukcijsko določeno hitrostjo vozila. V teh primerih točka 3.4.1 te priloge ne velja. Ustrezni koeficienti so:

    3.7.2.1

    1,10 za vozila kategorije M3, kadar se v vozilu vozijo stoječi potniki in delovna hitrost ne presega 60 km/h. Države članice lahko zaradi delovanja vozila dopustijo, da se delovna hitrost poveča na 80 km/h;

    3.7.2.2

    1,15 za taka vozila (M3), če so namenjena le za mestne ceste s pogostimi vmesnimi postajami;

    3.7.2.3

    1,10 za komunalna vozila kategorije N, ki se uporabljajo pri nizki hitrosti na kratkih razdaljah na mestnih in predmestnih cestah, kot so vozila za pometanje cest in pobiranje odpadkov.

    3.7.3

    Če motorno vozilo kategorije M1 vleče priklopnik, se lahko zaradi dodatne obremenitve na vlečno napravo preseže največja nosilnost, vendar ne za več kot 15 %, če je delovna hitrost omejena na 100 km/h ali manj, tlak v pnevmatikah pa povečan za vsaj 0,2 bara.

    3.7.4

    Za vozila, opremljena z pnevmatikami, ki niso pnevmatike za osebna ali gospodarska vozila zaradi posebnih pogojev uporabe (npr. kmetijske pnevmatike, pnevmatike za industrijske tovornjake, pnevmatike za motocikle), ne veljajo zahteve Priloge II, če homologacijski organ meni, da so pnevmatike na njih primerne za obratovalne pogoje vozila.

    3.8   Specifikacije za zasilne rezervne enote

    3.8.1

    Kategorija hitrosti vsake zasilne rezervne pnevmatike mora biti enaka vsaj 120 km/h (simbol kategorije hitrosti L).

    3.8.2

    Ko na vozilo namestimo zasilno rezervno kolo, mora biti na njegovi zunanji strani posebna barva ali barvni vzorec, ki se jasno razlikuje od barve (barv) normalnih enot. Če je na zasilno rezervno enoto mogoče namestiti kolesno pokrivalo, to ne sme zakrivati posebne barve ali barvnega vzorca.

    3.8.3

    Opozorilni znak za največjo hitrost mora biti trajno pritrjen na vidno mesto na zunanji strani kolesa v skladu z naslednjim prikazom:

    image

    ▼M1




    PRILOGA V

    HRUP, KI NASTAJA PRI KOTALJENJU PNEVMATIK

    1.   PODROČJE UPORABE

    Ta priloga velja za ES-homologacijo pnevmatik kot sestavnih delov glede na hrup pri kotaljenju.

    2.   OPREDELITEV POJMOV

    V tej prilogi se uporabljajo opredelitve pojmov iz Priloge II, razen opredelitve pojma iz točke 2.1, ki se glasi:

    2.1

    „tip pnevmatike“

    pomeni v zvezi s homologacijo po tej prilogi (hrup pri kotaljenju) vrsto pnevmatik, ki sestoji iz seznama oznak velikosti pnevmatike (glej točko 2.17 Priloge II), blagovnih znamk in trgovskih oznak, ki se ne razlikujejo v naslednjih bistvenih značilnostih:

     imenu proizvajalca

     klasifikaciji pnevmatik (glej točko 2.4 te priloge)

     zgradbi pnevmatik (glej točko 2.1.4 Priloge II)

     vrsti uporabe (glej točko 2.1.3 Priloge II)

     pri pnevmatikah razreda C1: „ojačeno“ ali „dodatna obremenitev“

     vzorcu profila tekalne plasti (glej točko 2.3 opisnega lista v Dodatku 3 Priloge I).

    Opomba:

    Vpliv sprememb manjših podrobnosti tekalne plasti in zgradbe pnevmatike na hrup pri kotaljenju bo določen pri preverjanju skladnosti proizvodnje.

    Poleg tega veljajo naslednji opredelitve pojmov:

    2.2

    blagovna znamka ali trgovski opis

    pomeni oznako pnevmatike, kakor jo je določil proizvajalec pnevmatike. Blagovna znamka je lahko enaka imenu proizvajalca, trgovski opis pa je lahko enak trgovski oznaki.

    2.3

    hrup pri kotaljenju pnevmatik

    pomeni hrup, ki nastane na stiku pnevmatik s površino cestišča pri kotaljenju.

    2.4

    V tej prilogi velja naslednja klasifikacija pnevmatik:



    pnevmatike razreda C1

    pnevmatike za osebna vozila (glej točko 2.32 Priloge II);

    pnevmatike razreda C2

    pnevmatike za gospodarska vozila (glej točko 2.33 Priloge II) z indeksom nosilnosti pri enojni montaži ≤ 121 in simbolom kategorije hitrosti ≥ „N“ (glej točko 2.29.3 Priloge II);

    pnevmatike razreda C3

    pnevmatike za gospodarska vozila (glej točko 2.33 Priloge II) z indeksom nosilnosti pri enojni montaži ≤ 121 in simbolom kategorije hitrosti ≤ „M“ (glej točko 2.29.3 Priloge II) ali pnevmatike za gospodarska vozila (glej točko 2.33 Priloge II) z indeksom nosilnosti pri enojni montaži ≥ 122.

    3.   ZAHTEVE ZA OZNAČEVANJE

    3.1

    Poleg oznak, predpisanih v točki 4 Priloge I in točki 3 Priloge II, morajo pnevmatike imeti še naslednje oznake:

    3.1.1 ime proizvajalca ali trgovsko oznako; blagovno znamko, trgovski opis ali trgovsko oznako.

    4.   ZAHTEVE GLEDE HRUPA PRI KOTALJENJU

    4.1   Splošne zahteve

    Na sklopu štirih pnevmatik z enako oznako velikosti in z enakim vzorcem profila tekalne plasti, ki je reprezentančen za določeno vrsto pnevmatik, je treba opraviti preskus ravni hrupa, ki nastaja pri kotaljenju pnevmatik, kakor je določeno v Dodatku 1.

    4.2

    Vrednosti ravni hrupa, določene skladno s točko 4.5 Dodatka 1, ne smejo presegati naslednjih mejnih vrednosti:

    4.2.1 Pnevmatike razreda C1 glede na nazivno širino preseka (glej točko 2.17.1.1 Priloge II) pnevmatike, na kateri je bil opravljen preskus:



    Razred pnevmatike

    Nazivna širina preseka v mm

    Mejne vrednosti v dB(A)

    A

    (1)

    (1) (2)

    C1a

    ≤ 145

    72 (*1)

    71 (*1)

    70

    C1b

    > 145 ≤ 165

    73 (*1)

    72 (*1)

    71

    C1c

    > 165 ≤ 185

    74 (*1)

    73 (*1)

    72

    C1d

    > 185 ≤ 215

    75 (*2)

    74 (*2)

    74

    C1e

    > 215

    76 (*3)

    75 (*3)

    75

    (*1)   Mejne vrednosti iz stolpca A veljajo do 30. junija 2007;

    (*2)   Mejne vrednosti iz stolpca A veljajo do 30. junija 2008;

    (*3)   Mejne vrednosti iz stolpca A veljajo do 30. junija 2009;

    (1)   Le indikativne vrednosti. Končne vrednosti bodo sledile po spremembi direktive na podlagi poročila, predpisanega v členu 3(2) Direktive 2001/43/EC.

    (2)   Mejne vrednosti v stolpcu C bodo izhajale iz spremembe direktive na podlagi poročila, predpisanega v členu 3(2) Direktive 2001/43/ES.

    4.2.1.1 Pri ojačenih pnevmatikah (ali pnevmatikah z dodatno obremenitvijo) (glej točko 3.1.8 v Prilogi II) je treba mejne vrednosti iz točke 4.2.1 povečati za 2 dB(A).

    4.2.2 Pnevmatike razreda C2 glede na vrsto uporabe (glej točko 2.1.3 Priloge II) skupine pnevmatik:



    Vrsta uporabe

    Mejna vrednost, izražena v dB(A)

    normalna

    75

    snežna

    77

    posebna

    78

    4.2.3 Pnevmatike razreda C3 glede na vrsto uporabe (glej točko 2.1.3 Priloge II) skupine pnevmatik:



    Vrsta uporabe

    Mejna vrednost, izražena v dB(A)

    normalna

    76

    snežna

    78

    posebna

    79




    Dodatek 1

    POSTOPEK ZA MERJENJE HRUPA PRI KOTALJENJU PNEVMATIK Z VO NJO MIMO V PROSTEM TEKU

    0.   Uvod

    Ta postopek zajema zahteve za merilne instrumente, pogoje merjenja ter postopek merjenja ravni hrupa kompleta pnevmatik, vgrajenih na preskusnem vozilu, ki vozi z veliko hitrostjo po cesti, katere površina izpolnjuje posebne lastnosti. Z mikrofoni, postavljenimi na preskusni stezi, se meri najvišja raven zvočnega tlaka, medtem ko vozilo pelje mimo v prostem teku; končni rezultat za referenčno hitrost se dobi iz analize linearne regresije. Tako dobljeni rezultati se ne morejo povezovati s hrupom pnevmatik, izmerjenim med pospeševanjem ali zaviranjem.

    1.   Merilni instrumenti

    1.1   Meritve zvoka

    Merilnik zvoka ali enakovredni merilni sistem, vključno z zaščito pred vetrom, ki jo priporoči proizvajalec, mora izpolnjevati vsaj zahteve za instrumente tipa 1 skladno z drugo izdajo publikacije IEC 60651.

    Meritve je treba opraviti ob uporabi frekvenčnega filtra A in časovnega filtra F.

    Pri uporabi sistema z rednim preverjanjem ravni hrupa, utežene s filtrom A, je treba opravljati meritve v časovnih presledkih, ki niso daljši od 30 ms.

    1.1.1   Kalibracija

    Na začetku in na koncu vsake serije meritev se celoten merilni sistem preveri s kalibratorjem zvoka, ki izpolnjuje zahteve za kalibratorje zvoka z natančnostjo vsaj razreda 1 skladno s publikacijo IEC 942:1988. Razlika med rezultati dveh zaporednih preverjanj brez dodatnih nastavitev mora biti enaka ali manjša od 0,5 dB. Če je ta vrednost večja, je treba šteti rezultate meritev, dobljene po zadnjem zadovoljivem preverjanju, za neveljavne.

    1.1.2   Skladnost z zahtevami

    Skladnost naprave za kalibracijo zvoka z zahtevami publikacije IEC 60942:1988 se preverja enkrat na leto; vsaj enkrat v dveh letih laboratorij, pooblaščen za opravljanje kalibracij po ustreznem standardu, preveri skladnost celotnega merilnega sistema z zahtevami publikacije IEC 60651:1979/A1:1993 (druga izdaja).

    1.1.3   Namestitev mikrofona

    Mikrofon (mikrofoni) mora biti nameščen na razdalji 7,5 m ± 0, 05 m od referenčne črte preskuševalne steze CC1 (slika 1) in na višini 1,2 m ± 0, 02 m nad podlago. Os njegove največje občutljivosti mora biti vodoravna in pravokotna na stezo vozila (črta CC1).

    1.2   Meritve hitrosti

    Hitrost vozila je treba meriti z instrumenti s točnostjo ± 1 km/h ali boljšo, ko prednji del vozila pride do črte PP' (slika 1).

    1.3   Merjenje temperature

    Obvezne so meritve temperature zraka in temperature površine preskuševalne steze. Merilne naprave morajo izmeriti temperaturo s točnostjo ± 1 °C.

    1.3.1   Temperatura zraka

    Tipalo za temperaturo je treba namestiti na nezaslonjenem mestu v bližini mikrofona tako, da je izpostavljeno pretoku zraka in zaščiteno pred neposrednim sončnim sevanjem. Ta zaščita se lahko doseže s pomočjo senčila ali podobne naprave. Tipalo je treba namestiti na višini 1,2 m ± 0, 1 m nad preskuševalno površino, da bi se pri majhnem pretoku zraka izognili vplivu toplotnega sevanja preskuševalne površine.

    1.3.2   Temperatura preskuševalne površine

    Tipalo za temperaturo je treba namestiti na mestu, kjer je izmerjena temperatura reprezentančna za temperaturo na preskuševalni stezi; pri tem ne sme priti do motenja merjenja hrupa.

    Pri uporabi merilne naprave s kontaktnim tipalom za temperaturo je treba med površino in tipalom nanesti pasto, ki prevaja toploto, da je zagotovljen ustrezen stik s toploto.

    Pri uporabi sevalnega termometra (pirometra) je treba izbrati višino tako, da se zagotovi pokrivanje merilnega območja s premerom ≥ 0,1 m.

    1.4   Merjenje vetra

    Naprava mora biti zmožna izmeriti hitrost vetra z odstopanjem ± 1 m/s. Meritev je treba opraviti na višini mikrofona. Zabeležiti je treba smer vetra glede na smer vožnje.

    2.   Pogoji meritev

    2.1   Preskuševalni poligon

    Preskuševalni poligon mora biti sestavljen iz sredinsko nameščene steze, ki jo obdaja precej raven preskuševalni poligon. Preskuševalna steza mora biti ravna, vozišče pa suho in čisto za vse meritve. Preskuševalna površina ne sme biti umetno hlajena med preskusom ali pred njim.

    Na preskuševalnem poligonu morajo biti doseženi pogoji prostega zvočnega polja med virom zvoka in mikrofonom na 1 dB(A) natančno. Da je ta pogoj izpolnjen, se šteje, če na oddaljenosti 50 m od središča preskuševalne steze ni velikih objektov, ki odbijajo zvok, kot so ograje, skale, mostovi ali stavbe. Površina vozišča in mere preskuševalnega poligona morajo biti skladne z Dodatkom 2 te priloge.

    Na središčnem delu preskuševalne steze s polmerom najmanj 10 m ne sme biti pršiča, visoke trave, razsute zemlje, žlindre ali podobnega materiala. V bližini mikrofona ne sme biti nobene ovire, ki bi lahko vplivala na zvočno polje, in med mikrofonom in virom zvoka ne sme biti nobene osebe. Merilec in morebitni opazovalci meritev se morajo postaviti tako, da ne vplivajo na kazanje merilnih instrumentov.

    2.2   Vremenske razmere

    Meritve se ne smejo opravljati v neugodnem vremenu. Izključiti je treba zlasti vpliv sunkov vetra. Nobena preskušanja se ne smejo opravljati pri hitrosti vetra, ki na višini mikrofona presega 5 m/s.

    Meritve se ne smejo opravljati, če je temperatura zraka pod 5 °C ali nad 40 °C ali če je temperatura površine preskuševalne steze pod 5 °C ali nad 50 °C.

    2.3   Hrup okolja

    Raven hrupa ozadja (vključno z morebitnim hrupom vetra) mora biti vsaj 10 dB(A) pod ravnjo hrupa kotaljenja pnevmatik, izmerjenega na vozišču. Na mikrofon se lahko namesti ustrezna zaščita pred vetrom, pri tem pa se upoštevajo njen vpliv na občutljivost in smerne karakteristike mikrofona.

    Meritve, na katere vpliva temenska vrednost zvoka, ki ni povezan z značilnostmi splošne ravni hrupa pnevmatik, se ne upoštevajo.

    2.4   Zahteve za preskusno vozilo

    2.4.1   Splošno

    Preskusno vozilo je motorno vozilo s štirimi pnevmatikami v enojni montaži na dveh oseh.

    2.4.2   Obremenitev vozila

    Vozilo mora biti obremenjeno tako, da obremenitve preskusnih pnevmatik ustrezajo zahtevam točke 2.5.2.

    2.4.3   Medosna razdalja

    Medosna razdalja med dvema osema, na katerih so vgrajene preskusne pnevmatike, ne sme biti manjša od 3,50 pri pnevmatikah razreda C1 in ne manjša od 5 m pri pnevmatikah razredov C2 in C3.

    2.4.4   Ukrepi za zmanjšanje vpliva vozila na meritve hrupa

    Zaradi zagotovitve, da konstrukcija preskusnega vozila ne vpliva bistveno na hrup pnevmatik, je treba upoštevati naslednje zahteve in priporočila.

    Zahteve:

    (a) Zavesice ali druge posebne naprave za preprečevanje škropljenja izpod koles ne smejo biti vgrajene.

    (b) V neposredni bližini pnevmatik in platišč ni dovoljeno dodajanje ali zadrževanje delov, ki bi lahko zaslanjali nastali hrup.

    (c) Nastavitev koles (stekanje, previs in zaostajanje kolesa) mora biti v popolnosti skladna s priporočili proizvajalca vozila.

    (d) V blatnikih ali na spodnji strani nadgradnje ne smejo biti vgrajeni materiali, ki dušijo zvok.

    (e) Obesitev koles mora biti v takem stanju, da ne povzroči neobičajnega zmanjšanja oddaljenosti od tal, kadar je vozilo obremenjeno skladno s preskusnimi zahtevami. Če je vozilo opremljeno s sistemom za uravnavanje nivoja vozila, ga je treba nastaviti tako, da med preskusom zagotovi oddaljenost od tal, ki ustreza oddaljenosti od tal neobremenjenega vozila.

    Priporočila za preprečitev motečega zvoka:

    (a) Priporoča se odstranitev ali sprememba delov vozila, ki bi lahko prispevali k pojavu motečega zvoka. Takšne odstranitve ali spremembe je treba zapisati v poročilu o preskusu.

    (b) Med preskušanjem je treba zagotoviti, da so zavore popolnoma popuščene, da ne bi povzročile šuma zaviranja.

    (c) Treba je zagotoviti, da električni ventilatorji ne delujejo.

    (d) Med preskušanjem morajo biti okna in pomična streha zaprti.

    2.5   Pnevmatike

    2.5.1   Splošno

    Na preskusno vozilo je treba vgraditi štiri enake pnevmatike istega tipa in iste skupine. Pri pnevmatikah z indeksom nosilnosti večjim od 121 in brez napotka za dvojno vgradnjo je treba vgraditi dve izmed teh pnevmatik istega tipa in iste skupine na zadnjo os preskusnega vozila; na prednjo os je treba vgraditi pnevmatike, katerih velikost ustreza obremenitvi osi in so obrabljene na najmanjšo dovoljeno globino profila, da bi se, ob ohranjanju zadostne ravni varnosti, čimbolj zmanjšal vpliv hrupa kotaljenja pnevmatik. Zimske pnevmatike, ki so v nekaterih državah članicah zaradi boljšega oprijema lahko opremljene z žeblji, je treba preskušati brez žebljev. Pnevmatike s posebnimi zahtevami za vgradnjo morajo biti preskušane skladno s temi zahtevami (npr. smer kotaljenja). Pred začetkom utekavanja morajo imeti pnevmatike polno globino profila.

    Pnevmatike je treba preskušati na platiščih, ki jih odobri proizvajalec pnevmatik.

    2.5.2   Obremenitve pnevmatik

    Preskusna obremenitev Qt mora za vsako pnevmatiko na preskusnem vozilu znašati 50 % do 90 % referenčne obremenitve Qr, vendar mora povprečna preskusna obremenitev Qt, avr za vse pnevmatike znašati 75 % ± 5 % referenčne obremenitve Qt.

    Za vse pnevmatike referenčna obremenitev Qr ustreza največji masi, povezani z indeksom nosilnosti pnevmatike. Če indeks nosilnosti sestoji iz dveh številk, ločenih s poševnico (/), je treba upoštevati prvo številko.

    2.5.3   Tlak v pnevmatikah

    Vsaka pnevmatika, vgrajena na preskusnem vozilu, mora imeti preskusni tlak Pt, ki ni večji od referenčnega tlaka Pr in je znotraj naslednjih mejnih vrednosti:

    image

    kjer je Pr tlak, ki ustreza indeksu tlaka, označenem na bočni steni pnevmatike.

    Pri pnevmatikah razreda C1 je referenčni tlak Pr za „standardne“ pnevmatike 250 kPa, za ojačene pnevmatike pa 290 kPa; minimalni preskusni tlak Pt mora znašati 150 kPa.

    2.5.4   Priprave pred preskušanjem

    Pred preskušanjem morajo biti pnevmatike „utečene“ zaradi odstranitve nakopičenega materiala ali ostankov oblikovanja s tekalne površine. Za to je ponavadi potrebne približno 100 km običajne uporabe na cesti.

    Pnevmatike je treba vgraditi na preskusno vozilo v isti smeri kotaljenja, kakršno so imele pri „utekavanju“.

    Pred preskušanjem je treba pnevmatike z vožnjo pod preskusnimi pogoji segreti na obratovalno temperaturo.

    3.   Postopek preskušanja

    3.1   Splošni pogoji

    Pri vseh meritvah je treba vozilo voditi po preskuševalni stezi (AA' do BB') tako, da je vzdolžna srednja ravnina vozila čim bližje črti CC'

    Ko prednji del preskusnega vozila pride do črte AA', mora voznik ročico menjalnika prestaviti v prosti tek in izklopiti motor. Če preskusno vozilo med meritvijo oddaja neobičajen hrup (npr. ventilator, samovžig), je treba ponoviti preskus.

    3.2   Vrsta in število meritev

    Najvišjo raven zvoka, izraženo v decibelih in uteženo s frekvenčnim filtrom A (dB(A)), je treba meriti do prve decimalke pri gibanju vozila v prostem teku med črtama AA' in BB' (slika 1 — prednji del vozila na črti AÁ, zadnji del vozila na črti BB'). Ta vrednost je rezultat meritve.

    Na vsaki strani preskusnega vozila je treba opraviti vsaj štiri meritve pri preskusnih hitrostih, manjših od referenčne hitrosti, predpisane v točki 4.1, in vsaj štiri meritve pri preskusnih hitrostih, večjih od referenčne hitrosti. Hitrosti morajo biti približno enakomerno porazdeljene v območju hitrosti, določenem v točki 3.3.

    3.3   Preskusne hitrosti

    Hitrosti preskusnega vozila morajo biti v naslednjem območju:

    (i) od 70 km/h do 90 km/h pri pnevmatikah razredov C1 in C2;

    (ii) od 60 km/h do 80 km/h pri pnevmatikah razreda C3.

    4.   Vrednotenje rezultatov

    Meritev je neveljavna, če je med največjo vrednostjo in drugimi vrednostmi zabeležena neobičajna razlika.

    4.1   Določanje rezultata preskusa

    Uporabljena referenčna hitrost Vref za določanje končnega rezultata je:

    (i) 80 km/h za pnevmatike razredov C1 in C2;

    (ii) 70 km/h za pnevmatike razreda C3.

    4.2   Regresijska analiza meritev hrupa

    Raven hrupa pnevmatik pri kotaljenju (brez korekcije temperature) LR v dB(A) se določa z regresijsko analizo po naslednji enačbi:

    image

    kjer je:

    image je srednja vrednost izmerjenih ravni hrupa Li v dB(A):

    image

    n je število meritev (n ≥ 16),

    image je srednja vrednost logaritmov hitrosti vi:

    image

    z

    image

    a je vzpon regresijske črte v dB(A):

    image

    4.3   Korekcija temperature

    Pri pnevmatikah razreda C2 je treba korigirati končni rezultat ob uporabi izravnave temperature na referenčno temperaturo površine cestišča href po naslednji enačbi:

    image

    kjer je θ izmerjena temperatura preskuševalne površine,

    image

    Pri pnevmatikah razreda C1 je koeficient K –0,03 dB(A)/ °C, če je θ >θrefin K je –0,06 dB(A)/ °C, če je θ < θref.

    Pri pnevmatikah razreda C2 je koeficient K –0,02 dB(A) °C

    Če odstopanja izmerjene temperature preskuševalne površine pri vseh meritvah, potrebnih za določanje ravni hrupa enega kompleta pnevmatik, niso večja od 5 °C, se korekcije temperature po zgoraj opisanem postopku lahko omejijo na zadnjo zabeleženo vrednost ravni hrupa, pri čemer je treba uporabiti aritmetično sredino izmerjenih temperatur. V nasprotnem primeru je treba korigirati vsako izmerjeno vrednost hrupa Li ob uporabi temperature, izmerjene v času merjenja hrupa.

    Pri pnevmatikah razreda C3 se ne opravlja korekcija temperature.

    4.4

    Zaradi upoštevanja morebitnih netočnosti merilnega instrumenta je treba rezultate po točki 4.3 zmanjšati za 1 dB(A).

    4.5

    Končni rezultat ravni hrupa pnevmatik s korekcijo temperature, LRref), v dB(A), se zaokroži na najmanjšo celo manjšo vrednost.

    image Slika 1:
    Lege mikrofona za meritve




    Dodatek 2

    POROČILO O PRESKUSU

    Poročilo o preskusu vključuje naslednje podatke:

    (a) vremenske pogoje vključno s temperaturo zraka in preskuševalne površine za vsak preskusni cikel,

    (b) datum in postopek preverjanja skladnosti preskuševalne površine s standardom ISO 10844:1994,

    (c) širino preskusnega platišča,

    (d) podatke o pnevmatiki: proizvajalec, blagovna znamka, trgovska oznaka, velikost, indeks nosilnosti, referenčni tlak,

    (e) opis preskusnega vozila in medosno razdaljo,

    (f) preskusno obremenitev pnevmatike Qt, izraženo v N in v odstotkih referenčne obremenitve Qr za vsako preskušano pnevmatiko, povprečno preskusno obremenitev Qt, avr, izraženo v N in v odstotkih referenčne obremenitve Qr,

    (g) tlak v hladnih pnevmatikah v kPa za vsako preskušano pnevmatiko,

    (h) preskusne hitrosti, ko vozilo prevozi črto PP',

    (i) najvišje ravni hrupa, utežene s filtrom A, za vsak preskusni cikel in za vsak mikrofon,

    (j) rezultat preskusa LR: raven hrupa, s korekcijo temperature, če pride v poštev, utežena s filtrom A v decibelih, pri referenčni hitrosti, zaokrožena na najbližje nižje celo število.

    (k) naklon regresijske črte.




    PRILOGA VI

    ZAHTEVE ZA PRESKUSNI POLIGON

    1.   Uvod

    Ta priloga vsebuje zahteve glede fizikalnih značilnosti in gradnje površine preskuševalne steze. V teh zahtevah, ki temeljijo na posebnem standardu ( 16 ), so opisane predpisane fizikalne značilnosti in tudi postopki za preskušanje teh značilnosti.

    2.   Zahtevane značilnosti površine

    Šteje se, da je površina skladna z navedenim standardom, če izmerjene vrednosti za strukturo in vsebino praznin ali koeficient vpijanja zvoka izpolnjujejo vse zahteve iz točk 2.1 do 2.4 in če so izpolnjene zahteve konstrukcije (točka 3.2).

    2.1   Vsebina preostalih praznin

    Količina preostalih praznin (VC) v mešanici za tlakovanje preskuševalne steze ne sme presegati 8 %. O merilnem postopku glej točko 4.1.

    2.2   Koeficient vpijanja zvoka

    Če površina ne izpolnjuje zahtev količine preostalih praznin, je površina sprejemljiva samo v primeru, da je koeficient vpijanja zvoka α ≤ 0,10. O merilnem postopku glej točko 4.2. Zahteva točk 2.1 in 2.2 je izpolnjena tudi, če je bilo izmerjeno samo vpijanje zvoka in če le-to znaša α ≤ 0,10.

    Opomba:

    Najpomembnejša značilnost je vpijanje zvoka, četudi je količina preostalih praznin graditeljem cest bolj znana. Vendar je vpijanje zvoka treba meriti samo takrat, kadar površina ne izpolnjuje zahtev glede količine praznin. To je upravičeno zato, ker ima količina preostalih praznin precej veliko negotovost tako glede meritev kakor tudi glede pomembnosti in bi lahko bile nekatere površine po pomoti zavrnjene, če bi bile upoštevane samo meritve praznin.

    2.3   Globina strukture

    Globina strukture (TD), izmerjena po volumetrijskem postopku (glej točko 4.3), mora biti:

    image

    2.4   Homogenost površine

    Z vsemi sredstvi je treba zagotoviti, da je površina preskuševalnega poligona izdelana čimbolj homogeno. To zajema strukturo in vsebino praznin, treba pa je upoštevati tudi dejstvo, da je zaradi intenzivnejšega valjanja na posameznih mestih struktura lahko različna in se lahko pojavijo odstopanja v enakomernosti, ki povzročijo neravnine.

    2.5   Intervali preverjanj

    Zaradi preverjanja, ali površina še vedno ustreza zahtevam za strukturo in količino praznin oziroma vpijanja zvoka, določenim v tej prilogi, je treba redno preverjati površino v naslednjih intervalih:

    (a) količine preostalih praznin oziroma vpijanja zvoka (α):

    ko je površina nova;

    če površina kot nova ustreza zahtevam, niso potrebna redna preverjanja. Če površina kot nova ne ustreza zahtevam, lahko ustreza pozneje, ker se površine postopoma zamašijo in zgostijo.

    (b) globine strukture (TD):

    ko je površina nova;

    na začetku merjenja hrupa (opomba: najmanj štiri tedne po izgradnji);

    potem vsakih dvanajst mesecev.

    3.   Konstrukcija preskuševalne površine

    3.1   Površina

    Pri projektiranju in gradnji preskuševalne steze je pomembno zagotoviti vsaj to, da je vozni pas za vozila na preskuševalnem delu prekrit s predpisanim materialom s primernimi robniki, ki omogočajo varno vožnjo. Zato mora biti steza široka najmanj 3 m, dolžina steze pa mora na vsaki strani presegati črti AA in BB za najmanj 10 m. Na sliki 1 je prikazan načrt ustreznega preskuševalnega poligona ob navedbi najmanjše površine, ki mora biti strojno položena in strojno valjana z materiali, predpisanimi za preskuševalno stezo. Skladno s Prilogo V, Dodatek 1, točka 3.2, je treba meritve opraviti na vsaki strani vozila. V ta namen se meritve lahko opravijo bodisi s pomočjo dveh namestitev mikrofona (po enega na vsaki strani steze) ob vožnji v eno smer ali pa z enim mikrofonom samo na eni strani steze, vendar ob vožnji v dve smeri. Pri uporabi slednjega postopka ni nobenih zahtev za površino na tisti strani steze, kjer ni mikrofona.

    image Slika 1
    Minimalne zahteve za površino preskuševalne steze
    Osenčeni del se imenuje „preskuševalna površina“.

    3.2   Konstrukcija in priprava površine

    3.2.1   Osnovne zahteve za konstrukcijo

    Preskuševalna površina mora izpolnjevati štiri konstrukcijske zahteve:

    3.2.1.1 mora biti iz kompaktnega asfaltnega betona;

    3.2.1.2 zrnca peska morajo imeti premer največ 8 mm (z dovoljenim odstopanjem od 6,3 mm do 10 mm);

    3.2.1.3 debelina obrabne plasti mora biti ≥ 30 mm;

    3.2.1.4 vezivo mora biti nemodificiran bitumen, ki je sposoben penetracije.

    3.2.2   Smernice za konstrukcijo

    Kot vodilo za graditelja preskuševalne površine je na sliki 2 prikazana krivulja zrnavosti agregata z zaželenimi značilnostmi. Poleg tega tabela 1 vsebuje nekaj smernic za doseganje zaželene strukture in trdnosti. Za krivuljo zrnavosti velja naslednja enačba:

    image

    kjer je:

    d

    =

    premer zanke na situ, v mm

    dmax

    =

    8 mm za središčno krivuljo

    10 mm za spodnjo krivuljo odstopanja

    6,3 mm za zgornjo krivuljo odstopanja

    image Slika 2
    Krivulja zrnavosti agregata v asfaltni mešanici z dovoljenim odstopanjem

    Poleg zgoraj navedenega je treba upoštevati naslednja priporočila:

    (a) Frakcija peska (0,063 mm < premer zanke na situ < 2 mm) mora vsebovati največ 55 % naravnega peska in najmanj 45 % drobljenega peska.

    (b) Zgornji in spodnji nosilni sloj morata skladno s stanjem tehnike cestne gradnje zagotavljati dobro stabilnost in ravnost.

    (c) Uporablja se drobljenec (drobljen na vseh straneh) iz surovine z visoko porušitveno trdnostjo.

    (d) Zrnca peska, uporabljena v mešanici, je treba oprati.

    (e) Na površino se ne smejo dodajati dodatna zrnca peska.

    (f) Trdnost veziva, izražena kot vrednost PEN, mora znašati 40 do 60, 60 do 80 ali celo 80 do 100, odvisno od podnebnih razmer posamezne dežele. Praviloma je treba skladno z običajno prakso uporabiti čim trdnejše vezivo.

    (g) Temperaturo mešanice pred valjanjem je treba izbrati tako, da se med postopkom valjanja, ki sledi, doseže zahtevana količina praznin. Zaradi povečanja verjetnosti, da bodo izpolnjene zahteve iz točk 2.1 do 2.4, je treba preučiti kompresijsko razmerje ne samo glede na izbiro temperature mešanice, temveč tudi glede na število prehodov valjarja in glede na izbiro valjarja.



    Tabela 1

    Smernice za gradnjo

     

    Zahtevane vrednosti

    Dovoljena odstopanja

    Glede na skupno maso mešanice

    Glede na maso agregata

    Masa drobljenca, sito (SM) > 2 mm

    47,6  %

    50,5  %

    ± 5

    Masa peska 0,063 < SM < 2 mm

    38,0  %

    40,2  %

    ± 5

    Masa drobnega materiala SM < 0,063 mm

    8,8  %

    9,3  %

    ± 2

    Masa veziva (bitumen)

    5,8  %

    ne pride v poštev

    ± 0,5

    Največji premer zrnc peska

    8 mm

     

    6,3 – 10

    Trdota veziva

    (glej točko 3.2.2 (f))

     

    Koeficient obrabe (PSV)

    > 50

     

     

    Kompresijsko razmerje glede na kompresijsko razmerje po Marshallu

    98 %

     

     

    4.   Postopek preskušanja

    4.1   Merjenje količine preostalih praznin

    Za te meritve se vzorci izvrtajo na najmanj štirih različnih mestih preskuševalne steze, ki so enakomerno razporejena na preskuševalni poti med črtama AA in BB (glej sliko 1). Da bi se izognili nehomogenostim in neenakomernostim na kolesnicah, vzorcev ni treba izvrtati v kolesnicah, temveč v njihovi bližini. Najmanj dva vzorca je treba izvrtati v bližini kolesnic in najmanj en vzorec na sredini med kolesnicami in vsakim mikrofonom.

    Če obstaja sum, da pogoji homogenosti niso izpolnjeni (glej točko 2.4), se vzorči na več mestih na preskuševalni površini.

    Na vsakem vzorcu se določi količina preostalih praznin, izračuna se srednja vrednost za vse vzorce in se primerja z zahtevami iz točke 2.1. Vrednost količine praznin v posameznem vzorcu ne sme presegati 10 %.

    Pri konstrukciji preskuševalne steze je treba upoštevati težave, ki lahko nastanejo pri vzorčenju, če se preskuševalna steza ogreva s cevmi ali pa z električnimi prevodniki. Takšne naprave je treba skrbno načrtovati glede na prihodnje vrtanje vzorcev. Priporočljivo je pustiti nekoliko delov, velikih približno 200 mm x 300 mm, kjer ne bo prevodnikov niti cevi ali pa bodo le-ti nameščeni dovolj globoko, da se ne bi poškodovali pri vzorčenju iz površinske plasti.

    4.2   Koeficient vpijanja zvoka

    Koeficient vpijanja zvoka (navpični vpad) se meri po postopku impedančne cevi skladno s postopkom, predpisanim v ISO 10534-1: Akustika — „Določanje koeficienta vpijanja zvoka in impedance po postopku impedančne cevi“ ( 17 ).

    Za preskusne vzorce veljajo iste zahteve kot pri količini preostalih praznin (glej točko 4.1). Vpijanje zvoka se meri v frekvenčnem območju 400 do 800 Hz in v območju 800 Hz do 1 600 Hz (vsaj pri srednjih frekvencah tretjinskih pasov oktave) ter se določijo največje vrednosti za obe frekvenčni območji. Da bi dobili končni rezultat, se izračuna povprečna vrednost teh največjih vrednosti za vse preskusne vzorce.

    4.3   Volumetrijsko merjenje makrostrukture

    Za namen tega standarda se globina strukture meri na najmanj 10 mestih, enakomerno razporejenih vzdolž kolesnic na preskuševalni poti, povprečna vrednost pa se primerja s predpisano najmanjšo globino strukture. Za opis postopka glej standard ISO 10844:1994.

    5.   Odpornost proti staranju in vzdrževanje

    5.1   Vpliv staranja

    Podobno kot pri drugih cestnih površinah je treba pričakovati, da se na preskuševalni površini izmerjena raven hrupa, ki ga povzročajo pnevmatike pri vožnji na cestišču, lahko v 6 do 12 mesecih po izgradnji rahlo poveča.

    Površina doseže predpisane značilnosti šele po štirih tednih po izgradnji. Staranje praviloma manj vpliva na hrup pri vožnji tovornjakov kot na hrup pri vožnji osebnih avtomobilov.

    Odpornost proti staranju se v glavnem določa z obrabo in kompresijo, ki ju povzročajo vozila z vožnjo po vozišču. Preverjati jo je treba redno skladno s točko 2.5.

    5.2   Vzdrževanje preskuševalne površine

    S površine cestišča se odstranijo kamenčki ali prah, ki bi lahko značilno zmanjšali učinkovito globino strukture. V deželah z zimskim podnebjem se za odstranitev ledu včasih uporablja sol za posipavanje. Sol lahko začasno ali celo trajno spremeni površino tako, da poveča hrup, in zato ni priporočljiva.

    5.3   Popravilo preskuševalne površine

    Če je treba preskuševalno površino popraviti, praviloma ni treba popraviti več kot dejansko preskuševalno stezo (široko 3 m, glej sliko 1), po kateri vozijo vozila, če je preostala preskuševalna površina ustrezala zahtevam za količino preostalih praznin oziroma vpijanja zvoka, ko so bile te meritve opravljene.

    6.   Dokumentacija o preskuševalni stezi in opravljenih preskusih

    6.1   Dokumentacija o preskuševalni stezi

    V dokumentu, v katerem je opisana preskuševalna steza, se navedejo naslednji podatki:

    6.1.1 Lokacija preskuševalne steze.

    6.1.2 Vrsta veziva, trdnost veziva, vrsta agregata, največja nazivna gostota betona (GRD), debelina obrabne plasti ter krivulja zrnavosti, dobljena na podlagi vzorcev, izvrtanih na preskuševalni stezi.

    6.1.3 Postopek valjanja (npr. tip valjarja, masa valjarja, število prehodov valjarja).

    6.1.4 Temperatura mešanice, temperatura zraka okolja ter hitrost vetra med gradnjo preskuševalne steze.

    6.1.5 Datum izgradnje preskuševalne steze in ime izvajalca.

    6.1.6 Vsi preskuševalni rezultati ali vsaj rezultati zadnjih preskusov z naslednjimi podatki:

    6.1.6.1 količina preostalih praznin vsakega izvrtanega vzorca;

    6.1.6.2 mesta na preskuševalni površini, kjer so bili izvrtani vzorci za merjenje količine praznin;

    6.1.6.3 koeficient vpijanja zvoka vsakega izvrtanega vzorca (če je izmerjen). Navesti je treba rezultate za vsak vzorec in vsako frekvenčno območje ter tudi povprečje celotne vrednosti;

    6.1.6.4 mesta na preskuševalni površini, kjer so bili izvrtani vzorci za merjenje vpijanja zvoka;

    6.1.6.5 globina strukture vključno s številom preskusov in standardnim odstopanjem;

    6.1.6.6 pristojna ustanova za preskuse skladno s točkama 6.1.6.1 in 6.1.6.2 ter tip uporabljene opreme;

    6.1.6.7 datum preskusa(-ov) in datum vzorčenja s preskuševalne površine.

    6.2   Podatki o preskusih ravni hrupa vozil, opravljenih na preskuševalni stezi

    V dokumentu, ki opisuje preskus(-e) ravni hrupa vozil, je treba ugotoviti, ali so bile izpolnjene vse zahteve tega standarda. Pri tem se je treba sklicevati na dokument skladno s točko 6.1, v katerem so opisani rezultati, ki to potrjujejo.



    ( 1 ) UL C 95, 12.4.1990, str. 101.

    ( 2 ) UL C 284, 12.11.1990, str. 81 in Odločba z dne 12.2.1992 (še ni objavljena v Uradnem listu).

    ( 3 ) UL C 225, 10.9.1990, str. 9.

    ( 4 ) UL L 42, 23.2.1970, str. 1.

    ( 5 ) UL L 220, 8.8.1987, str. 44.

    ( 6 ) Dokument Gospodarske komisije za Evropo E/ECE/324 (E3/ECE/TRANS/505) REV 1 – ADD 29, 1.4.1975, z dopolniloma 01 in 02 ter dodatki.

    ( 7 ) Dokument Gospodarske komisije za Evropo E/ECE/324 (E/ECE/TRANS/505) REV 1 – ADD 53 in dodatki.

    ( 8 ) Dokument Gospodarske komisije za Evropo E/ECE/324 (E/ECE/TRANS/505) REV 1 – ADD 63 in dodatki.

    ( 9 ) Direktiva 2001/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. junija 2001 o spremembi Direktive Sveta 92/23/EGS o pnevmatikah za motorna in priklopna vozila ter o njihovi vgradnji (UL L 211, 4.8.2001, str. 25).

    ( 10 ) Glej pojasnjevalno risbo v Dodatku 1.

    ( 11 ) Glej pojasnjevalno risbo v Dodatku 1.

    ( 12 ) Glej pojasnjevalno risbo v Dodatku 1.

    ( 13 ) Faktor za preračunavanje iz col v mm je 25,4.

    ( 14 ) Dokler se ne določijo enotni preskusni postopki, mora proizvajalec pnevmatik za osebna vozila, namenjenih za vozila, ki so izdelana za največjo hitrost več kot 240 km/h (pnevmatike razreda Z), dokazati tehnični službi, da so njegov preskusni postopek in rezultati sprejemljivi.

    ( 15 ) Dokler se ne določijo enotni preskusni postopki, mora proizvajalec pnevmatik za gospodarska vozila, namenjenih za vozila, ki so izdelana za največjo hitrost več kot 150 km/h, dokazati tehnični službi, da so njegov preskusni postopek in rezultati sprejemljivi.

    ( 16 ) ISO 10844:1994 Če bo v prihodnje s standardom ISO določena drugačna preskuševalna površina, bo referenčni standard ustrezno spremenjen.

    ( 17 ) Še ne objavljen.

    Top