Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62010CJ0149

Povzetek sodbe

Keywords
Summary

Keywords

1. Vprašanja za predhodno odločanje – Pristojnost Sodišča – Obseg

2. Socialna politika – Delavci in delavke – Okvirni sporazum o starševskem dopustu, sklenjen med UNICE, CEEP in ETUC – Direktiva 96/34

(Direktiva Sveta 96/34, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/75, Priloga, klavzula 2, točka 1)

3. Socialna politika – Delavci in delavke – Okvirni sporazum o starševskem dopustu, sklenjen med UNICE, CEEP in ETUC – Direktiva 96/34

(Direktiva Sveta 96/34, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/75, Priloga, klavzula 2, točka 1)

Summary

1. Ker se okvirni sporazum – ki izhaja iz dialoga med socialnimi partnerji na evropski ravni, ki poteka na podlagi sporazuma o socialni politiki – v skladu s členom 4(2) tega sporazuma o socialni politiki izvaja z direktivo Sveta, katere sestavni del torej je, pristojnost Sodišča za razlago tega sporazuma ni drugačna od njegove splošne pristojnosti za razlago drugih določb iz direktiv.

(Glej točki 25 in 26.)

2. Klavzule 2, točka 1, okvirnega sporazuma o starševskem dopustu, ki je priložen k Direktivi 96/34 o okvirnem sporazumu, sklenjenem med UNICE, CEEP in ETUC, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/75, ni mogoče razlagati tako, da podeljuje otroku individualno pravico do starševskega dopusta. To je razvidno tako iz besedila okvirnega sporazuma kot iz njegovega namena.

(Glej točki 32 in 40 ter točko 1 izreka.)

3. Klavzule 2, točka 1, okvirnega sporazuma o starševskem dopustu, ki je priložen k Direktivi 96/34 o okvirnem sporazumu, sklenjenem med UNICE, CEEP in ETUC, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/75, ni treba razlagati tako, da z rojstvom dvojčkov nastane pravica do toliko starševskih dopustov, kolikor je rojenih otrok. Vendar ta klavzula ob upoštevanju načela enakega obravnavanja nacionalnemu zakonodajalcu nalaga vzpostavitev ureditve starševskega dopusta, v okviru katere je glede na obstoječo situacijo v zadevni državi članici staršem dvojčkov zagotovljeno obravnavanje, s katerim so skrbno upoštevane njihove posebne potrebe. Nacionalno sodišče mora preveriti, ali nacionalna ureditev izpolnjuje to zahtevo, in navedeno nacionalno ureditev razlagati, če je to potrebno, kolikor je mogoče v skladu s pravom Unije.

Okvirni sporazum namreč postavlja le minimalne zahteve in pušča državam članicam popolno diskrecijsko pravico pri določitvi pogojev za dostop in podrobnih pravil glede starševskega dopusta, vključno s pravico, da določijo posebna pravila ob zaporednem rojstvu otrok, ter možnostjo sprejetja drugih ukrepov, s katerimi se lahko zadovoljijo posebne potrebe staršev dvojčkov, kakršna je materialna pomoč, na primer v obliki pravice do dostopa k sistemu otroškega varstva, ali finančna pomoč, na primer v obliki posebnih storitev, ki omogočajo svobodno izbiro načina varstva.

(Glej točke 69, 70 in od 73 do 75 ter točko 2 izreka.)

Top