EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0431

Sodba Sodišča (veliki senat) z dne 8. marca 2016.
Helenska republika proti Evropski komisiji.
Pritožba – Državne pomoči – Pomoči v obliki nadomestil, ki jih je grška kmetijska zavarovalna organizacija (ELGA) izplačala v letih 2008 in 2009 – Sklep, s katerim so bile pomoči razglašene za nezdružljive z notranjim trgom in je bila odrejena njihova izterjava – Pojem ,državna pomoč‘ – Člen 107(3)(b) PDEU – Smernice o državnih pomočeh v kmetijskem sektorju – Obveznost obrazložitve – Izkrivljanje dokazov.
Zadeva C-431/14 P.

Court reports – general

Zadeva C‑431/14 P

Helenska republika

proti

Evropski komisiji

„Pritožba — Državne pomoči — Pomoči v obliki nadomestil, ki jih je grška kmetijska zavarovalna organizacija (ELGA) izplačala v letih 2008 in 2009 — Sklep, s katerim so bile pomoči razglašene za nezdružljive z notranjim trgom in je bila odrejena njihova izterjava — Pojem ‚državna pomoč‘ — Člen 107(3)(b) PDEU — Smernice o državnih pomočeh v kmetijskem sektorju — Obveznost obrazložitve — Izkrivljanje dokazov“

Povzetek – Sodba Sodišča (veliki senat) z dne 8. marca 2016

  1. Pritožba – Razlogi – Napačna presoja dejstev – Nedopustnost – Nadzor Sodišča nad presojo dokazov – Izključitev, razen ob izkrivljanju

    (člen 256(1), drugi odstavek, PDEU; Statut Sodišča, člen 58, prvi odstavek; Poslovnik Sodišča, člen 168(1)(d))

  2. Pritožba – Razlogi – Pomanjkljiva obrazložitev – Implicitna obrazložitev Splošnega sodišča – Dopustnost – Pogoji

    (člen 256 PDEU; Statut Sodišča, člena 36 in 53, prvi odstavek)

  3. Pomoči, ki jih dodelijo države – Pojem – Pomoči v obliki nadomestila za škodo, ki so jo utrpeli kmetje zaradi neugodnih podnebnih razmer, ki so neodvisna od prispevkov, ki so jih ti plačali, in ki se financirajo s kreditom, ki ga vzame organizacija, ki spada pod državo – Vključitev

    (člen 107(3) PDEU)

  4. Pritožba – Razlogi – Razlog, prvič naveden v okviru pritožbe – Nedopustnost

    (Statut Sodišča, člen 58)

  5. Pomoči, ki jih dodelijo države – Prepoved – Odstopanja – Diskrecijska pravica Komisije – Merila presoje – Smernice, ki jih sprejme Komisija – Začasni okvir Skupnosti za ukrepe državnih pomoči v podporo dostopu do financiranja ob trenutni finančni in gospodarski krizi – Zavezujoči učinek

    (člen 107(3) PDEU; Sporočilo Komisije 2009/C 16/01)

  1.  Če pritožnica trdi, da je Splošno sodišče izkrivilo dokaze, mora v skladus členom 256 PDEU, členom 58, prvi odstavek, Statuta Sodišča in členom 168(1)(d) Poslovnika Sodišča v pritožbi natančno navesti dokaze, ki naj bi jih to sodišče izkrivilo, in dokazati napake pri presoji, ki naj bi po njenem mnenju povzročile, da je Splošno sodišče izkrivilo dokaze. Poleg tega mora biti v skladu z ustaljeno sodno prakso izkrivljanje očitno iz listin v spisu, ne da bi bilo treba na novo presojati dejstva in dokaze.

    (Glej točki 32 in 34.)

  2.  Glej besedilo odločbe.

    (Glej točki 38 in 57.)

  3.  Izredna izplačila pomoči v obliki nadomestila za škodo, ki so jo utrpeli kmetje zaradi neugodnih podnebnih razmer, ki so neodvisna od prispevkov, ki so jih plačali kmetje iz naslova zavarovanja pridelave poljščin in vzreje živine in ki se financirajo s kreditom, ki ga vzame kmetijska zavarovalna organizacija, ki v celoti spada pod državo, pomenijo prednost, ki je upravičeno podjetje pod običajnimi tržnimi pogoji ne bi bilo deležno in ki je torej vplivala na konkurenco.

    Ob upoštevanju tega, da so prispevki, ki jih plačajo kmetje, neodvisni od pomoči v obliki nadomestila, ki so jih ti kmetje prejeli, namreč ni mogoče ugotoviti, niti da so ti prispevki posebni stroški, ki so bremenili ugodnost, ki bi jo v obravnavanem primeru pomenilo izplačilo teh pomoči, niti da so navedeni prispevki povezani z izvedbo te ugodnosti, torej ne bi smelo biti izravnave med navedeno prednostjo in temi prispevki.

    (Glej točki 42 in 43.)

  4.  Glej besedilo odločbe.

    (Glej točko 55.)

  5.  Komisija ne sme niti kršiti člena 107(3) PDEU s sprejetjem okvirov ki so obremenjeni s pravno napako ali očitno napako pri presoji, niti se s sprejetjem okvirov ne sme odreči izvajanju diskrecijske pravice, ki jo ima na podlagi tega člena. V zvezi s tem, kadar v okviru tega izvajanja sprejme take okvire, morajo biti ti predmet stalnega nadzora, da se upošteva vsakršna bistvena sprememba, ki v teh aktih ni zajeta.

    Poleg tega se Komisija s sprejetjem takih okvirov ne razbremeni obveznosti preverjanja posebnih izrednih okoliščin, ki jih v posameznem primeru uveljavlja neka država članica v okviru predloga neposredne uporabe člena 107(3)(b) PDEU, in obrazložitve zavrnitve takega predloga glede na okoliščine primera.

    Ker je gospodarska kriza v državah članicah prizadela primarni kmetijski sektor Unije, je Komisija uporabila diskrecijsko pravico, ki jo ima na podlagi člena 107(3)(b) PDEU, s tem, da je sprejela Začasen okvir Skupnosti za ukrepe državnih pomoči v podporo dostopu do financiranja ob trenutni finančni in gospodarski krizi (ZOS) in pozneje spremenjeni ZOS, saj je ta sektor izrecno naveden tako v prvonavedenem kot v drugonavedenem ZOS.

    (Glej točke od 71 do 73.)

Top