EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0399

Sodba Sodišča (tretji senat) z dne 14. januarja 2016.
Grüne Liga Sachsen e.V. in drugi proti Freistaat Sachsen.
Predhodno odločanje – Direktiva 92/43/EGS – Člen 6, od (2) do (4) – Uvrstitev območja na seznam območij, pomembnih za Skupnost, po izdaji soglasja k projektu, vendar pred njegovim začetkom – Presoja projekta po uvrstitvi območja na navedeni seznam – Zahteve v zvezi s to presojo – Posledice končanja projekta na izbiro drugih ustreznih rešitev.
Zadeva C-399/14.

Court reports – general

Zadeva C‑399/14

Grüne Liga Sachsen eV in drugi

proti

Freistaat Sachsen

(Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Bundesverwaltungsgericht)

„Predhodno odločanje — Direktiva 92/43/EGS — Člen 6, od (2) do (4) — Uvrstitev območja na seznam območij, pomembnih za Skupnost, po izdaji soglasja k projektu, vendar pred njegovim začetkom — Presoja projekta po uvrstitvi območja na navedeni seznam — Zahteve v zvezi s to presojo — Posledice končanja projekta na izbiro drugih ustreznih rešitev“

Povzetek – Sodba Sodišča (tretji senat) z dne 14. januarja 2016

  1. Okolje – Ohranjanje naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst – Direktiva 92/43 – Posebna ohranitev območja – Območja z nacionalnih seznamov, ki se lahko opredelijo kot območja, pomembna za Skupnost – Varstveni ukrepi – Odobritev načrta ali projekta na zaščitenem območju – Naknadna uvrstitev območja na seznam območij, ki so pomembna za Skupnost – Obveznosti držav članic – Izvedba nove presoje vplivov na okolje – Pogoji – Preverjanje s strani nacionalnega sodišča

    (Direktiva Sveta 92/43, člen 6(2) in (3))

  2. Okolje – Ohranjanje naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst – Direktiva 92/43 – Ustrezna presoja vplivov načrta ali projekta na območje – Opredelitev vidikov, ki lahko vplivajo na cilje ohranjanja območja

    (Direktiva Sveta 92/43, člen 6(3))

  3. Okolje – Ohranjanje naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst – Direktiva 92/43 – Posebna ohranitev območja – Območja z nacionalnih seznamov, ki se lahko opredelijo kot območja, pomembna za Skupnost – Varstveni ukrepi – Odobritev načrta ali projekta na zaščitenem območju – Naknadna uvrstitev območja na seznam območij, ki so pomembna za Skupnost – Izvedba nove presoje vplivov na okolje – Dejavniki, ki jih je treba upoštevati

    (Direktiva Sveta 92/43, člen 6, od (2) do (4))

  4. Okolje – Ohranjanje naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst – Direktiva 92/43 – Posebna ohranitev območja – Obveznosti držav članic – Presoja vplivov projekta na območje – Izvedba nove presoje, da se odpravijo napake, ugotovljene glede prvotne presoje – Ugotovitev tveganja za poslabšanje stanja naravnih habitatov ali za znatno vznemirjanje vrst – Presoja drugih ustreznih rešitev – Posledice končanja projekta na izbiro drugih ustreznih rešitev

    (Direktiva Sveta 92/43, člen 6, od (2) do (4))

  1.  Člen 6(2) Direktive 92/43 o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst je treba razlagati tako, da morajo pristojni organi za načrt ali projekt – ki ni neposredno povezan z upravljanjem območja ali zanj potreben in za katerega je bilo izdano soglasje po tem, ko je bila opravljena študija, ki ne ustreza zahtevam iz člena 6(3) te direktive, in preden je bilo območje uvrščeno na seznam območij, pomembnih za Skupnost – opraviti poznejšo presojo njegovih posledic za to območje, če je ta presoja ukrep, ki je edini primeren za preprečitev, da izvedba navedenega načrta ali projekta ne povzroči poslabšanja ali vznemirjanj, ki lahko znatno vplivajo na cilje te direktive. Ali so ti pogoji izpolnjeni, mora preveriti nacionalno sodišče.

    Člen 6(2) Direktive 92/43 določa obveznost splošnega varstva, ki vključuje sprejetje varstvenih ukrepov, potrebnih za preprečevanje poslabšanj in vznemirjanj, ki bi lahko znatno vplivala na cilje te direktive. Ta obveznost je trajna. Glede tega velja, da če sta verjetnost ali tveganje za tako poslabšanje ali vznemirjanje mogoča, ker v okviru vsega potrebnega v smislu navedenega člena 6(2) ni bila opravljena poznejša presoja posledic načrta ali projekta na zadevno območje na podlagi najboljših znanstvenih dognanj, obveznost splošnega varstva pomeni obveznost izvedbe te presoje.

    (Glej točke 37 in od 44 do 46 ter točko 1 izreka.)

  2.  Glej besedilo odločbe.

    (Glej točki 49 in 50.)

  3.  Člen 6(2) Direktive 92/43 o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst je treba razlagati tako, da je treba – če se ugotovi, da je potrebna poznejša presoja posledic načrta ali projekta, katerega izvedba se je začela po uvrstitvi zadevnega območja na seznam območij, pomembnih za Skupnost, za to območje – to presojo opraviti v skladu z zahtevami iz člena 6(3) te direktive. Taka presoja mora upoštevati vse elemente, ki so obstajali na datum te uvrstitve, in vse posledice, ki so po tem datumu nastale ali lahko nastanejo za navedeno območje po delni ali celotni izvedbi tega načrta ali projekta.

    Ker je člen 6(2) Direktive 92/43 temelj za obveznost izvedbe poznejše presoje posledic načrta ali projekta za zadevno območje, mora taka presoja pristojnim organom omogočiti, da zagotovijo, da izvedba navedenega načrta ali projekta ne povzroči poslabšanja ali vznemirjanj, ki lahko znatno vplivajo na cilje te direktive. Zato, če se v obravnavanem primeru ugotovi, da poznejša presoja na podlagi člena 6(2) pomeni primeren ukrep v smislu te določbe, mora ta presoja natančno opredeliti, katera tveganja za poslabšanje ali vznemirjanje, ki imajo lahko znatne posledice v smislu navedene določbe, zajema izvedba zadevnega načrta ali projekta, pri čemer mora biti opravljena v skladu z zahtevami iz člena 6(3) te direktive.

    Poleg tega je presoja, ki ustreza zahtevam iz člena 6(3) Direktive 92/43, nujna vedno, kadar je treba po analogiji s členom 6(4) te direktive projekt, ki ni združljiv s cilji ohranjanja zadevnega območja, izvršiti zaradi nujnih razlogov prevladujočega javnega interesa.

    (Glej točke 53, 54, 56 in 62 ter točko 2 izreka.)

  4.  Direktivo 92/43 o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst je treba razlagati tako, da – kadar je izvedena nova presoja posledic za zadevno območje, da se odpravijo ugotovljene napake, storjene pri predhodni presoji, opravljeni pred uvrstitvijo tega območja na seznam območij, pomembnih za Skupnost, ali pri poznejšem preizkusu, opravljenem na podlagi člena 6(2) Direktive 92/43, pri čemer je bil načrt ali projekt že izveden – zahtev nadzora, opravljenega v okviru take presoje, ni mogoče spremeniti, ker je sklep o soglasju za izvedbo tega načrta ali projekta neposredno izvršljiv, ker je bil predlog za izdajo začasnih odredb zavrnjen in ker zoper ta sklep o zavrnitvi ni mogoče več vložiti pravnega sredstva. Poleg tega mora navedena presoja upoštevati tveganja za poslabšanje ali vznemirjanje, ki imajo lahko znatne posledice v smislu navedenega člena 6(2), ki so morebiti nastala zaradi izvedbe zadevnega načrta ali projekta.

    Če iz take nove presoje izhaja, da je zgraditev ali odprtje objekta že povzročila ali lahko povzroči poslabšanje ali vznemirjanja, ki lahko znatno vplivajo na cilje Direktive 92/43, pa še vedno obstaja možnost, da se po analogiji uporabi člen 6(4) te direktive. Vendar je treba to določbo kot določbo, ki odstopa od merila za izdajo soglasja, ki je navedeno v drugem stavku odstavka 3 navedenega člena, razlagati strogo. Glede tega je treba člen 6(4) Direktive 92/43 razlagati tako, da se zahteve nadzora, opravljenega v okviru presoje drugih ustreznih rešitev, ne morejo spremeniti, ker je bil načrt ali projekt že izveden. Pri iskanju druge ustrezne rešitve pa ni mogoče zanemariti niti morebitnega poslabšanja in vznemirjanj, ki so posledica gradnje in odprtja zadevnega objekta, niti njegovih morebitnih prednosti. Presoja drugih ustreznih rešitev tako zahteva tehtanje na eni strani okoljskih posledic nadaljevanja ali omejitve uporabe zadevnega objekta, vključno z njegovim zaprtjem ali celo rušenjem, in na drugi strani prevladujočega javnega interesa, zaradi katerega je bil objekt zgrajen.

    Gospodarski strošek ukrepov, ki jih je mogoče upoštevati v okviru presoje drugih ustreznih rešitev, vključno z možnostjo porušenja že zgrajenega objekta, ni enako pomemben kot cilj ohranjanja naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst, ki ga uresničuje Direktiva 92/43. Ob upoštevanju ozke razlage člena 6(4) te direktive, tako ni mogoče sprejeti, da je zgolj gospodarski strošek takih ukrepov lahko odločilen za izbiro druge ustrezne rešitve na podlagi te določbe.

    (Glej točke 71, 73, 74, 77 in 78 ter točko 3 izreka.)

Top