Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CJ0307

    Povzetek sodbe

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Pristop novih držav članic k Evropski uniji – Akt o pristopu iz leta 2003 – Prehodni ukrepi – Svoboda opravljanja storitev – Napotitev delavcev

    (člena 56 PDEU in 57 PDEU; Akt o pristopu iz leta 2003, člen 24 in Priloga XII, poglavje 2(2); Direktiva Evropskega Parlamenta in Sveta 96/71, člen 1(3)(c))

    2. Svoboda opravljanja storitev – Omejitve – Napotitev delavcev zaradi opravljanja storitev – Direktiva 96/71 – Napotitev delavcev – Pojem

    (Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 96/71, člen 1(3)(c))

    Summary

    1. Člena 56 PDEU in 57 PDEU ne nasprotujeta temu, da država članica v prehodnem obdobju, določenem v poglavju 2(2) Priloge XII k Aktu o pogojih pristopa Češke republike, Republike Estonije, Republike Cipra, Republike Latvije, Republike Litve, Republike Madžarske, Republike Malte, Republike Poljske, Republike Slovenije in Slovaške republike in prilagoditvah Pogodb, na katerih temelji Evropska unija, napotitev – v smislu člena 1(3)(c) Direktive 96/71 o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev – delavcev, ki so poljski državljani, na svojem ozemlju pogojuje s pridobitvijo delovnega dovoljenja.

    Nacionalni ukrep je namreč treba obravnavati kot ukrep, ki ureja dostop poljskih državljanov na trg dela zadevne države članice v smislu poglavja 2(2) Priloge XII k Aktu o pristopu iz leta 2003. Tako sklepanje je utemeljeno tudi s ciljem te določbe, namreč da se prepreči, da bi po pristopu novih držav članic v Unijo nastale motnje na trgih dela v starih državah članicah zaradi nenadnega prihoda velikega števila delavcev, ki so državljani teh novih držav članic.

    (Glej točke 32, 34 in 41 ter točko 1 izreka.)

    2. Napotitev delavcev v smislu člena 1(3)(c) Direktive 96/71 o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev je storitev, ki se opravlja za plačilo in v zvezi s katero napoteni delavec ostane v službi podjetja, ki je ponudnik storitve, z uporabnikom pa ni sklenjena nobena pogodba o zaposlitvi. Za to napotitev je značilno, da je napotitev delavca v državo članico gostiteljico dejanski predmet storitve, ki jo opravlja podjetje, ki je ponudnik storitve, in da ta delavec delo opravlja pod nadzorom in vodstvom podjetja, ki uporablja njegove storitve.

    (Glej točko 51 in točko 2 izreka.)

    Top