Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CJ0148

    Povzetek sodbe

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Akti, ki jih neposredno in posamično zadevajo – Odločba Komisije, s katero je brez uvedbe formalnega postopka preiskave ugotovljena združljivost državne pomoči s skupnim trgom – Tožba zainteresiranih strank v smislu člena 88(2) ES – Dopustnost – Pogoji

    (člena 88(2) ES in 230(4) ES; Uredba Sveta št. 659/1999, členi 1(h), 4(3) in 6(1))

    2. Ničnostna tožba – Fizične ali pravne osebe – Akti, ki jih neposredno in posamično zadevajo – Odločba Komisije, s katero je brez uvedbe formalnega postopka preiskave ugotovljena združljivost državne pomoči s skupnim trgom – Tožba zainteresiranih strank v smislu člena 88(2) ES – Opredelitev predmeta spora

    (člena 88(2) ES in 230(4) ES; Uredba Sveta št. 659/1999, členi 1(h), 4(3) in 6(1))

    3. Pomoči, ki jih dodelijo države – Načrtovanje pomoči – Pregled Komisije – Faza predhodne preučitve in kontradiktorna faza – Združljivost pomoči s skupnim trgom – Težave pri presoji – Obveznost Komisije, da uvede kontradiktorni postopek – Pojem dvomov – Nepristranskost

    (člen 88(2) ES; Uredba Sveta št. 659/1999, člena 4, od (3) do (5), in 6(1))

    Summary

    1. Na področju državnih pomoči je zakonitost odločbe Komisije o nenasprotovanju, izdane na podlagi člena 4(3) Uredbe št. 659/1999 o določitvi podrobnih pravil za uporabo člena 88 ES, odvisna od tega, ali obstajajo dvomi o združljivosti pomoči s skupnim trgom. Ker bi se ob obstoju takih dvomov moral začeti formalni postopek preiskave, v katerem bi lahko sodelovale zainteresirane stranke iz člena 1(h) navedene uredbe, je treba šteti, da vsako zainteresirano stranko v smislu te določbe taka odločba neposredno in posamično zadeva. Osebe, ki so upravičene do procesnih jamstev iz člena 88(2) ES in člena 6(1) Uredbe št. 659/1999, lahko namreč spoštovanje teh jamstev uveljavljajo le, če imajo možnost odločbo o nenasprotovanju izpodbijati pred sodiščem Unije.

    (Glej točko 54.)

    2. Na področju državnih pomoči lahko tožeča stranka, ki izpodbija odločbo Komisije o neuvedbi formalnega postopka preiskave, navede kateri koli tožbeni razlog, ki kaže na to, da bi presoja informacij in elementov, s katerimi je Komisija razpolagala med predhodno fazo preučitve priglašenega ukrepa, morala povzročiti dvome o združljivosti tega ukrepa s skupnim trgom. Vendar te trditve ne morejo povzročiti niti spremembe predmeta tožbe niti spremembe predpostavk dopustnosti. Nasprotno, ravno obstoj dvomov o tej združljivosti je dokaz, ki ga je treba predložiti, zato da se dokaže, da bi Komisija morala začeti formalni postopek preiskave iz člena 88(2) ES in člena 6(1) Uredbe št. 659/1999 o določitvi podrobnih pravil za uporabo člena 88 ES.

    Ni dolžnost sodišča Unije, da tožbo tožeče stranke, s katero ta izpodbija le utemeljenost odločbe o presoji pomoči, razlaga, kot da je dejansko namenjena zaščiti procesnih pravic tožeče stranke iz člena 88(2) ES in člena 6(1) Uredbe št. 659/1999, če tožeča stranka ni izrecno uveljavljala tožbenega razloga za to. V takem primeru bi razlaga tožbenega razloga dejansko povzročila spremembo predmeta spora.

    (Glej točki 55 in 58.)

    3. Iz člena 4(4) Uredbe št. 659/1999 o določitvi podrobnih pravil za uporabo člena 88 ES izhaja, da če Komisija po predhodni preučitvi ugotovi, da obstajajo dvomi o združljivosti načrta državne pomoči s skupnim trgom, mora sprejeti odločbo o začetku formalnega postopka preiskave, ki je urejen v členu 88(2) ES in v členu 6(1) navedene uredbe.

    Ker je pojem dvomov iz člena 4(4) Uredbe št. 659/1999 objektiven pojem, njihovega obstoja ni treba ugotavljati samo na podlagi okoliščin sprejetja izpodbijanega akta, temveč tudi na podlagi ugotovitev, na katere se je oprla Komisija.

    Glede trajanja in okoliščin postopka predhodne preučitve drži, da samo na podlagi trajanja, ki presega dvomesečni rok, določen v členu 4(5) Uredbe št. 659/1999, in števila zahtev za informacije, poslanih zadevni državi članici, ni mogoče sklepati, da bi Komisija morala začeti formalni postopek preiskave, toda vseeno velja, da so ti elementi znaki, da bi Komisija lahko dvomila o združljivosti zadevne pomoči s skupnim trgom.

    (Glej točke 77, 79 in 81.)

    Top