Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62006CJ0162

    Povzetek sodbe

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Vprašanja za predhodno odločanje – Pristojnosti Sodišča – Omejitve – Pristojnost nacionalnega sodišča

    (člen 234 ES)

    2. Vprašanja za predhodno odločanje – Pristojnosti Sodišča

    (člen 234 ES)

    3. Svobodno opravljanje storitev – Poštne storitve v Skupnosti – Direktiva 97/67 – Storitve, rezervirane za ponudnike univerzalne poštne storitve

    (člen 86(2) ES; Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 97/67, člen 7(2))

    Summary

    1. V okviru postopka, določenega v členu 234 ES, le nacionalni sodnik, ki odloča o sporu in ki mora prevzeti odgovornost za sodno odločitev, presodi, z ozirom na posebnosti zadeve, tako potrebo po izdaji predhodne odločbe, da bi lahko izdal sodbo, kot tudi ustreznost vprašanj, ki jih predlaga Sodišču. Kadar se predložena vprašanja nanašajo na razlago prava Skupnosti, je Sodišče načeloma dolžno odločati.

    (Glej točko 23.)

    2. Samo dejstvo, da je Sodišče poklicano k temu, da se izreče z abstraktnimi in splošnimi besedami, ne more povzročiti nedopustnosti predloga za sprejetje predhodne odločbe. Ena izmed bistvenih značilnosti sistema sodnega sodelovanja, vzpostavljenega s členom 234 ES, vključuje, da Sodišče na postavljeno vprašanje v zvezi z razlago prava Skupnosti odgovori z abstraktnimi in splošnimi besedami, medtem ko je predložitveno sodišče pristojno za rešitev spora, o katerem odloča, pri čemer upošteva odgovor Sodišča.

    (Glej točko 24.)

    3. Člen 7(2) Direktive 97/67 o skupnih pravilih za razvoj notranjega trga poštnih storitev v Skupnosti in za izboljšanje kakovosti storitve, v katerem je določeno, da so v obsegu, potrebnem za zagotovitev vzdrževanja univerzalne storitve, lahko čezmejne pošiljke in direktna pošta še naprej rezervirane znotraj omejitev cene in teže, ki jih določa odstavek 1 tega člena, je treba razlagati tako, da državam članicam dovoljuje rezervacijo čezmejne pošte za izvajalca univerzalne poštne storitve le, če dokažejo

    – da bi bilo sicer ogroženo izvajanje te univerzalne storitve, ali

    – da je ta rezervacija nujna za izvajanje te storitve v ekonomsko sprejemljivih pogojih.

    Cilj člena 7(2) te direktive je zagotoviti vzdrževanje univerzalne poštne storitve, zlasti z oskrbo s sredstvi, ki so nujna za njeno delovanje v finančno uravnoteženih pogojih. Vendar pogoja iz te določbe ni mogoče omejiti zgolj na ta finančni vidik, ker ni mogoče izključiti obstoja drugih razlogov, zaradi katerih se lahko države članice v skladu s členom 86(2) ES odločijo za rezerviranje čezmejne pošte zato, da bi zagotovile, da ne bo ogroženo izpolnjevanje posebne naloge izvajalca univerzalne poštne storitve. S preudarki, povezanimi s smotrnostjo ali s splošnim stanjem poštnega sektorja, skupaj s stopnjo liberalizacije tega sektorja v času sprejetja odločitve o čezmejni pošti, ni mogoče upravičiti njene rezervacije, razen če bi bilo sicer ogroženo izvajanje univerzalne poštne storitve ali če je ta rezervacija nujna za izvajanje te storitve v ekonomsko sprejemljivih pogojih.

    (Glej točke 31, 40, 41 in 50 ter izrek.)

    Top