EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62005CJ0381

Povzetek sodbe

Keywords
Summary

Keywords

1. Približevanje zakonodaj – Zavajajoče oglaševanje in primerjalno oglaševanje – Direktiva 84/450

(Direktiva Sveta 84/450, člen 2, točka 2a)

2. Približevanje zakonodaj – Zavajajoče oglaševanje in primerjalno oglaševanje – Direktiva 84/450

(Direktiva Sveta 84/450, člen 2, točki 2a in 3a, (1)b))

3. Približevanje zakonodaj – Zavajajoče oglaševanje in primerjalno oglaševanje – Direktiva 84/450

(Direktiva Sveta 84/450, člen 3a(1))

4. Približevanje zakonodaj – Zavajajoče oglaševanje in primerjalno oglaševanje – Direktiva 84/450

(Direktiva Sveta 84/450, člen 2, točki 2a in 3a (1)(f) in (g))

Summary

1. Člen 2, točka 2a, Direktive 84/450 s področja zavajajočega oglaševanja in primerjalnega oglaševanja, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/55, je treba razlagati tako, da se lahko za primerjalno oglaševanje v oglasu šteje sklicevanje na vrsto proizvoda, in ne na podjetje ali določen proizvod, če je mogoče določiti identiteto tega podjetja ali proizvodov, ki jih ponuja, kot da se ta oglas nanje konkretno nanaša. To, da se lahko določi identiteta več konkurentov oglaševalca ali blaga ali storitev, ki jih ponujajo, kot da se ta oglas nanje konkretno nanaša, ni pomembno za priznanje primerjalne narave oglaševanja.

(Glej točko 24 in točko 1 izreka.)

2. Konkuriranje – v smislu Direktive 84/450 s področja zavajajočega oglaševanja in primerjalnega oglaševanja, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/55 – med oglaševalcem in podjetjem, katerega identiteto je mogoče ugotoviti na podlagi oglasa, ne more obstajati neodvisno od blaga ali storitev, ki jih ponuja podjetje.

Obstoj takega konkuriranja med podjetji je namreč odvisen od ugotovitve, ali proizvodi, ki jih ponujajo, pomenijo določeno stopnjo zamenljivosti med njimi.

Da bi se ugotovilo konkuriranje, je treba upoštevati sedanje stanje na trgu in obstoječe navade potrošnikov ter možnosti za razvoj teh navad, del ozemlja Skupnosti, na katerem se oglasi objavijo, ne da bi izključili učinke, ki jih ima lahko razvoj navad potrošnikov, ugotovljenih v drugih državah članicah, na zadevni nacionalni trg, in posebne značilnosti proizvoda, ki ga želi oglaševalec promovirati, ter podobo, ki mu jo želi dati.

Merila, s katerimi se lahko ugotovi konkuriranje v smislu člena 2, točka 2a, te direktive, in merila, s katerimi se lahko preveri, ali primerjava izpolnjuje pogoj, ki je določen v členu 3a(1)(b) te direktive, niso enaka. Člen 2, točka 2a, namreč predpostavlja konkuriranje med podjetji, člen 3a(1)(b) pa nalaga posamično in konkretno presojo proizvodov, ki so predmet primerjave v oglasu, da bi se ugotovil obstoj dejanske možnosti zamenjave.

(Glej točke 31, 32, 42, 47 in 49 ter točko 2 izreka.)

3. Oglaševanje, ki se sklicuje na vrsto proizvodov, ne da bi določilo identiteto konkurenta ali blaga, ki ga ta ponuja, ni nedovoljeno glede na člen 3a(1) Direktive 84/450 s področja zavajajočega oglaševanja in primerjalnega oglaševanja, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/55. Pogoje dovoljenosti takega oglaševanja je treba preučiti glede na druge določbe nacionalnega prava ali, če je to potrebno, prava Skupnosti, neodvisno od dejstva, da bi to lahko pomenilo manjše varstvo potrošnikov ali konkurenčnih podjetij.

(Glej točko 56 in točko 3 izreka.)

4. Člen 3a(1)(f) Direktive 84/450 s področja zavajajočega oglaševanja in primerjalnega oglaševanja, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/55, je treba razlagati tako, da ni nedovoljena vsaka primerjava, ki se pri proizvodih, ki nimajo navedbe porekla, nanaša na proizvode, ki imajo navedbo porekla.

Na podlagi odstavka 1(g) tega člena je primerjalno oglaševanje dovoljeno, če se ne okorišča nepošteno z ugledom blagovne znamke, trgovskega imena ali drugih znakov razlikovanja konkurenta ali z navedbo porekla konkurenčnih izdelkov. Polni učinek te zahteve bi bil deloma ogrožen, če bi se preprečilo, da bi se proizvodi, ki nimajo navedbe porekla, primerjali s proizvodi, ki tako navedbo imajo.

(Glej točke 65, 66 in 72 ter točko 4 izreka.)

Top