Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62002TJ0359

    Povzetek sodbe

    Zadeva T-359/02

    Chum Ltd

    proti

    Uradu za usklajevanje na notranjem trgu (znamke in modeli) (UUNT)

    „Znamka Skupnosti — Besedna znamka STAR TV — Ugovor imetnika mednarodne figurativne znamke STAR TV — Zavrnitev registracije“

    Sodba Sodišča prve stopnje (četrti senat) z dne 4. maja 2005   II-1518

    Povzetek sodbe

    1. Znamka Skupnosti – Opredelitev in pridobitev znamke Skupnosti – Relativni razlogi za zavrnitev – Ugovor imetnika prejšnje enake ali podobne znamke, registrirane za enake ali podobne proizvode in storitve – Podobnost zadevnih znamk – Možnost podobnosti figurativne in besedne znamke

      (Uredba Sveta št. 40/94, člen 8(1)(b))

    2. Znamka Skupnosti – Opredelitev in pridobitev znamke Skupnosti – Relativni razlogi za zavrnitev – Ugovor imetnika prejšnje enake ali podobne znamke, registrirane za enake ali podobne proizvode in storitve – Podobnost zadevnih znamk – Merila za presojo – Sestavljena znamka

      (Uredba Sveta št. 40/94, člen 8(1)(b))

    3. Znamka Skupnosti – Opredelitev in pridobitev znamke Skupnosti – Relativni razlogi za zavrnitev – Ugovor imetnika prejšnje enake ali podobne znamke, registrirane za enake ali podobne proizvode in storitve – Verjetnost zmede s prejšnjo znamko – Besedna znamka STAR TV in figurativna znamka, ki zajema besedo „star TV“

      (Uredba Sveta št. 40/94, člen 8(1)(b))

    1.  V okviru obravnave ugovora imetnika prejšnje znamke na podlagi člena 8(1)(b) Uredbe št. 40/94 o znamki Skupnosti nič ne nasprotuje temu, da se preveri obstoj vizualne podobnosti med besedno in figurativno znamko, ker imata ti dve vrsti znamk grafično obliko, ki lahko daje vizualni vtis.

      (Glej točko 43.)

    2.  V okviru obravnave ugovora imetnika prejšnje znamke na podlagi člena 8(1)(b) Uredbe št. 40/94 o znamki Skupnosti se sestavljene besedne in figurativne znamke ne more upoštevati kot podobne drugi znamki, ki je enaka ali podobna enemu od delov sestavljene znamke, razen če je ta del prevladujoč element v celotnem vtisu, ki ga daje sestavljena znamka. To je podano takrat, ko je verjetno, da bo ta del prevladoval v podobi znamke, ki je v zavesti zadevne javnosti, tako, da bodo vsi drugi deli v celotni podobi znamke zanemarljivi.

      (Glej točko 44.)

    3.  Za povprečne potrošnike v Nemčiji, Avstriji, Beneluksu, Franciji in Italiji obstaja verjetnost zmede med besednim znakom STAR TV, katerega registracija kot znamke Skupnosti se zahteva za „storitve televizijskega oddajanja, storitve interaktivnega elektronskega televizijskega oddajanja zlasti preko televizije, elektronske pošte, interneta in druge elektronske podpore“ in za „produkcijo, distribucijo, snemanje in razvoj televizijskih programov, videov, avdio kaset, CD zgoščenk, CD ROM-ov in disket“ iz razredov 38 in 41 v smislu Nicejskega aranžmaja, in znamko, ki vključuje figurativni in besedni znak, sestavljen iz osrednje podobe zvezde s petimi kraki, nagnjene na levo, čez katero se v dveh vrsticah raztezata besedi „star TV“, napisani z rdečimi, tiskanimi črkami; znak zaključuje podoba lune, ki jo obdajajo tri majhne zvezde, katerih obris je levo na vrhu, med dvema krakoma osrednje zvezde, ki je bila prej registrirana kot mednarodna znamka z učinkom v Nemčiji, Avstriji, državah Bene-luksa, Franciji in Italiji glede storitev „televizijskega oddajanja, to je oddajanja specializiranih programov z informacijami in dokumentarnimi oddajami o kinu in filmih“ in „produkcijo televizijskih programov, zlasti programov z informacijami in dokumentarnimi oddajami o kinu in filmih“ iz istih razredov, v delu v katerem so, prvič, vsem razlikam v poimenovanju navkljub, storitve, na katere se nanaša prijava znamke, kljub opisanim razlikam delno enake in delno podobne storitvam, ki jih vključuje prejšnja znamka, ter drugič, sta na vizualni, fonetični in idejni ravni prijavljena in prejšnja znamka zelo podobni in z nekaterih vidikov tudi enaki, tako da obstaja precejšnja verjetnost, da bi se upoštevna javnost lahko zmotila glede tržnega izvora teh storitev.

      Taka ugotovitev velja tudi za storitve v zvezi z distribucijo televizijskih programov iz prijave za znamko, katere ciljno javnost predstavljajo strokovnjaki, ki delujejo na avdiovizualnem področju, ker je vizualna, fonetična in idejna podobnost med nasprotujočima si znamkama takšna, da bi lahko tudi bolj pozorna javnost verjela, da izhajajo zadevne storitve iz istega podjetja ali gospodarsko povezanih podjetij.

      (Glej točke 40 in od 53 do 56.)

    Top