Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obdavčenje plačila obresti in licenčnin med povezanimi družbami

Obdavčenje plačila obresti in licenčnin med povezanimi družbami

 

POVZETEK:

Direktiva 2003/49/ES – skupen sistem obdavčevanja plačil obresti ter licenčnin med povezanimi družbami iz različnih držav EU

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Njen namen je zagotovitev poštene obdavčitve plačil med povezanimi družbami* v različnih državah EU in hkrati izogibanje dvojnemu obdavčevanju med državami EU. Uporablja se za:

  • plačila obresti*,
  • licenčnine*.

KLJUČNE TOČKE

Namen direktive je odpraviti davke, ki jih zaračunava država EU izvora, ob tem ko država prejemnica obdavčuje isto plačilo.

Zato je glavni namen zagotoviti, da plačila niso obdavčena v več kot eni državi (dvojna obdavčitev).

Plačila obresti in licenčnin, ki nastanejo v državi EU, so oproščena vseh davkov na tovrstna plačila v tej državi, če je upravičeni lastnik* obresti ali licenčnin:

  • družba iz druge države EU*
  • ali stalna poslovna enota* družbe v drugi državi EU.

Priloga k Direktivi vključuje seznam vrst družb, za katere se direktiva uporablja. Direktiva je bila spremenjena, da bi upoštevala vrste družb v državah, ki so se pridružile EU v letih 2004, 2007 in 2013.

Kadar povezana družba ali stalna poslovna enota plača presežni davek na obresti ali licenčnine v državi EU, ki ni njena lastna, mora zahtevati povračilo. Država mora povrniti presežni odtegnjeni davek v enem letu po prejemu zahtevka ter takšnih dokazil, kot jih lahko upravičeno zahteva od družbe ali stalne poslovne enote. Če odtegnjeni davek ni povrnjen v navedenem roku, je (po preteku tega leta) družba ali stalna poslovna enota prejemnica upravičena do obresti na znesek vračila davka. Te obresti se izračunajo po obrestni meri, ki je enaka nacionalni obrestni meri, ki se uporablja v podobnih primerih po nacionalnem pravu zadevne države.

Ta direktiva ne izključuje uporabe domačih pravil ali pravil na podlagi sporazumov, ki so potrebni za preprečevanje goljufij ali zlorab. Države EU lahko umaknejo ugodnosti te direktive ali odklonijo njeno uporabo v primeru transakcij, katerih osnovni motiv ali eden od osnovnih motivov je davčna utaja, izogibanje davkom ali davčna zloraba.

Nekatere države so izkoristile obdobje prehodnih pravil, po katerih je bila uporaba direktive odložena.

Mednarodni urad za fiskalno dokumentacijo je leta 2006 izvedel raziskavo o izvajanju direktive za Evropsko komisijo in Komisija je leta 2009 objavila lastno poročilo o delovanju. Leta 2011 je Komisija sprejela predlog za prenovo direktive s ciljem, da se razširi področje njene uporabe in izogne situacijam, ko se odobri oprostitev davka, vendar ustrezni dohodek dejansko ni obdavčen (dvojna neobdavčitev).

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 26. junija 2003, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 1. januarja 2004.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Plačila obresti: dohodek iz vseh vrst terjatev ne glede na to, ali so zavarovane s hipoteko, in ne glede na to, ali imajo pravico do udeležbe v dolžnikovem dobičku. Primeri vključujejo dohodek od obveznic ali zadolžnic (dolgoročne obveznice s fiksno obrestno mero, ki jih izda družba in so zavarovane z njenimi sredstvi) ter premije in nagrade, ki pripadajo tem obveznicam ali zadolžnicam. Kazni zaradi zamude pri plačilu se ne štejejo za obresti.
Licenčnine: plačila vseh vrst, prejeta kot povračilo za uporabo ali pravico do uporabe kakršnih koli avtorskih pravic za literarno, umetniško ali znanstveno delo, vključno:
  • s kinematografskimi filmi in programsko opremo,
  • kakršnega koli patenta,
  • blagovne znamke,
  • vzorca ali modela,
  • načrta,
  • tajne formule ali postopka ali za informacijo o industrijski, komercialni ali znanstveni opremi.

Plačila za uporabo ali pravico do uporabe industrijske, komercialne ali znanstvene opreme se štejejo za licenčnine.

Povezane družbe: dve družbi se štejeta za povezani družbi:
  • če ima ena neposredno v lasti vsaj 25 % kapitala druge ali
  • če ima tretja družba neposredno v lasti vsaj 25 % kapitala obeh družb.
Upravičeni lastnik: družba, ki prejme navedena plačila v lastnem imenu in ni posrednik, na primer zastopnik, skrbnik ali pooblaščeni podpisnik za neko drugo osebo.

V primeru stalne poslovne enote, kadar je plačilo dejansko povezano z navedeno stalno poslovno enoto.

Družba iz druge države EU: ta družba mora izpolnjevati tri merila:
  • ustanovljena je bila v skladu s pravom države EU (tj. ima registrirani sedež, glavno upravo ali glavni kraj poslovanja v EU in njene dejavnosti predstavljajo učinkovito in trajno povezavo z gospodarstvom te države);
  • je rezident te države EU;
  • se obdavčuje z davkom od dohodkov pravnih oseb.
Stalna poslovna enota: stalno mesto poslovanja v državi članici, prek katerega v celoti ali delno potekajo posli družbe iz druge države članice.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 2003/49/ES z dne 3. junija 2003 o skupnem sistemu obdavčevanja plačil obresti ter licenčnin med povezanimi družbami iz različnih držav članic (UL L 157, 26.6.2003, str. 49–54).

Nadaljnje spremembe Direktive 2003/49/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Predlog Direktive Sveta o skupnem sistemu obdavčevanja plačil obresti ter licenčnin med povezanimi družbami iz različnih držav članic (COM(2011) 714 final z dne 11. novembra 2011).

Zadnja posodobitev 04.07.2018

Top