Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Krepitev sodelovanja s Švico, Norveško in Islandijo: Luganska konvencija

Krepitev sodelovanja s Švico, Norveško in Islandijo: Luganska konvencija

 

POVZETEK:

Konvencija o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah

Sklep Sveta 2009/430/ES – sklenitev Konvencije o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah

KAJ JE NAMEN TE KONVENCIJE IN TEGA SKLEPA?

Namen konvencije je doseči enako raven pretoka sodnih odločb med državami EU in Švico, Norveško ter Islandijo. Znana je kot nova Luganska konvencija in nadomešča Lugansko konvencijo iz leta 1988.

S sklepom se sklene konvencija v imenu Evropske skupnosti (današnje EU). Določa tudi izjave, ki se jih da ob deponiranju listine o ratifikaciji (priložene k sklepu).

KLJUČNE TOČKE

Uporaba

Konvencija se uporablja za pristojnost in priznavanje ter izvrševanje sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah.

Ne uporablja se za:

  • davčne, carinske in upravne zadeve,
  • osebna stanja ali pravno in poslovno sposobnost fizičnih oseb,
  • premoženjska razmerja iz zakonske zveze,
  • oporoke in dedovanje,
  • stečaj in postopke prisilne poravnave,
  • socialno varnost ali arbitražo.

Doseganje enake ravni pretoka sodnih odločb

Konvencija, ki jo je podpisala Evropska skupnost skupaj z Dansko, Islandijo, Norveško in Švico, bi morala začeti veljati po ratifikaciji s strani podpisnic. Danska je bila ločena pogodbenica konvencije, ker je zavrnila sodelovanje pri sprejetju uredbe Bruselj I (Uredba Sveta (ES) št. 44/2001), pozneje nadomeščene z Uredbo (EU) št. 1215/2012 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah.

Pogodbenice so deponirale svoje listine o ratifikaciji pri Švicarskem zveznem svetu, ki je depozitar konvencije. Po začetku veljavnosti konvencije k njej lahko pristopijo:

  • prihodnje članice Evropskega združenja za prosto trgovino,
  • države EU v imenu nekaterih neevropskih ozemelj, ki so del njihovega ozemlja (na primer francoska čezmorska ozemlja, kot je Nouméa) ali so odgovorne za njihove zunanje odnose,
  • katera koli druga država v skladu s soglasno privolitvijo vseh pogodbenic.

Na temelju pravil, ki se uporabljajo med državami EU

Konvencija upošteva veljavna pravila EU o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah med državami EU. To pomeni, da so pravila podobna v EU in Švici ter na Norveškem in Islandiji. Konvencija olajšuje tudi vzajemno priznavanje in izvrševanje sodnih odločb nacionalnih sodišč teh držav.

Konvencija zahteva, da so na splošno osebe s stalnim prebivališčem (ki zakonito prebivajo) v državi, ki jo veže ta konvencija, ne glede na njihovo državljanstvo tožene v tej državi. Določa tudi posebna pravila glede pristojnosti v nekaterih zadevah, kot so:

  • pogodbe: pristojna so sodišča države, v kateri se izvršuje obveznost,
  • preživnina: pristojna so sodišča v kraju, kjer ima preživninski upravičenec (oseba, upravičena do plačil, ki jih zagotavlja sodna odločba) stalno prebivališče ali običajno prebivališče,
  • škodno dejanje (nedopustno ravnanje ali kršitev pravice, ki povzroči poškodbo ali škodo), delikt (nedopustno ravnanje v zvezi s katerim ima oškodovanec pravico do civilnopravnega sredstva) ali kvazidelikt (malomarno ravnanje ali opustitev, ki povzroči škodo osebi ali premoženju drugega in zaradi katere je oseba civilno odgovorna po civilnem pravu): pristojna so sodišča v kraju, kjer je prišlo ali kjer grozi škodni dogodek.

Konvencija določa tudi posebne pristojnosti v zadevah v zvezi z:

  • zavarovanjem,
  • potrošniškimi pogodbami in
  • individualnimi pogodbami o zaposlitvi.

Za zadeve v zvezi z najemom/zakupom (imetje zemljišča ali posesti kot najemnik/zakupnik) in lastninskimi pravicami na nepremičninah so izključno pristojna sodišča pogodbenice, v kateri se nahaja nepremičnina.

H konvenciji je priloženih več protokolov, med drugim zato, da se zagotovi čim enotnejša razlaga konvencije.

OD KDAJ SE TA SKLEP IN TA KONVENCIJA UPORABLJATA?

Sklep se uporablja od 27. novembra 2009. Konvencija je v skladu s členom 69(5) konvencije med EU in Norveško začela veljati 1. januarja 2010, med EU in Švico 1. januarja 2011, med EU in Islandijo pa 1. maja 2011.

OZADJE

Podpis konvencije je pomenil pomemben institucionalni razvoj. Sodišče je v Mnenju 1/03 potrdilo, da ima Evropska skupnost izključno pristojnost za sklenitev nove Luganske konvencije. Konvencija, ki je bila podpisana 30. oktobra 2007, je ključen del prava EU in je sklenjena za nedoločen čas.

GLAVNA DOKUMENTA

Konvencija o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (UL L 147, 10.6.2009, str. 5–43).

Nadaljnje spremembe sporazuma so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Sklep Sveta 2009/430/ES z dne 27. novembra 2008 o sklenitvi Konvencije o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (UL L 147, 10.6.2009, str. 1–4).

POVEZANI DOKUMENTI

Konvencija o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah, podpisana v Luganu 30. oktobra 2007 – Obrazložitveno poročilo - avtor: profesor Fausto Pocar (vodja katedre za mednarodno pravo na univerzi v Milanu) (UL C 319, 23.12.2009, str. 1–56).

Zapisnik o popravku Konvencije o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah, podpisane v Luganu 30. oktobra 2007 (UL L 18, 21.1.2014, str. 70–71).

Zapisnik o popravku Konvencije o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah, podpisani v Luganu 30. oktobra 2007 (UL L 147, 10.6.2009, str. 44).

Zadnja posodobitev 31.07.2018

Top