Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Presoja vplivov projektov na okolje

Presoja vplivov projektov na okolje

 

POVZETEK:

Direktiva 2011/92/EU o presoji vplivov nekaterih javnih in zasebnih projektov na okolje

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Cilj t. i. direktive o presoji vplivov na okolje je zagotoviti:

  • visoko raven varstva okolja,
  • vključitev okoljskih vidikov v pripravo in odobritev projektov.

Ta cilj se doseže z zagotavljanjem okoljske presoje določenih javnih in zasebnih projektov, navedenih v prilogah I in II k direktivi (letališča, jedrski objekti, železnice, ceste, objekti za odstranjevanje odpadkov, čistilne naprave itd.).

Direktiva o presoji vplivov na okolje se uporablja za številne javne in zasebne projekte.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva 2011/92/EU določa postopek presoje vplivov na okolje, ki zagotavlja presojo projektov, ki bodo verjetno pomembno vplivali na okolje, pred njihovo odobritvijo.

Leta 2014 je bila sprejeta zakonodaja o spremembi (Direktiva 2014/52/EU). Direktiva v skladu s prizadevanji za pametnejšo zakonodajo:

  • pomaga zmanjševati upravno breme,
  • izboljšuje raven varstva okolja, da bi omogočila preudarnejše, bolj predvidljive in trajnejše poslovne odločitve o javnih in zasebnih naložbah,
  • upošteva grožnje in izzive, ki so se pojavili, odkar so pred 30 leti začela veljati prvotna pravila. To pomeni posvečanje večje pozornosti vidikom, kot so učinkovitost virov, podnebne spremembe in preprečevanje katastrof, ki so zdaj bolje obravnavani v postopku presoje.

Glavne spremembe so:

  • države EU lahko poenostavijo svoje različne postopke presoje vplivov na okolje;
  • za različne faze okoljske presoje so uvedeni časovni okviri;
  • postopek preverjanja, s katerim se ugotovi, ali je potrebna presoja vplivov na okolje, je poenostavljen;
  • odločitve morajo biti ustrezno utemeljene glede na posodobljena merila preverjanja;
  • poročila o presoji vplivov na okolje morajo biti razumljivejša javnosti, zlasti v zvezi presojo trenutnega stanja okolja in alternativnimi možnostmi za zadevne projekte;
  • izboljšata se kakovost in vsebina poročil. Pristojni organi morajo tudi dokazati svojo objektivnost, da preprečijo nasprotje interesov;
  • utemeljitve odločitev glede soglasja za izvedbo* morajo biti jasne in preglednejše za javnost;
  • če imajo projekti pomembne škodljive vplive na okolje, so nosilci projektov zavezani sprejeti ukrepe za njihovo preprečevanje, zmanjševanje ali izravnavanje. Te projekte je treba spremljati.

Postopek presoje vplivov na okolje

Postopek presoje vplivov na okolje poteka, kot sledi:

  • nosilec projekta lahko zahteva, naj pristojni organ natančno navede, kaj morajo zajemati informacije o presoji vplivov na okolje, ki jih je treba predložiti (faza določanja obsega),
  • nosilec projekta mora predložiti informacije o vplivih na okolje (v obliki poročila o presoji vplivov na okolje, ki je pripravljeno v skladu s Prilogo IV k direktivi),
  • obvestiti je treba okoljske organe in javnost ter lokalne in regionalne organe (in vse države EU, na katere to vpliva) ter se posvetovati z njimi,
  • pristojni organ sprejme odločitev ob upoštevanju rezultatov posvetovanj; ta odločitev vključuje tudi utemeljeni sklep o pomembnih vplivih projekta,
  • organ o svoji odločitvi obvesti javnost,
  • javnost lahko izpodbija odločitev pred sodiščem.

Javna posvetovanja

Posvetovanja z javnostjo so bistvena značilnost postopka presoje vplivov na okolje. Da se zagotovi učinkovito sodelovanje javnosti, je treba poročilo o presoji vplivov na okolje in druge informacije zagotoviti v čim krajšem možnem času. Lahko prek elektronskih medijev, javnih objav, z letaki ali objavami v krajevnih časopisih.

Odgovornost nacionalnih organov

Nacionalni organi morajo v razumnem času odločiti, ali se projekt odobri ali ne. Javnosti ter lokalnim in regionalnim okoljskim organom morajo omogočiti dostop do vsebine pozitivne odločitve, vključno z glavnimi razlogi za odobritev ter morebitnimi okoljskimi ali drugimi pogoji, ki so priloženi odločitvi. Ob zavrnitvi soglasja morajo navesti glavne razloge.

Države EU lahko določijo strožje pogoje in določijo kazni za morebitne kršitve.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Direktiva 2011/92/ES se uporablja od 17. februarja 2012. Direktiva kodificira štiri predhodne direktive (85/337/EGS, 97/11/ES, 2003/35/ES in 2009/31/ES). Prva izmed njih je bila prenesena v nacionalno pravo držav EU 3. julija 1988.

Direktiva o spremembi 2014/52/EU se uporablja od 25. aprila 2014, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 16. maja 2017.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Odločitev glede soglasja za izvedbo: odločitev pristojnega organa o odobritvi projekta.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2011/92/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2011 o presoji vplivov nekaterih javnih in zasebnih projektov na okolje (kodificirano besedilo) (UL L 26, 28.1.2012, str. 1–21).

Nadaljnje spremembe Direktive 2011/92/EU so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 23.07.2018

Top