Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prenosna omrežja zemeljskega plina

Prenosna omrežja zemeljskega plina

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 715/2009 o pogojih za dostop do prenosnih omrežij zemeljskega plina

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ta uredba določa pravila za dostop do:

  • prenosnih* omrežij zemeljskega plina;
  • skladišč za zemeljski plin in
  • obratov za utekočinjeni zemeljski plin.

Ta pravila so namenjena odpravljanju ovir za konkurenco na trgu Evropske unije (EU) z zemeljskim plinom in zagotavljanju njegovega nemotenega delovanja.

KLJUČNE TOČKE

Uredba opredeljuje:

  • način določanja tarif (samo za dostop do omrežij);
  • storitve, ki so ponujane;
  • dodeljevanje zmogljivosti operaterjem prenosnih sistemov za plin (TSO-ji)*;
  • zahteve po preglednosti (npr. pravila o objavi metodologije kako operaterji prenosnih omrežij ali ustrezni nacionalni organi pridejo do izračuna tarif in tarifnih struktur) ter
  • izravnavo* in obračunavanje odstopanj na trgu.

Certificiranje operaterjev prenosnih sistemov

Nacionalni regulativni organi morajo obvestiti Evropsko komisijo o odločitvah o certificiranju operaterja prenosnega sistema. Komisija ima dva meseca časa, da poda svoje mnenje organu, ki nato sprejme končno odločitev o certificiranju operaterja prenosnega sistema. Ta odločitev in mnenje Komisije se oba objavita.

Certificiranje operaterjev skladiščnih sistemov

Uredba o spremembi (EU) 2022/1032 zahteva, da organi držav članic EU certificirajo vse operaterje podzemnih skladišč plina. Cilj te uredbe je preprečiti morebitna tveganja zunanjega vpliva na kritične infrastrukture za shranjevanje, ki bi lahko ogrozila varnost oskrbe z energijo v EU in druge bistvene varnostne interese. Vsak operater, ki ne pridobi tega certifikata, se bo moral odreči lastništvu ali nadzoru nad skladišči plina v EU.

Ustanovitev Evropske mreže operaterjev prenosnih sistemov za plin

Operaterji prenosnih sistemov za plin so morali Komisiji in Agenciji za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) do 3. marca 2011 predložiti osnutek statuta Evropske mreže operaterjev prenosnih sistemov za plin (ENTSOG) ter seznam članov in osnutek poslovnika.

Kodeksi omrežij

Komisija se mora posvetovati z ACER in ENTSOG ter pripraviti letni seznam prednostnih nalog za oblikovanje sklopov pravil imenovanih kodeksi omrežij. Ti kodeksi se oblikujejo ob uporabi nezavezujočih smernic, ki jih Komisiji predloži ACER. Kodeksi se nanašajo predvsem na:

  • pravila za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti* pravila;
  • pravila interoperabilnosti med operaterji prenosnih omrežij;
  • pravila za izravnavo odstopanj;
  • preglednost pravil;
  • usklajene tarifne strukture za prenos.

Naloge Evropske mreže operaterjev prenosnih sistemov za plin

Evropska mreža operaterjev prenosnih sistemov za plin je odgovorna za sprejemanje:

  • skupnih instrumentov za upravljanje omrežij;
  • desetletnega razvojnega načrta omrežja;
  • priporočil za usklajevanje tehničnega sodelovanja med operaterji prenosnih sistemov v EU;
  • letnega delovnega programa;
  • letnega poročila;
  • letne zimske in poletne napovedi glede ponudbe.

Stroški in tarife

Regulativni organi določijo tarife ali metodologije za njihov izračun. Države članice lahko odločajo o ureditvi določanja tarif, na primer z dražbami.

Storitve za dostop tretjih strani

  • Operaterji prenosnih sistemov morajo nuditi storitve vsem uporabnikom omrežja brez diskriminacije. Podrobna pravila o dodeljevanju so določena v kodeksu omrežja za mehanizme za dodeljevanje zmogljivosti.
  • Tudi operaterji obratov za utekočinjeni zemeljski plin in skladišč morajo nuditi storitve brez diskriminacije ter zagotoviti, da so združljive z uporabo medsebojno povezanih prenosnih sistemov za plin. Države članice se lahko odločijo, ali je dostop do skladišč reguliran ali se določi s pogajanji.

Upravljanje prezasedenosti

  • Vsi udeleženci na trgu morajo imeti dostop do največje možne zmogljivosti omrežja ter skladišč in obratov za UZP.
  • Operaterji prenosnih sistemov morajo izvajati in objaviti pregledne postopke upravljanja prezasedenosti, ki zagotavljajo, da čezmejna izmenjava plina poteka brez diskriminacije.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 3. marca 2011. Razveljavila je Uredbo (ES) št. 1775/2005 od 3. marca 2011.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Prenos. Prenos plina z območij, kjer se pridobiva, do končnih potrošnikov prek podzemnih plinovodov.
Operater prenosnega sistema (TSO). Telo, ki skrbi za prenos energije, npr. zemeljskega plina, bodisi znotraj države bodisi znotraj regije z uporabo fiksne infrastrukture.
Izravnava. Izenačevanje oddaje in dobave plina v podjetje ter odjema iz podjetja. Izravnava se lahko opravi dnevno, mesečno ali sezonsko s kaznimi, ki se navadno obračunajo za pretirana odstopanja.
Upravljanje prezasedenosti. Do prezasedenosti pride, kadar prenosni sistem ne zmore prenesti energije skladno s potrebami trga. Upravljanje prezasedenosti zagotavlja uporabo razpoložljive energije brez kršenja omejitev sistema.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o pogojih za dostop do prenosnih omrežij zemeljskega plina in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1775/2005 (UL L 211, 14.8.2009, str. 36–54).

Nadaljnje spremembe Izvedbene uredbe (ES) št. 715/2009 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2022/1032 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. junija 2022 o spremembi Uredb (EU) 2017/1938 in (ES) št. 715/2009 glede skladiščenja plina (UL L 173, 30.6.2022, str. 17–33).

Uredba Komisije (EU) 2017/459 z dne 16. marca 2017 o oblikovanju kodeksa omrežja za mehanizme za dodeljevanje zmogljivosti v prenosnih sistemih plina in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 984/2013 (UL L 72, 17.3.2017, str. 1–28).

Uredba Komisije (EU) 2017/460 z dne 16. marca 2017 o oblikovanju kodeksa omrežja o usklajenih tarifnih strukturah za plin (UL L 72, 17.3.2017, str. 29–56).

Uredba Komisije (EU) 2015/703 z dne 30. aprila 2015 o vzpostavitvi kodeksa omrežja s pravili o medobratovalnosti in izmenjavi podatkov (UL L 113, 1.5.2015, str. 13–26).

Uredba Komisije (EU) št. 312/2014 z dne 26. marca 2014 o vzpostavitvi kodeksa omrežja za izravnavo odstopanj za plin v prenosnih omrežjih (UL L 91, 27.3.2014, str. 15–35).

Zadnja posodobitev 31.10.2022

Top