EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Preferencialne uvozne tarife Evropske unije za države v razvoju

Preferencialne uvozne tarife Evropske unije za države v razvoju

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 978/2012 o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Leta 2012 je Evropska unija (EU) sprejela nova pravila za preusmeritev te sheme, ki se uporablja vse od leta 1971. Ta pravila zagotavljajo večjo preglednost in predvidljivost sistema za države upravičenke, zlasti glede na spremenjene svetovne trgovinske tokove v zadnjem desetletju. Shema je zdaj usmerjena v najšibkejše države.
  • Uredba ne vključuje držav, ki že uživajo preferenciale na podlagi sporazumov o prosti trgovini z EU ali avtonomnih dogovorov z EU (običajno začasnih, ki veljajo do sklenitve celovitejših in dolgoročnejših sporazumov z EU).

KLJUČNE TOČKE

Shema splošnih tarifnih preferencialov (GSP) EU omogoča državam v razvoju plačevanje nižjih tarif za njihov izvoz v EU. To pomaga spodbujati rast njihovega gospodarstva.

Trije sklopi sheme

  • Standardni GSP. Tarife za blago, uvoženo iz države v razvoju, se znižajo ali se v celoti opustijo. Izjema: to ne velja v primeru, če Svetovna banka tri zaporedna leta neposredno pred posodobitvijo seznama držav upravičenk s strani EU uvrsti državo med države z visokim ali višjim srednjim dohodkom.
  • GSP+ (spodbujevalni režim). Še nižje tarife za države, ki so ratificirale in izvajajo 27 določenih mednarodnih konvencij o človekovih pravicah in pravicah delavcev, okolju in dobrem upravljanju.
  • Vse razen orožja za najmanj razvite države. Uvoz vsega blaga iz držav, ki jih Združeni narodi opredeljujejo kot najmanj razvite države, brez vseh tarif in kvot, razen v primeru orožja.

Opustitev po državah

EU lahko začasno opusti nižje tarife iz razlogov, kot so:

  • kršitve osrednjih načel iz konvencij o človekovih pravicah in pravicah delavcev;
  • nepoštene trgovinske prakse;
  • resne pomanjkljivosti pri carinskem nadzoru (npr. izvoz ali tranzit nedovoljenih drog);
  • nacionalna zakonodaja države upravičenke GSP+ ne vključuje več ustreznih konvencij (ali zakonodaja se več ne izvaja učinkovito).

Prekinitev zaradi razvoja države

  • Nekatere države so lahko revne, a kljub temu razvijejo visoko konkurenčne izvozne industrije. Ko se to zgodi, ne potrebujejo več preferencialov za uspešen preboj na trge EU.
  • Shema GSP zato prekliče preferenciale v državah s takšnimi konkurenčnimi proizvodnimi sektorji na podlagi mehanizma gradacije.

Večja stabilnost in predvidljivost

  • Novi GSP uvoznikom in izvoznikom ponuja večjo stabilnost in predvidljivost, saj zdaj traja 10 let (v primerjavi s tremi leti v preteklosti).
  • Izvozniki vedo, da v primeru sprememb seznama upravičenk nastopijo prehodna obdobja, ki trajajo najmanj eno leto. Države danes zagotovo vedo, da so lahko odstranjene s seznama upravičenk samo, če jih Združeni narodi tri leta zapored uvrstijo med države z visokim ali višjim srednjim dohodkom.

Začasne omejitve uvoza

EU lahko uporabi zaščitne ukrepe (začasne omejitve), če uvoz iz držav upravičenk povzroča ali bi lahko povzročil „resne težave“ proizvajalcu iz EU. Uporabi lahko tudi nadzorne ukrepe za kmetijske proizvode. Ti ukrepi v zgodovini sheme še niso bili sprejeti.

Seznam držav upravičenk

Uredba (EU) št. 978/2012 se spreminja z izvedbenimi in delegiranimi akti, da se posodobi seznam držav, ki uživajo ugodnosti tarifnih preferencialov v okviru GSP+. Glej najnovejšo prečiščeno različico.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 20. novembra 2012.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 732/2008 (UL L 303, 31.10.2012, str. 1–82).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 978/2012 so vključene v osnovno besedilo. To prečiščeno besedilo se uporablja le kot napotilo.

POVEZANI DOKUMENTI

Delegirana uredba Komisije (EU) št. 155/2013 z dne 18. decembra 2012 o določitvi pravil glede postopka odobritve posebnega spodbujevalnega režima za trajnostni razvoj in dobro upravljanje v skladu z Uredbo (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov (UL L 48, 21.2.2013, str. 5–7).

Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1083/2013 z dne 28. avgusta 2013 o določitvi pravil glede postopka za začasni preklic tarifnih preferencialov in sprejetja splošnih zaščitnih ukrepov v skladu z Uredbo (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov (UL L 293, 5.11.2013, str. 16–21).

Uredba (EU) št. 607/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 552/97 o začasnem umiku dostopa Mjanmara/Burme do splošnih tarifnih preferencialov (UL L 181, 29.6.2013, str. 13–14).

Zadnja posodobitev 03.02.2022

Top