Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strateški okvir za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše

Strateški okvir za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše

 

POVZETEK:

Resolucija o strateškem okviru za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše (2021–2030),

Resolucija Sveta o upravljavski strukturi strateškega okvira za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše (2021–2030)

KAJ JE NAMEN RESOLUCIJ?

  • Prva resolucija (sprejeta februarja leta 2021) določa glavno orodje na ravni Evropske unije (EU) za sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju za tekoče desetletje. Strateški okvir za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju Evropskega izobraževalnega prostora (EIP) in širše (2021–2030) je namenjen podpori prizadevanj držav članic EU za izboljšanje nacionalnih sistemov izobraževanja in usposabljanja s pomočjo dopolnilnih orodij na ravni EU, vzajemnega učenja in izmenjave dobrih praks z uporabo odprte metode usklajevanja. Do leta 2030 je doseganje in nadaljnji razvoj EIP glavni politični cilj strateškega okvira.
  • Druga resolucija (sprejeta novembra leta 2021) zagotavlja usmeritve in vodilna načela za strukturo upravljanja strateškega okvira, tako da je delo, ki bo potekalo v tem okviru, mogoče ustrezno usmerjati in usklajevati.

KLJUČNE TOČKE

Pet strateških prioritet

  • 1.

    Izboljšanje kakovosti, pravičnosti, vključenosti in uspeha za vse v izobraževanju in usposabljanju.

  • 2.

    Uresničevanje načela vseživljenjskega učenja in mobilnosti za vse.

  • 3.

    Povečanje pristojnosti in motivacije v izobraževalnem poklicu.

  • 4.

    Krepitev evropskega visokošolskega izobraževanja.

  • 5.

    Podpiranje zelenega in digitalnega prehoda v in prek izobraževanja in usposabljanja.

Cilji na ravni EU

V resoluciji iz februarja leta 2021 so se države članice dogovorile tudi o sedmih ciljih na ravni EU, ki jih je treba doseči.

  • 1.
    Petnajstletniki s slabimi rezultati pri osnovnih spretnostih

    Delež petnajstletnikov s slabimi rezultati pri branju, matematiki in naravoslovju naj bi do leta 2030 znašal manj kot 15 %.

  • 2.
    Osmošolci s slabimi rezultati pri digitalnih spretnostih

    Delež učencev osmega razreda s slabimi rezultati na področju računalniške in informacijske pismenosti, naj bi do leta 2030 znašal manj kot 15 %.

  • 3.
    Udeležba v predšolski vzgoji in varstvu

    Do leta 2030 bi moralo biti vsaj 96 % otrok, starih od 3 let do starosti za začetek obveznega osnovnošolskega izobraževanja, udeleženih v predšolsko vzgojo in varstvo.

  • 4.
    Osebe, ki zgodaj opustijo izobraževanje in usposabljanje

    Delež oseb, ki zgodaj opustijo izobraževanje in usposabljanje, bi moral do leta 2030 biti nižji od 9 %.

  • 5.
    Diplome v terciarnem izobraževanju

    Delež oseb, starih od 25 do 34 let s terciarno izobrazbo, naj bi do leta 2030 znašal najmanj 45 %.

  • 6.
    Izpostavljenost diplomantov poklicnega izobraževanja in usposabljanja do učenja na delovnem mestu

    Delež nedavnih diplomantov poklicnega izobraževanja in usposabljanja, ki imajo koristi od izpostavljenosti učenju na delovnem mestu med svojim poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem, bi moral do leta 2025 znašati vsaj 60 %.

  • 7.
    Sodelovanje odraslih v izobraževanju

    Najmanj 47 % odraslih, starih od 25 do 64 let, bi moralo do leta 2025 sodelovati v izobraževanju v zadnjih 12 mesecih.

Spremljanje in sporočanje

Za spremljanje procesa bodo države članice in Evropska komisija tesno sodelovale pri preučevanju opravljenega dela na tehnični ravni ter ocenile postopek in njegove rezultate. Letno spremljanje bo potekalo tudi prek Komisije s Pregledom izobraževanja in usposabljanja, ki spremlja napredek pri doseganju vseh dogovorjenih ciljev in kazalnikov na ravni EU, vključno s podkazalniki, na področju izobraževanja in usposabljanja ter prispeva tudi k procesu evropskega semestra.

Določenih je več stopenj poročanja o napredku. Komisija je novembra 2022 objavila poročilo o napredku Evropskega izobraževalnega prostora. Leta 2023 bo sledil vmesni pregled, leta 2025 pa bo objavljeno celotno poročilo o Evropskem izobraževalnem prostoru.

Struktura upravljanja

Vodilna načela za strukturo upravljanja strateškega okvira, kot je opisano v resoluciji iz novembra 2021, so:

  • lastništvo in vključevanje;
  • odgovornost;
  • preglednost, kontinuiteta in učinkovitost; in
  • sodelovanje.

Resolucija vzpostavlja nov organ v okviru skupine na visoki ravni za izobraževanje in usposabljanje (HLG), in sicer usklajevalni odbor HLG. Ta novi organ bo imel koordinacijsko in podporno funkcijo. Predsedstvo v sodelovanju s partnerji v trojnem predsedstvu in Komisiji prevzame vodilno vlogo pri usklajevanju dela skupine na visoki ravni za izobraževanje in usposabljanje v okviru strateškega okvira.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENTI

Resolucija Sveta o strateškem okviru za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše (2021–2030) (UL C 66, 26.2.2021, str. 1–21).

Resolucija Sveta o upravljavski strukturi strateškega okvira za evropsko sodelovanje v izobraževanju in usposabljanju pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora in širše (2021–2030) (UL C 497, 10.12.2021, str. 1–4).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o napredku pri uresničevanju evropskega izobraževalnega prostora (COM(2022) 700 final, 18.11.2022)

Uredba (EU) 2021/817 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. maja 2021 o vzpostavitvi programa Erasmus+, programa Unije za izobraževanje in usposabljanje, mladino ter šport, ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1288/2013 (UL L 189, 28.5.2021, str. 1–33).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o uresničitvi evropskega izobraževalnega prostora do leta 2025 (COM(2020) 625 final, 30.9.2020)

Zadnja posodobitev 31.01.2023

Top