Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (2021–2027)

Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (2021–2027)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2021/691 o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG)

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

KLJUČNE TOČKE

Poslanstvo in cilji

  • ESPG je solidarnostni sklad, ki financira aktivne ukrepe na trgu dela (kot so usposabljanje, iskanje zaposlitve in ustanovitev podjetij), kadar zaradi večjih prestrukturiranj pride do nepričakovanih in znatnih izgub delovnih mest.
  • Gre za sklad za nujne primere zunaj zgornjih meja večletnega finančnega okvira.

Intervencijska merila

  • Podpora iz ESPG se sproži, če se v obdobju štirih mesecev izgubi več kot 200 delovnih mest (zmanjšano s prejšnjih 500 v obdobju 2014–2020) – s plačo ali samozaposlenih – (za odpuščanja v istem podjetju ali isti regiji) ali v obdobju šestih mesecev v podjetju ali skupini podjetij (zlasti malih in srednjih podjetij) v istem sektorju in na geografskem območju. Za odpuščanja v podjetju lahko ta prag vključuje dobavitelje in nadaljnje proizvajalce.
  • Na majhnih trgih dela se lahko sprejmejo vloge, ki ne dosegajo tega praga, če odpuščanja znatno vplivajo na zaposlovanje in lokalno, regionalno ali nacionalno gospodarstvo. Izjemoma bi to lahko veljalo tudi za večje trge dela, vendar finančna pomoč za vse tovrstne primere v danem letu ne sme presegati 15 % letne zgornje meje ESPG.
  • ESPG se ne uporablja za delavce, odpuščene zaradi zmanjšanja proračuna države članice EU (odpuščanja v javnem sektorju).

Upravičeni ukrepi

Finančni prispevek iz ESPG se lahko dodeli za aktivne politike trga dela, ki so del usklajenega svežnja prilagojenih storitev, namenjenih ponovni vključitvi presežnega delavca v zaposlitev ali samozaposlitev. To lahko vključuje naslednje:

  • usposabljanje in prekvalificiranje, vključno z informacijsko in komunikacijsko tehnologijo ter drugimi digitalnimi veščinami,
  • potrjevanje pridobljenega znanja in veščin,
  • pomoč pri iskanju zaposlitve,
  • dejavnosti ciljnih skupin,
  • poklicno svetovanje in svetovalne storitve,
  • mentorstvo;
  • pomoč pri iskanju nadomestne zaposlitve,
  • spodbujanje podjetništva,
  • pomoč za samozaposlitev, ustvarjanje podjetij, prevzeme zaposlenih in dejavnosti sodelovanja,
  • časovno omejeni ukrepi (največ 35 % celotnega svežnja), kot so dodatki za mobilnost, varstvo otrok, usposabljanje, dnevnice in negovalce, skupaj s spodbudami za zaposlovanje delodajalcev – pod pogojem, da upravičenci aktivno sodelujejo pri iskanju zaposlitve ali usposabljanju.

Razširjanje veščin, ki se zahtevajo v digitalni industrijski dobi in v gospodarstvu z učinkovitimi viri, se obravnava kot horizontalni element pri oblikovanju usklajenih svežnjev.

ESPG ne bo podpiral ukrepov, ki so v skladu z nacionalno zakonodajo ali kolektivnimi pogodbami odgovornost podjetij. Države članice lahko zaprosijo za pomoč za pripravljalne, upravljavske, informacijske in oglaševalske dejavnosti ter dejavnosti nadzora in poročanja. Odobrene vloge ESPG so veljavne 24 mesecev.

Naložbe v samozaposlitev, zagon podjetij ali prevzem zaposlenih ne smejo presegati 22 000 EUR na upravičenca. Finančni prispevek iz ESPG je omejen na tisto, kar je potrebno za zagotovitev začasne, enkratne podpore za ciljne upravičence.

Vloge

  • Države članice morajo vložiti vlogo za ESPG v 12 tednih po referenčnem obdobju, v katerem je prišlo do izgube delovnih mest, da jo analizira Evropska komisija, ki proračunskemu organu (Evropskemu parlamentu in Svetu) predlaga uporabo ESPG. To je potrebno, ker je ESPG izven in nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira.
  • Odločitev o tem, ali naj se uporabijo sredstva ESPG, sprejme proračunski organ v šestih tednih po prejemu predloga Komisije.

Stopnja sofinanciranja

Stopnja sofinanciranja ESPG je usklajena z najvišjo stopnjo sofinanciranja Evropskega socialnega sklada plus (ESF+) v zadevni državi članici, vendar ne sme biti nižja od 60 %.

Razveljavitev

Uredba razveljavlja Uredbo (EU) št. 1309/2013 z učinkom od 1. januarja 2021.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. januarja 2021 z izjemo člena 15 (postopek sprejemanja proračuna in izvajanje), ki se uporablja od 3. maja 2021.

OZADJE

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 2021/691 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1309/2013 (UL L 153, 3.5.2021, str. 48–70).

POVEZANI DOKUMENT

Akcijski načrt za evropski steber socialnih pravic, Evropska komisija, 4. marec 2021

Zadnja posodobitev 18.06.2021

Top