EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Začasna podpora za ublažitev tveganja brezposelnosti v izrednih razmerah zaradi izbruha COVID-19 (SURE)

Začasna podpora za ublažitev tveganja brezposelnosti v izrednih razmerah zaradi izbruha COVID-19 (SURE)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2020/672 – vzpostavitev evropskega instrumenta za začasno podporo za ublažitev tveganja brezposelnosti v izrednih razmerah zaradi izbruha COVID-19

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Z vzpostavitvijo evropskega instrumenta za začasno podporo za ublažitev tveganja brezposelnosti v izrednih razmerah (SURE) uredba določa pogoje in postopke, ki EU omogočajo zagotovitev finančne pomoči državi članici, ki doživlja oziroma jo resno ogroža huda gospodarska težava, ki jo je povzročil izbruh COVID-19.
  • Pomoč je namenjena predvsem financiranju ureditev krajšega delovnega časa ali podobnih ukrepov za zaščito zaposlenih in samozaposlenih, s čimer se zmanjša tveganje za brezposelnost in izgubo dohodka. Uporablja se lahko tudi za pomožno financiranje nekaterih ukrepov, povezanih z zdravjem, zlasti na delovnem mestu.

KLJUČNE TOČKE

  • Člen 122(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije dovoljuje Svetu dodelitev finančne pomoči EU državam članicam, ki imajo (ali jih resno ogrožajo) težave, nastale zaradi izjemnih dogodkov, nad katerimi nimajo nadzora.
  • V skladu z uredbo SURE lahko država članica zaprosi za finančno pomoč EU v podporo nacionalnim ukrepom, kot so ureditve krajšega delovnega časa, za odpravo socialno-gospodarskih učinkov izbruha COVID-19, če so se dejanski (in morda tudi načrtovani) javni izdatki po 1. februarju 2020 nenadoma in močno povečali.
  • Finančna pomoč bi se zagotovila na zahtevo v obliki posojila, plačanega na obroke. V ta namen bi Evropska komisija in zadevna država članica sklenili posojilno pogodbo v skladu s členom 220(5) finančne uredbe EU (Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 – glej povzetek).
  • Za zagotovitev financiranja instrumenta SURE je Komisija pooblaščena, da se v imenu EU v najprimernejšem času zadolži na kapitalskih trgih ali pri finančnih institucijah, da optimizira stroške financiranja in ohrani ugled izdajatelja EU na trgih. Države članice lahko prispevajo k instrumentu SURE s tem, da jamčijo za tveganje, ki ga tako nosi EU. Takšni prispevki se predložijo v obliki nepreklicnih, brezpogojnih jamstev in jamstev na zahtevo. Znesek jamstva, ki ga prispeva vsaka država članica, ustreza njenemu relativnemu deležu v skupnem bruto nacionalnem dohodku EU, v skupnem znesku 25 milijard EUR. Komisija sklene sporazum o jamstvu s prispevajočo državo članico in določi plačilne pogoje.
  • Najvišji znesek finančne pomoči, ki je na voljo v okviru programa SURE, je 100 milijard EUR za vse države članice.
  • Namen instrumenta SURE je dopolniti nacionalne ukrepe, ki so jih prizadete države članice sprejele za ublažitev neposrednih gospodarskih, socialnih in zdravstvenih učinkov izbruha COVID-19.

Postopek za zahtevo in odobritev finančne pomoči

  • Finančna pomoč je na voljo z izvedbenim sklepom Sveta, sprejetim na predlog Komisije in po posvetovanju z zadevno državo članico.
  • V ta namen zadevna država članica Komisiji predloži ustrezna dokazila v zvezi z nenadnim in močnim povečanjem dejanskih (in morda tudi načrtovanih) javnih izdatkov, neposredno povezanih z ureditvami krajšega delovnega časa in podobnimi ukrepi ter po potrebi z ustreznimi zdravstvenimi ukrepi zaradi izbruha COVID-19.

Pravila varnega in skrbnega poslovanja

  • Komisija je dolžna izvajati naslednja pravila varnega in skrbnega poslovanja, ki veljajo za posojilni portfelj SURE:
    • delež posojil, dodeljenih trem državam članicam, ki predstavljajo največji delež posojil, ne sme presegati 60 % najvišjega zneska (tj. 60 % od 100 milijard EUR);
    • zneski, ki jih mora EU plačati v določenem letu, ne smejo presegati 10 % najvišjega zneska instrumenta SURE (tj. 10 % od 100 milijard EUR);
    • po potrebi lahko Komisija preusmeri pripadajoča posojila, sklenjena v imenu EU.
  • Izvedbeni sklep Sveta bo vključeval:
    • znesek posojila, največjo povprečno zapadlost, formulo za oblikovanje cen, največje število obrokov, obdobje razpoložljivosti in druga ustrezna pravila za dodelitev finančne pomoči;
    • oceno skladnosti države članice s pogoji za uporabo instrumenta SURE;
    • opis nacionalnih ureditev krajšega delovnega časa ali podobnih ukrepov in po potrebi ukrepov, povezanih z zdravjem, ki se tudi lahko financirajo v skladu z uredbo SURE.
  • Pri sprejemanju izvedbenega sklepa Svet upošteva obstoječe in predvidene potrebe države članice ter zahteve za finančno pomoč SURE, ki so jih že predložile ali jih nameravajo predložiti druge države članice, hkrati pa uporablja načela enake obravnave, solidarnosti, sorazmernosti in preglednosti.

Upravljanje, možna uporaba jamstev in razpoložljivost instrumenta SURE

  • Komisija vzpostavi potrebne sporazume za upravljanje posojil z Evropskim sistemom centralnih bank. Države upravičenke pri svoji centralni banki odprejo posebne račune za upravljanje prejete finančne pomoči.
  • V primeru, da bo Komisija kljub uporabi vseh pravil varnega in skrbnega poslovanja morda morala uporabiti jamstva držav članic, se pričakuje, da pred pozivom k tem jamstvom preuči, ali lahko črpa iz razpoložljivega kritja v okviru zgornje meje lastnih sredstev za odobritve plačil, pri čemer presodi, kakšen obseg črpanja je vzdržen, ob upoštevanju med drugim skupnih pogojnih obveznosti EU in vzdržnosti splošnega proračuna EU.
  • Instrument SURE bo na voljo, ko bodo vse države članice prispevale svoj del jamstev (glej zgoraj). Obdobje razpoložljivosti instrumenta SURE, v katerem se lahko sprejme izvedbeni sklep Sveta o dodelitvi finančne pomoči, se konča 31. decembra 2022. Svet se lahko na predlog Komisije odloči, da bo obdobje razpoložljivosti instrumenta SURE podaljšal vsakič za dodatnih 6 mesecev, če Komisija ugotovi, da huda gospodarska težava, nastala zaradi izbruha COVID-19, vpliva na financiranje ustreznih ukrepov še naprej.
  • Uredba se ne uporablja v Združenem kraljestvu.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba je začela veljati 20. maja 2020.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Sveta (EU) 2020/672 z dne 19. maja 2020 o vzpostavitvi evropskega instrumenta za začasno podporo za ublažitev tveganj za brezposelnost v izrednih razmerah (SURE) po izbruhu COVID-19 (UL L 159, 20.5.2020, str. 1–7).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1–222).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VIII – Ekonomska in monetarna politika – Poglavje 1 – Ekonomska politika – Člen 122 (prejšnji člen 100 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 98).

Zadnja posodobitev 31.08.2020

Top