This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Electricity in the EU — Inter-Transmission System Operator Compensation (ITC)
Električna energija v EU – nadomestila med operaterji prenosnih sistemov (ITC)
Električna energija v EU – nadomestila med operaterji prenosnih sistemov (ITC)
Električna energija v EU – nadomestila med operaterji prenosnih sistemov (ITC)
POVZETEK:
KAJ JE NAMEN TE UREDBE?
Namen te uredbe je zagotoviti mehanizem in smernice za:
KLJUČNE TOČKE
Operaterji prenosnih sistemov prejmejo nadomestilo za prevajanje čezmejnih pretokov električne energije po njihovih omrežjih, vključno s stroški izgube, iz sklada za nadomestila med operaterji prenosnih sistemov (ITC), ki ga je ustanovila in ga upravlja Evropska mreža operaterjev prenosnih sistemov za električno energijo (ENTSO za električno energijo), ki je bil ustanovljen na podlagi člena 5 Uredbe (ES) št. 714/2009. Okvir ITC nadzoruje Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER), ustanovljena z Uredbo (ES) št. 713/2009.
Prispevek v sklad
Operaterji prenosnih sistemov prispevajo v sklad ITC v sorazmerju s pretoki električne energije v njihov nacionalni prenosni sistem in iz njega.
Sodelovanje
Regulativni organi zagotovijo, da operaterji prenosnih sistemov sodelujejo v mehanizmu ITC in da cene, ki jih operaterji prenosnih sistemov zaračunavajo za dostop do omrežij, ne vključujejo nobenih dodatnih stroškov za prevajanje čezmejnih pretokov električne energije.
Operaterji prenosnih sistemov iz držav zunaj EU, ki uporabljajo zakonodajo EU na področju električne energije ali so sklenile večstranske sporazume, so upravičeni do sodelovanja v mehanizmu ITC.
Pristojbina za uporabo
Vsak udeleženec v mehanizmu ITC zaračuna „pristojbino za uporabo“ prenosnega sistema za uvoz in izvoz električne energije med nacionalnim prenosnim sistemom in prenosnim sistemom države zunaj EU, razen če uporablja pravo EU na področju električne energije, ali če ni bil sklenjen večstranski sporazum.
„Pristojbino za uporabo“ za vsako leto določi ENTSO za električno energijo kot ocenjen prispevek na megavatno uro, ki bi ga operaterji prenosnih sistemov iz države udeleženke plačali v sklad ITC na podlagi načrtovanih čezmejnih pretokov električne energije za ustrezno leto.
Cene
Povprečne letne cene prenosa, ki jih plačujejo proizvajalci, so izračunane kot:
Te cene ne vključujejo:
Dovoljene povprečne letne cene prenosa, ki jih plačujejo proizvajalci, so naslednje:
ENTSO za električno energijo spremlja primernost razponov dovoljenih cen prenosa in ob tem upošteva njihov učinek na financiranje prenosne zmogljivosti držav EU.
OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?
Uporablja se od 3. marca 2011.
OZADJE
Glej tudi:
KLJUČNI POJMI
GLAVNI DOKUMENT
Uredba Komisije (EU) št. 838/2010 z dne 23. septembra 2010 o določitvi smernic glede mehanizma nadomestil med operaterji prenosnih sistemov in skupnega regulativnega pristopa k zaračunavanju prenosa (UL L 250, 24.9.2010, str. 5–11).
POVEZANA DOKUMENTA
Uredba (ES) št. 713/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o ustanovitvi Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (UL L 211, 14.8.2009, str. 1–14).
Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 713/2009 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica se uporablja le kot napotilo.
Uredba (ES) št. 714/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o pogojih za dostop do omrežja za čezmejne izmenjave električne energije in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1228/2003 (UL L 211, 14.8.2009, str. 15–35).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 24.05.2019