EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Geografsko blokiranje: naslovitev diskriminatornega obravnavanja strank

Geografsko blokiranje: naslovitev diskriminatornega obravnavanja strank

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2018/302 o naslovitvi neupravičenega geografskega blokiranja in drugih oblik diskriminacije na podlagi državljanstva, kraja prebivališča ali kraja sedeža strank na notranjem trgu

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen uredbe je zagotoviti pravilno delovanje notranjega trga EU s preprečevanjem neupravičenega geografskega blokiranja* in drugih oblik diskriminacije ki posredno ali neposredno temeljijo na državljanstvu, kraju prebivališča ali lokaciji strank pri spletnih in nespletnih transakcijah znotraj EU.
  • Trgovca ne zavezuje k čezmejni dostavi (če te storitve že ne ponuja) ali k usklajevanju cen.
  • Vendar pa prepoveduje diskriminacijo strank EU pri dostopu do blaga in storitev na podlagi njihovega državljanstva, kraja prebivališča ali kraja sedeža, kadar stranka iz tujine sprejme pogoje, ki se uporabljajo na notranji ravni (tj. pravica do kupovanja, kot jo imajo lokalne stranke).

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Uredba se ne uporablja za:

  • primere, ki so za državo EU v celoti notranje;
  • druge storitve, kot so finančne, avdiovizualne, prometne, zdravstvene in socialne, skladno s področjem uporabe direktive EU o storitvah.

Uredba se ne uporablja za storitve, povezane z avtorsko zaščiteno vsebino, kot so storitve pretakanja glasbe, elektronske knjige, programska oprema in video igre, vendar bo to pregledano med ocenjevanjem uredbe.

Dostop do spletnih vmesnikov

Uredba prepoveduje blokiranje dostopa do spletišč in preusmerjanje brez predhodnega soglasja stranke.

Tudi če se stranka strinja s preusmerjanjem, mora prvotna obiskana različica ostati dostopna.

Kadar je blokiranje, omejitev dostopa ali preusmerjanje utemeljeno s pravom EU ali nacionalnim pravom, ki je v skladu s pravom EU, morajo trgovci zagotoviti strankam jasna pojasnila.

Pogoji za dostop do blaga ali storitev

Obstajajo trije posebni primeri, v katerih trgovci ne smejo uporabljati različnih splošnih pogojev za dostop do blaga ali storitev iz razlogov, povezanih z državljanstvom, krajem prebivališča ali lokacijo stranke, razen če je to potrebno zaradi uskladitve s pravom EU ali nacionalnim pravom, ki je v skladu s pravom EU:

  • prodaja blaga, ki je dostavljeno na območje, na katerega trgovec dostavlja (ali ki ga prevzame stranka);
  • opravljanje elektronsko opravljenih storitev;
  • opravljanje storitev na določeni fizični lokaciji.

Plačilna sredstva

Trgovci se sami odločijo, katera plačilna sredstva in blagovno znamko kartice bodo sprejeli. Vendar pa ni dovoljena diskriminacija pri istem plačilnem sredstvu ali blagovni znamki kartice, ki temelji na:

  • državljanstvu, kraju prebivališča ali kraju sedeža stranke;
  • kraju plačilnega računa;
  • kraju ponudnika plačilnih storitev;
  • kraju izdaje plačilnega sredstva.

Šteje se, da trgovci ravnajo diskriminatorno, če zavrnejo plačilo, kadar:

  • je to opravljeno v obliki elektronske transakcije s kreditnim plačilom, neposredno obremenitvijo ali kartičnim plačilom v okviru iste plačilne blagovne znamke in kategorije;
  • je to opravljeno v valuti, ki jo trgovec sprejema, in
  • so zahteve glede avtentikacije izpolnjene.

Trgovci pa lahko zahtevajo nadomestilo za uporabo kartičnega plačila, za katera medbančne provizije* niso urejene v pravilih EU o provizijah za kartična plačila.

Odnos do konkurenčnega prava in pasivne prodaje

Uredba na splošno ne vpliva na pravila konkurence, zlasti na člena 101 in 102 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

Sporazume o aktivni prodaji* še naprej urejajo pravila EU o izjemah v zvezi z vertikalnimi sporazumi o dobavi in distribuciji. Vendar se uredba o geografskem blokiranju uporablja za pasivno prodajo*: omejevalni sporazum z dobaviteljem zahteva od trgovca, da pri taki prodaji stranke iz drugih držav EU obravnava drugače, tj. na način, ki je s to uredbo prepovedan, zato tak sporazum ni dovoljen in se ne sme upoštevati.

Pregled

Evropska komisija bo predstavila poročilo o oceni uporabe te uredbe do marca 2020 in nato vsakih pet let. V prvem poročilu bo preučila možnost razširitve njenega področja uporabe.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 3. decembra 2018.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Geografsko blokiranje: diskriminatorna praksa, s katero trgovci preprečujejo spletnim strankam dostop do proizvodov ali storitev, ki se nudijo na spletišču, vzpostavljenem v drugi državi, in nakup teh proizvodov ali storitev, na primer z blokiranjem čezmejnega dostopa do spletišč ali odrekanjem možnosti za izpolnitev naročila ali nakup blaga ali storitev pri dostopu do spletišča v tujini.
Medbančne provizije zaračuna banka imetnika kartice banki trgovca vsakokrat, ko potrošnik opravi nakup s kartičnim plačilom.
Aktivna prodaja: v okviru sporazumov o izključni distribuciji pomeni prodajo z aktivnim nagovarjanjem posameznih strank znotraj izključnega ozemlja drugega distributerja.
Pasivna prodaja: prodaja, ki se odziva na nenaročene zahteve strank z ozemlja, na katerem trgovec ni aktiven.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2018/302 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. februarja 2018 o naslovitvi neupravičenega geografskega blokiranja in drugih oblik diskriminacije na podlagi državljanstva, kraja prebivališča ali kraja sedeža strank na notranjem trgu ter o spremembi uredb (ES) št. 2006/2004 in (EU) 2017/2394 ter Direktive 2009/22/ES (UL L 60I, 2.3.2018, str. 1–15).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2006/123/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o storitvah na notranjem trgu (UL L 376, 27.12.2006, str. 36–68).

Uredba Komisije (EU) št. 330/2010 z dne 20. aprila 2010 o uporabi člena 101(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije za skupine vertikalnih sporazumov in usklajenih ravnanj (UL L 102, 23.4.2010, str. 1–7).

Uredba (EU) 2015/751 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2015 o medbančnih provizijah za kartične plačilne transakcije (UL L 123, 19.5.2015, str. 1–15).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del: Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1: Pravila o konkurenci – Oddelek 1: Pravila za podjetja – Člen 101 (prejšnji člen 81 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 88–89).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del: Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1: Pravila o konkurenci – Oddelek 1: Pravila za podjetja – Člen 102 (prejšnji člen 82 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 89).

Zadnja posodobitev 16.10.2018

Top