Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Misija EU na Kosovu * To poimenovanje ne posega v stališča glede statusa ter je v skladu z RVSZN 1244 (1999) in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova. – podpiranje pravne države

Misija EU na Kosovu* – podpiranje pravne države

 

POVZETEK:

Skupni ukrep 2008/124/SZVP – Misija EU za pravno državo – EULEX Kosovo

KAJ JE NAMEN TEGA SKUPNEGA UKREPA?

Ta skupni ukrep vzpostavlja misijo Evropske unije za krepitev pravne države na Kosovu, znane kot EULEX Kosovo, s poslanstvom, da pomaga institucijam, pravosodnim organom, policiji in drugim organom pregona na Kosovu pri doseganju trajnosti in odgovornosti. Določa tudi nekatere naloge za doseganje tega cilja.

KLJUČNE TOČKE

Da bi dosegla svoj cilj, je misija EULEX Kosovo zasnovana za nadaljnji razvoj in krepitev neodvisne večnarodne strukture kazenskega pravosodja (vključno s carinsko službo), neodvisnega od političnih vplivov in v skladu z mednarodno priznanimi standardi. To vključuje:

  • spremljanje in usmerjanje institucij na Kosovu ter svetovanje;
  • zagotavljanje pravne države in javnega reda, po potrebi s spreminjanjem predhodnih odločitev kosovskih oblasti;
  • zagotavljanje, da so vojni zločini, terorizem, organizirani kriminal, korupcija, medetnična kazniva dejanja, finančni/gospodarski kriminal in druga huda kazniva dejanja pravilno obravnavani, po potrebi z mednarodno pomočjo in vzpostavljanjem struktur za sodelovanje in usklajevanje med policijo in tožilci;
  • prispevanje k boju proti korupciji, goljufijam in finančnemu kriminalu;
  • pomoč pri izvajanju strategije za boj proti korupciji na Kosovu,
  • zagotavljanje, da so pri vseh njenih dejavnostih upoštevane človekove pravice in načelo enakosti spolov, ter
  • sodelovanje z agencijami EU, pravosodnimi organi in organi kazenskega pregona držav EU in držav nečlanic EU ter pomoč kosovskim organom kazenskega pregona pri razvoju njihovih zmogljivosti za izmenjavo informacij z regionalnimi in mednarodnimi partnerji na področju pravne pomoči in sodelovanja v kazenskih zadevah.

Preneseni sodni postopki

V okviru svojega mandata bo misija EULEX Kosovo podpirala postopke, ki bodo preneseni v državo EU in izhajajo iz domnevnih kršitev iz poročila Sveta Evrope z naslovom Nečloveško ravnanje z ljudmi in nezakonita prodaja človeških organov na Kosovu z dne 12. decembra 2010. Sodniki in tožilci bodo popolnoma neodvisni.

Struktura

Kot skupna varnostna in obrambna politika ima EULEX Kosovo svoj glavni štab v Prištini in urade po celotnem Kosovu, pa tudi podporno enoto v Bruslju. Operacije so se začele po prenosu pristojnosti z misije Združenih narodov na Kosovu.

Poveljnik civilne operacije, ki je pod političnim in strateškim vodstvom Političnega in varnostnega odbora (PVO) ter pod splošno pristojnostjo visoke predstavnice Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, poveljuje na strateški ravni, vodja misije pa je odgovoren na lokalni vojaški ravni.

EULEX Kosovo sestoji predvsem iz osebja, ki ga dodelijo države ali institucije EU, ki bodo plačale stroške razmestitve. Dodeljeno osebje je v celoti podrejeno nacionalnim organom ali instituciji EU, ki jih je dodelila, vendar so pod operativnim nadzorom poveljnika civilne operacije, ki se po potrebi posvetuje s posebnim predstavnikom Evropske unije.

Varnost

Poveljnik civilne operacije vodi načrtovanje varnostnih ukrepov vodje misije v skladu s politiko EU iz naslova V Pogodbe o delovanju Evropske unije. Osebje opravi obvezno varnostno usposabljanje pred začetkom dela in tudi redno posodablja znanje na vojaškem področju.

Pristojnost

Misija EULEX Kosovo, ki mora izvajati ta skupen ukrep, je pooblaščena, da:

  • naroča storitve in blago;
  • sklepa pogodbe in upravne dogovore;
  • zaposluje osebje;
  • vodi bančne račune;
  • pridobiva sredstva in razpolaga z njimi ter
  • je lahko stranka v sodnem postopku.

Financiranje

Skupni ukrep določa ureditve za vsakoletno financiranje misije EULEX Kosovo. Projektna enota opredeli in izvaja projekte, usklajuje in svetuje o ustreznih projektih držav EU in zunaj EU, če je to primerno. Na podlagi pogodbe s PVO lahko tudi zaprosi za finančne prispevke iz teh držav za izvajanje projektov v nekaterih okoliščinah.

Podatki in dokumenti

Visoka predstavnica je pooblaščena, da razkrije tajne podatke Združenim narodom, Natu/kosovskim silam, Frontexu in drugim tretjim stranem, ki sodelujejo v tem skupnem ukrepu, v skladu s Sklepom 2013/488/EU.

Pregled

Svet najpozneje šest mesecev pred potekom veljavnosti tega skupnega ukrepa oceni, ali naj se misija EULEX Kosovo podaljša.

OD KDAJ SE TA SKUPNI UKREP UPORABLJA?

Uporablja se od 4. februarja 2008. Potekel bo dne 14. junija 2025.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Skupni ukrep Sveta 2008/124/SZVP z dne 4. februarja 2008 o misiji Evropske unije za krepitev pravne države na Kosovu.*, EULEX KOSOVO (UL L 42, 16.2.2008, str. 92).

Nadaljnje spremembe Skupnega ukrepa Sveta 2008/124/SZVP so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Sveta (SZVP) 2020/792 z dne 11. junija 2020 o spremembi Skupnega ukrepa 2008/124/SZVP o misiji Evropske unije za krepitev pravne države na Kosovu.* (UL L 193, 17.6.2020, str. 9).


* To poimenovanje ne posega v stališča glede statusa ter je v skladu z RVSZN 1244 (1999) in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova.

Zadnja posodobitev 17.11.2023

Top