EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mehanizem za izmenjavo informacij na področju energije

Mehanizem za izmenjavo informacij na področju energije

 

POVZETEK:

Sklep (EU) 2017/684 – izmenjava informacij o medvladnih sporazumih in nezavezujočih instrumentih med državami EU in državami zunaj EU

KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA?

  • Vzpostavlja sistem za izmenjavo informacij med državami EU in Evropsko komisijo o sporazumih o energiji, podpisanih med eno državo EU ali več državami EU na eni strani in državami zunaj EU ali mednarodnimi organizacijami na drugi strani.
  • Namen je zagotoviti, da so medvladni sporazumi, ki jih države EU podpišejo z državami zunaj EU ali mednarodnimi organizacijami, skladni s pravom EU. S tem bi se zagotovilo pravilno delovanje notranjega trga, povečala varnost oskrbe v EU in izboljšali preglednost ter koordinacija pri energetskih zadevah med državami EU in Komisijo.
  • Razveljavlja Sklep št. 994/2012/EU.

KLJUČNE TOČKE

  • Sklep ureja predvsem pravno zavezujoče sporazume med državo EU in državo zunaj EU (ali mednarodno organizacijo), ki zadevajo nabavo, trgovanje, prodajo, tranzit ali shranjevanje energije ali oskrbo z njo v državi EU oziroma v državo EU ali energetsko infrastrukturo v EU.
  • Države EU morajo pred začetkom pogajanj čim prej obvestiti Komisijo in jo redno obveščati o napredku prek namenske spletne aplikacije.
  • Zadevna država EU mora pred sklenitvijo medvladnega sporazuma ali sprejetjem spremembe „v največji možni meri upoštevati“ mnenje Komisije o usklajenosti sporazuma s pravom EU.
  • Država EU mora po ratifikaciji kateri koli sporazum o energiji priglasiti Komisiji, vključno z razlogi za kakršno koli odstopanje od pravnega mnenja Komisije.
  • Države EU lahko Komisiji neobvezno priglasijo nezavezujoče instrumente. Obstajajo dogovori, ki niso pravno zavezujoči, običajno memorandumi o soglasju, skupne izjave ali skupni kodeksi ravnanja, ki na primer določajo cene ali razvoj infrastrukture.

Nafta in plin

Če razgovori zadevajo plin in nafto, je treba osnutek sporazuma priglasiti Komisiji zaradi predhodne (ex-ante) ocene. Komisija mora zadevno državo EU v petih tednih obvestiti o svojih morebitnih pomislekih glede usklajenosti sporazuma s pravom EU, zlasti s pravili notranjega energetskega trga in konkurenčnim pravom. Naknadno Komisija v dvanajstih tednih od prvotne priglasitve svoje pomisleke izrazi v mnenju.

Električna energija

  • Države EU lahko v fazi osnutka sporazuma same ocenijo pravno usklajenost sporazumov o električni energiji s pravom EU.
  • Če država EU ni prepričana o usklajenosti, mora osnutek sporazuma priglasiti Komisiji, ki bo izvedla enak postopek kot v primeru predhodne ocene za nafto in plin.

Obdobja

Obdobja za oceno katerih koli navedenih sporazumov (nafta in plin, električna energija) se lahko podaljšajo s privolitvijo države EU ali skrajšajo po dogovoru s Komisijo, da se pogajanja ne zavlečejo po nepotrebnem.

Obstoječi sporazumi

Države EU so morale do 3. avgusta 2017 Komisiji priglasiti vse obstoječe medvladne sporazume o energiji, vključno s priglašenimi sporazumi o električni energiji. Če ima Komisija prvotne dvome o pravni usklajenosti teh sporazumov s pravom EU, o tem ustrezno obvesti države EU v devetih mesecih od priglasitve.

Izmenjava informacij

  • Kadar država EU določenih informacij ne opredeli kot zaupnih, jih da Komisija v varni elektronski obliki na voljo vsem državam EU. Kadar so informacije zaupne, država EU da na voljo povzetek, vključno z vsaj predmetom urejanja, namenom, področjem uporabe, trajanjem, udeleženimi strankami in informacijami o glavnih elementih.
  • Zahteve po zaupnosti ne omejujejo dostopa Komisije do zaupnih informacij.
  • Namen te izmenjave je spodbuditi usklajevanje med državami EU, da se:
    • pregleda dogajanje in doseže doslednost v zunanjih odnosih EU na področju energije;
    • opredelijo skupne težave in preučijo ustrezni ukrepi za obravnavo navedenih težav, predlagajo smernice in rešitve;
    • podpre priprava večstranskih medvladnih sporazumov, ki vključujejo skupine držav EU ali vso EU.

Smernice

Komisija do 3. maja 2018 po posvetovanju z državami EU oblikuje vzorčne klavzule in smernice za izboljšanje skladnosti prihodnjih medvladnih sporazumov o energiji s pravom EU.

OD KDAJ SE TA SKLEP UPORABLJA?

Uporablja se od 2. maja 2017.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Sklep (EU) 2017/684 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. aprila 2017 o vzpostavitvi mehanizma za izmenjavo informacij v zvezi z medvladnimi sporazumi in nezavezujočimi instrumenti med državami članicami in tretjimi državami na področju energije ter o razveljavitvi Sklepa št. 994/2012/EU (UL L 99, 12.4.2017, str. 1–9).

Zadnja posodobitev 22.03.2018

Top