Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zamisli EU o tem, kako preklopiti na uspešno podatkovno vodeno gospodarstvo

Zamisli EU o tem, kako preklopiti na uspešno podatkovno vodeno gospodarstvo

Sporočilo je dokument, ki vključuje zamisli o tem, kako lahko države Evropske unije (EU) uporabijo podatke v korist svojih gospodarstev. Potencialne prednosti rastočega podatkovno vodenega gospodarstva so med drugim boljša blaginja državljanov, nove poslovne priložnosti in bolj inovativne javne storitve.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Uspešnemu podatkovno vodenemu gospodarstvu naproti (COM(2014) 442 final z dne 2. julija 2014).

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Sporočilo je dokument, ki vključuje zamisli o tem, kako lahko države Evropske unije (EU) uporabijo podatke v korist svojih gospodarstev. Potencialne prednosti rastočega podatkovno vodenega gospodarstva so med drugim boljša blaginja državljanov, nove poslovne priložnosti in bolj inovativne javne storitve.

KLJUČNE TOČKE

Glavne težave, odkrite na javnih posvetovanjih o masovnih podatkih, so:

pomanjkanje čezmejnega usklajevanja,

slabe priložnosti za infrastrukturo in financiranje,

pomanjkanje strokovnjakov za podatke in oseb s sorodnimi spretnostmi in znanjem,

zapleteno pravno okolje.

Komisija za reševanje teh težav predlaga naslednje zamisli:

Vzpostavitev javno-zasebnega partnerstva na področju masovnih podatkov, ki financira večje zamisli glede masovnih podatkov (npr. v osebni medicini in logistiki živilskih izdelkov).

Ustanovitev inkubatorja za odprte podatke, ki pomaga MSP pri vzpostavitvi dobavnih verig na podlagi podatkov in olajša dostop do računalništva v oblaku (kjer se podatki shranjujejo in obdelujejo v središčih za oddaljene podatke).

Nova pravila glede lastništva podatkov in odgovornosti zagotavljanja podatkov za podatke, zbrane prek komunikacije med napravami (M2M) (tj. vsaka tehnologija, ki omogoča, da si omrežno povezane naprave izmenjujejo informacije in izvajajo dejanja brez ročne pomoči ljudi, npr. oddaljeni nadzor; na področju obnavljanja zalog izdelkov lahko prodajni avtomat distributerja obvesti, ko je določenega izdelka malo na zalogi).

Določitev obstoječih zadevnih standardov za podatke za številna področja masovnih podatkov (npr. zdravstvo, prevoz, okolje, maloprodaja, proizvodnja, finančne storitve itd.) za pomoč pri vzpostavitvi okolja za odprto izmenjavo podatkov.

Ustanovitev vrste superračunalniških centrov odličnosti za povečanje števila kvalificiranih strokovnjakov za podatke v Evropi (superračunalniki so računalniki, ki obdelujejo podatke z zelo visoko hitrostjo).

Vzpostavitev omrežja zmogljivosti za obdelavo podatkov v različnih državah EU (to so lokacije, kjer poteka obdelava podatkov - primer omrežja je evropsko podatkovno omrežje za raziskovalno in izobraževalno skupnost Geant).

OZADJE

Človeške dejavnosti, industrijski procesi in raziskave vodijo do zbiranja in obdelave podatkov v obsegu, kakršnega še ni bilo, ter spodbujajo nove proizvode in storitve, pa tudi nove poslovne procese in znanstvene metodologije. Ustvarjeni nabori podatkov so tako obsežni in zapleteni, da je takšne „masovne podatke“ težko obdelovati s sedanjimi orodji in metodami za upravljanje podatkov.

Visoke stopnje rasti na področju podatkovne tehnologije in storitev bi lahko prinesle velike gospodarske prednosti na različnih področjih - od zdravstva, zanesljive preskrbe s hrano, podnebnih vprašanj in učinkovite rabe virov do energetike in inteligentnih prevoznih sistemov.

KLJUČNI POJMI

Masovni podatki (npr. geografske informacije, statistični podatki, vremenski podatki, raziskovalni podatki, podatki o prevozu, podatki o porabi energije ali zdravstveni podatki) se nanašajo na velike količine podatkov, ki jih zelo hitro proizvede veliko število različnih virov.

Dodatne informacije so na voljo na spletišču Evropske digitalne agende.

Zadnja posodobitev: 09.01.2015

Top