Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Enotni kapitalski trg EU za spodbujanje rasti in delovnih mest

Enotni kapitalski trg EU za spodbujanje rasti in delovnih mest

Podjetja v Evropski uniji (EU) se pogosto močno zanašajo na banke in manj na finančne trge*, ki bi prav tako lahko ponudili vire financiranja in, v širšem smislu, spodbudili rast. Da bi jim pomagala pri dostopu do teh alternativnih virov financiranja, je Evropska komisija predstavila projekt za razvoj evropske „unije kapitalskih trgov“.

AKT

Zelena knjiga - Oblikovanje unije kapitalskih trgov (COM(2015) 63 final z dne 18. februarja 2015)

POVZETEK

Podjetja v Evropski uniji (EU) se pogosto močno zanašajo na banke in manj na finančne trge*, ki bi prav tako lahko ponudili vire financiranja in, v širšem smislu, spodbudili rast. Da bi jim pomagala pri dostopu do teh alternativnih virov financiranja, je Evropska komisija predstavila projekt za razvoj evropske „unije kapitalskih trgov“.

KAJ JE NAMEN ZELENE KNJIGE?

Zelena knjiga določa glavne cilje razvoja „unije kapitalskih trgov“ za 28 držav EU (1) do leta 2019. Preučuje tudi, kako spodbuditi uporabo evropskih finančnih trgov in kako jih bolje povezati.

KLJUČNE TOČKE

Cilji

Cilj unije kapitalskih trgov je:

  • povečati obseg alternativnih virov financiranja poleg bank za podjetja - zlasti mala in srednje velika podjetja (MSP) - ter infrastrukturne projekte v EU,
  • spodbuditi naložbe med državami EU.

Kratkoročni ukrepi

Zelena knjiga opredeljuje nekaj področij, na katerih je treba doseči hiter napredek:

  • 1.

    Razvoj vzdržnega evropskega visokokakovostnega trga listinjenja Listinjenje je finančni posel, pri katerem se posojila združijo in prodajo vlagateljem na trgih. Ena od glavnih prednosti tega posla je, da lahko banke odstranijo ta posojila - kot so posojila MSP - in z njimi povezana tveganja iz svojih bilanc stanja in s tem povečajo svojo zmogljivost za dajanje posojil. Cilj je vzpostaviti evropski okvir, ki se zanaša na preproste, pregledne in standardizirane posle listinjenja.

  • 2.

    Olajšanje dostopa podjetij, zlasti MSP, do kapitalskih trgov Ena od pobud je pregledati veljavna pravila, na podlagi katerih morajo podjetja pripraviti prospekt* v zvezi z dostopom do kapitalskih trgov in pridobivanjem kapitala. Cilj je zagotoviti, da te zahteve ne bodo pomenile previsokih stroškov in upravnih bremen za podjetja oziroma da ne bodo prezapletene za vlagatelje.

  • 3.

    Drugi ukrepi. Ti vključujejo razvoj evropskih trgov za prodaje zaprtemu krogu vlagateljev*, podpiranje uporabe evropskih dolgoročnih investicijskih skladov* in ukrepanje za izboljšanje dostopa do kreditnih informacij o MSP.

Dolgoročni ukrepi

Zelena knjiga preučuje načine premagovanja različnih ovir pri oblikovanju in povezovanju evropskih kapitalskih trgov. Izzivi vključujejo:

  • razvoj in razpršitev ponudbe financiranja s pritegovanjem institucionalnih, malih in mednarodnih vlagateljev na kapitalske trge
  • izboljšanje učinkovitosti trga: ovire vključujejo razlike med državami EU na različnih področjih, kot so davčna zakonodaja, pravo družb ali insolvenčna zakonodaja.

OZADJE

Unija kapitalskih trgov je osrednji sestavni del evropskega naložbenega načrta, ki je bil predstavljen novembra 2014.

Več informacij je na voljo na straneh spletnega mesta Evropske komisije o uniji kapitalskih trgov.

KLJUČNI POJMI

* Finančni trgi: trgi, kjer so kupci in prodajalci vključeni v trgovanje s sredstvi, kot so obveznice, valute in izvedeni finančni instrumenti (produkti, katerih vrednost izhaja iz vrednosti sredstva, kot je blago ali valuta, npr. terminski posli in opcije).

* Prospekt: dokument, ki vsebuje podrobne informacije o podjetju ter pogojih in tveganjih naložbe.

* Prodaja zaprtemu krogu vlagateljev: kadar so vrednostni papirji na voljo za prodajo omejenemu številu izbranih vlagateljev, tudi „zasebna ponudba“. To je nasprotno javni ponudbi, pri kateri so vrednostni papirji na voljo za prodajo na odprtem trgu.

* Evropski dolgoročni investicijski skladi: skladi, ki lahko vlagajo v dolgoročna sredstva ali sredstva, ki ne kotirajo na borzi, kot je infrastruktura ali MSP, ki ne kotirajo na borzi. Predpisi, ki jih urejajo, so bili v Uradnem listu Evropske unije objavljeni aprila 2015.

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropski centralni banki, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki: Naložbeni načrt za Evropo (COM(2014) 903 final z dne 26. novembra 2014)

Zadnja posodobitev 11.08.2015



(1) Združeno kraljestvo 1. februarja 2020 izstopi iz Evropske unije in postane tretja država (ki ni članica EU).

Top