Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Reforma pravosodja in protikorupcijske dejavnosti: napredek Romunije

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Reforma pravosodja in protikorupcijske dejavnosti: napredek Romunije

Leta 2007 je bil v okviru pristopa Romunije k Evropski uniji (EU) vzpostavljen poseben mehanizem za spremljanje, t.i. mehanizem za sodelovanje in preverjanje, z namenom spremljanja napredka na področju reforme pravosodja in boja proti korupciji.

AKT

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o napredku Romunije v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje (COM(2015) 35 final z dne 28. januarja 2015)

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o napredku Romunije v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje (COM(2014) 37 final z dne 22. januarja 2014)

POVZETEK

Poročili Evropske komisije iz leta 2014 in 2015 opisujeta napredek, ki ga je Romunija na teh področjih dosegla po letih 2012 in 2013.

KLJUČNE TOČKE

Mehanizem za sodelovanje in preverjanje vključuje štiri posebna merila za obravnavanje pomanjkljivosti Romunije v reformi pravosodja, integriteti, boju proti korupciji na visoki ravni ter preprečevanju korupcije v javnem sektorju in boja proti njej.

Glavni cilj je vzpostavitev rednega postopka poročanja, s čimer bi se zagotovilo, da bodo standardi na teh področjih doseženi in zadovoljivo izpolnjeni, Romuniji pa bi bila obenem zagotovljena tudi pomoč pri odpravljanju pomanjkljivosti, na katere bi opozoril mehanizem za sodelovanje in preverjanje.

Poročili o napredku iz leta 2014 in 2015

Poročilo iz leta 2014 predstavlja analizo, ki jo je opravila Evropska komisija, in povzema ukrepe, ki jih je Romunija sprejela po poročilih iz leta 2012 in 2013 (slednje je bilo objavljeno po imenovanju nove vlade).

Glavna ugotovitev poročila iz leta 2014 je, da Romunija tudi v težkih političnih okoliščinah dosega napredek v ključnih pravosodnih institucijah in institucijah za integriteto.

Vendar poročilo opozarja tudi na:

  • posebne probleme v zvezi z neodvisnostjo pravosodja,
  • odpor proti uporabi integritete in protikorupcijskih ukrepov,
  • politično posredovanje pri ključnih imenovanjih sodnikov.

Poročilo iz leta 2015 opisuje tudi posebne korake, ki so bili sprejeti zaradi obravnavanja korupcije na visoki ravni, s čimer se je povečalo zaupanje Romunov v pravosodje in boj proti korupciji.

Glavna priporočila

Evropska komisija poziva Romunijo, naj konsolidira in utrdi dosedanji napredek. Medtem ko je bilo pri izvajanju zakonikov (civilni/kazenski zakonik, zakonik o civilnem/kazenskem postopku) opaziti produktivne dosežke, so potrebni novi ukrepi v zvezi z neodvisnostjo in reformo pravosodja.

Potrebne so še druge izboljšave za:

  • zagotovitev integritete, da bi se izognili navzkrižju interesov pri javnih naročilih,
  • oblikovanje učinkovitejšega in bolj sistematičnega pristopa v boju proti korupciji s preprečevanjem in odvračalnimi sankcijami.

Evropska komisija vztraja tudi pri večji skladnosti sodnih in parlamentarnih odločb (na primer, obravnavanje poslancev kot navadnih državljanov).

Da bi se Romuniji zagotovila podpora, bo proces spremljanja v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje še naprej koristil sredstva EU ter konstruktivno podporo Evropske komisije in drugih držav EU.

Glejte tudi spletno mesto generalnega sekretariata Evropske komisije o mehanizmu sodelovanja in preverjanja, romunsko spletno mesto o mehanizmu sodelovanja in preverjanja ter sporočili za javnost Komisije iz leta 2014 in 2015.

OZADJE

Romunija je bila v okviru pristopa k EU leta 2007 pozvana, naj si prizadeva za večji napredek na področjih, kot sta reforma pravosodja ter boj proti korupciji. Vzpostavljen je bil poseben okvir spremljanja napredka Romunije na teh področjih, t.i. mehanizem za sodelovanje in preverjanje. Enak postopek se izvaja tudi v zvezi z Bolgarijo.

Postopek v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje temelji na oceni napredka romunskih organov in informacijah, ki ji predložijo države EU, mednarodne organizacije, neodvisni strokovnjaki in drugi viri.

POVEZANI AKTI

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o napredku Romunije v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje (COM(2012) 410 final z dne 18. julija 2012)

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o napredku Romunije v okviru mehanizma za sodelovanje in preverjanje (COM(2013) 47 final z dne 30. januarja 2013)

Zadnja posodobitev 21.03.2015

Top