EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prehod na nizkoogljično gospodarstvo do leta 2050

Prehod na nizkoogljično gospodarstvo do leta 2050

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2011) 112 konč.) – Načrt za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljika do leta 2050

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

  • Sporočilo prinaša načrt, kako do leta 2050 doseči cilj zmanjšanja emisij toplogrednih plinov (GHG) v EU.
  • Vsebuje tudi ciljne mejnike, s katerimi bo mogoče spremljati, v kolikšni meri se EU drži načrta za vzpostavitev gospodarstva z nizkimi emisijami ogljika.
  • Sporočilo določa politične izzive, naložbene potrebe in vlogo, ki jo morajo odigrati različni sektorji.

KLJUČNE TOČKE

Analiza Evropske komisije kaže, da je najbolj stroškovno učinkovit način za doseganje skupnega cilja zmanjšanje domačih emisij za 40 % do leta 2030 in 60 % do leta 2040 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.

K prehodu na gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljika bodo morali prispevati vsi sektorji, načrt do leta 2050 pa točno določa prispevek posameznih sektorjev:

  • energetski sektor lahko skoraj povsem odpravi emisije CO2 do leta 2050, zlasti s proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov z uporabo obstoječih in naprednejših tehnologij;
  • promet lahko zmanjša emisije za več kot 60 %, če se odloči za bolj trajnosten pristop prek boljše učinkovitosti vozil, električnih vozil in uporabe čistejše energije;
  • stavbe lahko trenutne emisije zmanjšajo za okrog 90 % z izboljšavami na področju energetske učinkovitosti;
  • industrija lahko emisije toplogrednih plinov zniža za več kot 80 % s prehodom na učinkovitejše procese, energetsko učinkovitost, recikliranje in nove tehnologije;
  • čeprav naj bi do leta 2050 kmetijstvo predstavljalo tretjino vseh emisij EU, lahko tudi tu znižamo emisije za 42 % do 49 %, in sicer s uporabo različnih novih tehnik, tudi bolj zdravega prehranjevanja z manj mesa.

Za uresničitev teh ciljev bodo v prihodnjih štirih desetletjih potrebne velike javne in zasebne naložbe. V sporočilu je ocenjeno, da bi ta dodatna naložba za celotno EU znašala okrog 270 milijard EUR letno oziroma 1,5 % BDP EU.

Toda potencialne koristi, poleg reševanja problematike podnebnih sprememb in učinkovitejše rabe virov, so ogromne. S svežnjem ukrepov bi tako lahko:

  • znižali povprečne letne stroške EU za energijo za 175 do 320 milijard EUR;
  • zmanjšali odvisnost Evrope od uvoženih fosilnih goriv;
  • spodbudili strukturne spremembe v gospodarstvu Evrope, kar bi ustvarilo na sto tisoče delovnih mest;
  • izboljšali kakovost zraka, kar bi koristilo zdravju državljanov Evrope.

OZADJE

Da bi svetovno spremembo temperature ohranili pod 2 oC, kar je mednarodno sprejet cilj za preprečevanje katastrofalnih posledic svetovnega segrevanja, želi EU zmanjšati emisije toplogrednih plinov do leta 2050 za od 80 do 95 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.

Za več informacij glejte:

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o načrtu za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljika do leta 2050. (COM(2011) 112 konč., 8.3.2011)

Zadnja posodobitev 03.08.2016

Top