Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uravnotežena zastopanost spolov v vodstvih podjetij

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Uravnotežena zastopanost spolov v vodstvih podjetij

Po vsej EU je opazna nezadostna zastopanost žensk na najvišjih vodstvenih položajih v podjetjih. Evropska komisija je leta 2012 po več poskusih, da bi se spodbudila samoregulacija kot sredstvo za reševanje tega vprašanja, in po neupoštevanju splošnih rezultatov izdala sporočilo in predlog novega zakona.

POVZETEK

Januarja 2012 je mesta med člani upravnih odborov velikih podjetij EU, ki kotirajo na borzi, zasedalo le 14 % žensk, med predsedniki upravnih odborov pa je samo 3 % žensk.

Čeprav je to že mnogo let ena od političnih prednostnih nalog EU, je mogoče pri spodbujanju enakosti spolov v upravnih odborih največjih družb, ki kotirajo na borzi, opaziti nov zagon. Evropska komisija je leta 2010 sprejela svojo strategijo za enakost žensk in moških. Tej je leta 2011 sledila „Izjava o zastopanosti žensk v upravah evropskih podjetij“, ki je pozvala evropske družbe, ki kotirajo na borzi, naj se prostovoljno zavežejo k povečanju deleža žensk v svojih upravnih odborih na 30 % do leta 2015 in na 40 % do leta 2020.

Ker ni bilo opaziti večjega napredka, razen v nekaj državah, ki so sprejele zakone (ali so to možnost proučevale), je Komisija leta 2012 izdala sporočilo, v katerem predstavlja trenutno stanje na tem področju in ki ga spremlja predlog vseevropskega zakona, ki določa proceduralne kvote.

Sporočilo proučuje razloge za nezadostno zastopanost žensk na najvišjih vodstvenih položajih v podjetjih in glavne ovire za njihovo poklicno napredovanje:

  • tradicionalna vloga spolov: delitev dela, različne odločitve glede izobraževanja (manj žensk na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike) in koncentracija žensk v majhnem številu poklicnih sektorjev;
  • nezadostna podpora boljšemu usklajevanju vzgojnovarstvenih in poklicnih obveznosti, kar različno vpliva na vzorce dela med ženskami in moškimi;
  • stekleni strop: ženske se morajo spopadati z ustaljenimi prepričanji o zahtevah, ki jih narekujejo najvišji vodstveni položaji, diskriminacijo in stereotipnimi predstavami. Obstajajo lahko „prikrite“ ovire, kot je predstava, da se ženske bodisi ne zanimajo za opravljanje nekaterih funkcij bodisi jih niso sposobne opravljati ali da so najvišji vodstveni položaji rezervirani za moške;
  • pomanjkanje preglednosti pri zaposlovanju in napredovanju: pomanjkanje žensk na najvišjih vodstvenih položajih kratkoročno in dolgoročno vpliva na odločitve podjetij ter na njihov odnos glede enakosti spolov in imenovanja večjega števila žensk v upravne odbore. Imenovanje za člana upravnega odbora je močno odvisno od osebnih in strokovnih stikov kandidata z obstoječimi člani upravnega odbora.

Pričakuje se, da bo odpiranje vrat do vodstvenih položajev spodbudilo ženske, da stopijo na trg dela in tam ostanejo, kar bo pomagalo izpolniti cilj 75-odstotne zaposlenosti, ki ga za EU določa strategija Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast.

Sporočilo predlaga dopolnitev predloga zakona s celovitim pristopom, ki bi ukrepe na ravni politike združeval s finančno podporo, da bi se povečala udeležba žensk na trgu dela in na najvišjih vodstvenih položajih. Primeri ukrepov, ki bodo prejeli podporo:

  • pobude za boj proti stereotipnemu predstavljanju vloge v družbi, na trgu dela in na najvišjih vodstvenih položajih;
  • razvoj družbenega, gospodarskega in poslovnega okolja, ki spodbuja uravnoteženo zastopanost na najvišjih vodstvenih položajih;
  • spodbujanje koristi, ki jih imata enakost spolov in uravnotežena zastopanost v procesih odločanja za podjetja in za gospodarstvo;
  • podpiranje in spremljanje napredka v smeri uravnotežene zastopanosti žensk in moških na najvišjih vodstvenih položajih v EU.

OZADJE

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Uravnotežena zastopanost spolov v vodstvih podjetij: prispevek k pametni, trajnostni in vključujoči rasti (COM(2012) 615 final, 14.11.2012)

POVEZANI AKTI

Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o zagotavljanju uravnotežene zastopanosti spolov med neizvršnimi direktorji družb, ki kotirajo na borzi, in povezanih ukrepih (COM(2012) 614 final, 14.11.2012)

Zadnja posodobitev 30.10.2015

Top