Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Varno in zdravo delovno okolje

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Varno in zdravo delovno okolje

Sporočilo ocenjuje napredek, dosežen v Evropski uniji (EU) na področju varnih in zdravih delovnih okolij, opredeljuje izzive, s katerimi se je še treba spopasti, in določa strategijo za obdobje 2014-2020.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu socialno-ekonomskemu odboru in Odboru regij o strateškem okviru EU za varnost in zdravje pri delu za obdobje 2014-2020 (COM(2014) 332 final z dne 6. junija 2014)

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Sporočilo ocenjuje napredek, dosežen v Evropski uniji (EU) na področju varnih in zdravih delovnih okolij, opredeljuje izzive, s katerimi se je še treba spopasti, in določa strategijo za obdobje 2014-2020.

KLJUČNE TOČKE

Kljub velikemu zmanjšanju števila nezgod in boljšemu preprečevanju je treba varnost in zdravje pri delu v EU še dodatno izboljšati:

Vsako leto več kot 4 000 delavcev umre zaradi nezgod pri delu, več kot tri milijone delavcev pa je žrtev resnih nezgod pri delu.

Okrog 25 % delavcev meni, da sta njihova varnost in zdravje ogrožena zaradi njihovega dela.

Nesprejemljivo visoki so tudi stroški zaradi z delom povezanega bolniškega dopusta.

Sporočilo predlaga program ukrepov, ki bi se izvajali v sodelovanju z državami EU in drugimi deležniki in ki imajo sedem strateških ciljev:

1.

okrepiti vlogo EU pri podpiranju nacionalnih strategij,

2.

olajšati uporabo zakonodaje o varnosti in zdravju pri delu, zlasti za manjša podjetja,

3.

zagotoviti boljšo podporo in izvrševanje zakonodaje v državah EU,

4.

poenostaviti obstoječo zakonodajo,

5.

obravnavati vprašanja, povezana s staranjem delavcev, nastajajočimi novimi tveganji in preprečevanjem z delom povezanih bolezni,

6.

izboljšati zbiranje statističnih podatkov in informacij o nesrečah in z delom povezanih boleznih ter

7.

bolje uskladiti prizadevanja EU in mednarodna prizadevanja ter sodelovanje z mednarodnimi organizacijami.

Sporočilo skupaj z novimi predpisi, kjer je to primerno, predlaga tudi uporabo drugih sredstev, kot so primerjanje, izmenjava dobrih praks, ozaveščanje, prostovoljne norme in uporabnikom prijazna orodja informacijske tehnologije.

Države EU se spodbuja, da v obdobju 2014-2020 uporabljajo evropske strukturne in investicijske sklade (ESI), ki jim bodo v pomoč pri doseganju teh ciljev.

Evropska komisija bo tesno spremljala in ocenjevala napredek.

OZADJE

Zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja za več kot 217 milijonov delavcev je strateški cilj Evropske komisije. Ker so tveganja za varnost in zdravje delavcev na splošno podobna po vsej EU, ima slednja jasno vlogo zagotavljanja pomoči za učinkovitejše obravnavanje teh težav.

Več informacij je na voljo na:

Zadnja posodobitev 30.09.2015

Top