Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Širitvena strategija 2013-2014

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Širitvena strategija 2013-2014

Evropska komisija v tem dokumentu določa strategijo za leto 2014 v zvezi s širitvijo EU oz. vključevanjem novih članic. Pregledala je tudi napredek, dosežen v pogajanjih o članstvu z državami Zahodnega Balkana in Turčijo.

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu Svetu in Parlamentu: Širitvena strategija in glavni izzivi za obdobje 2013-2014 [COM(2013) 700 final z dne 16. oktobra 2013 - ni objavljeno v Uradnem listu].

POVZETEK

Sporočilo Evropske komisije Širitvena strategija in glavni izzivi spremlja niz podrobnejših letnih poročil o državah, ki se trenutno pogajajo o članstvu v EU, in potencialnih kandidatkah.

Sporočilo obravnava napredek pri pogajanjih o članstvu s štirimi državami kandidatkami: Črno goro, Nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, Srbijo in Turčijo. Vsebuje tudi pregled razmer v zvezi s tremi potencialnimi kandidatkami na Balkanu: Albanijo, Bosno in Hercegovino in Kosovom (to poimenovanje ne posega v stališča glede statusa ter je v skladu z RVSZN 1244 in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova).

Pripravljeno je bilo tudi kratko poročilo o Islandiji, katere vlada se je odločila za zaustavitev pogajanj.

Sporočilo potrjuje nadaljnjo ustreznost københavnskih meril (demokracija, pravna država, spoštovanje temeljnih pravic in delujoče tržno gospodarstvo) kot podlago za vstop v EU.

Poudarja, da je pristopni proces EU danes strožji in obsežnejši kot v preteklosti. Poudarja tudi, da se je treba na samem začetku nujno nameniti pozornost temeljnim prvinam.

  • Države se morajo na zgodnji stopnji pristopnih pogajanj lotiti vprašanj, kot so reforma pravosodja ter boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji. To jim omogoča, da so reforme v času pristopa že trdno ukoreninjene in nepovratne.
  • Pomembne so tudi močne demokratične institucije, civilna družba pa mora imeti večjo vlogo. Večji napredek je potreben pri volilnih in parlamentarnih reformah ter reformi javne uprave.
  • Potrebna so večja prizadevanja, da bi se zagotovilo, da načela svobode izražanja in pravice pripadnikov manjšin niso le črka na papirju, marveč so upoštevani tudi v vsakdanjem življenju.
  • Ker nekatere od teh držav nimajo razvitega tržnega gospodarstva, vsebuje sporočilo predloge za okrepitev njihovega gospodarskega upravljanja: predlog Komisije vključuje uvedbo nacionalnih strategij za gospodarske reforme in akcijske načrte za upravljanje javnih financ.
  • Tržne reforme so ključnega pomena za zagotovitev trajnostne rasti in izboljšanje konkurenčnosti. Te bi morale državam pomagati, da se najprej lotijo gospodarskih temeljev in izpolnijo gospodarska merila za članstvo.

Namen instrumenta za predpristopno pomoč (IPA II) za obdobje 2014-2020, ki ima na voljo proračun v višini 11,7 milijarde EUR (tekoče cene), je zagotoviti podporo državam, ki se pripravljajo na članstvo. Dodelitev teh sredstev spreminja politične prednostne naloge širitvene strategije v dejanske ukrepe (kot je usklajevanje prava držav kandidatk s pravom in standardi EU).

Dokument nenazadnje priporoča tudi, da se Albaniji podeli status države kandidatke v dobri veri, da bo še naprej ukrepala v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji.

Več informacij je na voljo na spletnem mestu Generalnega direktorata Evropske komisije za širitev.

10.04.2014

Top