This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Enlargement Strategy 2013-14
Širitvena strategija 2013-2014
Širitvena strategija 2013-2014
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Širitvena strategija 2013-2014
Evropska komisija v tem dokumentu določa strategijo za leto 2014 v zvezi s širitvijo EU oz. vključevanjem novih članic. Pregledala je tudi napredek, dosežen v pogajanjih o članstvu z državami Zahodnega Balkana in Turčijo.
AKT
Sporočilo Komisije Evropskemu Svetu in Parlamentu: Širitvena strategija in glavni izzivi za obdobje 2013-2014 [COM(2013) 700 final z dne 16. oktobra 2013 - ni objavljeno v Uradnem listu].
POVZETEK
Sporočilo Evropske komisije Širitvena strategija in glavni izzivi spremlja niz podrobnejših letnih poročil o državah, ki se trenutno pogajajo o članstvu v EU, in potencialnih kandidatkah.
Sporočilo obravnava napredek pri pogajanjih o članstvu s štirimi državami kandidatkami: Črno goro, Nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, Srbijo in Turčijo. Vsebuje tudi pregled razmer v zvezi s tremi potencialnimi kandidatkami na Balkanu: Albanijo, Bosno in Hercegovino in Kosovom (to poimenovanje ne posega v stališča glede statusa ter je v skladu z RVSZN 1244 in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova).
Pripravljeno je bilo tudi kratko poročilo o Islandiji, katere vlada se je odločila za zaustavitev pogajanj.
Sporočilo potrjuje nadaljnjo ustreznost københavnskih meril (demokracija, pravna država, spoštovanje temeljnih pravic in delujoče tržno gospodarstvo) kot podlago za vstop v EU.
Poudarja, da je pristopni proces EU danes strožji in obsežnejši kot v preteklosti. Poudarja tudi, da se je treba na samem začetku nujno nameniti pozornost temeljnim prvinam.
Namen instrumenta za predpristopno pomoč (IPA II) za obdobje 2014-2020, ki ima na voljo proračun v višini 11,7 milijarde EUR (tekoče cene), je zagotoviti podporo državam, ki se pripravljajo na članstvo. Dodelitev teh sredstev spreminja politične prednostne naloge širitvene strategije v dejanske ukrepe (kot je usklajevanje prava držav kandidatk s pravom in standardi EU).
Dokument nenazadnje priporoča tudi, da se Albaniji podeli status države kandidatke v dobri veri, da bo še naprej ukrepala v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji.
Več informacij je na voljo na spletnem mestu Generalnega direktorata Evropske komisije za širitev.
10.04.2014