Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1369

    Usklajeni ukrepi za zmanjšanje povpraševanja po plinu

    Pravni status dokumenta Ta povzetek je arhiviran in ne bo posodobljen, ker povzeti dokument ni več veljaven ali ne odraža trenutnega stanja.

    Usklajeni ukrepi za zmanjšanje povpraševanja po plinu

     

    POVZETEK:

    Uredba Sveta (EU) 2022/1369 o usklajenih ukrepih za zmanjšanje povpraševanja po plinu

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    • Namen uredbe je zagotoviti oskrbo s plinom v Evropski uniji (EU) z uporabo prostovoljnega zmanjšanja povpraševanja in izboljšanjem usklajevanja, spremljanja in poročanja o nacionalnih ukrepih za zmanjšanje povpraševanja po plinu. Uvaja možnost razglasitve opozorila EU, ki sproži obvezno obveznost zmanjšanja povpraševanja po vsej EU.
    • Uredba je bila prvotno sprejeta v ozadju stopnjevanja ruske vojaške agresije proti Ukrajini spomladi 2022, zaradi česar so se dobave plina izrazito zmanjšale v namernem poskusu, da bi jih uporabili kot politično orožje. Veljal je za 1 leto od 9. avgusta 2022.
    • Sprememba Uredbe (EU) 2023/706 je podaljšala prostovoljni cilj držav članic EU glede zmanjšanja povpraševanja po plinu za dodatno leto in ohranila možnost, da Svet Evropske unije sproži opozorilo EU.

    KLJUČNE TOČKE

    Prostovoljno zmanjšanje povpraševanja

    V skladu s spremembo Uredbe (EU) 2023/706 si morajo države članice po najboljših močeh prizadevati zmanjšati porabo plina za najmanj 15 % v obdobju od 1. aprila 2023 do 31. marca 2024 (obdobje zmanjšanja) v primerjavi s povprečjem v obdobju od 1 Aprila 2017 do 31 Marca 2022 (referenčno obdobje).

    To sledi dejanskemu zmanjšanju povpraševanja po plinu v EU za več kot 15 % v obdobju od avgusta 2022 do januarja 2023 v začetnem obdobju, ki ga zajema Uredba (EU) 2022/1369.

    Obvezno zmanjšanje povpraševanja, ko EU razglasi opozorilo

    V primeru opozorila EU je vsaka država članica dolžna zmanjšati porabo plina za najmanj 15 % v primerjavi s svojo porabo plina v referenčnem obdobju. Vsa zmanjšanja povpraševanja, ki so jih države članice dosegle v obdobju pred razglasitvijo razpisa ukrepa, je treba upoštevati za namen obveznega zmanjšanja povpraševanja.

    Svet lahko razglasi EU razpis ukrepa na podlagi predloga Evropske komisije. Komisija mora predložiti tak predlog, če meni, da obstaja:

    • veliko tveganje za hudo pomanjkanje oskrbe s plinom; ali
    • izjemno veliko povpraševanje po plinu, kar povzroči bistveno poslabšanje stanja oskrbe s plinom.

    Komisija je prav tako dolžna podati predlog za razglasitev ukrepa EU na zahtevo petih ali več pristojnih organov držav članic, ki so razglasile razpis ukrepa na nacionalni ravni v skladu z Uredbo (EU) 2017/1938 (glej povzetek).

    Komisija se bo posvetovala tudi z ustreznimi rizičnimi skupinami iz Priloge I k Uredbi (EU) 2017/1938 in s koordinacijsko skupino za plin.

    Izjeme

    Izjeme od obveznega 15-odstotnega znižanja so primeri, ko:

    • je sistem električne energije države članice sinhroniziran samo s sistemom električne energije države zunaj EU, in se nato desinhronizira, če je izjema potrebna za zagotovitev varnega in zanesljivega delovanja sistema;
    • država članica ni neposredno priključena na povezan sistem plina katere koli druge države članice.

    Država članica lahko referenčno porabo plina za izračun obveznega zmanjšanja povpraševanja omeji:

    • glede na količino plina, ki je enaka razliki med njegovim vmesnim ciljem za 1. avgust 2022 in dejansko količino skladiščenega plina na dan 1. avgusta 2022, če na ta datum izpolnjuje vmesni cilj;
    • glede na količino plina, porabljenega kot surovina* v referenčnem obdobju.

    Delno, začasno ali popolno odstopanje se lahko uporabi, kadar se država članica sooča s krizo pri oskrbi z električno energijo, če ni drugih gospodarskih možnosti za nadomestitev plina, potrebnega za proizvodnjo električne energije, ne da bi to resno ogrozilo zanesljivost oskrbe.

    Za države članice veljajo roki, v katerih morajo obvestiti Komisijo, če želijo uveljavljati izjeme na podlagi referenčne porabe plina ali katero koli drugo odstopanje.

    Ukrepi za zmanjšanje povpraševanja

    Pristojni organ v vsaki državi članici je odgovoren za spremljanje izvajanja ukrepov za zmanjšanje povpraševanja.

    Države članice lahko prosto izberejo ustrezne ukrepe za zmanjšanje povpraševanja. Ti morajo biti jasno opredeljeni, pregledni, sorazmerni, nediskriminatorni in preverljivi, ob upoštevanju načel iz Uredbe (EU) 2017/1938. Ukrepi zlasti:

    • neupravičeno ne izkrivljajo konkurence ali notranjega trga s plinom;
    • ne ogrožajo varnosti oskrbe s plinom drugih držav članic ali EU;
    • so v skladu z Uredbo (EU) 2017/1938 glede zaščitenih odjemalcev.

    Zaščiteni odjemalec je predvsem gospodinjski odjemalec, priključen na plinovod. Države članice lahko vključijo tudi mala in srednje velika podjetja ter bistvene socialne službe, kot tudi toplarne za daljinsko ogrevanje, ki dobavljajo takim subjektom, če ne morejo preklopiti na druga goriva razen plina.

    Države članice lahko tudi izključijo te stranke iz takih ukrepov na podlagi objektivnih in preglednih meril, pri čemer upoštevajo:

    • gospodarski pomen;
    • vpliv motenj na dobavne verige (vključno na nižji stopnji v drugih državah članicah), ki so ključne za družbo;
    • možne dolgotrajne škode na industrijskih obratih;
    • možnosti zmanjševanja potrošnje in nadomeščanja izdelkov v EU.

    Države članice morajo upoštevati tudi:

    • ukrepe za zmanjšanje porabe plina v sektorju električne energije;
    • ukrepe za spodbujanje zamenjave goriva v industriji;
    • nacionalne kampanje ozaveščanja; in
    • ciljno usmerjene obveznosti za zmanjšanje ogrevanja in hlajenja, spodbujanje prehoda na druga goriva in zmanjšanje porabe v industriji.

    Novo pravilo za poseben primer povečane porabe plina zaradi prehoda s premoga na plin

    Sprememba Uredbe (EU) 2023/706 vključuje novo pravilo, po katerem lahko država članica prilagodi referenčno porabo plina, ki se uporablja za izračun obveznega cilja zmanjšanja povpraševanja, glede na količino povečane porabe plina, ki je posledica prehoda s premoga na plin, ki se uporablja za daljinsko ogrevanje, če je to povečanje najmanj 8 % v obdobju od 1. avgusta 2023 do 31. marca 2024 v primerjavi s povprečno porabo plina v referenčnem obdobju in v obsegu, v katerem je to povečanje mogoče pripisati neposredno zamenjavi.

    Koordiniranje, spremljanje, izvrševanje in pregled

    Države članice morajo:

    • medsebojno sodelovati v vsaki od zadevnih skupin tveganja;
    • do 31. oktobra 2022 posodobiti svoje nacionalne načrte za izredne razmere v skladu z Uredbo (EU) 2017/1938;
    • se posvetovati s Komisijo in ustreznimi rizičnimi skupinami, preden sprejmejo revidirane načrte za izredne razmere;
    • spremljati izvajanje ukrepov za zmanjšanje povpraševanja na svojem ozemlju in vsaka dva meseca poročati Komisiji.

    Če je razglašen razpis ukrepa EU, je treba poročati mesečno.

    Države članice lahko v svoje poročanje vključijo razčlenitev porabe plina po sektorjih.

    Kadar Komisija ugotovi tveganje, da država članica ne bo mogla izpolniti svoje obvezne obveznosti zmanjšanja povpraševanja, Komisija državo članico pozove, naj predloži načrt, ki določa njeno strategijo za izpolnitev te obveznosti.

    Komisija je morala opraviti pregled te uredbe glede na splošno stanje oskrbe s plinom v EU in do 1 Marca 2024. Svetu predložiti poročilo o glavnih ugotovitvah tega pregleda. Na podlagi tega poročila naj bi se Komisija odločila, ali bo predlagala podaljšanje obdobja uporabe Uredbe (EU) 2022/1369.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    • Uredba (EU) 2022/1369 se uporablja od 9. avgusta 2022, sprememba Uredbe (EU) 2023/706 pa se uporablja od 1. aprila 2023.
    • Sprememba Uredbe (EU) 2023/706 se je uporabljala do 31. marca 2024.

    OZADJE

    Kljub zmanjšanju povpraševanja, ki je bilo doseženo v skladu z Uredbo (EU) 2022/1369 med zimo 2022–2023, je še vedno obstajala zaskrbljenost glede zanesljivosti oskrbe z energijo v zimi 2023–2024, pri čemer so poleti in jeseni opazili epizode znatne nestanovitnosti. 2023, ko so se cene v nekaj tednih zvišale za več kot 50 %.

    Pregled Komisije iz februarja 2024 (omenjen zgoraj) je pokazal, da je EU skupaj zmanjšala povpraševanje po plinu za 18 % med avgustom 2022 in decembrom 2023 in prihranila približno 101 milijardo kubičnih metrov plina. Zmanjšanje je dejansko preseglo cilj, določen poleti 2022, in je bilo ključnega pomena za ohranjanje stabilne oskrbe, stabilizacijo energetskih trgov EU in izkazovanje solidarnosti z Ukrajino.

    Glede na zgoraj navedeno je Komisija predlagala, da se namesto podaljšanja veljavnosti Uredbe (EU) 2022/1369 sprejme priporočilo Sveta o nadaljnjih ukrepih za zmanjšanje povpraševanja po plinu. V skladu s tem je Svet 25. marca 2024 sprejel svoje priporočilo o nadaljevanju usklajenih ukrepov za zmanjšanje povpraševanja po plinu. To spodbuja države članice, da nadaljujejo s sprejemanjem prostovoljnih ukrepov za ohranitev skupnega 15-odstotnega zmanjšanja povpraševanja po plinu v primerjavi s povprečnim povpraševanjem med aprilom 2017 in marcem 2022.

    Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POJMI

    Surovina. „Neenergetska raba zemeljskega plina“, kot je navedena v izračunih energetskih bilanc Komisije (Eurostat).

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba Sveta (EU) 2022/1369 z dne 5. avgusta 2022 o usklajenih ukrepih za zmanjšanje povpraševanja po plinu (UL L 206, 8.8.2022, str. 1–10).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2022/1369 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    POVEZANI DOKUMENTI

    Priporočilo Sveta z dne 25. marca 2024 o nadaljnjih usklajenih ukrepih za zmanjšanje povpraševanja po plinu (UL C, C/2024/2476, 27.3.2024).

    Poročilo Komisije Svetu: pregled delovanja Uredbe (EU) 2022/1369 o usklajenem zmanjšanju povpraševanja po plinu, spremenjene z Uredbo (EU) 2023/706 (COM(2024) 88 final, 27.2.2024).

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – „Varčujte s plinom za varno zimo“ (COM(2022) 360 final, 20.7.2022).

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – načrt REPowerEU (COM(2022) 230 final, 18.5.2022).

    Uredba (EU) št. 2017/1938 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2017 o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom in o razveljavitvi Direktive Sveta (EU) št. 994/2010 (UL L 280, 28.10.2017, str. 1–56).

    Glej prečiščeno različico.

    Uredba (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o pogojih za dostop do prenosnih omrežij zemeljskega plina in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1775/2005 (UL L 211, 14.8.2009, str. 36–54).

    Glej prečiščeno različico.

    Zadnja posodobitev 08.02.2024

    Na vrh