Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1896

    Evropska mejna in obalna straža

    Evropska mejna in obalna straža

     

    POVZETEK:

    Uredba (EU) 2019/1896 o evropski mejni in obalni straži

    KAKŠEN JE NAMEN TE UREDBE?

    • Uredba vzpostavlja Evropsko agencijo za mejno in obalno stražo za:
      • zagotavljanje evropskega integriranega sistema upravljanja zunanjih meja EU;
      • učinkovito upravljanje prehajanja meja in
      • bolj učinkovito izvajanje politike vračanja* oseb iz EU zagotavljanje učinkovitega ključnega elementa trajnostnega upravljanja migracij.
    • Uredba obravnava migracijske izzive in potencialne grožnje v prihodnosti na mejah, se bori proti resnemu mednarodnemu kriminalu in zagotavlja varnost znotraj EU, pri čemer pa v celoti spoštuje osnovne pravice in zagovarja prosto gibanje.

    KLJUČNE TOČKE

    Stalna enota z 10 000 mejnimi policisti:

    • bo poskrbela, da lahko agencija podpira države članice EU, kadar koli in kjer koli bo potrebno;
    • bo združila osebje agencije, mejne policiste ter vrnjene strokovnjake, ki jih bodo podprle ali napotile države članice, skupaj pa bodo nudili podporo več kot 10 000 nacionalnim mejnim policistom pri izvajanju njihovih nalog.

    Poleg tega bo imela agencija proračun za nakup svoje lastne opreme, kot so plovila, letala in vozila.

    Izvršilna pooblastila

    Stalna enota bo lahko izvajala mejno kontrolo in naloge vračanja, kot so preverjanja identitete, odobritev vstopa na zunanjih mejah in izvajanja obmejnega nadzora – vse izključno s soglasjem države članice gostiteljice.

    Več podpore pri vračanju

    • Poleg organizacije in financiranja skupnih postopkov vračanja bo agencija zdaj lahko podprla države članice na vseh stopnjah postopka vračanja z državami članicami, ki ostajajo odgovorne za sprejemanje odločitev glede vračanja.
    • Ta podpora lahko zdaj med drugim vključuje nudenje pomoči povratnikom pred prispetjem, med njim in po njem ter identifikacijo državljanov, ki niso člani EU in nimajo pravice do bivanja ali pridobivanja potovalnih dokumentov.

    Močnejše sodelovanje z državami zunaj EU

    Agencija bo lahko s predhodno odobritvijo zadevne države začela skupne operacije in napotila uslužbence zunaj EU, onkraj držav, ki mejijo na EU, da zagotovijo podporo pri upravljanju meja.

    Lokalni uradi

    Agencija bo lahko odprla lokalne urade v državah članicah in državah zunaj EU (v skladu s soglasjem o stanju) za logistično podporo njenih operativnih dejavnosti in zagotavljanje nemotenega izvajanja postopkov.

    Evropski sistem za nadzor sistema (EUROSUR)

    • Za izboljšanje delovanja sistema EUROSUR ga uredba vključuje v delovanje evropske mejne in obalne straže.
    • Uredba razširja obseg delovanja sistema EUROSUR, da pokriva večino področij evropskega integriranega upravljanja meja. To pomeni zmožnost boljšega zaznavanja, pričakovanja in odzivanja na krizne situacije na zunanjih mejah EU in v državah zunaj EU.
    • Izvedbeni akt Evropske komisije, Izvedbena uredba (EU) 2021/581 določa pravila v zvezi z izmenjavo informacij in sodelovanjem za namene izvajanja sistema EUROSUR, vključno z zavedanjem situacije, analizo tveganja in podporo načrtovanju ter izvajanju postopkov obmejne kontrole. Določa:
      • pravila za poročanje v sistemu EUROSUR, vključno z vrsto informacij, ki jih je treba posredovati, in časovnimi roki za poročanje;
      • podrobnosti informacijskih ravni* slik razmer*;
      • postopke za vzpostavljanje določenih slik razmer;
      • odgovornosti, ki so povezane s poročanjem, upravljanjem slik razmer in za delovanje ter ohranjanje različnih tehničnih sistemov in omrežij, ki podpirajo EUROSUR;
      • pravila o varnosti podatkov in zaščiti podatkov sistema EUROSUR;
      • mehanizme za nadzor kakovosti.

    Razveljavitev

    Razveljavlja Uredbi (EU) št. 1052/2013 o sistemu EUROSUR z dne 4. decembra 2019 in (EU) 2016/1624 z dne 31. decembra 2020.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    • Uporablja se od 4. decembra 2019.

    OZADJE

    Več informacij je na voljo na straneh:

    KLJUČNI IZRAZI

    Vračanje: postopek prisilnega ali prostovoljnega vračanja osebe, ki ni državljan EU, v državo izvora, tranzitno državo po dogovoru ali drugo državo članico, v katero se bo prostovoljno vrnila zadevna oseba in kjer jo bo ta država sprejela.
    Informacijske ravni: slike razmer (glej naslednji vnos) obsegajo tri informacijske ravni:
    • raven dogodkov (poročila o dogodkih, ki bi lahko vplivali na zunanje meje);
    • raven delovanja (poročila o lastnih sredstvih držav članic, poročila o operacijskih načrtih ter poročila o okoljskih informacijah, predvsem meteoroloških in oceanografskih informacijah) in
    • raven analize na podlagi poročil o analizi tveganj. Poročila o analizah so namenjena povečanju razumevanja dogodkov na zunanjih mejah, ki lahko olajšajo napovedovanje trendov, načrtovanje in izvajanje postopkov obmejne kontrole ter analizo strateškega tveganja.
    Slike razmer: vsebujejo informacije o situaciji na evropskih mejah in predmejnih območjih.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EU) 2019/1896 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. novembra 2019 o Evropski mejni in obalni stražni ter razveljavitvi uredb (EU) št. 1052/2013 in (EU) 2016/1624 (OJ L 295, 14.11.2019, str. 1–131), ki sta prenehali veljati.

    POVEZANI DOKUMENTI

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/581 z dne 9. aprila 2021 o slikah razmer Evropskega sistema varovanja meja (EUROSUR) (OJ L 124, 12.4.2021, str. 3–39).

    Uredba (EU) 2016/399 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o Zakoniku Unije o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja (Zakonik o schengenskih mejah) (OJ L 77, 23.3.2016, str. 1–52).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2016/399 so bile vključene v originalno besedilo. Ta konsolidirana različica ima zgolj dokumentarno vrednost.

    Zadnja posodobitev 29.05.2021

    Na vrh