Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1131

    Skladi denarnega trga

    Skladi denarnega trga

     

    POVZETEK:

    Uredba (EU) 2017/1131 o skladih denarnega trga

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    Ta uredba določa pravila Evropske unije (EU) za ustvarjanje skladov denarnega trga* in jim omogočajo, da bolje vzdržijo pretrese na trgu. To zagotavlja z določitvijo enotnih pravil skrbnega in varnega poslovanja, upravljanja in preglednosti za upravitelje skladov denarnega trga.

    KLJUČNE TOČKE

    Zakonodaja se uporablja za vse sklade denarnega trga, ki se upravljajo in/ali tržijo v EU. Obstajajo tri vrste skladov denarnega trga:

    • variabilna neto vrednost sredstev, ki je v glavnem odvisna od tržnih nihanj;
    • konstantna neto vrednost sredstev za naložbe v instrumente javnega dolga, ki poskuša ohraniti fiksno ceno za vsako delnico;
    • manjša nihanja neto vrednosti sredstev – nova kategorija sklada denarnega trga, ki lahko ponudi fiksno ceno pod strogimi pogoji in višjimi likvidnostnimi zahtevami.

    Od skladov denarnega trga zahteva, da imajo zadostna likvidna sredstva za primer nenadnega odpoklica naložbe.

    • Skladi z manjšim nihanjem neto vrednosti sredstev in skladi s konstantno neto vrednostjo sredstev morajo imeti vsak 10 % sredstev, ki zapadejo (tj., ki jih mora vrniti izdajatelj) v enem dnevu, in 30 % sredstev, ki zapadejo v enem tednu.
    • skladi s spremenljivo neto vrednostjo sredstev imajo najmanj 7,5 % sredstev, ki zapadejo v enem dnevu, in 15 % sredstev, ki zapadejo v enem tednu.

    Uredba uvaja pravila o diverzifikaciji portfelja in vrednotenja sredstev. Sklad denarnega trga lahko vloži največ:

    • 5 % svojih sredstev v instrumente denarnega trga, ki jih je izdal isti subjekt;
    • 10 % svojih sredstev v depozite, sklenjene pri isti kreditni instituciji;
    • 17,5 % svojih sredstev v druge sklade denarnega trga, da prepreči krožne naložbe.

    Uredba določa:

    • 15-odstotno omejitev za pogodbe o začasnem odkupu*, sklenjene z isto nasprotno stranko;
    • posebne omejitve za krite obveznice.

    Skladom denarnega trga onemogoča, da bi prejemali kakršno koli finančno pomoč od drugih institucij, zlasti bank.

    Od upraviteljev skladov denarnega trga zahteva, da:

    • uporabijo preudarne postopke ocenjevanja kakovosti potencialnih naložb;
    • se seznanijo z dejavnostmi svojih vlagateljev;
    • ustreznim organom zagotovijo ustrezne informacije o nadzoru.

    Evropska komisija mora pregledati zakonodajo do 21. julija 2022.

    Izvedbeni in delegirani akti

    • Izvedbena uredba (EU) 2018/708 določa izvedbene tehnične standarde v zvezi s predlogo, ki jo morajo uporabiti upravitelji skladov denarnega trga, ko poročajo pristojnim organom, kot je določeno v členu 37 Uredbe (EU) 2017/1131.
    • Delegirana uredba (EU) 2018/990 o spremembi in dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/1131 glede enostavnih, preglednih in standardiziranih listinjenj in komercialnih zapisov s premoženjskim kritjem, zahtev glede sredstev, prejetih v okviru pogodb o začasnem odkupu, ter metodologij ocenjevanja kreditne kakovosti.
    • Delegirana uredba (EU) 2021/1383 o spremembi Delegirane uredbe (EU) 2018/990 v zvezi z zahtevami glede sredstev, ki jih prejmejo skladi denarnega trga v okviru pogodb o začasnem odkupu.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    Uporablja se od 21. julija 2018, razen nekaterih pravil, ki se uporabljajo od 20. julija 2017 (členi 11(4), 15(7), 22 in 37(4)). V celoti velja za sklade, ki morajo od 21. januarja 2019 spremeniti svoja pravila (člen 44).

    OZADJE

    • Skladi denarnega trga se v glavnem uporabljajo kot alternativa bančnim depozitom za kratkoročne naložbe presežnih denarnih sredstev. Vlagateljem omogočajo, da diverzificirajo svoje finančne holdinge, pri čemer jim omogočajo, da jih povrnejo v zelo kratkem času. Skladi v EU upravljajo s sredstvi, ki znašajo približno 1 bilijon EUR in se uporabljajo za financiranje realnega gospodarstva.
    • Vendar lahko pretresi na trgu, kakršna je bila finančna kriza v letih 2007 in 2008, in v zadnjem času marca 2020, pripeljejo do bega vlagateljev. Če začnejo velike skupine vlagateljev umikati svoj denar, jim lahko sledijo tudi drugi vlagatelji po EU, kar bi uničilo finančni sistem.
    • Zakonodaja EU upošteva podobne ukrepe skupine G20 iz industrializiranih držav ter Odbora za finančno stabilnost, da bi okrepila nadzor in izboljšala ureditev vzporednega bančnega sistema.
    • Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POJMI

    Sklad denarnega trga. Vzajemni sklad, ki vlagateljem izdaja delnice za financiranje njihovih dejavnosti.
    Pogodba o začasnem odkupu. Pogodba, s katero se kupec vrednostnih papirjev strinja, da jih bo prodal nazaj po dogovorjeni ceni na določen datum.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EU) 2017/1131 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2017 o skladih denarnega trga (UL L 169, 30.6.2017, str. 8–45).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2017/1131 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    POVEZANA DOKUMENTA

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/708 z dne 17. aprila 2018 o določitvi izvedbenih tehničnih standardov v zvezi s predlogo, ki jo morajo uporabiti upravitelji skladov denarnega trga, ko poročajo pristojnim organom, kot je določeno v členu 37 Uredbe (EU) 2017/1131 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 119, 15.5.2018, str. 5–28).

    Zadnja posodobitev 16.11.2021

    Na vrh