Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L0802

    Goriva: zmanjšanje vsebnosti žvepla

    Goriva: zmanjšanje vsebnosti žvepla

     

    POVZETEK:

    Direktiva (EU) 2016/802 – zmanjšanje vsebnosti žvepla v nekaterih vrstah tekočega goriva

    KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

    • Ta direktiva kodificira in razveljavlja Direktivo Sveta 1999/32/ES (obstoječo zakonodajo Evropske unije (EU)), ki je bila večkrat bistveno spremenjena.
    • Namen te direktive je zmanjšati emisije žveplovega dioksida, ki nastanejo pri izgorevanju nekaterih vrst tekočega goriva.
    • Tako naj bi zmanjšala škodljive učinke teh emisij na zdravje in okolje, ki bi do leta 2020 lahko presegle emisije iz vseh kopenskih virov v EU.

    KLJUČNE TOČKE

    Direktiva določa največjo dovoljeno vsebnost žvepla v:

    • težkem kurilnem olju,
    • plinskem olju,
    • plinskem olju za plovila ter
    • dizelskem olju za plovila.

    Težko kurilno olje in plinsko olje

    • Države EU morajo na svojem ozemlju prepovedati uporabo:
      • težkih kurilnih olj z vsebnostjo žvepla več kot 1 % mase,
      • plinskih olj z vsebnostjo žvepla več kot 0,1 % mase.

    Goriva za plovila

    • Direktiva vključuje glavne spremembe mednarodnega prava o preprečevanju onesnaževanja zraka z ladij. V zakonodajo EU vključuje spremenjeno Prilogo VI k Mednarodni konvenciji o preprečevanju onesnaževanja z ladij iz leta 1973, kakor je bila spremenjena s protokolom iz leta 1978 (MARPOL), ki je začela veljati 1. julija 2010.
    • Priloga VI k MARPOL uvaja strožje mejne vrednosti za žveplo v gorivih za plovila v območjih nadzora nad emisijami žveplovih oksidov (SOx-ECAS). V EU je to na Baltskem in Severnem morju ter v Rokavskem prelivu. Mejne vrednosti so od 1. julija 2010 1 % in od 1. januarja 2015 0,1 %. Višje vsebnosti žvepla so še vedno dovoljene, vendar le če je na plovilu nameščen trajnostni čistilni sistem odpadnih plinov.
    • Od 1. januarja 2012 so mejne vrednosti za žveplo v morskih območjih zunaj območij SOx-ECA 3,5 %. S 1. januarjem 2020 se bodo znižale na 0,5 %. Ista zahteva, znana tudi pod imenom globalne omejitve žvepla, bo začela veljati tudi na mednarodni ravni, kar je oktobra 2016 določila Mednarodna pomorska organizacija. Ta prelomni sklep bo bistveno zmanjšal vpliv emisij ladij na zdravje ljudi in upravljavcem ladij zagotovil enake konkurenčne pogoje na globalni ravni.
    • Države EU lahko dovolijo uporabo metod za zmanjšanje emisij*, ki lahko zagotovijo zmanjšanje emisij na raven, ki je vsaj enaka ali celo nižja od ravni zmanjšanja, dosegljive z uporabo goriv z nizko vsebnostjo žvepla, če:
      • nimajo nobenih bistvenih negativnih vplivov na okolje, kot so morski ekosistemi, ter
      • se jih ustrezno odobri in so vključene v mehanizme nadzora.

    Izvajanje

    • Države EU morajo zagotoviti, da se direktiva pravilno izvaja, tako da:
      • zagotovijo pogosto in točno vzorčenje goriv za plovila, ki so na trgu ali jih ladje uporabijo na krovu, ter tudi redno pregledovanje ladijskih dnevnikov in dobavnic o oskrbi ladje z gorivom*,
      • za neskladnost z določbami uvedejo kazni, ki so učinkovite, sorazmerne in odvračilne.
    • Leta 2013 se je v sklopu evropskega foruma za trajnostni ladijski promet pričelo tehnično delo z razpravo o usklajenih strategijah, da bi zagotovili stroškovno učinkovito izvajanje Direktive 2012/33/EU (ki je spremenila Direktivo 1992/32/ES z namenom, da bistveno zmanjša emisije z ladij, ki nastanejo pri izgorevanju goriv za plovila). Na forumu so sodelovale države EU, pomorska industrija in tehnična pomoč Evropske agencije za pomorsko varnost (EMSA).
    • Na podlagi tega dela je bil sprejet Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2015/253. Ta uvaja več nadzora v pristaniščih pri dokumentih in vzorčenju goriva kot tudi racionalizacijo s tem povezanih zahtev glede poročanja za države EU. Uvaja tudi informacijski sistem EU (Thetis-EU), ki ga je razvila EMSA za prostovoljno uporabo in organom omogoča, da dnevno izmenjujejo rezultate pregledov vsebnosti žvepla v gorivu posameznih ladij.

    Znanstveni in tehnični napredek

    Da bi sledila znanstvenemu in tehničnemu napredku, lahko Evropska komisija po posvetovanju s predstavniki odbora držav EU sprejme delegirane akte za spreminjanje enakovrednih vrednosti emisij in meril za uporabo metod za zmanjšanje emisij.

    OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

    Direktiva (EU) 2016/802 je kodificirana različica Direktive Sveta 1999/32/ES in njenih nadaljnjih sprememb. Uporablja se od 10. junija 2016.

    OZADJE

    • Emisije onesnaževal zraka, kot je žveplov dioksid, lahko prepotujejo dolge razdalje. V zadnjih letih emisije pomorskega prometa vse bolj vplivajo na kakovost zraka v EU.
    • Emisije žveplovega dioksida povzročajo kisel dež in tvorijo drobni prah. Ta prah ogroža zdravje ljudi, saj povzroča bolezni dihal ter srca in ožilja ter skrajšuje pričakovano življenjsko dobo v EU do dveh let.

    * KLJUČNI POJMI

    Metoda za zmanjšanje emisij: alternativa za uporabo goriv za plovila z nizko vsebnostjo žvepla, vključno z vsako opremo, materialom, napravo ali aparatom, ki se vgradi v ladjo, ali drug postopek, alternativna olja ali metoda za doseganje skladnosti. Metoda za zmanjšanje emisij mora izpolnjevati vse zahteve te direktive, tako da jo je mogoče preveriti, količinsko opredeliti in izvršiti.

    Dobavnice o oskrbi ladje z gorivom: dokumenti, ki jih dobavitelj predloži stranki kot dokaz, da je bilo gorivo dostavljeno.

    GLAVNI DOKUMENT

    Direktiva (EU) 2016/802 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 glede zmanjšanja vsebnosti žvepla v nekaterih vrstah tekočega goriva (kodificirano besedilo) (UL L 132, 21.5.2016, str. 58–78).

    Zadnja posodobitev 27.02.2017

    Na vrh