EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014H0135

Nov pristop EU k poslovnemu neuspehu in insolventnosti

Nov pristop EU k poslovnemu neuspehu in insolventnosti

Vsako leto gre v stečaj približno 200 000 podjetij v Evropski uniji, 1,7 milijona ljudi pa izgubi zaposlitev. Novo priporočilo predstavlja obrat v smeri proti preventivnemu prestrukturiranju podjetij, ki so sposobna preživeti, da bi lahko poslovala še naprej in zaščitila delovna mesta ter da bi se upnikom lahko povrnilo več naložb. Zagotoviti želi tudi drugo možnost za podjetnike v stečaju.

AKT

Priporočilo Komisije 2014/135/EU z dne 12. marca 2014 o novem pristopu k poslovnemu neuspehu in insolventnosti.

POVZETEK

Evropski odnos do insolventnosti podjetij se ves čas spreminja, v pripravi pa so že reforme veljavne zakonodaje Evropske unije (EU) o čezmejnih primerih insolventnosti. Cilj tega novega priporočila Evropske komisije pa je določiti skupen okvir za nacionalna pravila glede insolventnosti.

Ta okvir bi dolžnikom dal možnost za:

  • prestrukturiranje, takoj ko postane jasno, da obstaja verjetnost plačilne nesposobnosti;
  • ohranjanje nadzora nad svojim rednim poslovanjem;
  • vložitev zahteve za začasno ustavitev postopka izvršbe, če bi takšen ukrep lahko oviral pripravo načrta za prestrukturiranje. Obdobje ustavitve bi moralo biti odvisno od kompleksnosti predvidenega prestrukturiranja in sprva ne bi smelo presegati štirih mesecev, celotno trajanje pa ne bi smelo biti daljše od 12 mesecev;
  • zahtevanje sodne potrditve načrta za prestrukturiranje, ki vpliva na interese upnikov, ki nanj niso pristali. Vsak sodno potrjen načrt bi bil za upnike zavezujoč. Priporočilo navaja vsebino načrtov za prestrukturiranje in zahteve za sodno potrditev;
  • lažji dostop do novega financiranja načrta za prestrukturiranje, saj novega financiranja, ki ga potrdi sodišče, ne bi bilo mogoče izpodbijati.

Postopek prestrukturiranja bi moral biti hiter, ne bi smel biti drag, in zagotavljati bi moral, da bi bilo mogoče čim več korakov opraviti izvensodno. Imenuje se lahko mediator ali nadzornik, ki pomaga v pogajanjih med dolžnikom in upniki.

Druga možnost

Prepričljivi dokazi o tem, da so pošteni podjetniki, ki po stečaju dobijo drugo možnost, pri svojem naslednjem poslu uspešnejši, so prepričali Evropsko komisijo, da poda priporočilo, da se podjetnikom po stečaju omogoči nov začetek.

Podjetnikom bi morali dolgove odpustiti v celotiv treh letih od odločitve sodišča za začetek stečajnega postopka ali dneva začetka izvajanja načrta za odplačilo dolga.

Vendar pa priporočilo priznava, da popoln odpust dolga ni vedno primeren in da lahko države EU uvedejo strožje predpise za odvračanje podjetnikov, ki so ravnali nepošteno ali ki ne spoštujejo svojih pravnih obveznosti do upnikov.

Možna je tudi nacionalna zakonodaja za varovanje sposobnosti preživljanja podjetnika in njegove družine, tako da se podjetniku omogoči, da obdrži nekatera sredstva.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Priporočilo 2014/135/EU

3.4.2014

-

UL L 74, 14.3.2014

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru - Nov evropski pristop k poslovnemu neuspehu in insolventnosti (COM(2012) 742 final z dne 12. decembra 2012 - ni objavljeno v Uradnem listu).

Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1346/2000 o postopkih v primeru insolventnosti (COM(2012) 744 final z dne 12. decembra 2012 - ni objavljeno v Uradnem listu).

Zadnja posodobitev: 28.07.2014

Na vrh