Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0139

    Pogoji za uvoz in zahteve za karanteno ptic

    Pravni status dokumenta Ta povzetek je arhiviran in ne bo posodobljen, ker povzeti dokument ni več veljaven ali ne odraža trenutnega stanja.

    Pogoji za uvoz in zahteve za karanteno ptic

    POVZETEK:

    Uredba (EU) št. 139/2013 – pogoji za uvoz nekaterih ptic v EU in povezana merila za karanteno

    POVZETEK

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    Določa, katere ptice je dovoljeno uvoziti v EU in kateri pogoji morajo biti izpolnjeni.

    Cilj uredbe je onemogočiti možnost, da nekatere ptice s seboj prinesejo bolezni, npr. aviarno influenco ali atipično kokošjo kugo.

    KLJUČNE TOČKE

    Uvoz ptic je dovoljen le iz odobrenih reprodukcijskih obratov v državah, ki niso članice EU.

    Ptice morajo biti vzrejene v ujetništvu, na njih morajo biti opravljeni preskusi glede virusov 1 do 2 tedna pred pošiljanjem, hkrati pa niso bile cepljene proti aviarni influenci.

    Vsaka ptica mora imeti veterinarsko spričevalo in biti označena z individualno identifikacijsko številko na nožnem obročku ali mikročipu.

    Vsaka država EU ima odobrene karantenske centre, v katere se ptice prevažajo v zapečatenih vozilih v devetih urah po kontroli na meji.

    Ptice morajo ostati v karanteni vsaj 30 dni in morajo biti, kot minimalni previdnostni ukrep, pregledane na začetku in koncu karantene.

    Med karanteno so vzorci ptic preskušeni za aviarno influenco in atipično kokošjo kugo.

    Če je bolezen potrjena, so vse prizadete ptice usmrčene in uničene, center očistijo in razkužijo, druge ptice pa ne smejo zapustiti karantene, dokler rezultati njihovih virusnih preskusov niso potrjeni kot negativni.

    Če so okužene papige, skobčevke in kakaduji, jih je mogoče zdraviti in morajo ostati v karanteni vsaj dva meseca po zadnjem zabeleženem primeru.

    Nacionalni organi morajo Evropsko komisijo obvestiti v 24 urah od izbruha aviarne influence ali atipične kokošje kuge.

    Poleg tega morajo Evropski komisiji predložiti letna poročila o številu uvoženih ptic, njihovi stopnji umrljivosti in vseh primerih bolezni, odkritih v karanteni.

    Zakonodaja ne velja za perutnino, hišne živali, športne golobe pismonoše, ptice, uvožene za ohranitvene programe, ptice, namenjene za živalske vrtove, cirkuse, zabaviščne parke ali poskuse, ali ptice, uvožene iz Andore, Lihtenštajna, Monaka, Norveške, San Marina, Švice ali Vatikanske mestne države.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    Ta uredba je začela veljati 12. marca 2013.

    AKT

    Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 139/2013 z dne 7. januarja 2013 o pogojih zdravstvenega varstva živali pri uvozu nekaterih ptic v Unijo in pogojih za karanteno teh ptic (UL L 47, 20.2.2013, str. 1–17).

    Zadnja posodobitev 05.01.2016

    Na vrh