Trgovinski sporazum EU s Kolumbijo, Perujem in Ekvadorjem
POVZETEK:
Sklep 2012/735/EU o podpisu Trgovinskega sporazuma med EU in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani
Trgovinski sporazum med EU in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani
Sklep (EU) 2016/2369 o podpisu in začasni uporabi Protokola o pristopu k Trgovinskemu sporazumu med EU in državami članicami EU na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani, da se upošteva pristop Ekvadorja
Protokol o pristopu k Trgovinskemu sporazumu med EU in državami članicami EU na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani, da se upošteva pristop Ekvadorja
KAJ JE CILJ SKLEPOV IN TRGOVINSKEGA SPORAZUMA?
- Sklep 2012/735/EU v imenu EU potrjuje Trgovinski sporazum med Evropsko unijo (EU) in državami članicami EU, na eni strani, ter Kolumbijo in Perujem na drugi.
- Cilj Trgovinskega sporazuma med EU ter Kolumbijo in Perujem je odpreti trge na obeh straneh in izboljšati stabilnost trgovinskih odnosov med partnerji. Zagotavlja napredno in vzajemno liberalizacijo s pomočjo ambicioznega in uravnoteženega območja proste trgovine.
- Sklep (EU) 2016/2369 sprejema pristop Ekvadorja k Trgovinskemu sporazumu, ki vsebuje vsa ustrezna pravila za upoštevanje pristopa Ekvadorja.
- Splošni cilj Trgovskega sporazuma je povečati trgovanje in naložbe med obema regijama ter vključiti proizvodne vrednostne verige* in pomagati lokalnim podjetjem pri razvoju na njihovem regionalnem trgu, da postanejo mednarodno konkurenčna.
KLJUČNE TOČKE
Prednosti trgovinskega sporazuma za partnerje
- Glavna prednost trgovinskega sporazuma je, da mora podjetjem zagotoviti stabilne in predvidljive pogoje, ki jim omogočajo trgovanje in vlaganje z zaupanjem. Trgovinski sporazum ustvarja pomembne priložnosti za podjetja in potrošnike na obeh straneh.
- Druge pričakovane koristi so:
- odprti trgi za blago, storitve, javna naročila in naložbe;
- prihranki v višini 500 milijonov EUR na leto pri uvoznih dajatvah (davki, ki jih carinski organi pobirajo pri uvozu glede na vrednost blaga ali nekaterih drugih meril, na primer njihove teže) ob koncu prehodnega obdobja;
- boljši pogoji za trgovino, ki so jih olajšali postopki (kot so pravila o poreklu, sanitarni pogoji in pogoji zdravstvenega varstva rastlin ter carinski postopki), okrepitev konkurence, izboljšanje preglednost in zagotavljanje varstva pravic intelektualne lastnine;
- preglednejše poslovno okolje, ki podjetjem in posameznikom olajša življenje;
- novo sodelovanje na področju konkurenčnosti, inovativnosti, posodobitve proizvodnje, olajšanja trgovine in prenosa tehnologije.
- Cilj trgovinskega sporazuma je tudi spodbujanje regionalnega povezovanja med andskimi državami. V tem kontekstu so bila julija 2014 zaključena pogajanja za pristop Ekvadorja k Trgovinskemu sporazumu, posledično pa se je ta pristop izvedel januarja 2017.
- Bolivija, članica Andske skupnosti, ima prav tako možnost zaprositi za pristop k Trgovinskemu sporazumu.
Človekove pravice in trajnostni razvoj
Trgovinski sporazum opredeljuje človekove pravice in pravno državo kot bistvena elementa. Trgovinski sporazum vključuje tudi elemente za spodbujanje trajnostnega razvoja z izvajanjem mednarodnih konvencij o pravicah delavcev in varstvu okolja. V nadzor teh obveznosti so vključene skupine državljanov.
Izvajanje Trgovinskega sporazuma
- V Peruju Trgovinski sporazum predstavlja pomembno priložnost za perujski kmetijski in ribiški izvoz (tretjina celotnega izvoza države v EU). EU je največji vlagatelj v Peruju, predvsem na področju komunikacij, ekstraktivnih dejavnosti, bančništva in financ.
- V Kolumbiji Trgovinski sporazum državi omogoča raznolikost izvoza v EU, ne le za kmetijstvo in ribištvo, ampak tudi za kolumbijske industrijske izdelke. EU je največji vlagatelj v Kolumbiji in je v glavnem vključena v kmetijski in rudarski sektor ter sektor goriva.
- Glede na peto „letno poročilo o izvajanju Trgovinskega sporazuma med EU in Kolumbijo/Ekvadorjem/Perujem“, rezultati Trgovinskega sporazuma ostajajo pozitivni. Kljub padcu cen blaga je imel stabilizacijski učinek na trgovino in še naprej spodbuja raznolikost trgovine. Trgovski sporazum je odprl sektorje za naložbe EU in povečal pravno varnost vlagateljev v zvezi s prihodnjim spreminjanjem politik. Prav tako je spodbujal je mikro, mala in srednje velika podjetja k dvostranski trgovini med pogodbenicama; to je predvsem posledica tarifnih preferencialov in učinkovitega delovanja carine. Kmetijski izvoz zdaj predstavlja skoraj polovico vsega izvoza v EU. Sporazum je pozitivno vplival na sektorje, ki trgujejo z EU na področju zaposlovanja, socialnega skrbstva, zmanjševanja revščine in neformalnih dejavnosti. Vendar pa polno izvajanje sporazuma ostaja prednostna naloga, da bi podjetjem in potrošnikom prinesli dodatne koristi. Še vedno so potrebne izboljšave na področju sanitarnih in fitosanitarnih zadev v zvezi z usklajenimi postopki (certifikati in predhodna uvrstitev na seznam) ter vprašanji trgovine in trajnostnega razvoja, zlasti na področju okolja ter človekovih in delavskih pravic.
DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI
- Trgovski sporazum s Perujem se začasno uporablja od 1. marca 2013, Trgovski sporazum s Kolumbijo pa od 1. avgusta 2013. Popoln začetek veljavnosti čaka na ratifikacijo držav članic.
- Trgovski sporazum z Ekvadorjem se začasno uporablja od 1. januarja 2017. Popoln začetek veljavnosti čaka na ratifikacijo držav članic.
- Sklep 2012/735/EU se uporablja od 31. maja 2012.
- Sklep 2016/2369/EU se uporablja od 11. novembra 2016.
OZADJE
Za več informacij glej:
KLJUČNI POJMI
Vrednostna veriga: niz poslovnih dejavnosti, ki ustvarjajo vrednost za stranke podjetja. Na vsaki točki te verige dejavnosti izdelek zaradi dodanega vložka ali procesa pridobi nekaj vrednosti.
GLAVNI DOKUMENTI
Sklep Sveta 2012/735/EU z dne 31. maja 2012 o podpisu Trgovinskega sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani v imenu Unije in o njegovi začasni uporabi (UL L 354, 21.12.2012, str. 1–2)
Trgovinski sporazum med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani (UL L 354, 21.12.2012, str. 3–2607)
Zaporedni amandmaji sporazuma so vključeni v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica je samo dokumentarne vrednosti.
Sklep Sveta (EU) 2016/2369 z dne 11. novembra 2016 o podpisu, v imenu Unije, in začasni uporabi Protokola o pristopu k Trgovinskemu sporazumu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani, da se upošteva pristop Ekvadorja (UL L 356, 24.12.2016, str. 1–2)
Protokol o pristopu k Trgovinskemu sporazumu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani, da se upošteva pristop Ekvadorja (UL L 356, 24.12.2016, str. 3–1456)
SORODNI DOKUMENTI
Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o izvajanju sporazumov o prosti trgovini 1. januar 2018–31. december 2018 (COM(2019) 455 final, 14.10.2019)
Delovni dokument služb Komisije – Posamezna poročila in informativni listi o izvajanju sporazumov o prosti trgovini EU, ki spremljajo dokument „Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o izvajanju sporazumov o prosti trgovini – 1. januar 2018–31. december 2018“ (SWD(2019) 370 final, 14.10.2019)
Obvestilo o začasni uporabi, s strani Evropske unije in Republike Ekvador, Protokola o pristopu k Trgovinskemu sporazumu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani, da se upošteva pristop Ekvadorja (UL L 358, 29.12.2016, str. 1)
Obvestilo o začasni uporabi, s strani Evropske unije in Kolumbije, Trgovinskega sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani (UL L 201, 26.7.2013, str. 7)
Obvestilo o začasni uporabi, s strani Evropske unije in Peruja, Trgovinskega sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kolumbijo in Perujem na drugi strani (UL L 56, 28.2.2013, str. 1)
Zadnja posodobitev 30.06.2021