Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0513

Fizično varovanje jedrskega materiala in jedrskih objektov

Fizično varovanje jedrskega materiala in jedrskih objektov

 

POVZETEK:

Konvencija o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov

Sklep 2008/99/ES, Euratom o pristopu Evropske skupnosti za atomsko energijo h Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov

Sklep 2007/513/Euratom o potrditvi pristopa Evropske skupnosti za atomsko energijo k spremenjeni Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov

KAJ JE NAMEN TE KONVENCIJE IN TEH SKLEPOV?

  • Namen konvencije je:
    • zavarovati jedrski material in objekte;
    • inkriminirati določena kazniva dejanja na tem področju;
    • vzpostaviti sodelovanje med državami podpisnicami.
  • Sklep 2007/513/Euratom odobrava pristop Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) h Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov.
  • Sklep 2008/99/ES Euratom potrjuje ta pristop.

KLJUČNE TOČKE

Spremenjena Konvencija o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov je namenjena zagotavljanju učinkovitega fizičnega varovanja med uporabo, skladiščenjem ali prevozom jedrskega materiala, ki se uporablja za miroljubne namene, pa tudi za preprečevanje in boj proti kriminalu, povezanim s tem materialom in temi objekti.

Temelji na Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala, ki so jo podpisale vse države EU.

Vsaka pogodbenica konvencije mora pripraviti in izvajati ukrepe, s katerimi zajamči učinkovito varstvo za preprečevanje zlasti kraje ali izginotja jedrskega materiala, za katerega je odgovorna, pa tudi sabotaže jedrskih objektov na njenem ozemlju. V podobnem okviru Pogodba Euratom (glej povzetek) predvideva sistem varovalnih ukrepov za preprečitev preusmeritve jedrskih materialov od njihove predvidene uporabe.

Pri izvajanju konvencije morajo pogodbenice spoštovati določeno število osnovnih načel, predvsem načelo odgovornosti države in imetnikov dovoljenj, varnostne kulture, zagotavljanja kakovosti in zaupnosti.

Podpisnice morajo:

  • zagotoviti, da je jedrski material, ki ga uvažajo, izvažajo ali sprejmejo v prevoz na svojem ozemlju, zavarovan v skladu z veljavno stopnjo varnosti;
  • določiti pristojni organ, odgovoren za uporabo konvencije, pa tudi kontaktno točko in o tem obvestiti druge države podpisnice neposredno ali prek depozitarja (Mednarodna agencija za atomsko energijo);
  • sodelovati v primeru tatvine, sabotaže ali nevarnosti tatvine ali sabotaže – to sodelovanje se izvaja zlasti v obliki izmenjave informacij ob spoštovanju zaupnosti teh informacij v odnosu do tretjih oseb;
  • uporabiti ustrezne kazni za določene kršitve v skladu z njihovo resnostjo. Kaznujejo se zlasti naslednja dejanja:
    • dejanja brez dovoljenja na način, ki povzroči ali utegne povzročiti smrt ali resno poškodbo,
    • tatvina jedrskega materiala,
    • sabotaža jedrskega materiala,
    • grožnja, da se bo jedrski material uporabil tako, da bo povzročil smrt ali resno poškodbo kakšne osebe ali precejšnjo materialno škodo.

Prav tako so kaznivi poskusi izvršitve katerega koli od teh dejanj ter kakršna koli udeležba pri teh dejanjih in njihova organizacija.

Vse pogodbenice imajo pristojnost za kršitve, povzročene na njihovem ozemlju oz. na ladji ali letalu, registriranem v tej državi, in kadar je domnevni storilec njen državljan. Te kršitve so razlog za predajo med pogodbenicami, ki morajo v primeru teh kršitev druga drugi zagotavljati tudi čim večjo pravno pomoč. Politični motivi za kršitev niso razlog za zavrnitev izročitve ali medsebojne pravne pomoči.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Prvotna konvencija je začela veljati 8. februarja 1987. S sprejetjem Sklepa 2007/513 je EU 10. julija 2007 odobrila pristop Euratoma k spremenjeni konvenciji.

Sprememba Konvencije o fizičnem varovanju jedrskega materiala je začela veljati 8. maja 2016.

OZADJE

Konvencija o fizičnem varovanju jedrskega materiala je bila sprejeta leta 1979 in je začela veljati leta 1987. Spremenjena je bila leta 2005 na konferenci, ki je potekala z namenom krepitve njenih določb.

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENTI

Konvencija o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov (UL L 34, 8.2.2008, str. 5–18).

Sklep Komisije 2008/99/ES, Euratom z dne 19. decembra 2007 o pristopu Evropske skupnosti za atomsko energijo h Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov (UL L 34, 8.2.2008, str. 3–4).

Sklep Sveta 2007/513/Euratom z dne 10. julija 2007 o potrditvi pristopa Evropske skupnosti za atomsko energijo k spremenjeni Konvenciji o fizičnem varovanju jedrskega materiala in jedrskih objektov (UL L 190, 21.7.2007, str. 12–14).

Zadnja posodobitev 11.12.2020

Na vrh