Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0539

    Konvencija o krepitvi Medameriške komisije za tropski tun

    Konvencija o krepitvi Medameriške komisije za tropski tun

     

    POVZETEK:

    Konvencija o krepitvi Medameriške komisije za tropski tun, ustanovljene leta 1949 s Konvencijo iz Antigve med Združenimi državami Amerike in Republiko Kostariko v imenu Evropske skupnosti

    Sklep 2006/539/ES o sklenitvi Konvencije o krepitvi Medameriške komisije za tropskega tuna, ustanovljene s Konvencijo iz Antigve, v imenu Evropske Skupnosti

    KAJ JE NAMEN TE KONVENCIJE IN TEGA SKLEPA?

    Cilj konvencije je zagotoviti dolgoročno ohranjanje in trajnostno upravljanje tunov in tunom podobnih vrst ter povezanih vrst in njihovih ekosistemov v vsem vzhodnem Tihem oceanu, omejenem z obalami Severne, Srednje in Južne Amerike, v okviru geografskih omejitev iz člena 3.

    S sklepom se ratificira sporazum v imenu Evropske unije (EU).

    KLJUČNE TOČKE

    Konvencija Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu

    • Konvencija o pomorskem mednarodnem pravu (glej povzetek) od podpisnic zahteva, da sodelujejo pri zagotavljanju ohranjanja tunov in tunom podobnih vrst v kategoriji „izrazito selivskih vrst“.
    • V vzhodnem Tihem oceanu to vlogo opravlja Medameriška komisija za tropskega tuna (IATTC).

    Krepitev komisije

    • Prvotna IATTC, ustanovljena leta 1949 s Konvencijo iz Antigve med Združenimi državami in Kostariko, se je nanašala samo na znanstvene raziskave, katerih edini cilj je bil zbirati in razlagati dejstva.
    • Ta konvencija pomembno razširja vlogo IATTC, saj je postala regionalna organizacija za upravljanje ribištva.
    • 21 držav je pogodbenic konvencije.

    Področje uporabe

    Konvencija zajema območje Tihega oceana, omejeno z obalami Severne, Srednje in Južne Amerike, znotraj geografskih omejitev iz člena 3.

    Komisija

    • Komisijo sestavljajo po en do štirje komisarji iz vsake članice.
    • Zasedanja potekajo vsaj enkrat na leto, vendar se lahko skličejo tudi izredna zasedanja, kadar so potrebna, odločitve pa se sprejmejo s soglasjem.
    • Sedež Komisije ostane v San Diegu, Kalifornija, Združene države Amerike.
    • Komisija ima številne naloge, s katerimi daje prednost tunom in tunom podobnim vrstam. Te vključujejo:
      • spodbujanje, izvajanje in usklajevanje znanstvenih raziskav v zvezi z ustreznimi populacijami rib;
      • sprejemanje standardov za zbiranje, preverjanje ter izmenjavo in sporočanje podatkov;
      • sprejemanje ukrepov, ki temeljijo na najboljših razpoložljivih znanstvenih dokazih za zagotavljanje dolgoročnega ohranjanja in trajnostne rabe staležev rib iz te konvencije ter za ohranjanje ali ponovno vzpostavitev ravni številčnosti populacij lovljenih vrst, ki lahko da največji trajnostni donos;
      • sprejemanje ustreznih ukrepov za preprečevanje, zmanjšanje in minimiziranje odpadkov, zavržkov, lova z izgubljeno ali zavrženo opremo in lova neciljnih vrst (ribjih in neribjih vrst);
      • sprejemanje ukrepov za preprečevanje ali odpravo pretiranega ribolova;
      • spodbujanje rabe selektivnih, za okolje varnih in stroškovno učinkovitih ribolovnih orodij.
    • Komisijo pri izvajanju teh dejavnosti podpira usposobljeno osebje, vključno z upravnimi, znanstvenimi in tehničnimi območji, pod nadzorom predsednika.
    • Ustanovi se posebni Znanstveni svetovalni odbor, ki Komisiji in njenemu znanstvenemu osebju zagotavlja nasvete, priporočila in poročila.

    Komisija mora pri izvajanju svojih nalog upoštevati previdnostno načelo, kar pomeni, da:

    • mora biti še posebno previdna, kadar so informacije negotove, nezanesljive ali neustrezne;
    • odsotnost ustreznih znanstvenih informacij ne sme biti razlog za odlog ali opustitev izvajanja ohranitvenih in upravljalnih ukrepov;
    • kjer položaj ciljnih populacij ali neciljnih ali povezanih ali odvisnih vrst vzbuja skrb, takšne populacije in vrste temeljiteje spremlja, zato da pregleda njihov položaj in učinkovitost ohranitvenih in upravljalnih ukrepov.

    Skladnost

    • Vsaka pogodbenica konvencije:
      • sprejme ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev izvajanja te konvencije in skladnosti z njo ter vsemi sprejetimi ohranitvenimi in upravljalnimi ukrepi;
      • zagotovi, da so plovila, ki plujejo pod njeno zastavo, v skladu s konvencijo in resolucijami, ki jih sprejme komisija;
      • zagotovi, da so plovila, ki opravljajo dejavnost v vodah pod njeno nacionalno jurisdikcijo, v skladu s konvencijo in ukrepi, sprejetimi v skladu z njo;
      • dovoli uporabo plovila za ribolov na opredeljenem območju le, če je sposobna učinkovito izpolnjevati svoje odgovornosti v zvezi s takim plovilom iz te konvencije.
    • Če Komisija ugotovi, da so plovila, ki lovijo na območju Konvencije, sodelovala pri dejavnostih, ki ogrožajo učinkovitost ali kako drugače kršijo ohranitvene in upravljalne ukrepe, ki jih je sprejela Komisija, lahko pogodbenice ta plovila odvrnejo od takšnih dejavnostih, dokler država ladijske zastave* ne sprejme ustreznega ukrepa, s katerim zagotovi, da ta plovila ne nadaljujejo s takšnimi dejavnostmi.

    DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

    Konvencija je začela veljati 27. avgusta 2010.

    OZADJE

    Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POJMI

    Država ladijske zastave. (a) Država, katere plovila imajo pravico, da plujejo pod njeno zastavo, ali

    (b) regionalna organizacija za gospodarsko povezovanje, katere plovila imajo pravico pluti pod zastavo države članice te regionalne organizacije za gospodarsko povezovanje.

    GLAVNA DOKUMENTA

    Konvencija o krepitvi Medameriške komisije za tropski tun, ustanovljene leta 1949 s konvencijo med Združenimi državami Amerike in Republiko Kostariko v imenu Evropske skupnosti (Konvencija iz Antigve) (UL L 224, 16.8.2006, str. 24–42).

    Sklep Sveta 2006/539/ES z dne 22. maja 2006 o sklenitvi Konvencije o krepitvi Medameriške komisije za tropskega tuna, ustanovljene leta 1949 s konvencijo med Združenimi državami Amerike in Republiko Kostariko, v imenu Evropske Skupnosti (UL L 224, 16.8.2006, str. 22–23).

    POVEZANI DOKUMENTI

    Konvencija Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu in Sporazum o izvajanju dela XI Konvencije – Konvencija Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu (UL L 179, 23.6.1998, str. 3–134).

    Sklep Sveta 98/392/ES z dne 23. marca 1998 o sklenitvi Konvencije Združenih narodov o pomorskem pravu z dne 10. decembra 1982 in Sporazuma o izvajanju dela XI Konvencije z dne 28. julija 1994 s strani Evropske skupnosti (UL L 179, 23.6.1998, str. 1–2).

    Zadnja posodobitev 13.07.2022

    Na vrh