Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005R1889

Pranje denarja: preprečevanje s carinskim sodelovanjem

Pravni status dokumenta Ta povzetek je arhiviran in ne bo posodobljen. Glej 'Kontrola gotovine, ki se vnaša v EU ali iznaša iz nje' za posodobljene informacije o tej vsebini.

Pranje denarja: preprečevanje s carinskim sodelovanjem

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 1889/2005 – kontrola gotovine ob vstopu v EU ali izstopu iz nje

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ta uredba dopolnjuje pravila Direktive (EU) 2015/849 o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja ali financiranje terorizma v EU.

KLJUČNE TOČKE

Obveznost prijave

  • Uredba določa, da je treba pri vsakem posameznem vstopu v EU ali izstopu iz nje ter prenosu gotovine* v vrednosti 10 000 EUR ali več ta znesek prijaviti pristojnim organom*. Predloženi podatki morajo biti točni in popolni, sicer je prijava neveljavna.
  • Prijava se poda v pisni, ustni ali elektronski obliki, kar določi država EU, in mora vsebovati podatke o:
    • prijavitelju, vključno s polnim imenom, datumom in krajem rojstva ter državljanstvom,
    • lastniku, znesku in vrsti gotovine,
    • nameravanem prejemniku gotovine,
    • izvoru in namenu uporabe gotovine.
  • Podatke, pridobljene s prijavo ali na podlagi kontrol, je treba evidentirati in obdelati. Dajo se na razpolago organom, pristojnim za preprečevanje pranja denarja ali financiranja terorizma v državi EU izstopa ali izstopa. Države EU ali Evropska komisija lahko pridobljene podatke posreduje državam zunaj EU ob upoštevanju soglasja pristojnih organov. Upoštevati je treba nacionalne predpise in predpise EU o posredovanju osebnih podatkov.
  • Varovanje poslovne skrivnosti velja za vse podatke, ki so zaupne narave ali so posredovani kot zaupni. Ti podatki se ne smejo razkriti brez izrecnega dovoljenja osebe ali organa, ki jih je posredoval. Vendar pa so pristojni organi lahko dolžni to storiti po zakonu, na primer v zvezi s pravnimi postopki. V takem primeru se vsako razkritje ali posredovanje podatkov opravi ob polnem spoštovanju zakonodaje s področja varstva podatkov.

Preverjanje izpolnjevanja obveznosti prijave

  • Uradniki pristojnih organov lahko preverjajo izpolnjevanje obveznosti prijave z izvajanjem kontrol posameznikov. To vključuje kontrole samih posameznikov, njihove prtljage in prevoznih sredstev. Vse kontrole morajo biti v skladu z nacionalno zakonodajo na tem področju.
  • V primeru neizpolnitve obveznosti prijave se lahko v skladu z nacionalno zakonodajo gotovina z upravno odločbo zaseže.
  • Pridobljeni podatki se lahko dajo na razpolago drugim državam EU, zlasti kadar obstajajo dokazi o nezakonitih dejavnostih. V takih primerih se uporablja Uredba Sveta (ES) št. 515/97 o medsebojni pomoči med upravnimi organi držav EU in o sodelovanju med njimi in Komisijo zaradi zagotavljanja pravilnega izvajanja carinske in kmetijske zakonodaje. Kadar obstajajo znaki o škodovanju finančnim interesom EU, je treba podatke posredovati tudi Komisiji.
  • Kadar se pri kontrolah ugotovi, da posameznik vstopa v EU ali iz nje izstopa z zneskom gotovine, ki je nižji od 10 000 EUR, in kadar obstajajo dokazi, da je prenos gotovine povezan z nezakonito dejavnostjo, se lahko evidentira in obdela tudi ta podatek.

Kazni

Države članice so morale do 15. junija 2007 uvesti učinkovite in sorazmerne kazni z odvračilnim značajem, ki se uporabijo v primeru neizpolnjevanja obveznosti prijave.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 15. junija 2007.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Gotovina: pomeni bankovce in kovance in tudi druge denarne instrumente, kot so čeki, zadolžnice, denarna nakazila itd.
Pristojni organi: carinski organi držav EU ali kateri koli drugi organi, ki jih države EU pooblastijo za uporabo te uredbe.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (ES) št. 1889/2005 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2005 o kontroli gotovine ob vstopu v Skupnost ali izstopu iz nje (UL L 309, 25.11.2005, str. 9–12).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba Sveta (ES) št. 515/97 z dne 13. marca 1997 o medsebojni pomoči med upravnimi organi držav članic in o sodelovanju med njimi in Komisijo zaradi zagotavljanja pravilnega izvajanja carinske in kmetijske zakonodaje (UL L 82, 22.3.1997, str. 1–16).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 515/97 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva (EU) 2015/849 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. maja 2015 o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja ali financiranje terorizma, spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive 2005/60/ES Evropskega parlamenta in Sveta in Direktive Komisije 2006/70/ES (UL L 141, 5.6.2015, str. 73–117).

Glej prečiščeno različico.

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o oceni tveganja pranja denarja in financiranja terorizma, ki vpliva na notranji trg in je povezano s čezmejnimi dejavnostmi (COM(2017) 340 final z dne 26. junija 2017).

Zadnja posodobitev 06.12.2017

Na vrh