Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0805

    Nesporni zahtevki – evropski nalog za izvršbo

    Nesporni zahtevki – evropski nalog za izvršbo

     

    POVZETEK:

    Uredba (ES) št. 805/2004 – o uvedbi evropskega naloga za izvršbo nespornih zahtevkov

    KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

    • Uredba uvaja evropski nalog za izvršbo za zahtevke, ki jim dolžnik ne ugovarja.
    • Z nalogom za izvršbo lahko druga država EU sodbe, sodne poravnave in javne listine o nespornih zahtevkih samodejno prizna in izvrši brez vsakršnih vmesnih postopkov.

    KLJUČNE TOČKE

    Področje uporabe

    Uredba se uporablja v civilnih in gospodarskih zadevah. Ne velja pa predvsem za davčne, carinske ali upravne zadeve. Uporablja se v vseh državah EU razen na Danskem.

    Zahtevek se šteje za nespornega, če:

    • se je dolžnik izrecno strinjal z njim s pripoznanjem ali s poravnavo, ki jo je potrdilo sodišče ali je bila sklenjena pred sodiščem med postopkom, ali
    • mu dolžnik med sodnim postopkom ni nikoli ugovarjal, ali
    • dolžnik ni bil navzoč ali zastopan na obravnavi sodišča glede navedenega zahtevka po tem, ko je na začetku ugovarjal zahtevku med sodnim postopkom, ali
    • se je dolžnik izrecno strinjal z njim v javni listini.

    Evropski nalog za izvršbo

    Sodba o nespornem zahtevku je potrjena kot evropski nalog za izvršbo v državi EU, kjer je bila sodba izvršena (država izvora). Potrdilo se izda z uporabo standardnega obrazca. Nanaša se lahko tudi samo na dele sodbe. V takem primeru se izda tako imenovano „delno potrdilo o evropskem nalogu za izvršbo“.

    Minimalni standardi

    Sodba o nespornem zahtevku se lahko potrdi kot evropski nalog za izvršbo samo, če je sodni postopek v državi EU, kjer je bila sodba izvršena, izpolnjeval določena postopkovna pravila.

    Zato je sodba lahko potrjena kot evropski nalog za izvršbo samo, če se upošteva dovoljene storitve z listine, navedene v uredbi.

    Poleg tega mora listina o začetku postopka vsebovati podrobnosti o:

    • zahtevku (osebni podatki strank, znesek zahtevka, če se zahtevajo obresti in za katero obdobje itd.);
    • postopkovnih korakih, ki so potrebni za ugovarjanje zahtevku (rok za ugovarjanje zahtevku, posledice odsotnosti ugovora itd.).

    Nazadnje mora država izvora v EU v izjemnih primerih zagotoviti možnost zoper sodbo vložiti pravno sredstvo.

    Izvršba

    Postopke izvršbe ureja zakonodaja države EU, v kateri se sodba izvrši (država izvršbe). Od upnika se zahteva, da pristojnim organom za izvršbo predloži:

    • izvod sodbe,
    • izvod potrdila o evropskem nalogu za izvršbo,
    • po potrebi prepis potrdila evropskega naloga za izvršbo ali njegov prevod v uradni jezik izvršne države EU ali v drugi jezik, ki ga je izvršna država EU označila za sprejemljivega.

    Od stranke se na podlagi tega, da je tuj državljan ali da nima stalnega bivališča ali bivališča v izvršni državi EU, ne sme zahtevati nobene varščine, jamstva ali pologa.

    Pod določenimi pogoji lahko pristojno sodišče v izvršni državi EU zavrne izvršbo sodbe, če je nezdružljiva s prejšnjo sodbo, izdano v katerikoli državi v EU ali zunaj EU. V določenih primerih lahko sodišče izvršbo prekine ali omeji.

    Splošne in končne določbe

    Z namenom omogočanja dostopa do postopkov izvršbe, se države EU zavežejo k zagotavljanju ustreznih podatkov javnosti in strokovnim krogom v okviru Evropske pravosodne mreže v civilnih in gospodarskih zadevah.

    Uredba (EU) št. 1215/2012 zagotavlja, da upniki lahko zahtevajo priznavanje in izvršitev sodbe. Poleg tega uredba ne posega v izvajanje Uredbe (ES) št. 1393/2007 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj.

    OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

    Ta uredba se uporablja od 21. oktobra 2005.

    OZADJE

    Več informacij je na voljo na strani:

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 805/2004 z dne 21. aprila 2004 o uvedbi evropskega naloga za izvršbo nespornih zahtevkov (UL L 143, 30.4.2004, str. 15–39).

    Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 805/2004 so vključene v izvirno besedilo. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

    Zadnja posodobitev 28.06.2016

    Na vrh