Globalna tehnična harmonizacija vozil
POVZETEK:
Sklep 97/836/ES – pristop Evropske skupnosti k Sporazumu Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidiran sporazum iz leta 1958“)
Sklep 2000/125/ES – sklenitev Sporazuma o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“)
Sporazum o uvedbi globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih
KAJ JE NAMEN TEH SKLEPOV?
- Sklep 97/836/ES pooblašča EU, da postane pogodbenica Sporazuma Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo (ZN/ECE) iz leta 1958 o harmonizaciji tehničnih standardov za kolesna vozila*, njihovo opremo in dele. Namen je odpraviti tehnične ovire v trgovini z motornimi vozili med državami podpisnicami sporazuma.
- S Sklepom 2000/125/ES se izda evropska odobritev Vzporednega sporazuma, dokončanega junija 1998. Njegov namen je uvedba globalnih tehničnih predpisov o varnosti, varstvu okolja, energetski učinkovitosti in zavarovanju pred neupravičeno uporabo za kolesna vozila, opremo in dele.
- Vključenost EU v oba sporazuma zagotavlja doslednost različnih usklajevalnih dejavnosti.
KLJUČNE TOČKE
Sklep 97/836/ES:
- navaja predpise ZN/ECE (več kot 100), ki jih bo izvajala EU. Ti obsegajo vse od žarometov in zavor do varnostnih pasov in naprav za zavarovanje vozila pred neupravičeno uporabo;
- določa, da lahko EU po želji odstopi od predpisa ali pristopi k njemu;
- določa praktične ureditve glede sodelovanja EU pri delu ZN/ECE v zvezi z novimi predpisi in prednostnimi nalogami delovnega programa organizacije;
- potrjuje, da lahko države EU, ki pristopijo k predpisom ZN, h katerim ni pristopila celotna EU, te predpise uporabljajo, če niso nezdružljivi z zakonodajo EU o homologaciji* motornih vozil.
Sporazum ZN/ECE iz leta 1958:
- ustanavlja upravni odbor s predstavniki iz vseh držav podpisnic za pripravo tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele;
- določa sestavo in poslovnik upravnega odbora;
- za sklepčnost je potrebna prisotnost vsaj polovice držav članic;
- za potrditev novega predpisa ali sprejetje spremembe je potrebna dvotretjinska večina;
- predpis začne veljati šest mesecev od sprejetja, razen če se več kot tretjina članic ne strinja;
- določa, da predpisi zajemajo:
- kolesna vozila, opremo in dele;
- tehnične zahteve;
- preskusne metode za zahteve za zmogljivost;
- pogoje za podelitev homologacije;
- datum začetka veljavnosti;
- določa postopke, ki zagotavljajo, da vozila in deli izpolnjujejo potrebne standarde, preden prejmejo homologacijo;
- državam podpisnicam omogoča, da podelijo homologacijo za vozila, opremo in dele, ki izpolnjujejo različne predpise, in potrjuje, da morajo sprejeti homologacije, ki jih izdajo njihovi partnerji;
- zahteva, da se vsi spori med članicami rešujejo s pogajanji, če ta niso uspešna, pa z arbitražo.
Vzporedni sporazum:
- ustanavlja izvršni odbor za izvajanje sporazuma;
- določa merila, ki jih morajo izpolnjevati tehnični predpisi;
- opredeljuje dva postopka, namesto vzajemnega priznavanja sistema homologacije, za dogovor o novih globalnih tehničnih predpisih:
- usklajevanje obstoječih tehničnih predpisov ali standardov iz izvlečka kandidatov za globalni dogovor;
- pripravo osnutka novih predpisov, ki bi bili navedeni v globalnem registru;
- potrjuje, da Evropska komisija zastopa EU pri:
- sprejemanju in izdaji uradnega obvestila o globalnih tehničnih predpisih;
- reševanju sporov;
- spremembah sporazuma.
ZAČETEK VELJAVNOSTI
EU je postala pogodbenica Sporazuma iz leta 1958 24. marca 1998.
Vzporedni sporazum iz leta 1998 je začel veljati 25. avgusta 2000.
OZADJE
Sporazuma z odpravo tehničnih ovir v trgovini in olajšanjem dostopa do trgov zunaj EU prispevata k ciljem skupne trgovinske politike EU.
Več informacij je na voljo na straneh:
KLJUČNI POJMI
Kolesno vozilo: vozilo, ki se premika na kolesih in ima običajno zabojnik za prevoz oseb ali predmetov.
Homologacija: postopek nacionalnih organov, s katerim potrdijo, da model vozila izpolnjuje vse varnostne in okoljske zahteve EU ter zahteve EU glede skladnosti proizvodnje, preden odobrijo njegovo dajanje na trg EU.
GLAVNI DOKUMENTI
Sklep Sveta 97/836/ES z dne 27. novembra 1997 v pričakovanju pristopa Evropske skupnosti k Sporazumu Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidiran sporazum iz leta 1958“) (UL L 346, 17.12.1997, str. 78–94).
Nadaljnje spremembe Sklepa 97/836/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Sklep Sveta 2000/125/ES z dne 31. januarja 2000 o sklenitvi Sporazuma o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“) (UL L 35, 10.2.2000, str. 12–13).
Glej prečiščeno različico.
Sporazum o uvedbi globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih – Sestava in poslovnik Izvršnega odbora (UL L 35, 10.2.2000, str. 14–27).
Zadnja posodobitev 23.07.2019