Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sodelovanje EU v prizadevanjih za poenotenje pravil mednarodnega zasebnega prava

 

POVZETEK:

Sklep 2006/719/ES – pristop k Haaški konferenci o mednarodnem zasebnem pravu

KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA?

  • Ta sklep je Evropski skupnosti (zdaj Evropska unija) omogočil pristop k Haaški konferenci o mednarodnem zasebnem pravu (HCCH)*.
  • Namen HCCH je delovanje na področju postopnega poenotenja pravil o mednarodnem zasebnem pravu* v sodelujočih državah.

KLJUČNE TOČKE

  • EU si v drugi izjavi (Priloga III) prizadeva preučiti, ali je v njenem najboljšem interesu, da se pridruži obstoječim haaškim konvencijam, ki spadajo v področje njene pristojnosti.

OD KDAJ SE TA SKLEP UPORABLJA?

EU je članica HCCH od 3. aprila 2007.

OZADJE

  • Svet je 28. novembra 2002 pooblastil Evropsko komisijo, da se pogaja o načinih in pogojih pristopa k HCCH.
  • Statut HCCH je bilo treba spremeniti, da se omogoči pristop EU – organizacije za regionalno gospodarsko povezovanje. Junija 2005 je diplomatska konferenca v okviru HCCH soglasno sprejela potrebne spremembe.
  • Komisija je po uspešnih pogajanjih s HCCH podala predlog za ta sklep Sveta o pristopu Evropske skupnosti (zdaj Evropska unija) k HCCH. Evropski parlament je privolil septembra 2006.
  • 82 držav in EU so članice HCCH.

KLJUČNI POJMI

Haaška konferenca o mednarodnem zasebnem pravu: mednarodna medvladna organizacija, ki si prizadeva za postopno poenotenje pravil o mednarodnem zasebnem pravu v sodelujočih državah. Pripravlja večstranske pravne instrumente (vključno z nezavezujočimi instrumenti) in zagotavlja potrebno spremljanje.
Mednarodno zasebno pravo: znano tudi kot kolizija zakonov, je sklop pravil postopkovnega prava, ki določa, kateri pravni sistem prevlada in katero pravo katere države se uporabi za dani pravni spor. Ta pravila se uporabljajo, kadar ima pravni spor mednarodni element, kot je na primer pogodba med strankami iz različnih držav.

GLAVNI DOKUMENT

Sklep Sveta 2006/719/ES z dne 5. oktobra 2006 o pristopu Skupnosti k Haaški konferenci o mednarodnem zasebnem pravu (UL L 297, 26.10.2006, str. 1–14).

Zadnja posodobitev 04.12.2017

Top