EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE)

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 999/2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Uredba vsebuje predpise za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje raznih oblik transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE)* v Evropski uniji (EU).
  • Zajema proizvodnjo in dajanje na trg živali in proizvodov živalskega izvora, v nekaterih primerih pa tudi njihov izvoz.

KLJUČNE TOČKE

Evropska komisija razvršča države članice ali regije EU po njihovi stopnji tveganja za bovino spongiformno encefalopatijo (BSE):

  • raven 1: zanemarljivo tveganje
  • raven 2: nadzorovano tveganje
  • raven 3: nejasno tveganje.

Države članice morajo izvajati program spremljanja, ki vključuje presejalne teste za živali, za katere obstaja sum okuženosti z BSE ali praskavcem. Opraviti je treba tudi hitre teste po zakolu.

Za živali, za katere obstaja sum okuženosti, in druge živali na gospodarstvu, se odredi omejitev gibanja, dokler niso znani rezultati testov. Če so živali morda bile izpostavljene okužbi drugje, se lahko izvaja spremljanje drugih gospodarstev.

Ko je primer klasične BSE uradno potrjen, se uporabijo naslednji ukrepi:

  • poizvedba o izvoru bolezni in vseh živalih ali proizvodih, pri katerih obstaja možnost okužbe;
  • prizadeto gospodarstvo se podredi uradnemu nadzoru. Vsak premik dovzetnih živali (ali proizvodov živalskega izvora) mora biti odobren;
  • usmrtitev in popolno uničenje ogrožene govedi. Za ovce in koze se uporabljajo druga pravila.

Nadomestilo za izgubo živali ali proizvodov živalskega izvora se izplača nemudoma.

Ukrepi za zmanjšanje tveganja

  • Prepovedano je krmljenje prežvekovalcev z živalskimi beljakovinami, razen hidroliziranih beljakovin, pridobljenih iz neprežvekovalcev ali iz kož prežvekovalcev, želatine in kolagena, pridobljenih iz neprežvekovalcev, ter jajc, jajčnih izdelkov, mleka, mlečnih izdelkov in kolostruma.
  • Prepovedano je krmljenje katerih koli rejnih živali s predelanimi živalskimi beljakovinami, pridobljenimi iz prežvekovalcev, želatine ali proizvodov iz krvi, pridobljenih iz prežvekovalcev (razen mesojedim živalim, ki se gojijo za kožuh, kot so kune).
  • Na podlagi pozitivnih mnenj Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) iz leta 2015 (predelane živalske beljakovine, pridobljene iz žuželk), leta 2018 (predelane živalske beljakovine, pridobljene iz prašičev in perutnine) in leta 2020 (kolagen in želatina, pridobljena iz prežvekovalcev) so bile z Uredbo (EU) 2021/1372 z dne 17. avgusta 2021 razveljavljene nekatere prepovedi, ki niso bile več utemeljene. Od takrat je odobreno:
    • krmljenje rejnih neprežvekovalcev (npr. prašičev in perutnine) s kolagenom in želatino, pridobljenima iz prežvekovalcev;
    • krmljenje prašičev s predelanimi živalskimi beljakovinami, pridobljenimi iz perutnine, in perutnine s predelanimi živalskimi beljakovinami, pridobljenimi iz prašičev;
    • krmljenje prašičev in perutnine s predelanimi živalskimi beljakovinami, pridobljenimi iz žuželk.
  • S trupov je treba odstraniti snovi s specifičnim tveganjem; tudi na območjih z zanemarljivim tveganjem okužbe z BSE. Na območjih z nadzorovanim ali nejasnim tveganjem se kosti govedi, ovac ali koz ne smejo uporabljati za mehansko izkoščeno meso. Za določene dele telesa, kot sta meso glave in jezik, obstajajo posebne metode.
  • Živali, namenjene za izvoz ali uvoz, morajo imeti spričevala o zdravstvenem stanju. Podobna pravila se uporabljajo pri uvozu iz držav zunaj EU, razen iz držav z zanemarljivim tveganjem okužbe z BSE.

Proizvodni delavci in izvajalci inšpekcijskih pregledov morajo imeti opravljeno osnovno usposabljanje na področju TSE.

Za zagotovitev enotne znanstvene analize in zanesljivih rezultatov je treba vzpostaviti nacionalne in evropske referenčne laboratorije.

Države članice morajo zagotoviti, da se živali, za katere se sumi, da so okužene s TSE, prijavijo organom, o takih primerih pa morajo tudi redno obveščati druga drugo in Komisijo. Izvajati morajo izvajati tudi pogoste uradne inšpekcijske preglede za preverjanje upoštevanja pravil.

Odstopanja od teh pravil se lahko odobrijo, da bi se upoštevala nova znanstvena spoznanja.

Spremembe Uredbe (ES) št. 999/2001

  • Uredba je bila večkrat spremenjena, predvsem zaradi prilagoditve prilog. Te spremembe so bile vključene v prečiščeno različico Uredbe.
  • Uredba (EU) 2017/625 o spremembi je uvedla bolj usklajen in dosleden sistem uradnega nadzora in izvršilnih ukrepov v agroživilski verigi ter utrdila načelo nadzora na podlagi tveganja (glej povzetek). Z uredbo o spremembi so bili črtani člen 19 (v zvezi z referenčnimi laboratoriji) in člen 21 (v zvezi s pregledi na kraju samem) Uredbe (ES) št. 999/2001 ter poglavji A in B Priloge X k navedeni uredbi (ki sta se nanašali na referenčne laboratorije), opredeljena pa so bila tudi pravila o določitvi in nalogah referenčnih laboratorijev in referenčnih centrov EU.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. julija 2001.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE). TSE so neozdravljive bolezni, ki povzročajo degeneracijo možganskega tkiva, ki zato dobi videz spužve.

Vključujejo:

  • Creutzfeldt-Jakobovo bolezen pri ljudeh,
  • bovino spongiformno encefalopatijo (BSE) pri govedi,
  • bolezen kroničnega hiranja pri jelenih,
  • praskavec pri majhnih prežvekovalcih, kot so ovce in koze.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 z dne 22. maja 2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (UL L 147, 31.5.2001, str. 1–40).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 999/2001 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu: Drugi časovni načrt za TSE – Strateški dokument o transmisivnih spongiformnih encefalopatijah za obdobje 2010–2015 (COM(2010) 384 final z dne 16. julija 2010).

Odločba Komisije 2007/453/ES z dne 29. junija 2007 o določitvi BSE-statusa držav članic ali tretjih držav ali njihovih regij v skladu z njihovim tveganjem BSE (UL L 172, 30.6.2007, str. 84–86).

Glej prečiščeno različico.

Sporočilo Komisije: Časovni načrt za TSE (COM(2005) 322 final z dne 15. julija 2005).

Odločba Komisije 2002/1003/ES z dne 18. decembra 2002 o minimalnih zahtevah za sistematično raziskavo genotipov za prionski protein pri pasmah ovc (UL L 349, 24.12.2002, str. 105–107).

Zadnja posodobitev 01.01.2023

Top